Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
23 септември 2015
Мислења
704
Поени од реакции
368
Ако си одлучил да одиш со оваа програма тогаш:

Ден2:
Гради
Предно/Средно рамо
Трицепс

Ден 3:
Бицепс
Грб
Задно рамо и Трапез

И би ги ротирал ден 1 и ден 2, ако веќе одиш 3 пати да имаш што е можно поголем одмор на горниот дел (освен ако не правиш 2 пати дедлифт, еднаш за нозе, еднаш за грб).


Ако имаш повеќе денови во неделата еве ти интересна комбинација од ми40, ако има интерес може да ја прикачам и цела програма на cloud, една од најдобрите програми што ги имам следено досега (заедно со совети за храна, изведување на вежби и тн.).
Прегледај го приврзокот 365814

или
Прегледај го приврзокот 365815
Автоматски споено мислење:


Ако не друго ќе бидеш спремен да аплицираш за џандар :D
Или ако не те мрзи да снимаш прогрес, може да станеш и јутјубер, име на видео: „I did 100 pushups every day for a YEAR" :D
За џандар бараат баш да не си спремен како што гледам :D.

Хехе инаку не очекувам ништо ..онака само малце да сум во по добра форма, инаку имам добра(ок) форма/градба имам и мускули и добро сум оформен и отцртан, и можеби баш затоа не сум имал некоја голема желба за вежбање...
е сега немам некој набилдани/напумпани мускули да бидеме реални.
ПС. Овој 0 прогрес направил....тоа ли сакаше потајно да ми го кажеш :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.369
Поени од реакции
34.175
За џандар бараат баш да не си спремен како што гледам :D.

Хехе инаку не очекувам ништо ..онака само малце да сум во по добра форма, инаку имам добра(ок) форма/градба имам и мускули и добро сум оформен и отцртан, и можеби баш затоа не сум имал некоја голема желба за вежбање...
е сега немам некој набилдани/напумпани мускули да бидеме реални.
ПС. Овој 0 прогрес направил....тоа ли сакаше потајно да ми го кажеш :D
Како 0 прогрес, ете има материјал за јутјуб видео :D
 
Член од
19 март 2014
Мислења
570
Поени од реакции
862
Мислење за тренинг план

Upper
Lower
Upper
Lower ?

Четири пати неделно
Се е тоа добро на муабет но се зависи од колку волумен и интензитет имаш и како ќе се опоравуваш.
Во принцип нема погрешен сплит ако паметно се изведува.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.085
Поени од реакции
2.144
Најдобар магнезиум, Д витамин, цинк и ашваганда што можат да се најдат кај нас кои се и од каде?

Си земам од ИХерб ама ме ми се чека сега.

Ашваганда последно зедов онаа што ја продаваат во Полео спорт ама не осетив никаква промена.
Автоматски споено мислење:

И Б витамин.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.369
Поени од реакции
34.175
Ашваганда последно зедов онаа што ја продаваат во Полео спорт ама не осетив никаква промена.
Автоматски споено мислење:

И Б витамин.
Ашваганда мислам дека е премногу извикан суплемент. Јас ја купив оваа од ајхерб, скоро ќе го допијам паковањето, апсолутно ништо немам осетено.
1678269273434.png
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.085
Поени од реакции
2.144
Ашваганда мислам дека е премногу извикан суплемент. Јас ја купив оваа од ајхерб, скоро ќе го допијам паковањето, апсолутно ништо немам осетено.
Прегледај го приврзокот 370785
А од другиве квалитетни и ефикасни се наоѓаат во МК?

Можеш да предложиш нешто?

Има ЗМА во Хардкор ама незнам дали е квалитетен.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.369
Поени од реакции
34.175
А од другиве квалитетни и ефикасни се наоѓаат во МК?

Можеш да предложиш нешто?

Има ЗМА во Хардкор ама незнам дали е квалитетен.
Не сум во тек што има во моментов, иако никој не знае што има навистина во нив, во минатото се има случувано и добри брендови да паднат на независни лабораториски тестови.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
570
Поени од реакции
862
Ашваганда мислам дека е премногу извикан суплемент. Јас ја купив оваа од ајхерб, скоро ќе го допијам паковањето, апсолутно ништо немам осетено.
Прегледај го приврзокот 370785
Зависи колку мг има во доза, ако е 450 по капсула, викаат дека над 600 треба за да се осети.
Мојата е 450 по капсула а пишува 2 капсули дозирање. Испив 2 у комбинација со магнезиум пред спиење, неможев да се разбудам.
После тоа намалив по една и осетив доста поголема смиреност во текот на денот.
нус појава што може ја замислувам е декс кога престанав да пијам како да да станав шо осетлив.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
704
Поени од реакции
368
Јас имам пиено од now foods испив само 2-4 капсули и не ми се свиѓаше баш, не ми одговараше...

1678312279415.png
И ги баталив, суплементи за mood е стварно тешко да погодиш или не делуваат или прават повеќе штета од корист...

L-theanine имам пиено од now foods првите 2-4 пати супер беше после ич не го осеќав...
Bacopa e oк.

Магнезиум citrate,bisglycinate,citramate нема грешка за пред спиење.

Треба да се избара и истражи добро што,како, и дали ти треба и која доза...
А понекогаш истраженото и тоа во пракса си нема врска

Суплементи што вреди да се земаат или вреди да се размисли дали да се земаат според мене се:
D3,K2, Magnesium,B vitamini,(Vitamin C, quercetin,citrus bioflavonoids)Digestive enzymes,probiotic, zinc, Omega-3, creatine whey protein, R-Alpha lipolic acid, L-Carnitine/ALCAR.Ова за вежбачите,затоа е малце по долго, може и повеќе да се додадат ко-фактори и слично но да не набројувам во глобала ова се основите.Поздрав.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.369
Поени од реакции
34.175
Зависи колку мг има во доза, ако е 450 по капсула, викаат дека над 600 треба за да се осети.
Мојата е 450 по капсула а пишува 2 капсули дозирање. Испив 2 у комбинација со магнезиум пред спиење, неможев да се разбудам.
После тоа намалив по една и осетив доста поголема смиреност во текот на денот.
нус појава што може ја замислувам е декс кога престанав да пијам како да да станав шо осетлив.
Експериментирав и со тоа, испив 2 таблети одеднаш, не дека осетив нешто посебно.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.884
Поени од реакции
1.345
IMG_20230309_003038.jpg
Пред 2 месеци го пиев трибулусот на доктор витон,ги зедов од аптека 320 денари 30 таблети.
После 8мата таблета осетив разлика.
Поголема сила и помалку замор на тренинг и на работа порасположен.
Поголемо либидо
Подобар сон. Посебно кога ќе се напиев пред спиење,абе спиев како да сум под седативи. Толку слатко спиење то чудо. Непиев 1 недела и после пак продолжив да ги допијам и реално осетив разлика во овие работи што ги пишав.
500 милиграми во една таблета.
Сум со план да земам пак ама овај пат сакам да го пробам tribulon black 1000 милиграми во доза. А глеам и Туркстерон го фалат. На тик ток глеав наводно содржел и синтетички тестостерон и одреден период бил забранет во европа.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
704
Поени од реакции
368
Прегледај го приврзокот 370899
Пред 2 месеци го пиев трибулусот на доктор витон,ги зедов од аптека 320 денари 30 таблети.
После 8мата таблета осетив разлика.
Поголема сила и помалку замор на тренинг и на работа порасположен.
Поголемо либидо
Подобар сон. Посебно кога ќе се напиев пред спиење,абе спиев како да сум под седативи. Толку слатко спиење то чудо. Непиев 1 недела и после пак продолжив да ги допијам и реално осетив разлика во овие работи што ги пишав.
500 милиграми во една таблета.
Сум со план да земам пак ама овај пат сакам да го пробам tribulon black 1000 милиграми во доза. А глеам и Туркстерон го фалат. На тик ток глеав наводно содржел и синтетички тестостерон и одреден период бил забранет во европа.
Искрено да правиме муабет tribulus има ефект за: "sexual problems" да не објаснувам сега што како.

Додека за athletic performance скоро и да нема некој ефект,и да има тој е многу мал т.е не е значаен.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Во цвекло има цитрулин.
Еднаш правев смути со цвекло,морков,сок од портокал или лимон не се сеќавам и уште нешто друго.
И одма осетив дека пулсот ми се крена.
Така да работи и тоа најверојатно.
Само не блендирај го дека така можда дава поголем и инстант boost, т.е одма оди во крвотокот дека веќе е како течност.
co сок од цвекло пазете‚ јас имам низок притисок природно‚ и кога ке си напијам ептен немам сила‚ така што не е за мене дефинитивно

цитрулин + аргенин добро се покажаа‚ ама треба малце повеке грамажа - 3-4гр цитрулин и 5-6гр Аргенин ( максимална дневна доза 15 гр не смее да се надминува - тоа значи заедно со храна - во главно во месо)‚ а и аргенин кај мене почнува да делува после 1,5- 2 сати така што го пијам малце порано пред тренинг‚ аргенин не лапајте по 6 гр на еднаш почнете од 1-2 гр, па ако не чувствувате ништо благо зголемувајте ја дозата
баш денеска вежбав ке ми пукнеше трицепс од пампот колку добро беше ауууу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom