Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Кинеска мудрост за парите ...

Со парите можеш ...
... да купиш куќа, но не и удобност;
... да купиш кревет, но не и сон;
... да купиш часовник, но не и време;
... да купиш книга, но не и знаење;
... да купиш функција, но не и почит;
... да купиш доктор, но не и здравје;
... да купиш душа, но не и живот;
... да купиш секс, но не и љубов.

Е сега, би живееле како сиромав човек исполнет со нематеријални задоволства, или повеќе би биле богаташ, да купувате све што можете да замислите но без среќа? Или може има такви богаташи среќни?:coffee:
Ова е како да прашаш што е подобро да имаш, шољата или чајот во неа. Јас сакам да пијам чај, ама без шоља ќе ми биде многу тешко. А празна шоља без чај не ми вреди ништо, освен што би ми се нашла во иднина ако најдам чај.
И двете се неопходни. Не сакам да избирам ама ако морам би избрал да бидам сиромашен, зошто тие вистински вредности се многу потешки за добивање одколку материјалните. Тешко е како богаташ да најдеш витински пријател или некој што ќе те сака заради тебе.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
49
Поени од реакции
2
јас би кажал една мисла на Боб Марли. ,,КОГА ОДАМ БОС ПО ЗЕМЈАТА СУМ НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК,,. а сега кој како ќе ја интрепетира тоа си е негова работа. инаку не викам дека несакам пари, сакам но не онолку за да ме направат богат. едноставно да бидам меѓу границата на сиромав и богат, просто кажано средна класа. бидејќи кога тогаш вишокот на пари ќе те расипе.:nenene:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
6
Ne bi sakala da sum siromasna do pita4ki stap, ama ni da sum nekoja milionerka. Mislam deka idealno e da imas dovolno pari da zivees prose4en zivot bez da stravuvas deka nema da uspees da go prezivees mesecoti da bidesh bogat so duhovni bogatstva, a najmnogu so ljubov i srekja vo sekojdnevniot zivot.
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Да, има две опции али не се реални. Поставени се како АКО избереш СИРОМАШТИЈА ќе бидеш среќен, АКО избереш БОГАТСТВО ќе бидеш несреќен. Глупости.
И ако веќе бирам, ќе изберам БОГАТСТВО, пошо ако реално гледаме... парите денес можат се да купат и да ти приуштат (освен здравје). Демек нема да имам љубов...бла бла
ПАРИТЕ се минливи алооо, и ако веќе ги имам во изобилство ќе уживам во нив, и ќе имам и љубов и се!
Само едно можам да кажам - ЗДРАВЈЕТО не може да се купи со пари. Се друго може.

I jas razmisluvam kako tebe. Ne mozham da gi sfatam lugjeto shto na prvo mesto gi stavaat materijalnite raboti...Pa toa se MATERIJALNI, minlivi raboti, raboti na koi shto kje im dojde krajot, kje se potroshat! Bogati ne pravat rabotite shto ne mozhe da se kupat so pari.
Shto kje mi se milioni ako nemam ljubov, semejstvo i vistinski prijateli? Ubavo e da se imaat pari, ama samo onolku kolku shto kje mozhat da ti ovozmozhat normalen zhivot.
Ne sum voopshto siromashna ama sum bila i u dvete situacii porano..Tatko mi e mnogu bogat, majka mi e od makedonija i e prosechna zhena...Koa zhiveev so tatko mi imav se shto kje posakam i da znaete deka toa ne me napravi posrekjna od kolku koa imav ljubov od majka mi. Samo razmislete malce dali edna vrekja so hartieni pari mozhe da ve napravi posrekjni od ljubovta i grizhata od lugjeto shto vi znachat... Zashto koa bi ja imale taa vrekja so pari nikogash nema da znaete poradi shto ve 'sakaat' drugite!
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Не би рекол дека сум некој богаташ-просечен човек и среќен...сум сретнал многу примери од луге што имаат многу пари а немаат ни среќа ни здравје ни ништо таква работа.....а колку и да си сиромашен ако твоите блиски се здрави тогаш би имало среќа во семејството и пак би им било убаво :smir:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Како сакаш врти, убо е во живото да си имаш извор на пара. Пример имот голем и да ти фрчи ќирија, а ти да можиш поштено без замарање да се посветиш на живеење на животот. Да мојш да го прошеташ свето, да ги изгледаш сите филмој, да ги прочиташ сите книги, да ги ебиш сите жени, да ги пробаш сите јадења, да ги испиеш сите алкохоли итн. Кој шо смета за богатство де, ама факат је дека пара треба, а колку полесно и побрзо се стигнува до истата толку повеќе се “богатиме“ на она поважното поле.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Сиромашна богата. Попрво би била сиромашна, но богата со нематеријални богатства, отколку богата со материјални богатства, а сепак сиромашна. И сигурна сум дека таква би била среќна. И сега сум. И верувам дека тој што е сиромашен, но богат, еден ден може да стане богат и со едното и со другото. А тој што е богат сиромашен...малку потешко ќе му оди тоа, навикнувајќи се на луксуот во кој живее. И никогаш нема да биде целосно среќен, затоа што парите како што кажува и самата порака можат материјалното да го купат, но не и духовното. А тоа е мн. поважно. Сиромашниот дури и кога ќе биде материјално богат ќе знае да цени знаејќи како е да се биде сиромашен. А парите и материјалните богатства се мн. минлива работа. Денес ги имаш, утре ги немаш. Па сеа размислете кој ќе биде вечно богат!:smir:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ти си на 16 години чекај, тебе егзистенцијата ти е загарантирана моментално. Ко ќе дојди сама да се раниш, па и семејни обрвски еден куп да имаш и 12 часа од живото да ти одземат секој ден. Тогаш и да сакаш нема да имаш време да си “богата’’ со нешто.

Да си имаш капитал, да не се замараш со работа. Стопати ќе си “побогат’’ во секој аспекат, пошто ќе имаш време да се посветиш на то шо ти прај ќеф.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Кога финансиски си обезбеден ,мислам дека си поспокоен и дека можеш да се посветиш на работи кои ги сакаш и во кои уживаш .Можеш исто така да им помагаш на некој блиски луѓе кои имаат потреба од помош.Можеш да им овозможиш на своите деца да се школуваат во странство ,да се лекуваш недај боже ако има потреба во подобра установа ,и да не набројувам уште многу поволни работи ,ако имаш финансиска стабилност. Кога доаѓа до промена ?Кога ќе настапи алчноста и кога главната цел во животот ќе станат само парите односно богадството, тогаш трката по него ти ги затвара сите други задоволства и ти стануваш роб на тоа. Минува време ,доаѓа и стравот да не изгубиш се ,се опкружуваш со неискрени пријатели кои во секој момент може да ти завртат грб и стануваш сиромашен богаташ без среќа бидејки и во таа трка за пари најверојатно го губиш и семејството, кое по мене е најбитно од се.
 
D

DeviL_32`

Гостин
нај арно е да бидиш на средина...не е баш убаво да си богаташ а и не е убаво да си сиромашен. Средината е доволно:smir:
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
хмммм...златна средина:pos2:
иначе точно е она се што имаш напишано, али да си ептен сиромав и тоа не чини:nesum:
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
мислам сиромашен богаташ....пошо ако имаш пари...се ке пробаш...секаде ке одиш....едноставно животот ке го поминиш пред време се ти е на рака.....а сиромашен....се бориш за нешто да постигниш..полека полека ке си доживуваш се...се по ред како шо треба......мислам дека поубаво е да си посиромашен...сега не до толку за да бериш за леб......се шо е многу не е на арно...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Парите доаѓаат и си одат, она духовното останува засекогаш!!!:smir:
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Јас имама другарка, која беше сиромашна, па реши да работи.
Сега заработува повеќе од татко и`, нон стоп е со пари в џеб.
Млада е и сака да се забавува, ама не можи зошто постојано е на работа.
Па оние некој денови кога и` се слободно ги врви максимакно.
Части се околу неа, троши ненормално многу...
И пола од тие луѓе што ги има, со неа се бидејќи знат дека таа има пари, дека ќе им плати едно излегвање...
Ете доказ дека можи да се купат некој работи со пари.
Таа знае зошто тие луѓе се со неа, но не се откажува од нив бидејќи знае дека кога таа ќе ги викне на излегвање тие одма ќе прифатат.
Од друга страна ако ги откачи ќе нема со кој да ги троши. И вака си се компензираа работите.
Јас со неа бев премногу блиска, па кога видов дека пробва да го надокнади изгубенето време со пари, се оддалечив од неа.
Изгуби вистински пријател заради пари, а доби друштво кое ќе ја користи до максимум. И вака и така е среќна...
Но, што кога ќе сфати дека не вредат толку парите??? Кај кого ќе се обрати, кога вистинките пријатели ги отфрли заради пари...

Муабетот ми е дека, парите би направиле човек среќен, се додека тој човек не ги искористи тие пари за да купи љубов, друштво...
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
33
Поени од реакции
2
Јас сум за првото. Верувајте ми.. живеам во Холандија... имам колку толку све што сакам НО сето ова би го сменила за тие години што ги изгубив надвор од Македонија.. За тие тинејџерски години кои би требале да бидат незаборавни.. на кои би требала да се сеќавам со огромна насмевка на лицето кога ќе им раскажувам на моите внуци.. Ништо не доживеав тука ... можам слободно да кажам дека за мене тие години - исто ко да не постоеле.. многу ми е криво ке си пукнам од мака..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom