Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
https://www.youtube.com/channel/UC3rV0xWW7-J6uTuzG5iqh7Q?view_as=subscriber

Zdravo decki, nov sum na forumov i mi treba mala poddrska. Dzirnetego youtube kanalot, i dokolku vi se dopadne subscribe. Videata se na angliski
Си го средил убаво станот, сега уште ти да се средиш и да ставиш троа мускули и таман си ;)[DOUBLEPOST=1518869483][/DOUBLEPOST]
Mesec.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
А целта ти е?
Не го сецкај постојано телото со кат-балк, во последниве 2 месеци имаш постирано и 5 различни програми. Фати една програма и терај ја барем 6 недели, испод тоа нема да може да процениш дали имаш некаков ефект или не.
Подобро оди на „clean bulk" колку што можеш повеќе, отколку да си играш месец балк, месец чистење.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Си го средил убаво станот, сега уште ти да се средиш и да ставиш троа мускули и таман си ;)[DOUBLEPOST=1518869483][/DOUBLEPOST]
А целта ти е?
Не го сецкај постојано телото со кат-балк, во последниве 2 месеци имаш постирано и 5 различни програми. Фати една програма и терај ја барем 6 недели, испод тоа нема да може да процениш дали имаш некаков ефект или не.
Подобро оди на „clean bulk" колку што можеш повеќе, отколку да си играш месец балк, месец чистење.
Чисто за инфо.
Непланирам сега да се чистам пошо ништо нема да останит, таман почнав да качувам тежина редовно, но планирам да сум на булк цела 2018 па ако има потреба да се зачистам во еден месец.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Чисто за инфо.
Непланирам сега да се чистам пошо ништо нема да останит, таман почнав да качувам тежина редовно, но планирам да сум на булк цела 2018 па ако има потреба да се зачистам во еден месец.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Не знам каква потреба би имало, едно лето рипни ги плочките и излези со бетониран стомак на енѕероно :D
Терај си балк, али гледај да не бидеш како голем дел од вежбачите што сметаат дека ако се на балк ок е да гнетат бургери, помфрит, сокови и благо :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Чисто за инфо.
Непланирам сега да се чистам пошо ништо нема да останит, таман почнав да качувам тежина редовно, но планирам да сум на булк цела 2018 па ако има потреба да се зачистам во еден месец.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Фората е што со еден месец "нема ништо да постигнеш" (визуелно)
Јас ти пишав дека имам лошо искуство бидејки со 1 месец кат, на крајот на 4тата недела само ќе се осеќаш помал и исто дебел ко на почетокот.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Фората е што со еден месец "нема ништо да постигнеш" (визуелно)
Јас ти пишав дека имам лошо искуство бидејки со 1 месец кат, на крајот на 4тата недела само ќе се осеќаш помал и исто дебел ко на почетокот.
Колку ригорозен беше ?

Во колкав калориски дефицит влезе ?
Не знам каква потреба би имало, едно лето рипни ги плочките и излези со бетониран стомак на енѕероно :D
Терај си балк, али гледај да не бидеш како голем дел од вежбачите што сметаат дека ако се на балк ок е да гнетат бургери, помфрит, сокови и благо :)

Во 3-4 месеци еден бургер неам изеено, 2-3 пати помфрит и пола кило кока кола за Нова Година.
Едини проблем ми е што кога сум трета смена морам да земам Марс, Сникерс за да не заспијам.:D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Колку ригорозен беше ?

Во колкав калориски дефицит влезе ?



Во 3-4 месеци еден бургер неам изеено, 2-3 пати помфрит и пола кило кока кола за Нова Година.
Едини проблем ми е што кога сум трета смена морам да земам Марс, Сникерс за да не заспијам.:D
100% ригорозен.
500-600 дефицит
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Колку ригорозен беше ?

Во колкав калориски дефицит влезе ?



Во 3-4 месеци еден бургер неам изеено, 2-3 пати помфрит и пола кило кока кола за Нова Година.
Едини проблем ми е што кога сум трета смена морам да земам Марс, Сникерс за да не заспијам.:D
Кафе/зелен чај/црн чај се зема за да не заспиеш :D
За трета смена се спремаш од 14-16 часот на ефтина струја :) тогаш ќе си направиш ориз, салата, месо и место марс/сникерс ќе ги мавнеш нив вечерта.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
100% ригорозен.
500-600 дефицит
Значит ништо од планот да намалам некој процент на масти пред летото, ништо ќе терам булк колку што можам подолго и почисто.

Фала во секој случај.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Кафе/зелен чај/црн чај се зема за да не заспиеш :D
За трета смена се спремаш од 14-16 часот на ефтина струја :) тогаш ќе си направиш ориз, салата, месо и место марс/сникерс ќе ги мавнеш нив вечерта.
Пред да одам јадам помрсно, без многу јаглехидрати, и без многу зачини, кога вечерам таму леб не јадам, а кога ќе фати криза после 3 саат земам благичко. :D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Значит ништо од планот да намалам некој процент на масти пред летото, ништо ќе терам булк колку што можам подолго и почисто.

Фала во секој случај.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Во еден месец и онака не очекувај поише од 1% масти така да...
 
H

HoT _iCe

Гостин
Некој савет, предлог за вежбање три пут недељно? Ограничен сам сас време ради работу, иду у 3 смене варијабилно и сакам у три дна да искомбинирам повише вежбе, циљ ми е да извежбам грб највише, ноге не - ради проблеми сас колено неможу да ги вежбам.
Кои су ваши савети, предлози за 3 пут недељно вежбање сас фокус на дефиницију, ослабнување и грб? Исхрана исто.
Прилично сам нуб у бодибилдинг, било какв савет ќе е добродојден.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Некој савет, предлог за вежбање три пут недељно? Ограничен сам сас време ради работу, иду у 3 смене варијабилно и сакам у три дна да искомбинирам повише вежбе, циљ ми е да извежбам грб највише, ноге не - ради проблеми сас колено неможу да ги вежбам.
Кои су ваши савети, предлози за 3 пут недељно вежбање сас фокус на дефиницију, ослабнување и грб? Исхрана исто.
Прилично сам нуб у бодибилдинг, било какв савет ќе е добродојден.
Не постои тој збор.
Ако сакаш најпрецизен совет стави слика од телото или пробај да најдеш туѓа слика на интернет од некој со слично тело ко твоето, па ке ти кажеме што да правиш.
Ако си нуб у бодибилдинг тогаш поприлично сум сигурен дека не ти треба да слабееш туку ти фали маса и џабе ќе слабееш ако немаш мускул одоздола. Исто така поприлично сум сигурен дека не си у состојба да се "фокусираш на грбот" пошо цело тело ти е слабо а не само грбот. И плус, грб фокус не постои, постои грб и гради фокус, бидејки ако само грб фокусираш ке направиш дисбаланс помеѓу пуш и пул мускулите.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Не постои тој збор.
Ако сакаш најпрецизен совет стави слика од телото или пробај да најдеш туѓа слика на интернет од некој со слично тело ко твоето, па ке ти кажеме што да правиш.
Ако си нуб у бодибилдинг тогаш поприлично сум сигурен дека не ти треба да слабееш туку ти фали маса и џабе ќе слабееш ако немаш мускул одоздола. Исто така поприлично сум сигурен дека не си у состојба да се "фокусираш на грбот" пошо цело тело ти е слабо а не само грбот. И плус, грб фокус не постои, постои грб и гради фокус, бидејки ако само грб фокусираш ке направиш дисбаланс помеѓу пуш и пул мускулите.
Висок сам 170, тежу 80. Пивски стомак оф корс. Тој и сакаше да прашам, дали да пазу на исхрану, да зголему или намалу, дали да купују протеини и глупости пошто не се разбирам.
Иначе да, за втор дел си у право, повише да ми е фокус на груди, грб пошто имам проблеми сас колено ради кои неможу много да се посвету на бодибилдинг..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom