Богат сиромав или сиромашен богаташ?

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ako imam sreka pari ne treba no se razbira i dvete dobro bi dosle
 
Член од
9 јуни 2006
Мислења
66
Поени од реакции
0
Публика вика да бидеш богат сиромав, 50/50 викат да бидеш сиромав , помош от пријател викат да бидеш сирмоашен богаташ а ја викам да бидеш среден.....:tv::pos2:
 
S

Sith_Lord

Гостин
Среќата е да бидеш задоволен со она што го имаш. Обично богатите луѓе се оние што секогаш барале повеќе од тоа што го имале. Затоа се и несреќни. Богатството и моќта доаѓаат со цена, а таа цена е спокојството на духот. Секогаш има повисок престол, повеќе пари и луксуз, но во процесот на достигнување на тие цели, човекот заборава да живее.

И покрај се ова што го реков, на прашањето дали повеќе би сакал пари или среќа, одговорот е секако- пари. :)

Sith
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нели за Сит најважно е моќ, а моќта не се добива со пари, туку со сила?

Мир, трпение, слобода од емоции, љубов кон се е богатство незаменливо.
 
S

Sith_Lord

Гостин
Нели за Сит најважно е моќ, а моќта не се добива со пари, туку со сила?
Да, но парите често се добиваат со сила (во фигуративна и буквална смисла), и посредно преку нив и моќта.

Sith
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Но мирот и љубовта победуваат се!
 
S

Sith_Lord

Гостин
Но мирот и љубовта победуваат се!
Тоа е дискутабилно. :) Само погледни околу себе. Војна, смрт, омраза, гнев, страв, моќ, репресија, експлоатација- филозофијата на Ситот владее со светот, а не таа на Џедајот. А парите? Парите се средството што го овозможува сето тоа. Тие се гориво на печката на светскиот прогрес. Сите да беа среќни и задоволни со тоа што го имаа, сеуште ќе бевме во каменото доба. Затоа мојот избор е money over contentment, because contentment leads to stagnation. Stagnation leads to death.

Sith
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
јас сум богата и срекна. уште од многу мала родителите ми купувале све што ке сум посакала па така да сум навикната. кога би бирала зивот сигурно би го избрала овој!!!(бидејки не мозам да се замислам сиромашна-без навреда)но ве молам немојте да мислите дека сум смизла
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Ne gledam tuka nikakvo nivo za diskusija za da voopsto stane zbor za filizofiranje na tema sreka itn...Sve sade moralisti so muabet na " liberte, dusa, sreka, ljubov" itn, a se frla so kamenja na site sto ke recat nesto poinaku. Ne deka nekoj rece nesto mnogu poinaku, ama da se bide vo stadoto na "pravicnite, produhovenite" e vazno.1. Covekot e golem, silen, pameten, ubav, dobar...Covekot e mal, siten, glup, grd, zloben, itn itn. Priznajte ja niskosta na covekot, koga veke ja velicete negovata golemina! Oti site go imame toa dvojstvo, i toa e fakt. Da ne prodavame tuka prikazni i bajki.2. Da, treba da imas mir vo dusata i ljubov vo srceto, um i zdravje za da si sreken. Ako go imas seto toa, 3. Kakva razlika vi pravat parite? Kako toa gi klasificiravte lugeto, deka bogatite se nesrekni, a siromasnite srekni? Ne deka toa ne e vistina, ama vistina e i deka mi preprecile pat siromasni luge so sitni podli dusi, a i bogati luge koi zracele so oci polni so duh i ispolnetost. P.S. Pogovorkata e mnogu ubava. Se odnesuva na onie bogati luge koi za zal, imaat prazen zivot.P.P.S. Ako nemav pari da si kupam cokolatce vo odredeni periodi, ne ke znaev kako da se utesam??? (se zezam
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sith_Lord напиша:

Тоа е дискутабилно. :) Само погледни околу себе. Војна, смрт, омраза, гнев, страв, моќ, репресија, експлоатација- филозофијата на Ситот владее со светот, а не таа на Џедајот. А парите? Парите се средството што го овозможува сето тоа. Тие се гориво на печката на светскиот прогрес. Сите да беа среќни и задоволни со тоа што го имаа, сеуште ќе бевме во каменото доба. Затоа мојот избор е money over contentment, because contentment leads to stagnation. Stagnation leads to death.

Sith


Contentment leads to peace, peace leads to serenity, serenity leads to bliss!

The Sith is not rulling, it is a war, ongoing war where the Jedi will prevail!
Be content, do not covet, a little is what is needed, alas, too many walk on the midle lane of duplicity and many on the dark side. However, we never despair for we know, the living Force, the true Force is with us, all the way to the very end.
Thus spake Jedi Garfield!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Богат душевно да но мислам дека кој ќе биде душеевно богат може да биде и материјално. Секој може да си ја најде среќата и богатсвото на свој единствен начин тоа е индивидуална работа.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
јас сум богата и срекна. уште од многу мала родителите ми купувале све што ке сум посакала па така да сум навикната. кога би бирала зивот сигурно би го избрала овој!!!(бидејки не мозам да се замислам сиромашна-без навреда)но ве молам немојте да мислите дека сум смизла
Родителите се една приказна, твојата самостојна иднина друга. Што ако еден ден ти не успееш да имаш колку што ти давале тие? Или па се омажиш за некој кој не е богат и неможе толку многу да ти дава? Или па имаш многу, но кога ќе дојде време да го даваш тоа на своите деца, останеш со малку? Што тогаш?
Или нема воопшто да размислиш да се омажиш со некој таков?
Или рачунаш на родителите засекогаш?
Или ако ти одземаат децата од твоето "царство", ќе земаш од нив за да си задоволна и среќна само ти?
Лошо звучи, лошо ...

Не за друго, ама не ми е во ред вакво размислување, па не можев да преќутам. Материјалните работи се важни, но не до тој степен за да станеме зависни од нив, како што очигледно си станала ти.
И на ваков муабет, излишно е да се каже "без навреда", затоа што секој сиромашен или кој нема колку тебе, сигурно ќе помисли дека си шмизла и девојка која освен пари ништо друго нејќе, како што и изгледа.:toe:
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
jas bi kazal druga kombinacija bidi zdrav i ziv imaj sreka i radost a bidi sieromav dzabe ti se pari ako nemas zdravje tesko .zdravjeto ,srekata i radosta ne se kupuvaat so pari a parite brzo se trosat i covekot go pravat alcen t.e necovek
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Среќата е непроценлива..не постои таа сума пари или материјални средства со таква скапоценост кои би можеле да ја заменат среќата..И не,, не може материјалните средства да ме направат среќна..Тие да,, можеби би можеле на момент да ме развеселат но тоа ќе произлезе само како резултат на задоволството дека ги имам и уживам во нив..а задоволството во никој случај не е среќа...Среќата е нешто друго...да си богат душевно,,внатрешно,,да си богат со љубов,, пријатели,,богат во душата е многу поголема среќа,, и тоа се работите кои на оној кој ги има му се најголемо богатство кое не може да се спореди со материјалното.. Значи да,,многу е подобро кога сиромашниот човек е богат во душата,, отколку богатиот со празна душа.. Верувам дека нема ништо полошо од тоа.. Затоа што парите доаѓаат и си одат,, но она внатрешното останува засекогаш..
Среќата ја чинат токму оние работи кои не можат да се купат со пари..Е,, тоа јас го нарекувам вистинско богатство..
 

DDvl

Иден Психијатар
Член од
13 април 2008
Мислења
166
Поени од реакции
2
Хмм ... искраено ... би сакал од овој живот што го иам сеа ... да станам богаташ ... не некој голем ... зашто барем сум ја научил вредноста на парите ... и ке знам да направам нешто паметно со нив ... и син ми никогаш не би го разгалил ...

Ааа иначе иам другар на кој неговите се пуни со пари ... ама онака многу ... х) ама татко му од ништо буквално од ептен голема сиромаштија основал фирма и се напунил со пари ... и сега на син му (другар ми) место да го разгалува ... му дава по 100~150 ден за искачање ... е таков татко сакам да бидам ... да иам пари ама да знам како да ги користам ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom