Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Една од најчестите грешки што ја прават сите.
Ја не ја вежбам таа,гледам ја форсираат многу.
Гради тренингот ми е 6 вежби.
1.Бенч со шипка х 4
2.Коса бучици х 4
3.Бенч бучици х 4
4.Бенч развлекување х 4
5.Коса развлекување х 4
6.Разбој х 4


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Ја не ја вежбам таа,гледам ја форсираат многу.
Гради тренингот ми е 6 вежби.
1.Бенч со шипка х 4
2.Коса бучици х 4
3.Бенч бучици х 4
4.Бенч развлекување х 4
5.Коса развлекување х 4
6.Разбој х 4


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Очигледно не ме разбра за што ти искоментирав.
Епа легнат на клупа со споени бучици

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Се фокусирате на погрешен дел и не правите целосна контракција на градите, не се стреми да ги доближиш дланките со бучиците горе, туку лактите еден кон друг, а природно горе ќе ти одат рацете кон надвор.
Еве ти пример како се изедува правилно.
Многу вежби правиш, ако ги изведуваш правилно овие тешко да издржиш цел тренинг.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Очигледно не ме разбра за што ти искоментирав.

Се фокусирате на погрешен дел и не правите целосна контракција на градите, не се стреми да ги доближиш дланките со бучиците горе, туку лактите еден кон друг, а природно горе ќе ти одат рацете кон надвор.
Еве ти пример како се изедува правилно.
Многу вежби правиш, ако ги изведуваш правилно овие тешко да издржиш цел тренинг.
8 години вежбам,енергија имам на претек .
Инаку ти не ме разбра мене.Ја зборев за специфична вежба што ја прават со бучици која ја не ја вежбам.Ако најдам слика ќе ти постирам на која вежба мислам.
едит:
На оваа мислев само со бучици

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
8 години вежбам,енергија имам на претек .
Инаку ти не ме разбра мене.Ја зборев за специфична вежба што ја прават со бучици која ја не ја вежбам.Ако најдам слика ќе ти постирам на која вежба мислам.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Претпоставувам оваа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Ја не ја вежбам таа,гледам ја форсираат многу.
Гради тренингот ми е 6 вежби.
1.Бенч со шипка х 4
2.Коса бучици х 4
3.Бенч бучици х 4
4.Бенч развлекување х 4
5.Коса развлекување х 4
6.Разбој х 4


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
mnogu gi trupas gradite so vezbi. benz,kosa,razvlekuvanje na kosa i razboj ti se dovolno vezbi da gi oblikovas gradite i da izgradis masa na gradite. samo benz kosa i razboj ti se za rast na gradite a ostanatite vezbi ti se izolaciski,dorabotka. benz so sipka i benz so bucici ti e edno isto samo mala razlika ima vo istegnuvanjeto so ednoracnite.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Дечки мала помош, ДЕКСТРОЗА е шеќер од грозје или пченка? Заинтересиран сум после тренинг да пијам квалитетна дектроза или
Глукоза ама не сакам да е од овошје-фруктоза и не сакам да е обичен шеќер. Значи сакам од друг квалитетен извор, идеата ми е да го заменам гликогенот во мускулите за после тренинг.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Дечки мала помош, ДЕКСТРОЗА е шеќер од грозје или пченка? Заинтересиран сум после тренинг да пијам квалитетна дектроза или
Глукоза ама не сакам да е од овошје-фруктоза и не сакам да е обичен шеќер. Значи сакам од друг квалитетен извор, идеата ми е да го заменам гликогенот во мускулите за после тренинг.
Dekstrozata e grozdov sejker. Mozes i suvo grozje odma posle trening. Posle pola sat ili sat vreme sibas oriz so meso i top si :) so dekstrozata stavas kreatin bcaa i glutamin i eteti anabolicna matrica posle trening.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Dekstrozata e grozdov sejker. Mozes i suvo grozje odma posle trening. Posle pola sat ili sat vreme sibas oriz so meso i top si :) so dekstrozata stavas kreatin bcaa i glutamin i eteti anabolicna matrica posle trening.
Не сакам фруктоза после тренинг, како што пишав сакам да не е шеќер од овошје
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Не сакам фруктоза после тренинг, како што пишав сакам да не е шеќер од овошје
najdov nesto vo knigite so gi imam kopirano vo kompjutero. gladijatori 2010 = Гликозата е шеќер во крвта, а декстроза е име дадено на гликоза произведена од пченка. Биохемиски се идентични. Фруктоза е главен шеќер во овошјето. Во овошје, тоа не покренува проблеми, бидејќи е придружено со хранливи материи и влакна.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Во право си тоа ми треба, прави инсулински спајк како и декстрозата ама во исто време ги полни резервите на гликоген во мускулите. Додека декстрозата е фруктоза што дава енергија е се концентрира околу џигерот. Значи ако имате оброк богат со јаглехидрати после тренинг декстрозата би била подобар избор после вежбање. Додека доколку вежбате како мене касно навечер малтодекстрин би бил подобар избор доколку не планирате да имате висок внес на јаглехидрати после вежбање. Јас обично навечер бело месо и салата конзумирам
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Во право си тоа ми треба, прави инсулински спајк како и декстрозата ама во исто време ги полни резервите на гликоген во мускулите. Додека декстрозата е фруктоза што дава енергија е се концентрира околу џигерот. Значи ако имате оброк богат со јаглехидрати после тренинг декстрозата би била подобар избор после вежбање. Додека доколку вежбате како мене касно навечер малтодекстрин би бил подобар избор доколку не планирате да имате висок внес на јаглехидрати после вежбање. Јас обично навечер бело месо и салата конзумирам
Декстрозата ти е глукоза, а не фруктоза, се произведував од пченкарен скроб.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Maltodextrin ? Што е тогаш разликата, и што преферираш
И едното и другото се произведува од пченкарен скроб, разликата главно во составот, декстрозата ти е моносахарид, малтодекстринот е полисахарид и се разложува малку побавно од декстрозата.
Во живот имам 2 пати користено и користев по 30тина грама декстроза пред крај на тренингот, малтодекстрин не сум купил досега, го имам пробано од кај другар една дозерка и е помалку благ од декстрозата, а и потешко се раствораше во водата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom