Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

 • Германија

  Гласови: 68 26,6%
 • Шведска

  Гласови: 46 18,0%
 • Италија

  Гласови: 11 4,3%
 • Франција

  Гласови: 6 2,3%
 • Малта

  Гласови: 8 3,1%
 • Обединетото Кралство

  Гласови: 20 7,8%
 • Ирска

  Гласови: 15 5,9%
 • Белгија

  Гласови: 4 1,6%
 • Холандија

  Гласови: 24 9,4%
 • Данска

  Гласови: 14 5,5%
 • Австрија

  Гласови: 14 5,5%
 • Словенија

  Гласови: 15 5,9%
 • Полска

  Гласови: 11 4,3%

 • Вкупно гласачи
  256
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.770
Поени од реакции
4.399
Гледам на листата ги нема Шпанија и Португалија, знам дека за разлика од северниве земји се доста назад и со плати , a најверојатно и немаат толку функционален систем таму како северниве. Ме интересира дали има некој искуство да сподели за емигрирање во тие земји?
Имам пријатели Украинци кои работат во Шпанија и нив као Ок им е! Штосот е во тоа што кога отидоа од Украина беа на ниво заби да не можат да си поправат и нормално да протераат месец. Според кажувањата, заклучив дека платите се на ниво на Грција.
За Португалија не знам ништо сега, знам дека кога влегоа во ЕУ имаше интересна статистика, дека пола семејства во Португалија немаат фрижидер :( Па види што елдорадо е таму!
Автоматски споено мислење:

Што знам,имам двајца пријатели на кои им е сосема ок,едниот е во Мерано другиот централно негде Анкона или Пескара така нешто..се зависи кој што очекува ...ја Англија пример нејќам ни да ја смислам не да живеам..едино поради јазикот ако ме одведе патот натаму..
А дека итаљанските производи не биле квалитетни..скроз обратно искуство имам..нормално дека шкарт имаш сегде,колку пари толку музика.
Мерано има супер клима, супер природа и супер стандард во однос на ресто Италија! Уствари северно од Тренто и не е Италија, по ниедни стандарди:toe:Пролетва требаше да идам таму ама короништево ме зезна. Минус е скапата кирија и што врие од Св. Никоилчани, Велешани :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
385
Поени од реакции
1.163
Имам пријатели Украинци кои работат во Шпанија и нив као Ок им е! Штосот е во тоа што кога отидоа од Украина беа на ниво заби да не можат да си поправат и нормално да протераат месец. Според кажувањата, заклучив дека платите се на ниво на Грција.
За Португалија не знам ништо сега, знам дека кога влегоа во ЕУ имаше интересна статистика, дека пола семејства во Португалија немаат фрижидер :( Па види што елдорадо е таму!


Мерано има супер клима, супер природа и супер стандард во однос на ресто Италија! Уствари северно од Тренто и не е Италија, по ниедни стандарди:toe:Пролетва требаше да идам таму ама короништево ме зезна. Минус е скапата кирија и што врие од Св. Никоилчани, Велешани :D
Ако се на ниво на Грција значи и не се некое ниво. Ги листам огласите на линкедин за Шпанија ама Португалија нема ништо. Изгледа само од туризам таму живеат.

Инаку сeверно од Тренто е Јужен Тирол каде повеќето се германци/австријци и имаат автономија. После прва светска војна Италија го анексира. Причината зашто не е ко остатокот од Италија и е најбогат регион е заради тоа што и Италијаните не се мнозинство таму :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.770
Поени од реакции
4.399
Ако се на ниво на Грција значи и не се некое ниво. Ги листам огласите на линкедин за Шпанија ама Португалија нема ништо. Изгледа само од туризам таму живеат.

Инаку сeверно од Тренто е Јужен Тирол каде повеќето се германци/австријци и имаат автономија. После прва светска војна Италија го анексира. Причината зашто не е ко остатокот од Италија и е најбогат регион е заради тоа што и Италијаните не се мнозинство таму :D
Во тиролско село само поштарот, карабињерот и матичарот биле италијанци, сега мислам дека и тие се тиролци :D
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.515
Поени од реакции
7.813
Во тиролско село само поштарот, карабињерот и матичарот биле италијанци, сега мислам дека и тие се тиролци :D
Во тиролско село само поштарот, карабињерот и матичарот биле италијанци, сега мислам дека и тие се тиролци :D
60% германци - 25% италијани и останати.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.538
Поени од реакции
2.203
Лугето кои јас ги познавам а се заминати во странство се вака со платите
Возач на школски автобус во Швајцарија
5500€
Салатер во елитен ресторан исто Швајцарија
4500€
Брачен пар мажот столар жената фризерка кои живеат во Шведска близу граница и одат на работа во Норвешка
11.000€ заедно двајцата
Сопственик на фирма за мониторинг и обезбедување во Франфурт Германија
12.000€ чисти на крај на месец
Инженер за вентилациони системи и климатизација во Швајцарија
10.000 €
Аргат во Доналдс :D Германија
1100€
Шофер на камион Германија
2000€
Вилушкарист во Германија 1800€
Кранист на мобилен кран рафинерија Виена,Аустрија
4500€
Освен со оној у Мекдоналдс со секој од овие моментално би се сменил,па можда и со него а тука заработувам помеѓу 60-70.000 ден месечно.
Кранист на мобилен кран рафинерија Виена,Аустрија
4500€ za ovde treba visoko nivo na germanski jazik .... jas sum so iskustvo veke 3 godini rabotam vo topilnica na 100 tonski mobilen kran
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.770
Поени од реакции
4.399
60% германци - 25% италијани и останати.
Муабетот беше на село, не во Тренто, Болцано и Мерано. Посебно селата северно од Болцано и околу Мерано се 100% тиролци. Во поголемите места се имаат улебено одреден број италијанци.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.538
Поени од реакции
2.203
Здраво на сите сакам да прашам чисто информативно, дали има официални страници како на пример Агенција за Вработување Германија,Шведска,Англија , и кој се . Во процедура сум за БГ државјанство па од кога ќе добијам очекувам некаде Април оваа година. Па би сакал да најдам работа доколку е можно бес познавање на јазик.
Моментално работам во Тополница Рафинација како Кранист (Оператор на Мостен 100тонски Кран) (Шаржирање метал во конвертор печка) имам Меѓународна лиценца за Оператор на Кран (призната во европа). Поседувам Б,Ц,Е категорија исто така искуство со камиони Ц+Е соло кипери и Дампери во (рудник,сепарација). Средно ниво на Аглиски.
Ако има некој да понуди нешто нека пише слободно секоја информација е добро дојдена поздрав
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.298
Поени од реакции
49.760
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
323
Поени од реакции
99
Ако ние сме "кенеф" за вас да не сбориме..
знам неколку од вашите дека работат во Софија. Лјудето са од источна Македонија и повекето са на добри позиции.
БГ Паспорт е најголемиот успех што човек може да го постигне во Македонија
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
843
Поени од реакции
65
Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.438
Поени од реакции
11.415
Ако ние сме "кенеф" за вас да не сбориме..
знам неколку од вашите дека работат во Софија. Лјудето са од источна Македонија и повекето са на добри позиции.
БГ Паспорт е најголемиот успех што човек може да го постигне во Македонија
У пичку матер успех, еве видовме и Рамбо добил пасош дека е голем успех добијањето на истиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom