Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Од што може да е болка во овој предел коски, 'рскавици итд?
Прегледај го приврзокот 358981
Цел терет е на тој дел од пршлените. Избегавај тежини кревање некое време и потисок за рамо на клупа избегавај маx.
Лежи на грб да одмори кичмата. Можи од лошо спиење да боли некое време,работа простум,свиткан на стол долго време,промаја....Кичмата е најосетлива.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Screenshot_2023-01-02-12-43-47-749_com.android.chrome.jpg

Го бива на овај?
Немам земено протеин некоја година веќе и незнам што е добро моментално.

Овај е 4300.

Последно кога земав МајПротеин беа актуелни ама гледам цена сега им е скоро дупла.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Прегледај го приврзокот 360832

Го бива на овај?
Немам земено протеин некоја година веќе и незнам што е добро моментално.

Овај е 4300.

Последно кога земав МајПротеин беа актуелни ама гледам цена сега им е скоро дупла.
IMG_20230101_000825.jpg
5 месеци само биотек користам од чоколадо преубав е. Лесно се меша неправи грутки и нема шеќер вонего. Земај.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Прегледај го приврзокот 360832

Го бива на овај?
Немам земено протеин некоја година веќе и незнам што е добро моментално.

Овај е 4300.

Последно кога земав МајПротеин беа актуелни ама гледам цена сега им е скоро дупла.
Единиствено гледај вкусот да ти се свиѓа иначе горе доле 80% протеин добиваш на доза. Бидејќи те знам што човек си и каква генетика имаш, мислам дека не ти мења дали ќе биде 80% или 95% протеин по доза. Гледај само вкус- цена да ти одговара и нормално да не биде некое неиспитано срање, a biotech е далеку од срање.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Од 2016 користам Биотек. Убедливо една од најдобрите фирми за суплементи на пазарот.
Ако на некоја фирма и верувам, тоа е Биотек.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Единиствено гледај вкусот да ти се свиѓа иначе горе доле 80% протеин добиваш на доза. Бидејќи те знам што човек си и каква генетика имаш, мислам дека не ти мења дали ќе биде 80% или 95% протеин по доза. Гледај само вкус- цена да ти одговара и нормално да не биде некое неиспитано срање, a biotech е далеку од срање.
Добра е ценава за грамажата ама првин да ти кажам ќе земам кило за да видам на стомакот како ќе ми одговара, знам последно имав проблеми.

Иначе ми е да потполнам едно јадење пред работа, и пред вежбање да правам, навика ми стана на гладно да вежбам а веќе почнав да губам килажа.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Добра е ценава за грамажата ама првин да ти кажам ќе земам кило за да видам на стомакот како ќе ми одговара, знам последно имав проблеми.

Иначе ми е да потполнам едно јадење пред работа, и пред вежбање да правам, навика ми стана на гладно да вежбам а веќе почнав да губам килажа.
Гледај да задоволиш дневно ниво.
Наутро ти е ок избор, јас би го скокнал тој пред тренинг и би го додал одма после тренинг со корнфлекс и банана или урми.
Иначе мислам дека повеќе треба да се замараш со хидрати ако губиш килажа, веќе кога не вагаш храна.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Гледај да задоволиш дневно ниво.
Наутро ти е ок избор, јас би го скокнал тој пред тренинг и би го додал одма после тренинг со корнфлекс и банана или урми.
Иначе мислам дека повеќе треба да се замараш со хидрати ако губиш килажа, веќе кога не вагаш храна.
Планирав кога сум втора смена пред вежбање шејк со протеин, овес, банана, млеко и после вежбање пред работа уште нешто, зависи како ќе можам.

Прва кога ќе сум, после работа а пред вежбање.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Ronnie е GOAT, ама никој нема да извади посиметрична фигура од Арнолд. Бамстед не е блиску.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Глеј му ги нозете на Арнолд бе брат, е тоа е естетска фигура, а не овие сега сите ги дујат нозете ко жабји батаци :ROFLMAO:
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
357
Поени од реакции
708
Дечки ај за совет да ве замолам, планирам да почнам во теретана од понеделник. Немам вежбано преку 7 години што од обавези што од курташак играње и решен сум од понеделник да се вратам во форма без изговори па имам неколку прашања.

Дали да го вежбам најпрвин цело тело неколку недели или одма уште прв ден да ги поделам вежбите по групи?
Дали да купам некаков суплемент уште на самиот почеток или после некоја недела?
Ако треба да купам суплемент, вака како за почеток што да земам, протеин?

Секаков совет е добредојден.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Дечки ај за совет да ве замолам, планирам да почнам во теретана од понеделник. Немам вежбано преку 7 години што од обавези што од курташак играње и решен сум од понеделник да се вратам во форма без изговори па имам неколку прашања.

Дали да го вежбам најпрвин цело тело неколку недели или одма уште прв ден да ги поделам вежбите по групи?
Дали да купам некаков суплемент уште на самиот почеток или после некоја недела?
Ако треба да купам суплемент, вака како за почеток што да земам, протеин?

Секаков совет е добредојден.
Јас би одел мускул по мускул дека така ми е по лесно евентуално би искомбинирал некој две помали мускулни групи или некој по изолирани како рамо и нозе Сепак имаш барем некакво искуство во теретана.

Според мене суплемент не ти треба ако ти е средена исхраната.Барем за почеток.

За покасно суплемент што вреди да се земи и што има ефект е креатин.

Можеш и протеин за после вежбање ако не можеш да надополниш преку исхрана

ПС. Како и да е со тек на време и стаж во теретана секако дека ке добиеш желба да пробаш и други суплементи како амино,топач на масти, тестостерон бустери и слично.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки ај за совет да ве замолам, планирам да почнам во теретана од понеделник. Немам вежбано преку 7 години што од обавези што од курташак играње и решен сум од понеделник да се вратам во форма без изговори па имам неколку прашања.

Дали да го вежбам најпрвин цело тело неколку недели или одма уште прв ден да ги поделам вежбите по групи?
Дали да купам некаков суплемент уште на самиот почеток или после некоја недела?
Ако треба да купам суплемент, вака како за почеток што да земам, протеин?

Секаков совет е добредојден.
Првиот месец 3 пати неделно Full Body програма, после тоа секој ден Push Pull Legs програма. Ако ти е многу секој ден тогаш продолжи со 3 пати неделно Full Body. Mожеш и Push Pull Legs три пати ама не е оптимално за мускулен раст.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
357
Поени од реакции
708
Јас би одел мускул по мускул дека така ми е по лесно евентуално би искомбинирал некој две помали мускулни групи или некој по изолирани како рамо и нозе Сепак имаш барем некакво искуство во теретана.

Според мене суплемент не ти треба ако ти е средена исхраната.Барем за почеток.

За покасно суплемент што вреди да се земи и што има ефект е креатин.

Можеш и протеин за после вежбање ако не можеш да надополниш преку исхрана

ПС. Како и да е со тек на време и стаж во теретана секако дека ке добиеш желба да пробаш и други суплементи како амино,топач на масти, тестостерон бустери и слично.
Ти благодарам за одговорот.
Првиот месец 3 пати неделно Full Body програма, после тоа секој ден Push Pull Legs програма. Ако ти е многу секој ден тогаш продолжи со 3 пати неделно Full Body. Mожеш и Push Pull Legs три пати ама не е оптимално за мускулен раст.
Ти благодарам и на твојот одговор, каде иначе можам да ги најдам овие програми? Гледам на нет ми отвара повеќе различни.
Автоматски споено мислење:

@Lester Freamon @GavolRulz @martin01

Пишете вие вака како искусни вежбачи мислење и троа некој совет, не се стегајте. :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom