Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Јас уште би му предложил стомачни секој ден да си прај.
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Значи спротист(кошарка), 16 години, 10 месеца одам на теретана и дигам МАЛИ тежини, и ми недостасува енергија за тренинг.
Каков креатин ке ми препорачате?
Дали ја имам возраста, или рано ми е уште?
 

F|eR

Мало смо се напили, пали смо у џбун!
Член од
7 јуни 2008
Мислења
2.005
Поени од реакции
393
Значи спротист(кошарка), 16 години, 10 месеца одам на теретана и дигам МАЛИ тежини, и ми недостасува енергија за тренинг.
Каков креатин ке ми препорачате?
Дали ја имам возраста, или рано ми е уште?
Друже користам Сторм креатин јас.. Кај мене има топ ефект.. Енергија дава и за извоз:D:D Не е скап а е многу квалитетен!! Јас овај би ти го препорчал!!
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Значи спротист(кошарка), 16 години, 10 месеца одам на теретана и дигам МАЛИ тежини, и ми недостасува енергија за тренинг.
Каков креатин ке ми препорачате?
Дали ја имам возраста, или рано ми е уште?
Сепак имаш 16 години терај си без такви глупости, ако немаш сила појке одмарај, јади појке витамини, не го учи организмот од 16 години на вештачки работи.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
16 години Кратин...? Другар не би ти препорачал пошо уште си мал за во теретана, а пак и креатин да зимаш...батали тоа колку сила имаш толку, тоа ке ти треба после 18 год, сеа за сеа НЕ! Па ти како сакаш:smir:
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Мал за теретана?:)
16,5 години, 88кг, 198цм
Mислам дека не сум мал за теретана, и плус не дигам големи тежини за да не ми го спречат растот, вежбам само за обликување.

А сакам да земам креатин поради напорните тренинзи, не ми треба кретинот за теретана. Сега чуствувам замор многу од летните подготовки, се надевам ке го снема заморот, и фала за помошта.
Поздрав!
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Мал за теретана?:)
16,5 години, 88кг, 198цм
Mислам дека не сум мал за теретана, и плус не дигам големи тежини за да не ми го спречат растот, вежбам само за обликување.

А сакам да земам креатин поради напорните тренинзи, не ми треба кретинот за теретана. Сега чуствувам замор многу од летните подготовки, се надевам ке го снема заморот, и фала за помошта.
Поздрав!
Мал си во години за во теретана да одиш, чим имаш таква градба би ти препорачал после 18 години в теретана да одиш. Верувај ако вежбаш од сега ко вол ќе се напрајш и естетски ич нема да изгледаш убаво.
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Мал си во години за во теретана да одиш, чим имаш таква градба би ти препорачал после 18 години в теретана да одиш. Верувај ако вежбаш од сега ко вол ќе се напрајш и естетски ич нема да изгледаш убаво.
Не бе брат, ти не ме разбираш. Јас не сакам да станувам билдер или обезбедување.:) Во теретана вежбам со 50/60% од мојата сила, стомачни, малку нозе и одам 1-2 неделно. Со тоа ке изгледам многу по естецки отколку да чекам 18години да пораснам уште 5см и да бидам грбав како Симич. После џабе е теретаната...
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Мал за теретана?:)
16,5 години, 88кг, 198цм
Mислам дека не сум мал за теретана, и плус не дигам големи тежини за да не ми го спречат растот, вежбам само за обликување.

А сакам да земам креатин поради напорните тренинзи, не ми треба кретинот за теретана. Сега чуствувам замор многу од летните подготовки, се надевам ке го снема заморот, и фала за помошта.
Поздрав!
Abe ne si mal. Samo prodolzi da vezbas, samo vnimavaj na povredi i ne se forsiraj premnogu su preterano teski kilazi. Super si samo cepaj.
Za suplementacija creationot ti e vistinski izbor eden od rektite proizvodi koj nikogas ne potfrlaat i gi opravduvaat svoite kvaliteti, dokolku si vo moznost da go kombiniras so whey protein bi bilo extra t.e. zgolemuvanje na muskulnata masa.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Мал си во години за во теретана да одиш, чим имаш таква градба би ти препорачал после 18 години в теретана да одиш. Верувај ако вежбаш од сега ко вол ќе се напрајш и естетски ич нема да изгледаш убаво.
Не е мал,таман му е.Како вол нема теоретски шанси да се направи,ако не зима сумплементи т.е. и од сумплементи неможе да се направи у буквална смисла ѕвер туку од стероиди може.Шварценегер има почнато на 14години па изгледал и сега изгледа супер.Сеа у почеток 3-4 месеци вежбај си без сумплементи после тоа можеш да убациш креатин протеин...
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Не бе брат, ти не ме разбираш. Јас не сакам да станувам билдер или обезбедување.:) Во теретана вежбам со 50/60% од мојата сила, стомачни, малку нозе и одам 1-2 неделно. Со тоа ке изгледам многу по естецки отколку да чекам 18години да пораснам уште 5см и да бидам грбав како Симич. После џабе е теретаната...
Е вака јас од лично искуство би ти препорачал да си продолжш во таратана но да не креваш големи килажи поради сеуште растот на твојата кичма бидејки ти треба за кошарка :wink:
Ти прашуваш за сила па креатин се зема ако сакаш да се набилдаш иначе сега не ти треба тоа затоа бес креатин :nesum:
Сам викаш дека само си праиш дефиниција продолжи така незнам само имаш ли тренер во таратана нека те упати позз
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Мал за теретана?:)
16,5 години, 88кг, 198цм
Mислам дека не сум мал за теретана, и плус не дигам големи тежини за да не ми го спречат растот, вежбам само за обликување.

А сакам да земам креатин поради напорните тренинзи, не ми треба кретинот за теретана. Сега чуствувам замор многу од летните подготовки, се надевам ке го снема заморот, и фала за помошта.
Поздрав!
По колку дигаш? Еве јас незнам ама би ти препорачил :
20 кг, по 12 пати.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
По колку дигаш? Еве јас незнам ама би ти препорачил :
20 кг, по 12 пати.
Зависи за што, на која група се однесува оваа тежина. За рамо, грб, гради...ова е ситно, но за бицепс е бааги јако. Зависи од големината на мускулната група. Хм, и од далечината од срцето...но тоа е друг проблем за друго се однесува.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Зависи за што, на која група се однесува оваа тежина. За рамо, грб, гради...ова е ситно, но за бицепс е бааги јако. Зависи од големината на мускулната група. Хм, и од далечината од срцето...но тоа е друг проблем за друго се однесува.
Обично за рамо мислам и за грб. Може да се каже за се, али не до толку може да има мали измени со килажата.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Кој и да ти каже тежина неможе да ти погоди, ти си знаеш колку си способен да кренеш, која килажа те напрега, која и е лесна... со тек на време ќе осетиш, за некој може 50 кила е многу, за некој е таман а некој дига 100, така да една недела пробувај разни тежини, види што ти одговара и вежбај си како што ти одговара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom