Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Висок сам 170, тежу 80. Пивски стомак оф корс.
Заебано. Што и да почнеш прво исти к*р зашо пак ќе те фати некои 10тина месеца пред да изгледаш ок.
Ја би почнал полека со класичен билдерски тренинг и среден-голем дефицит од 500-600 калории, ова некои 4-5 месеца дур не скинеш 5-6 кила. (пошто си почетник ке напраиш и малце мускулче од ова)
После тоа моеш месец два меинтененс калории или многу мал сурплус (100-300 калории) и рутина за сила. (и од ова може малце мускулче да излезе)
И после тоа ќе направиш одлука дали сакаш да стопиш уште некое килце или би идел на булк, зависи во какво стање си.
За летово не рачунај дека ке си beach body ready.
Али тоа нека не те разочарува. Ќе летне времето.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Што е филмот за сокот од брусница пред/после тренинг?

Го користи некој од вас и во каква форма ?

Тетрапак, од соковник, стакло, чај, степче :D?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Што е филмот за сокот од брусница пред/после тренинг?

Го користи некој од вас и во каква форма ?

Тетрапак, од соковник, стакло, чај, степче :D?
не е убав брат. го зедов од веро 200денари кило и горчи,му ставам 15-20гр. декстроза ама џабе
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
245
Поени од реакции
509

Дали некој има користено ваков pre workout и мислење?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378

Дали некој има користено ваков pre workout и мислење?
производите на jay cutler,rich piana,kevin levron i arnold,se samo za pari pravenje i za nisto nevredat. kupuvav proizvodi i na nekoj odniv nemaat deklaracia a nekoj imaja prelepuvan barcode i ne se znaj kako se uvezuvani vo mkd. ako si za preworkout zemisi od biotech bsn ili ultimate nutrition. trec isto taka se ok. yamamoto isto se dobri.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Во Бутел освен кај Дуче има ли некоја теретана останато?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Вежбам нозе, стигвам до лист и ми го дава ова срање. : D

Не ме јеби, кога сум вежбал со 210кг.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
16
Поени од реакции
0
Здраво дечки, уште едно почетниче овде. Сакам здравје боже да почнам теретана на пролет. Имам 16 години, 180цм и 75(отприлика) кила. Летоска еден неполн месец идев со другарче, ама се откажавме и двајцата. Дали може да ми дадете линк/помогнете да направам/ватевер програмче за 3 (максимум 4 што најверојатно ќе биде само кардио како кога идев) одења неделно, во кои што ќе опфатам се. И уште една битна работа: Имав болки и кочење во кичма и врат, ортопед ми рече дека ми треба мускул дур растам за да не се искривам, ама ништо претешко за кревање, особено не squats. Фала однапред!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво дечки, уште едно почетниче овде. Сакам здравје боже да почнам теретана на пролет. Имам 16 години, 180цм и 75(отприлика) кила. Летоска еден неполн месец идев со другарче, ама се откажавме и двајцата. Дали може да ми дадете линк/помогнете да направам/ватевер програмче за 3 (максимум 4 што најверојатно ќе биде само кардио како кога идев) одења неделно, во кои што ќе опфатам се. И уште една битна работа: Имав болки и кочење во кичма и врат, ортопед ми рече дека ми треба мускул дур растам за да не се искривам, ама ништо претешко за кревање, особено не squats. Фала однапред!
http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

Овде ги имаш сите мускули што можеш да ги вежбаш со клипчиња како се изведуваат вежбите. Искомбинирај си.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.940
http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

Овде ги имаш сите мускули што можеш да ги вежбаш со клипчиња како се изведуваат вежбите. Искомбинирај си.
Овој линк е супер за некој што е интересира, али мој впечаток е дека поголем дел од оние што прашуваат тука, а воедно и по теретаните, сакаат да им кажеш направи 4 серии по 10 повторувања од ова, 3 серии по 8 повторувања од ова, изеди 300 грама стек, 2 дозерки протеин и ќе станеш Шварценегер.
Од многу луѓе што сум пробал да ги едуцирам на начин да разберат што вежбааат, зошто вежбаат, зошто јадат и колку да јадат, само неколку продолжиле да истражуваат и ме слушале внимателно, поголем процент не ги интересира ни како да ја изведуваат вежбата ни зошто ја изведуваат.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
16
Поени од реакции
0
Големо фала до двајцата што волку бргу вративте, свесен сум дека до моето дрим тело имам уште мноооогу, не па до Шварци. Најголемиот проблем ми беше ова со грбот, не знам дали треба заради тоа да вежбам некој дел повеќе или помалку.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.940
Големо фала до двајцата што волку бргу вративте, свесен сум дека до моето дрим тело имам уште мноооогу, не па до Шварци. Најголемиот проблем ми беше ова со грбот, не знам дали треба заради тоа да вежбам некој дел повеќе или помалку.
За почеток започни со учење на вежбите до перфекција, мали тежини, немаш потеба да го избегнуваш чучањ, туку гледај да ја усовршиш вежбата. Се додека не можеш да ја изедуваш вежбата перфектно без тежин, не ставај на истата тежина, ова важи за секоја вежба..
Еве ти пример видеа за да ги научиш:

За почеток вежбај го целото тело, еве ти таква програма, три пати неделно, учи ги вежбите, јади и вежбај тоа е тоа :)
https://www.bodybuilding.com/content/the-best-3-day-plan-work-out-less-get-more-ripped.html
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Пред околу 3 години кога за прв пат го правев мртвото дигање, уште на првите повторувања осетив многу јако пецкање/жарење во пределот под стомакот и одма ја оставив вежбата.
Пред некој ден пробав пак да ја праам, истото жарење... сега тие денови осеќам како да ме пецка на моменти долу. Му се има случено на некој?

Да напоменам, почнав со мала килажа, 40 кила.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Пред околу 3 години кога за прв пат го правев мртвото дигање, уште на првите повторувања осетив многу јако пецкање/жарење во пределот под стомакот и одма ја оставив вежбата.
Пред некој ден пробав пак да ја праам, истото жарење... сега тие денови осеќам како да ме пецка на моменти долу. Му се има случено на некој?

Да напоменам, почнав со мала килажа, 40 кила.
Каиш заштитен користиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom