Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

 • Германија

  Гласови: 64 26,0%
 • Шведска

  Гласови: 43 17,5%
 • Италија

  Гласови: 11 4,5%
 • Франција

  Гласови: 6 2,4%
 • Малта

  Гласови: 8 3,3%
 • Обединетото Кралство

  Гласови: 20 8,1%
 • Ирска

  Гласови: 15 6,1%
 • Белгија

  Гласови: 4 1,6%
 • Холандија

  Гласови: 24 9,8%
 • Данска

  Гласови: 14 5,7%
 • Австрија

  Гласови: 15 6,1%
 • Словенија

  Гласови: 15 6,1%
 • Полска

  Гласови: 7 2,8%

 • Вкупно гласачи
  246

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.188
Поени од реакции
190.141
@Ilumious чинам еднашка спомна пример како можеш документи електронски и он лине да си вадиш.
Епа и кај нас е така, потпуно исто, ако не и левел повеќе.
Барав од катастар електронски (пошо имаат можност како што пише на страната) да добијам одреден документ па така и го добив....бев до таму, губев работни часови, чекав икс по ред и го добив "електронски" преку печатарот на shalter. И како за една обична работа кога вака ќе те хефтаат, да не посакаш државата да ти функционира како оние кои ги опишувате, а кои нам обични човечиња ни делуваат како од бајка?
Не е све у пари, нешто е во евра, највеќе институционална функционалност. Мислам дека повеќе наш народец троши време во чекање редици неголи за било што друго, вклучувајќи веце и купатило.
Башка, башка, неколку денови пробувам да контактирам некого од општина за да го сменат уличното светло. И евн ми дадоа број и официјалниот на страната на општината, нитко се не јавља, мукла :)
Aбе... НЛБ ми ја закочиле една рефундација на депозит а јас не сум во Македонија. Пишувам на мејл, ми вика сандачето на некој си богданов е полно -.- им пишувам на ФБ, ми викаат дојди во експозитура. Им пишувам дека сум во странство и затоа НЕ МОЖАМ да дојдам, ми враќаат пиши на хелпдеск. Пишувам на хелпдеск, недела дена чекам одговор... пишувам вчера што направивте, до каде сме со одговорот, ми викаат ве молиме проверете за кои резервирани средства ни зборувате? се логирам да им пуштам скриншот, што да видам, која коинциденција, магично се вратиле средствата на сметка баш тогаш и сега тие тебе будала те прават, кои средства? :vozbud: Кога банка се спрдава со тебе онака, што треба да те моли да си и депонент, не очекувај ништо повеќе од државата.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.589
Поени од реакции
12.321
@Ilumious чинам еднашка спомна пример како можеш документи електронски и он лине да си вадиш.
Епа и кај нас е така, потпуно исто, ако не и левел повеќе.
Барав од катастар електронски (пошо имаат можност како што пише на страната) да добијам одреден документ па така и го добив....бев до таму, губев работни часови, чекав икс по ред и го добив "електронски" преку печатарот на shalter. И како за една обична работа кога вака ќе те хефтаат, да не посакаш државата да ти функционира како оние кои ги опишувате, а кои нам обични човечиња ни делуваат како од бајка?
Не е све у пари, нешто е во евра, највеќе институционална функционалност. Мислам дека повеќе наш народец троши време во чекање редици неголи за било што друго, вклучувајќи веце и купатило.
Башка, башка, неколку денови пробувам да контактирам некого од општина за да го сменат уличното светло. И евн ми дадоа број и официјалниот на страната на општината, нитко се не јавља, мукла :)
Во Гази Баба требало ребаланс да направат за уличните, снемале кеш ;)
Во Прилеп пак на последната сметка за вода екстра 450 денари за пречистителната станица + уште 1000че за вода и ѓубре, па за тие пари флаширана вода ќе пијам цел месец мамето да им го изнаебам.
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
38
Здраво на сите, како шо гледате јас сум понов член. Темата ви е добра како наслов, ама не сретнав нешто конкретно за некоја земја, некое искуство за или против, плата, нето и бруто итн. На пример,мое мислење е дека најдобро би било во Швајцарија човек да може да се исели.Некој со искуство?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
898
Поени од реакции
552
Еве ти ѓи опциите
Ако имаш пари:
*7,300 Евра во ново започнат бизнис во Словенија или 11,000 Евра во Чешка = Дозвола за Престој
Во Словенија што бизнис може да отпочниш со 7300 евра? Берберница да ама нешто посериозно?
Инаку ти ставив лајк за постот пошто откринекои информации,она за Сингапур на пр. кое на многумина им е непознаница
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
233
Поени од реакции
309
Спомна некој Канада. Дали имате инфо каква е процедурата за влез во Канада од аспект за работа со БГ пасош. Знам дека имаат некои ослеснуивања. Што во случај брачниот другар да нема БГ пасош? Какви се можностите и процедурите за работа откако ќе се отиде таму (не барам струка, било што нормална работа да се работи). Кои се условите за признавање на образование според ЕКТС системи и етц етц...Барам некој со искуство да каже а не на памет. Благодарам.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
Го гледам ова видео и ми оди во памет на сите оние што гласаа на референдум и што планираат да си одат од МК.
Бел ден да не видат....
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
233
Поени од реакции
309
Една работа си забораил, за промена на името гласаа у парламент, а претходно гласани на избори 2016та. Референдумот е не успешен и сите кои излегле на референдум не го сменија името, туку сите оние кои гласаа 2016та на избори ;)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.440
Поени од реакции
10.603
Го гледам ова видео и ми оди во памет на сите оние што гласаа на референдум и што планираат да си одат од МК.
Бел ден да не видат....
Кај гледаш ти поврзаност помеѓу овие две групи шо ги спомна?
Па многумина бегаат баш поради такви кои ни ја силуваа државата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
Кај гледаш ти поврзаност помеѓу овие две групи шо ги спомна?
Па многумина бегаат баш поради такви кои ни ја силуваа државата.
Не те сфаќам баш....сите што гласаа на референдум учествуваа у процесот на силување како викаш. Немаат право сега да бегаат од тука, у очи сум им го рекол на сите што ги знам.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.440
Поени од реакции
10.603
Не те сфаќам баш....сите што гласаа на референдум учествуваа у процесот на силување како викаш. Немаат право сега да бегаат од тука, у очи сум им го рекол на сите што ги знам.
Извини јас не те разбрав најдобро.Сега прочитав убаво шо си сакал да кажеш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.188
Поени од реакции
190.141
Не те сфаќам баш....сите што гласаа на референдум учествуваа у процесот на силување како викаш. Немаат право сега да бегаат од тука, у очи сум им го рекол на сите што ги знам.
Меѓудругото да додадам, тие што гласаа ЗА на референдумот, да живеат по европски правила, закони и извршување на истите, не би преживеале ни 3 дена.

Еден таков дојде во Словенија, го фатија 2 пати како спие на работа (чувар), експресно се врати дома.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
822
Поени од реакции
739
Дали некој знае како е во Словачка?Како одат нашите и каде претежно работат?
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
58
Поени од реакции
174
Дали некој знае како е во Словачка?Како одат нашите и каде претежно работат?
Бетер од србите, па ти види сега

 
Член од
10 март 2014
Мислења
822
Поени од реакции
739
Бетер од србите, па ти види сега

Аман бе друже, дотолку ли е? Имам познаници кои се фалат па затоа прашав а и сакам да бегам што подалеку.
 
На врв Bottom