Бодибилдинг суплементи

Член од
10 јануари 2010
Мислења
136
Поени од реакции
25

Мислење за гејнеров?

Impact Weight Gainer формулата моментално ги користи двата најдобри достапни извори на јаглехидрати, овес и јачмен, кои нудат висок квалитет на мешавина на сложени јаглехидрати со низок гликемиски индекс (ГИ). Поради бавната апсорбција овие јаглехидрати постепено ја ослободуваат енергијата во текот на денот и имаат помало влијание врз нивото на шеќерот во крвта.
Weight Gainer Elite исто така комбинира два одлични протеини – изолат протеин од сурутка и концентрат протеин од млеко. Оваа комбинација на протеини со брза и спора апсорбција помага во снабдувањето на аминокиселини во телото кои во тек на подолг временски период одржуваат високо ниво на енергија во телото.

Хранлива вредност по порција (100g)

Енергетска вредност (kcal) 380,1

Протеини 27,9 g

Јаглехидрати 53,5 g

Масти 5,8 g
Состојки: овес, изолатод протеин од млечна сурутка, млечен протеин концентрат, какао во прав (само во вкусот начоколадо), јачмен, вкус (единствено кај опциите со вкус), боја (црвена(само кај вкус на јагода)), засладувач (сукралоза (само кај опциите со вкус)), емулгатор (соја лецитин).

Висока сум 166/167,имам 50кг па би сакала да накачам до кај 57-58,почнав пред една недела во теретана и сега планирам да земам гејнер.Го видов овој во polleo sport ама прво сакав да се консултирам со некој што е поупатен.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379

Мислење за гејнеров?

Impact Weight Gainer формулата моментално ги користи двата најдобри достапни извори на јаглехидрати, овес и јачмен, кои нудат висок квалитет на мешавина на сложени јаглехидрати со низок гликемиски индекс (ГИ). Поради бавната апсорбција овие јаглехидрати постепено ја ослободуваат енергијата во текот на денот и имаат помало влијание врз нивото на шеќерот во крвта.
Weight Gainer Elite исто така комбинира два одлични протеини – изолат протеин од сурутка и концентрат протеин од млеко. Оваа комбинација на протеини со брза и спора апсорбција помага во снабдувањето на аминокиселини во телото кои во тек на подолг временски период одржуваат високо ниво на енергија во телото.

Хранлива вредност по порција (100g)

Енергетска вредност (kcal) 380,1

Протеини 27,9 g

Јаглехидрати 53,5 g

Масти 5,8 g
Состојки: овес, изолатод протеин од млечна сурутка, млечен протеин концентрат, какао во прав (само во вкусот начоколадо), јачмен, вкус (единствено кај опциите со вкус), боја (црвена(само кај вкус на јагода)), засладувач (сукралоза (само кај опциите со вкус)), емулгатор (соја лецитин).

Висока сум 166/167,имам 50кг па би сакала да накачам до кај 57-58,почнав пред една недела во теретана и сега планирам да земам гејнер.Го видов овој во polleo sport ама прво сакав да се консултирам со некој што е поупатен.
Zemaj, nema da zgresis. Go imam koristeno so vkus na vanila, odlicen vkus i nepravi grcevi ili naduenost na stomak :D vo tamaro marketot vo ohrid e 1600 denari 2.5kg a vo prodavnicite za suplementi 2200. Od tamaro prajkat i po kargo i cenata e ista 1600denari.
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
136
Поени од реакции
25
Zemaj, nema da zgresis. Go imam koristeno so vkus na vanila, odlicen vkus i nepravi grcevi ili naduenost na stomak :D vo tamaro marketot vo ohrid e 1600 denari 2.5kg a vo prodavnicite za suplementi 2200. Od tamaro prajkat i po kargo i cenata e ista 1600denari.
Ee фала ти,ќе го земам деновиве.А кажи ми колку пати на ден се конзумира? Пред,после тренинг?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Ee фала ти,ќе го земам деновиве.А кажи ми колку пати на ден се конзумира? Пред,после тренинг?
Не ти треба гејнер, подобро купи протеин и зголеми плус еден оброк во исхраната богат со јаглехидрати. Женските и така имате смешни калориски потреби, особено на твоите пропорции, нема никаков проблем да внесеш се што ти е потребно од храна.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Ee фала ти,ќе го земам деновиве.А кажи ми колку пати на ден се конзумира? Пред,после тренинг?
kolku sto imas potreba. 2 pati e dovolno. No mozes da si zemes i whey protein i da si dodavas ovez i drugi nakmrnici i eteti gejner :)
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
kolku sto imas potreba. 2 pati e dovolno. No mozes da si zemes i whey protein i da si dodavas ovez i drugi nakmrnici i eteti gejner :)
За хидратите од гејнерот (со висок гликемиски индекс), соодветна замена може да биде ориз, компир итн.
Никако овес. Овесот е комплексен, спор хидрат, и никаква улога нема негово конзумирање после тренинг.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.875
смешно ми е жени кога купуваат вакви буриња со прашак па ќе се слика со него на инстаграм, како да речи ќе качи 10кг мускул со него, а само парите ќе и ги земат и стомакот ќе и кркори од тие прашкови, али тоа е, сега модерно е да купуваш прашак место да земеш да зготвиш нешто по дома.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
смешно ми е жени кога купуваат вакви буриња со прашак па ќе се слика со него на инстаграм, како да речи ќе качи 10кг мускул со него, а само парите ќе и ги земат и стомакот ќе и кркори од тие прашкови, али тоа е, сега модерно е да купуваш прашак место да земеш да зготвиш нешто по дома.
Не сум некој фан на додатоци во исхраната, ама немој да бидете онај тип на луѓе "Неможам да го дофатам грозјето, ама нема врска секако е кисело".

Проблемот не е во суплементите или во цената, проблемот е во продавачите кои се и сешто му шиткаат на секого, проблемот е во малата ука кај народот бидејќи е ТАБУ тема кај нас...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
За хидратите од гејнерот (со висок гликемиски индекс), соодветна замена може да биде ориз, компир итн.
Никако овес. Овесот е комплексен, спор хидрат, и никаква улога нема негово конзумирање после тренинг.
odma posle trening dekstroza ili suvo grozje :D posle 30-45min dobar obrok i toe to. Gejnerot moze da se pie pomejgu obrok primer za na rabota kako uzina.[DOUBLEPOST=1537904420][/DOUBLEPOST]
смешно ми е жени кога купуваат вакви буриња со прашак па ќе се слика со него на инстаграм, како да речи ќе качи 10кг мускул со него, а само парите ќе и ги земат и стомакот ќе и кркори од тие прашкови, али тоа е, сега модерно е да купуваш прашак место да земеш да зготвиш нешто по дома.
Ne e problem nekogas gotvenjeto tuku problem e vremeto za jadenje. Na vtora pauza na rabota imam samo 10min. i vo tie 10min so pobrzo dali do vc ili da sednam da jadam. Tuka si koristam gejner pa doma prodolzvam so jadenje. Ova e moj primer. Nemora da znaci ako zema gejner deka go zema so cel da kaci muskulna masa i site go znaeme to deka e nevozmozno.
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
odma posle trening dekstroza ili suvo grozje :D posle 30-45min dobar obrok i toe to. Gejnerot moze da se pie pomejgu obrok primer za na rabota kako uzina.[DOUBLEPOST=1537904420][/DOUBLEPOST]
Ne e problem nekogas gotvenjeto tuku problem e vremeto za jadenje. Na vtora pauza na rabota imam samo 10min. i vo tie 10min so pobrzo dali do vc ili da sednam da jadam. Tuka si koristam gejner pa doma prodolzvam so jadenje. Ova e moj primer. Nemora da znaci ako zema gejner deka go zema so cel da kaci muskulna masa i site go znaeme to deka e nevozmozno.
Овес, банана, млеко и веј и ете ти гејнер. На пауза на работа се пие за 2 мин. А дома се праи за 3 мин.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Izracunaj kolku pari vaka doaga 1 dozerka vs geiner
Е ај колку иде.

Дозерка веј - 23 денари.
100 грама овес - 6 денари.
500мл млеко - 18 денари.
1 банана - 15 денари.

Тотал 62 денари.

My protein Whey gainer - 88 денари доза (со вода ако го правиш)

А мојов "гејнер" сто пати поздрав состав има.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Е ај колку иде.

Дозерка веј - 23 денари.
100 грама овес - 6 денари.
500мл млеко - 18 денари.
1 банана - 15 денари.

Тотал 62 денари.

My protein Whey gainer - 88 денари доза (со вода ако го правиш)

А мојов "гејнер" сто пати поздрав состав има.
да де тоа сакав да кажам и поевтино е веј у комбинација со нешто ја со декстроза го мешам
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Абе ако не јадите 2 пати во 8 саати дури сте на работа ќе ви отидат мускулите ;)
Оброк пред работа, оброк на главна пауза и оброк после работа, не треба да внесете 5000 калории на ден па 7-8 оброци да јадете, на таа малата пауза и една рака бадеми/ореви колку да ве засити е ок, плус доза протеин за ако имате :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom