Бодибилдинг суплементи

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Пари фрлање се бцаа според мене. Веј купи си и јади месо и немаш гајле.
БЦАА е многу корисен додаток според мене. Ова го пишав (колку за мислење) пошто неможев да најдам линк од thestrongest shop-от што е таму се на акција 1000 денари, е сега за уште 1000 денари на акција го имаат овај протеин што ми е далеку поисплатливо решение околу 1990 денари е (http://pbc.mk/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=547&virtuemart_category_id=5&lang=mk)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
А како заклучувате дали некој глутамин е добар ако не е тајна?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Дали има ефект, што знам затоа прашувам сакам да слушнам мислења
Тоа де сакам да ми кажеш, како заклучи дека имаш недостаток од неесенцијална (полуесенцијална по некои класификации) аминокиселина како глутаминот и што очекуваш да постигнеш со истата?
 
P

poker12345

Гостин
Тоа де сакам да ми кажеш, како заклучи дека имаш недостаток од неесенцијална (полуесенцијална по некои класификации) аминокиселина како глутаминот и што очекуваш да постигнеш со истата?
Како што читав (сега пак ќе кажам дека незнам затоа и прашувам) глутаминот ти помага да го одржаваш мускулот т.е не губиш мускул.
Кога вежбаш трошеш глутамин, кога немаш доволно глутамин губиш мускул.
Очекувам да го задржам мускулот, заедно со веј и глутамин да качам на мускулна маса, зошто многу вежбам а ефектите се ОК, не се лоши ама не се ни добри.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Како што читав (сега пак ќе кажам дека незнам затоа и прашувам) глутаминот ти помага да го одржаваш мускулот т.е не губиш мускул.
Кога вежбаш трошеш глутамин, кога немаш доволно глутамин губиш мускул.
Очекувам да го задржам мускулот, заедно со веј и глутамин да качам на мускулна маса, зошто многу вежбам а ефектите се ОК, не се лоши ама не се ни добри.
Ова ти го кажал некој голем батко во теретаната, а тој го дознал од друг голем батко попатно додека другиот голем батко му кажувал во кои денови и како да се боцка за да стане голем....
Реалноста е дека не постојат доволно истражувања кои ги покажуваат бенефитите на глутаминот кај просечни луѓе (просечни вежбачи), постојат истражувања кај професионални атлети, луѓе кои имаат тешки кардио тренинзи, луѓе кои имаат тешки тренинзи за сила и експлозивност или пак болни лица од ХИВ, рак, изгореници и таквите истражувања покажуваат дека глутаминот го забрзува опоравокот кај таквите личности.
Кај обичните луѓе бенефитот од глутаминот не е нешто посебно изразен, барем од истражувањата што јас ги имам сретнато и неопходноста да се внесе орално глутамин кај таквите е под знак прашалник.
Дури и дозирањата се прилично различни при различни истражувања, имам сретнато дека оптимални дози се 0.3 грама по кг, други 1.5-4.5 грама по килограм телесна тежина и тн и тн.

Заклучок: не постои начин како може да провериш дали глутаминот е добар или не во домашни услови, а не сум сретнал ни дека некоја компанија има извадено официјални истражувања дека нивниот глутамин навистина делува онолку колку што прикажуваат по рекламите и онака како што ги фалат нивните заштитни лица т.е профи билдерите кои ги гледаш на youtube, исто така и потребата од неесенцијална аминокиселина како глутаминот во дополнителни количини кај просечен вежбач е повторно под знак прашалник.
 
P

poker12345

Гостин
Ова ти го кажал некој голем батко во теретаната, а тој го дознал од друг голем батко попатно додека другиот голем батко му кажувал во кои денови и како да се боцка за да стане голем....
Реалноста е дека не постојат доволно истражувања кои ги покажуваат бенефитите на глутаминот кај просечни луѓе (просечни вежбачи), постојат истражувања кај професионални атлети, луѓе кои имаат тешки кардио тренинзи, луѓе кои имаат тешки тренинзи за сила и експлозивност или пак болни лица од ХИВ, рак, изгореници и таквите истражувања покажуваат дека глутаминот го забрзува опоравокот кај таквите личности.
Кај обичните луѓе бенефитот од глутаминот не е нешто посебно изразен, барем од истражувањата што јас ги имам сретнато и неопходноста да се внесе орално глутамин кај таквите е под знак прашалник.
Дури и дозирањата се прилично различни при различни истражувања, имам сретнато дека оптимални дози се 0.3 грама по кг, други 1.5-4.5 грама по килограм телесна тежина и тн и тн.

Заклучок: не постои начин како може да провериш дали глутаминот е добар или не во домашни услови, а не сум сретнал ни дека некоја компанија има извадено официјални истражувања дека нивниот глутамин навистина делува онолку колку што прикажуваат по рекламите и онака како што ги фалат нивните заштитни лица т.е профи билдерите кои ги гледаш на youtube, исто така и потребата од неесенцијална аминокиселина како глутаминот во дополнителни количини кај просечен вежбач е повторно под знак прашалник.
Не викам дека не си во право, фала што објасна.
Јас тоа го кажав од што читав, гледав видеа на јутуб.....на секој форум, секое мислење, секое видео кажува (muscle tissue repair) , (you won't lose the muscle you gained) etc....
Во телото кога ќе го истрошеш глутаминот што самото тело го ствара а вежбаш тогаш го губеш мускулот, не викам дека е точно туку е на секој клип на јутуб, секој кој што прави review на глутамин или форум така кажува, не е од некој голем батко во теретана.....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Не викам дека не си во право, фала што објасна.
Јас тоа го кажав од што читав, гледав видеа на јутуб.....на секој форум, секое мислење, секое видео кажува (muscle tissue repair) , (you won't lose the muscle you gained) etc....
Во телото кога ќе го истрошеш глутаминот што самото тело го ствара а вежбаш тогаш го губеш мускулот, не викам дека е точно туку е на секој клип на јутуб, секој кој што прави review на глутамин или форум така кажува, не е од некој голем батко во теретана.....
Не е баш така едноставно, тоа сакам да ти го кажам, прашањето е дали ти навистина му даваш толку голем стрес на телото и го истоштуваш во толку крајни граници, па да мора да го внесеш глутаминот дополнително.
Како и да е, ако си го купил терај пиј го, немаш негативни ефекти, дури влијае позитивно на имунитетот.
 
P

poker12345

Гостин
Не е баш така едноставно, тоа сакам да ти го кажам, прашањето е дали ти навистина му даваш толку голем стрес на телото и го истоштуваш во толку крајни граници, па да мора да го внесеш глутаминот дополнително.
Како и да е, ако си го купил терај пиј го, немаш негативни ефекти, дури влијае позитивно на имунитетот.
Па да, се трошам многу затоа се заинтересирав за глутаминот заради тие работи што викаат дека помага.
Едно нешто што ме стра се негативните ефекти, барав на гугл side effects и ме размислуваат некако....скоро истите работи ги пише и за креатин.
За креатин грчеви, болки во бубрезите, диареа, некој викаат и се намалуваат јајцата :icon_lol:
Глутамин, повраќање, вртење во главата, може да дојде до дуење на рацете и нозете, сува уста, повеќе потење, чешање итн.....
Ова е се од гугл, glutamine side effects и тоа ќе ти се појави, јас незнам не сум пробал па да кажам, само го напишав ова што го прочитав
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
зошто многу вежбам а ефектите се ОК, не се лоши ама не се ни добри.
Можда треба помалце да вежбаш.
Ако ги немаш посакуваните ефекти од вежбањето, проблемот треба да го бараш прво кај исхраната, второ кај тренингот, трето кај рокот кој си го имаш поставено за да ги достигнеш замислените ефекти. Ако све тоа ти е тип-топ средено и веќе имаш вежбано доволно долго а немаш резултати тек тогаш можеби треба да разгледаш некој суплемент, иако јас лично мислам дека секој може да има не само добри ефекти него и скоро билдерска фигура само со чиста храна. Но тука поаѓам од мене и ова можеби не важи за сите. Така да размисли прво убаво дали ти се исполнети основните фактори пред да бараш решение во суплемент.

Второ, во врска со тоа muscle tissue repair, you won't lose the muscle you gained итн.. Тоа твоето тело веќе природно самото го прави. Дури и да го исцрпуваш сопствениот глутамин, просечен вежбач со природна балансирана исхрана нема никаков проблем да го надоместува истиот. Штом веќе бараш на гугл side effects, пиши и glutamine sources. Ќе видиш дека го има скоро во сите меса како и во многу видови на зеленчуци, сирења итн..
Скоро во било која храна што треба да ја консумираш на дневна база имаш глутамин.

Така да според мое мислење, доколку вежбаш со тежини секој ден и тренингот ти трае да речеме по саат ипол и имаш здрава исхрана, немаш воопшто потреба од овој суплемент, односно и да го зимаш ништо нема да ти смени. Aко сакаш пробај, испиј, па кажи.
 
P

poker12345

Гостин
Кога ве читам вака ми стана јасно дека грешка се изразив....единствен проблем ми се негативните ефекти, тие side effects на гугл што ги пише а и некој кој што користел креатин или глутамин истото го кажува.
Не ми е до парите, пари како пари ќе се потрошат, јас ќе купам и ќе го пробам дали креатин, глутамин или двете незнам само се плашам малку од негативните ефекти дали и колку се точни
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
bez suplementi tesko do posakuvanata cel. gejnerot e najdobrata opcia za pokacuvanje na telesna tezina i muskulnata masa. sekoj napreden vezbac e preporaclivo da se zema glutamin. ne samo so ke go zabrza oporavot posle trening i nema da se osejka bolka vo muskulite i so e bitno ne ja opajga muskulnata masa :) od 33cm obem stignav do 37,5 vo rok od 2 meseci so ovaj napredok nikogas go nemav postignato samo so ishranata!!! ishranata mi e ista toest 4 obroci na den i 2 obroci od gejnerot mesani so banana oves kivi i puter od kikiritki. vo gejnerot ima 2 grama na glutamin so e dovolno za posle trening! se sto se pie vo normalni dozi ne e stetno se sto se preterva e stetno i mesoto e stetno dokolku jadime sekoj den :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom