Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
ЛУЃЕ на форумов мозе некој да ми каже која е добра вежба и има стварно ефект за рамо гради и трицепс у домашна атмосфера позззз:tv:


Зашто склекови не правиш,има ефект на гради,и тоа добар ефект,на трицепс и бицепс малку фака,на рамо фака повеке.

Трицепс ако сакаш да вежбаш во домашна атмосфера,земи две столици,стај нозете на едната,на другата раце и вежбај,ефект загарантиран имаш.

Рамо вежбаш и со склековите кога ги правиш.

Бицепс,земи си една столица и дигај ја :pos2::pos2::pos2:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
ЛУЃЕ на форумов мозе некој да ми каже која е добра вежба и има стварно ефект за рамо гради и трицепс у домашна атмосфера позззз:tv:
Пиши на youtube за која мускулна група сакаш и ќе најдеш се убаво објаснето, да не се трудам да ти објаснувам јас со зборови може и да не ме сватиш :toe:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Зашто склекови не правиш,има ефект на гради,и тоа добар ефект,на трицепс и бицепс малку фака,на рамо фака повеке.

Трицепс ако сакаш да вежбаш во домашна атмосфера,земи две столици,стај нозете на едната,на другата раце и вежбај,ефект загарантиран имаш.

Рамо вежбаш и со склековите кога ги правиш.

Бицепс,земи си една столица и дигај ја :pos2::pos2::pos2:
со склекови се развива гради и трицепс само, повеќе раширени раце-повеќе ги стимулира градите, потесно - повеќе трицепс
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
ок значи има ефект не сум у заблуда фала поззз
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
за рамо се прават склекови но на колена со скрстени нозе, и правиш колку можеш не прај серии по 20 и слично. Пробај ќе видиш дека мава на рамо
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
ок знам за тие стварно се супер :nesvest:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Колкава улога има пушењето на цигари во резултатите од вежбањето, и дали има некој начин да се намали тој удел? (само не велете откажи ги:))
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Колкава улога има пушењето на цигари во резултатите од вежбањето, и дали има некој начин да се намали тој удел? (само не велете откажи ги:))
Ќе немаш кондиција..Ке се заморуваш побргу..така да глеј да ги укратиш барем дур вежбаш, кога ке престанеш да вежбаш интензивно, продолжи, шо да ти кажам...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Ќе немаш кондиција..Ке се заморуваш побргу..така да глеј да ги укратиш барем дур вежбаш, кога ке престанеш да вежбаш интензивно, продолжи, шо да ти кажам...
Освен заморот при вежбање има друг удел... Во смисла директно послаби резултати... Пошо јас умор не сум осетил ни така ни така. :) Значи, дали директно можат да ти го намалат резултатот на вежбањето? :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Освен заморот при вежбање има друг удел... Во смисла директно послаби резултати... Пошо јас умор не сум осетил ни така ни така. :) Значи, дали директно можат да ти го намалат резултатот на вежбањето? :)
Да, се намалува брзината и квалитетот на градењето мускули, т.е помал процент на кислород стига до нив, ради тоа што белите дробови помалку кислород внесуваат.

По правило за фул резултати, треба минимум 3 месеца подалеку од активно и пасивно пушење.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
http://en.wikipedia.org/wiki/Nandrolone


Има вакво нешто кај нас бе ?

Ми рекоа ептен мускули се билдале од чудово (и не било легално во некои земји нормално) ...

Брат што ке се праиш ти со ова ЖИВОТИЊА...ГОЈДО поточно ???

-Дај не зезај почни си фино лепо прво во теретана...без хемии такви како Нандролонот.
За некој месец земи си протеинче некое и фурај си...
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
http://en.wikipedia.org/wiki/Nandrolone


Има вакво нешто кај нас бе ?

Ми рекоа ептен мускули се билдале од чудово (и не било легално во некои земји нормално) ...
дека. оу пополека малце :) пред тоа колку имаш вежбано.Не бива одмах на ДЕКА,тоа ти е сепак некој вид стероид.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
http://en.wikipedia.org/wiki/Nandrolone


Има вакво нешто кај нас бе ?

Ми рекоа ептен мускули се билдале од чудово (и не било легално во некои земји нормално) ...
Сите се со ужасно лоши нуспојави. Точно е дека зголемуваат изградба на ткиво, затоа се викаат анаболни, од страна на анаболните процеси односно ја нарушува рамнотежата на азотниот биланс во метаболизмот на сметка на процесите на градба.

За ова -нандролон конкретно не знам дали ги виде ефектите
Estrogenic effects resulting from reaction with aromatase are also mitigated as a result of the drug being a progestin, but effects such as gynaecomastia and reduced libido still occur in larger doses. Other side-effects can include erectile dysfunction and cardiovascular damage, as well as several ailments resulting from the drug's effect of lowering levels of luteinizing hormone through negative feedback. Erectile dysfunction is attributed to the weaker action of dihydronandrolone in the penis since dihydrotestosterone is a known sexual modulator.
другие анаболни стероиди се со исто доста лоши странични ефекти (освен полна дисфункција) меѓу кои и нервни како агресија, депресија, зависност...
http://en.wikipedia.org/wiki/Anabolic_steroid#Adverse_effects
Легално и оправдано се користат само кај одредени многу тешки болести.
Имаше на еден сајт една реченица. Користењето на анаболни стероиди е чекор поблиску до шансата да се биде најразвиен леш на гробишта :smir:

Дури и ефедринот кој не е анаболен стероид, се води како суплемент, исто е многу опасен за организмот. Ефедринот, ЕКА стаковите се користат за забрзување метаболизам, односно енергијата од храната да согори побрзо. Но какви се последици има врз организмот :toe: Еднаш побарав од еден билдер ефедрин...ме праша -ти ќе вежбаш или ќе се дрогираш :)
на срце, респираторни функции, мозок...
http://en.wikipedia.org/wiki/ECA_stack#Risks
http://en.wikipedia.org/wiki/Ephedrine#Adverse_effects

Подобро да се задржиш (иако малку поспоро, но поздраво) на протеини, глутамин, креатин и такви слични додатоци...сепак со внимавање на оние сајд ефекти и совет од некој од бодибилдерите/сопственици на теретни...па и овде со Алекс, Марко, Силен, Тајсон...не знам кој е се во тие води малку подлабоко навлезен.
Јас се информирам од сопствениците на теретани, но тие (не сите нормално) се заинтересирани повеќе да продадат него да ти го пазат здравјето. Затоа честопати се обраќам тука до колегите форумџии спомнати погоре за совет.
И то :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom