Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како е подобро да се почни, со кардио или тежински тренинг?
Имам некаде 6/7кг за симнување и повеќе внимание обрнувам на кардиото и прво за лентата и точакот се фаќам, а оној тежинскиот тренинг го оставам за крај и многу често не го ни практикувам оти сум преморена.
Како е правилно?
Прво тежински па на крај кардио.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.666
Како е подобро да се почни, со кардио или тежински тренинг?
Имам некаде 6/7кг за симнување и повеќе внимание обрнувам на кардиото и прво за лентата и точакот се фаќам, а оној тежинскиот тренинг го оставам за крај и многу често не го ни практикувам оти сум преморена.
Како е правилно?
10 минути HIIT кардио па тежински тренинг, па 20 минути кардио (10 HIIT 10 нормално).
Храната среди ја, калориски дефицит, исфрли џанк фуд и благо, исфрли сокови без разлика дали газирани или џусови.
Еве ти една програма, следи ја и среди ја исхраната и ќе ги скинеш тие 6-7 кг.
Еве ти калкулатор да си пресметаш колку калории ти требаат и страна каде што ќе пишуваш се што јадеш за да знаеш до каде си.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Има некој што се разбира тука од периодизација (Linear, Undulated, Conjugated) или/и ауторегулација и креирање асални персонализирани рутини за powerlifting?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Има некој што се разбира тука од периодизација (Linear, Undulated, Conjugated) или/и ауторегулација и креирање асални персонализирани рутини за powerlifting?
Според мене ако си почетник не се замарај со ова, сите програми се смислени од некои што се разбираат повеќе (под сите мислам овие попознативе не некои утепани да најдеш) . Линеарна имам пробано, за conjugated ти требаат плус ланци или ластици за отпор.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.034
Поени од реакции
10.732
Како е подобро да се почни, со кардио или тежински тренинг?
Имам некаде 6/7кг за симнување и повеќе внимание обрнувам на кардиото и прво за лентата и точакот се фаќам, а оној тежинскиот тренинг го оставам за крај и многу често не го ни практикувам оти сум преморена.
Како е правилно?
па ете сама си приметила дека послем кардио немаш сила за тежински, премногу се цедиш затоа ке смениш, исто би ти препорачал мали тежини а повеќе повторувања да правиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.034
Поени од реакции
10.732
Зошто живи јајца стварно не ми е јасно, ајде ризикот од салмонела ке то тргнам на страна, кога е термички не обработено јајцето само 50% се апсорбира протинот, или шема е сега билдерите така прават
пример момаков кога и да го видев у теретана си носеше шише со живи јајца измешани со степче, ако памтам добро има кажувано дека мава по 20 јајца дневно од кои три цели а доволно е прошетан и долго е во спортов за да е лаик и да незнае шо прави



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Според мене ако си почетник не се замарај со ова, сите програми се смислени од некои што се разбираат повеќе (под сите мислам овие попознативе не некои утепани да најдеш) . Линеарна имам пробано, за conjugated ти требаат плус ланци или ластици за отпор.
Неам линеарен раст повеќе.

S: 100x7
D: 130x5
B: 75x5 / 70x10

BW: 67

Пробувам да склопам нешо интересно шо ми е да не е cookie cutter од интернет собрано.
Ми треба bench oriented non-linear power + hypertrophie hybrid програма по можност во 5-6 дневен сплит т.е. да не прам фул бади пошо не ми е филм. Нешо шо лесно ќе се циклира на 2 недели или 3, не неделна линеарна.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
што ја комплицирате толку работата

одиш вежбаш јадиш спиеш и утре повторуваш се по ред и се така
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
пример момаков кога и да го видев у теретана си носеше шише со живи јајца измешани со степче, ако памтам добро има кажувано дека мава по 20 јајца дневно од кои три цели а доволно е прошетан и долго е во спортов за да е лаик и да незнае шо прави



Sent from my iPhone using Tapatalk
абе нека пие и 100 ако има вишок пари што да ти кажам,ама дали е оптимално тоа е друга работа
Неам линеарен раст повеќе.

S: 100x7
D: 130x5
B: 75x5 / 70x10

BW: 67

Пробувам да склопам нешо интересно шо ми е да не е cookie cutter од интернет собрано.
Ми треба bench oriented non-linear power + hypertrophie hybrid програма по можност во 5-6 дневен сплит т.е. да не прам фул бади пошо не ми е филм. Нешо шо лесно ќе се циклира на 2 недели или 3, не неделна линеарна.
Пробај bench specialty програм, има доста знам за Смолов ама таа ти е доста брутална сега не ми текнуваат други
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.685
Кога коментирате немој да бидете толку сигурни во своите заклучоци и тврдења ко демек сте некои експерти, а уствари терате некои теретана муабет пренесен од колено на колено без да се прочита ниту една статија или било што.(лесно може да се навадат почетници на погрешен пат)
Не можеш да кажеш грб&трицепс и гради&бицепс или грб&бицепс и гради&трицепс не се вежба во исте ден или некои слични муабети. Тоа некои лично ако не практикува не значи дека не е правилно. Постојат милион различни програми за разлилни цели, уствари може се со се да се комбинира ако е тоа скоцкано во една целосна програма.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Кога коментирате немој да бидете толку сигурни во своите заклучоци и тврдења ко демек сте некои експерти, а уствари терате некои теретана муабет пренесен од колено на колено без да се прочита ниту една статија или било што.(лесно може да се навадат почетници на погрешен пат)
Не можеш да кажеш грб&трицепс и гради&бицепс или грб&бицепс и гради&трицепс не се вежба во исте ден или некои слични муабети. Тоа некои лично ако не практикува не значи дека не е правилно. Постојат милион различни програми за разлилни цели, уствари може се со се да се комбинира ако е тоа скоцкано во една целосна програма.
ne velime deka ne e pravilno tuku napredokot ne e ist koga se vezbat 2 muskulni grupi vo eden den. trenirav taka 2 godini napredok mnogu poslab za razlika od sega kade sto treniram edna muskulna partia na den.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
181
Поени од реакции
140
L-Carnitine, дали е добар за слабеење? Секако комбинирано со трчање и вежбање минимум 5 пати во неделата.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
пример момаков кога и да го видев у теретана си носеше шише со живи јајца измешани со степче, ако памтам добро има кажувано дека мава по 20 јајца дневно од кои три цели а доволно е прошетан и долго е во спортов за да е лаик и да незнае шо прави



Sent from my iPhone using Tapatalk
можда и мава по 20 јајца ама сигурно проширен е не од јајца и протеински шејкови ))[DOUBLEPOST=1486492875][/DOUBLEPOST]
L-Carnitine, дали е добар за слабеење? Секако комбинирано со трчање и вежбање минимум 5 пати во неделата.
мислам на ово прашање имам одоговорено веке десетина пат во темава. Да л-карнитин е создаден за слабеење и одличнен е. 3 пати неделно сосема доволно е.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
core mass - odlicen gejner na pazarot bez kreatin glutamin amino hormoni.... odlicen vkus sladok za pienje i mozi da se rastvora i so voda i nepravi nikakvi tezini na stomak i mozi da se pie po 4-5 pati vo denot po 200 grama. vo edna doza na 200 grama 40 grama na proteini i 136 grama na jagleno hidrati,sasvim dovolno!go zedov pred 1 den. vkusot e perfekten a za rezultati ke vidime :D

(Carbohydrate complex [maltodextrin, glucose, maize starch (Vitargo®)], protein complex [milk protein concentrate, whey protein concentrate (Carbelac®), buttermilk, whey protein isolate (Isolac®), whey protein hydrolysate, hydrolysed whey protein isolate (Optipep™), hydrolysed casein (PeptoPro®)], cocoa1, thickener (Xanthan gum), flavours, colours (E150c1,2,3, beta-carotene4,5,6, red beet concentrate in powder7). Only in: Chocolate1, Chocolate with hazelnut2, Toffee3, Banana4, Vanilla5, Vanilla-almond6, Strawberry7
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom