Блам држава

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Место да укинат дупот од 2014та донесен,они го прават бетер а се вадат дека други го донеле.Фактички вака фунционира државава 30 години,тие што си одат им прават услуга на тие што доаѓаат да имаат со што да се вадат пред народот.Ова е на половина километар од новите згради на Имер Селмани и комплексот Александрија,како ке стигнат до дома тие нови жители?По кои улици?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Јас последно искуство вака имав кога пријавував странска адреса. Немаше никаков формулар онлајн, одам во полиција Охрид ( кој не бил топло препорачувам, зградата е доживљај, само побрзајте пред да се урне ). Влегувам таму во соба број 6, тројца вработени нешо мезат, онака тотално незаинтересирани. Ми вика една тетка слези долу во сервисот, среди таму па качи се горе. Се почудив малце ама ај викам. Слегов долу, му кажав на чичето во сервисот шо ми треба, ми побара лична карта, истаде еден документ, го пополна со информации од личната карта и ми побара 50 денари. Викам чиче за шо 50? Ааа епа 50 за услуга. Си викам во себе не е можно, ама ајде истрпи. Одам горе во канцеларијата, и го давам документот ми вика ама немаш уплатница. Добро викам кај да најдам уплатница? Па долу во сервис.И во вакви моменти стварно ти доаѓа да се свртиш лево десно да побараш скриена камера. Слегов долу, уште 20 денари ми зеде за уплатницата, отидов уплатив, сума сумарум 2 саати потрошив за ова. Да има некој паметен да организира тури за странциве “feel likе a local” кај шо одат да завршт вакви административни работи шо во земјата од кај шо доаѓаат се завршуваат електронски.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.822
Поени од реакции
24.198
Генерално проблемот е што такви сме како луѓе, ќе не измрцварат, ќе платиме за нивните грешки и после ќе раскажуваме. Да бевме со поинаков менталитет и секој ден да имаше илјадници пријави за административците, можеби ќе се сменеше нешто.

Ова секако не е критика за членот што го објави постот, кога велам такви сме, и за себе велам.
Не си во право, поготов за луѓе што секојдневно имаат работа со државни институции.
Кога работев како приправник во една адвокатска канцеларија имаше еден морон во Управа за водење на матични книги, абе го утепавме од пријавување и такви глупости. Нормално, поради еден тон пријави мораа да го сменат од таму, место него поставија друг неспособник ама нема везе.
И си викам, човече, зарем ова се деси у државава.
После два месеци идам да вадам Дозвола за престој на странско лице, истиот од Управа за водење на матични книги поставен таму.
Муабетот ми е, такви луѓе никад нема да ги смениш што и да направиш.
Може само да ги преместат од едно на друго место, а место нив да воведат исти такви луѓе.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.922
Генерално проблемот е што такви сме како луѓе, ќе не измрцварат, ќе платиме за нивните грешки и после ќе раскажуваме. Да бевме со поинаков менталитет и секој ден да имаше илјадници пријави за административците, можеби ќе се сменеше нешто.

Ова секако не е критика за членот што го објави постот, кога велам такви сме, и за себе велам.
До нас е да. Затоа што со страхопочит гледаме кон се што е државно. Им се заблагодаруваме до небеса на административец кој ќе ти извади документ после 3 дена чекање. Затоа што тоа за тебе претставува успех во оваа скапана држава.
Им се плашиме на цајкани за обични рутински проверки и вдахнуваме страв на деца со "Ќе те земе чичко полицаец в затвор"
Им ги дудламе мадињата на доктори и му даваме виски од 4000ден. на докторот затоа што ти ја породил жена ти. Затоа што за тебе тоа претставува животно достигнување. За него е тоа само обичен работен вторник
Кога ќе престанете да ги перцепирате и да ги гледате понизно тогаш и тие ќе слезат од облаци ама тоа е тaa "Свиткана кичма" менталитет и "Наведната глава сабја не ја сече"
Сваќам 500год турско ропство си има поиграно со гените али имајте барем малку мадиња.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.223
Поени од реакции
22.401
Епа кенкај си по форуми, друг ќе дојде да ти ја среди државата. . .
Човек што не презема ништо за околината, а очекува нешто да се смени е лудост, себепропаст.
Автоматски споено мислење:


Ти си луд брат ( без навреда) со вакви размислувања и на марс да отидеш ќе ти сметаат камчињата во песокот. Изгледа те јаде јака депра. И за тоа има лек. . .
Си ја читал Дон Кихот ?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Им ги дудламе мадињата на доктори и му даваме виски од 4000ден. на докторот затоа што ти ја породил жена ти.
Пред две години правев операција на нос, отстранување на полип во војна болница ( морам да кажам дека условите и услугата беше на одлично ниво), но со ликовите што бев во иста соба кога не пуштаа на докторите им носеа виски, бонбоњери, парфеми, мала пажња... ги гледам викам што правите бе, едниот ми одговара абе таков е адетот, викам абе тоа им е работа, одговара абе утре ке ме зборат не сум испоштувал...
Друг случај е што имам другар доктор/хирург, ми вели до сега на ниту еден не сум побарал ниту мито ниту некој поклон, едноствно луѓето сами си носат, дома кај него има најпрефинето виски, штокови, вина и остали заебанции... поентата ми е не е до системот, туку менталитетот ни е таков понизен.
Автоматски споено мислење:

Порано пишував овде дека полицијата казнува за не носење на маска неосновано, односно без законска основа, мојот пријател му шарнале казна овој не сакаше да ја плати по што куртониве поднеле барање за прекршочна постапка за која што мојот пријател требаше да прати известување што тој мисли за поднесеното барање... дојде кај мене му направив едно известување и пред 20 дена го пративме за што се уште нема никаков исход ,а обично за недела дена комисијата казнуваше, сигурно се чудат што се замарал да пишува толку полесно би му било да плати казна, ... во секој случај кого казнат и не сака да ја плати веднаш казната слободно нека го преземе ова известување и нека го користи за себе, при што не му гарантирам никаков успех бидејќи оваа е како што кажува насловот на темата Блам држава...
Известување во прилог:
 

Attachments

Последно уредено:

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Порано пишував овде дека полицијата казнува за не носење на маска неосновано, односно без законска основа, мојот пријател му шарнале казна овој не сакаше да ја плати по што куртониве поднеле барање за прекршочна постапка за која што мојот пријател требаше да прати известување што тој мисли за поднесеното барање... дојде кај мене му направив едно известување и пред 20 дена го пративме за што се уште нема никаков исход ,а обично за недела дена комисијата казнуваше, сигурно се чудат што се замарал да пишува толку полесно би му било да плати казна, ... во секој случај кого казнат и не сака да ја плати веднаш казната слободно нека го преземе ова известување и нека го користи за себе, при што не му гарантирам никаков успех бидејќи оваа е како што кажува насловот на темата Блам држава...
Не требаат за таму реферати. Премногу разводнето е составено. Треба во неколку остри реченици, кратко и јасно да се напише дека уредбата по која казнуваат не е во сила (се разбира ако е така) и крај на приказната.

ПС
Јас уште чекам пресуда од крајот на осумдесеттите (им го вратија делото на повторно одлучување). Одат во стилот „ако помине, помине“.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не требаат за таму реферати. Премногу разводнето е составено. Треба во неколку остри реченици, кратко и јасно да се напише дека уредбата по која казнуваат не е во сила (се разбира ако е така) и крај на приказната.

ПС
Јас уште чекам пресуда од крајот на осумдесеттите (им го вратија делото на повторно одлучување). Одат во стилот „ако помине, помине“.
Koга би знаел кои се во комисијата ке мислиш дека ке треба да им се нацрта и да уредбата по позитивните законски прописи не е во сила... сега слушам муабети демек вртат телефони што да прават, не им е јасно и се плашеле ако го одбијат барањето за поведување на прекршочна постапка да не се зголемат овакви случаи, а мислење кое преовладувало ма казниго бе па нека се докаажува на управен суд нека плаќа такси скоро колку казната што е голема...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Koга би знаел кои се во комисијата ке мислиш дека ке треба да им се нацрта и да уредбата по позитивните законски прописи не е во сила... сега слушам муабети демек вртат телефони што да прават, не им е јасно и се плашеле ако го одбијат барањето за поведување на прекршочна постапка да не се зголемат овакви случаи, а мислење кое преовладувало ма казниго бе па нека се докаажува на управен суд нека плаќа такси скоро колку казната што е голема...
Чекај, ова до комисијата ли е поднесено или до судот?

А за тоа „казни го“ не само управен спор, туку следува и кривична пријава.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Чекај, ова до комисијата ли е поднесено или до судот?

А за тоа „казни го“ не само управен спор, туку следува и кривична пријава.
Комисија за прекршоци при МВР...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom