Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 април 2023
Мислења
13
Поени од реакции
12
Крш исхрана реално, со оваква исхрана јас би бил среќен да не качувам килажа т.е таложам сало.
kazi sto da jadam, spored tebe alkoholot ke go otkazam ama blagoto ne mozam napisi odprilika sto kako pozdrav
Za salo nemam salo ic stomacni mi se poznavat bas dobro race gradi edino nozete ne mi se def.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Ај едно прашање до поискусните…

Дали може да ги исфрлам вежбите за нозе целосно? И дали трчање/одење може да ги замени тие вежби..?

Вежбам(тежински) три пати неделно, и би сакал да ги исфрлам вежбите за нозе целосно бидејќи ми сметаат! Или да ги заменам со суперсет за раце.

Мало објаснување… одам и трчам секој ден по 1 саат! Еден ден одење(одмор, кардио), друг ден трчање(кардио, слабеење) наизменично..
Можеби и поради тоа нозете ми се уморни, но неопходно ми е до го следам овој распоред, пред се зошто ме релаксира и ме ослободува од стрес кога трчам низ парк…

Благодарам!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Ај едно прашање до поискусните…

Дали може да ги исфрлам вежбите за нозе целосно? И дали трчање/одење може да ги замени тие вежби..?

Вежбам(тежински) три пати неделно, и би сакал да ги исфрлам вежбите за нозе целосно бидејќи ми сметаат! Или да ги заменам со суперсет за раце.

Мало објаснување… одам и трчам секој ден по 1 саат! Еден ден одење(одмор, кардио), друг ден трчање(кардио, слабеење) наизменично..
Можеби и поради тоа нозете ми се уморни, но неопходно ми е до го следам овој распоред, пред се зошто ме релаксира и ме ослободува од стрес кога трчам низ парк…

Благодарам!
Нема замена.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Ај едно прашање до поискусните…

Дали може да ги исфрлам вежбите за нозе целосно? И дали трчање/одење може да ги замени тие вежби..?

Вежбам(тежински) три пати неделно, и би сакал да ги исфрлам вежбите за нозе целосно бидејќи ми сметаат! Или да ги заменам со суперсет за раце.

Мало објаснување… одам и трчам секој ден по 1 саат! Еден ден одење(одмор, кардио), друг ден трчање(кардио, слабеење) наизменично..
Можеби и поради тоа нозете ми се уморни, но неопходно ми е до го следам овој распоред, пред се зошто ме релаксира и ме ослободува од стрес кога трчам низ парк…

Благодарам!
kako toa ti smetaat?

slobodno pesaci i trci si, nikoj ne ti brani, ama toa nema skoro nisto so razvivanje i zajaknuvanje na muskulite na nozete.

jas vezbam pull / push shema, pa taka nozete mi se podeleni na dva pati.

barem dve tri osnovni vezbi za noze.
za quads, cucanj ili lunge / iscekor,
za zadna loza varijacija na deadlift ili nekoja od masinite.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
kako toa ti smetaat?

slobodno pesaci i trci si, nikoj ne ti brani, ama toa nema skoro nisto so razvivanje i zajaknuvanje na muskulite na nozete.

jas vezbam pull / push shema, pa taka nozete mi se podeleni na dva pati.

barem dve tri osnovni vezbi za noze.
za quads, cucanj ili lunge / iscekor,
za zadna loza varijacija na deadlift ili nekoja od masinite.
Обично вежбам во ден за пешачење за да бидам одморен…
И нормално, ако вежбам нозе, а лесно ми се воспалуваат.. Нареден ден сум крш кога треба да трчам…

Евентуално да пробам веднаш после трчање, додека сум загреан да импровизирам некоја вежба за нози, тежински да ги оптеретам?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ај едно прашање до поискусните…

Дали може да ги исфрлам вежбите за нозе целосно? И дали трчање/одење може да ги замени тие вежби..?

Вежбам(тежински) три пати неделно, и би сакал да ги исфрлам вежбите за нозе целосно бидејќи ми сметаат! Или да ги заменам со суперсет за раце.

Мало објаснување… одам и трчам секој ден по 1 саат! Еден ден одење(одмор, кардио), друг ден трчање(кардио, слабеење) наизменично..
Можеби и поради тоа нозете ми се уморни, но неопходно ми е до го следам овој распоред, пред се зошто ме релаксира и ме ослободува од стрес кога трчам низ парк…

Благодарам!
Ако ги користиш нозете за трчање,спорт со тепање како мма,кикбокс или други спортовии што бараат мобилност,експлозивност,подвижност,
издржливост не треба воопшто да имаш големи мускули по нозете и да ги вежбаш брутално за мусклен раст бидејќи
Само ке ти тежат и мускулите не ти се функционални.
Пример за ова ти се сите врвни спортисти, брзи издржливи,подвижни,експлозивни но со слаби нозе.
Е сега ако си голема разлика горен дел од тело со долен дел од тело пожелно е да ги вежбаш и нив барем чучњеви и bulgarian split squads или нешто со своја тежина+ оптоварување, за да имаш подвижност пример како што тренираат атлетичарите,фудбалерите....

1681075713720.png 1681075749656.png 1681075807128.png

1681075865569.png


Ова ти треба тебе



1681075898315.png

Додека вакви нозе освем за кревање килажа за друго се тотално не функционални во секојдневниот живот...да влшечаш со тебе тежина за џабе не бива.

Поздрав
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Ако ги користиш нозете за трчање,спорт со тепање како мма,кикбокс или други спортовии што бараат мобилност,експлозивност,подвижност,
издржливост не треба воопшто да имаш големи мускули по нозете и да ги вежбаш брутално за мусклен раст бидејќи
Само ке ти тежат и мускулите не ти се функционални.
Пример за ова ти се сите врвни спортисти, брзи издржливи,подвижни,експлозивни но со слаби нозе.
Е сега ако си голема разлика горен дел од тело со долен дел од тело пожелно е да ги вежбаш и нив барем чучњеви и bulgarian split squads или нешто со своја тежина+ оптоварување, за да имаш подвижност пример како што тренираат атлетичарите,фудбалерите....

Прегледај го приврзокот 374952Прегледај го приврзокот 374953Прегледај го приврзокот 374954

Прегледај го приврзокот 374955


Ова ти треба тебе



Прегледај го приврзокот 374956

Додека вакви нозе освем за кревање килажа за друго се тотално не функционални во секојдневниот живот...да влшечаш со тебе тежина за џабе не бива.

Поздрав
Искрено, нозете покрај грбот ми се најјаки страни!
И не тренирам никаков спорт, освен што летно време пливам редовно. Порано пливав и през година, ама баталив, ни време ни пари имав…

Билдер не ми се станува, ама примарно сакам рацете да ги зголемам(најслаба алка ми се), а и тие фамозни стомачни не се на одмет :)

Ти благодарам за мислењето :)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Искрено, нозете покрај грбот ми се најјаки страни!
И не тренирам никаков спорт, освен што летно време пливам редовно. Порано пливав и през година, ама баталив, ни време ни пари имав…

Билдер не ми се станува, ама примарно сакам рацете да ги зголемам(најслаба алка ми се), а и тие фамозни стомачни не се на одмет :)

Ти благодарам за мислењето :)
Па со олку трчање нормално ке ти се јаки.

Јас би исфрлил толку долго трчање незнам баш колку е корисно, но пешачење е супер.
Мислам HIIT е подобро и поздраво.
1 саат трчање не е малце, претпоставувам не си почетни.
Или ако трчаш 3 пати пробај 2 трчање 1 HIIT па види што ке ти се допадне повеќе ако не терај си така :)

Нели бенефитите се кога срцето ти чука барем 100+.
Другото само верглаш на празно, :)
Можеш да пробаш и велосипед или орбитрек до цел да избегнеш повреди
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Па со олку трчање нормално ке ти се јаки.

Јас би исфрлил толку долго трчање незнам баш колку е корисно, но пешачење е супер.
Мислам HIIT е подобро и поздраво.
1 саат трчање не е малце, претпоставувам не си почетни.
Или ако трчаш 3 пати пробај 2 трчање 1 HIIT па види што ке ти се допадне повеќе ако не терај си така :)

Нели бенефитите се кога срцето ти чука барем 100+.
Другото само верглаш на празно, :)
Можеш да пробаш и велосипед или орбитрек до цел да избегнеш повреди
Ај ќе почнам обратно, од последното…
Орбитрек имам, и ми е многу добра закачалка :D
Го користам ретко, само кога ќе испуштам одење/трчање…
Точно, бенефитот од трчање е да си во зона 130-160 плус-минус. Јас се трудам целото трчање да ми е аеробно испод 170бпм. Добар дел од времето и ми е..
Инаку почетник сум во трчање :)

38г 178цм 79кг
Значи малку си се згрофтав после минатото лето, па сега си се враќам во форма…
Инаку можеби претходно не објаснив добро, ама пливав со години… аматеур левел, дистанца :angel:

Сакам само да се вратам во форма, да подослабнам уште, и малку да го обликувам телово…
Ни најмалку не претендирам да бидам како билдерине…

П.С. мразам ХИИТ! Всушност ги мразам сите копнени спортови…. Не знам што ми се случи во последно време што си го пронајдов мирот во трчање во природа..
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
Вежбам(тежински) три пати неделно, и би сакал да ги исфрлам вежбите за нозе целосно бидејќи ми сметаат!
Чекај, 3 пати неделно вежбаш нози со тежини, по колку вежби правеш на тренинг?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Чекај, 3 пати неделно вежбаш нози со тежини, по колку вежби правеш на тренинг?
Не, не ме сфати убаво…
Гради/трицепс
Грб/бицепс/трапез
Стомак/рамо/нозе..

И тој еден тренинг за нозе неделно ме сјебува за нареден ден трчање…
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
Не, не ме сфати убаво…
Гради/трицепс
Грб/бицепс/трапез
Стомак/рамо/нозе..

И тој еден тренинг за нозе неделно ме сјебува за нареден ден трчање…
Аа океј, епа тогаш намали серии, ако правеш 4 серии прави по 2-3 или па не оди често до откажување.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Не, не ме сфати убаво…
Гради/трицепс
Грб/бицепс/трапез
Стомак/рамо/нозе..

И тој еден тренинг за нозе неделно ме сјебува за нареден ден трчање…
koga vekje ovaa shema a teras,

mozes

Гради/трицепс + quads - cucanj, iscekor shutiranje (edno od ovie)

Грб/бицепс/трапез - hams / zadna loza, varijacija na deadlift ili masina nekoa

Стомак/рамо/нозе.. - ako mislis deka posle tie dve uste nesto kje ti treba za noze (primer listovi posebno
ili ako sakas da isforsiras nekoj del), mozes vo ovoj den da go stavis.

prvite dve push / pull gi koristam 2-3 godini unazad posto nemam premnogu vreme ni motivacija za nekoe
poozbilno vezbanje, za odrzavanje brkaat rabota.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Ако ги користиш нозете за трчање,спорт со тепање како мма,кикбокс или други спортовии што бараат мобилност,експлозивност,подвижност,
издржливост не треба воопшто да имаш големи мускули по нозете и да ги вежбаш брутално за мусклен раст бидејќи
Само ке ти тежат и мускулите не ти се функционални.
Пример за ова ти се сите врвни спортисти, брзи издржливи,подвижни,експлозивни но со слаби нозе.
Е сега ако си голема разлика горен дел од тело со долен дел од тело пожелно е да ги вежбаш и нив барем чучњеви и bulgarian split squads или нешто со своја тежина+ оптоварување, за да имаш подвижност пример како што тренираат атлетичарите,фудбалерите....

Прегледај го приврзокот 374952Прегледај го приврзокот 374953Прегледај го приврзокот 374954

Прегледај го приврзокот 374955


Ова ти треба тебе



Прегледај го приврзокот 374956

Додека вакви нозе освем за кревање килажа за друго се тотално не функционални во секојдневниот живот...да влшечаш со тебе тежина за џабе не бива.

Поздрав
И то шо викаш, шо ќе му се вакви нозе, инаку да се подзапни гарант како Катлер ќе стане ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom