Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

 • Германија

  Гласови: 64 26,0%
 • Шведска

  Гласови: 43 17,5%
 • Италија

  Гласови: 11 4,5%
 • Франција

  Гласови: 6 2,4%
 • Малта

  Гласови: 8 3,3%
 • Обединетото Кралство

  Гласови: 20 8,1%
 • Ирска

  Гласови: 15 6,1%
 • Белгија

  Гласови: 4 1,6%
 • Холандија

  Гласови: 24 9,8%
 • Данска

  Гласови: 14 5,7%
 • Австрија

  Гласови: 15 6,1%
 • Словенија

  Гласови: 15 6,1%
 • Полска

  Гласови: 7 2,8%

 • Вкупно гласачи
  246

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.595
Поени од реакции
11.398
Пред да помислите дека ова е уште една рандом тема од sanja93 или igor01 или таков рандом ник и пред да почнете со класичните „Не си прв!“, „Вработи се во администрација“, „Не замарај бе глуп, недела е, има фудбал“, „Нема шанси никаде“, „Сакаш преку леб - погача“, „Пробувај тука додека не најдеш солидна плата“ сакам да прашам како и каде би било најлесно да отидеш да работиш/живееш во странство.
Под странство мислам Западна Европа, Англија, Америка, Австралија и тако даље.

Немам ниеден друг пасош, освен македонски. Роднини во странство јок, освен во Англија.
Сум дипломиран инженер по информатика на УГД и мислам дека овие дипломи ги признаваат во странство пошто една колешка ја нострифицираше истата диплома на еден колеџ во Америка и сега работи како асистент.
Од ИТ разбирам прилично многу, освен програмирање за кое сум тапа.
Имам завршено и средно медицинско - мед. брат, така да и таа опција за работа постои.
Девојка ми е дипломирана акушерка.

Моментално работам за 200 евра. Фамилијарно може да се каже дека сме средна/ниска класа, но сметам дека годиниве и знаењето можам да ги уновчам многу повеќе, да сменам околина, едноставно надвор од МКД. До сега не баш, ама почнав да ги сфаќам луѓето што бараат way out од вукојебинава.
 
Последно уредено:
H

HoT IcE

Гостин
Бато мСтелт ставаш 2000 евра у џеб и фаќаш странство. Бираш држава, чекираш карта со пари у џеб и кога ќе стигнеш ќе си најдеш гарсонериче кое ќе си го платиш за месец, два од твој џеб со претходно планирани трошкови за храна и бараш работа. Ко ќе најдеш стабилна работа, прва година е битно да ги вратиш парите што си ги понел и да можеш да живееш од платата што ќе ја земеш и платиш кирија.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.068
Поени од реакции
38.028
Без еу пасош...
Второ и најважно е искуството, јазик и нормално пријатели, за полесно да се снајдеш во некои основни работи.
Маја што ја нострифицираше дипломата има просек 10.00 и роднини во Америка.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
469
Поени од реакции
463
Пред да помислите дека ова е уште една рандом тема од sanja93 или igor01 или таков рандом ник и пред да почнете со класичните „Не си прв!“, „Вработи се во администрација“, „Не замарај бе глуп, недела е, има фудбал“, „Нема шанси никаде“, „Сакаш преку леб - погача“, „Пробувај тука додека не најдеш солидна плата“ сакам да прашам како и каде би било најлесно да отидеш да работиш/живееш во странство.
Под странство мислам Западна Европа, Англија, Америка, Австралија и тако даље.

Немам ниеден друг пасош, освен македонски. Роднини во странство јок, освен во Англија.
Сум дипломиран инженер по информатика на УГД и мислам дека овие дипломи ги признаваат во странство пошто една колешка ја нострифицираше истата диплома на еден колеџ во Америка и сега работи како асистент.
Од ИТ разбирам прилично многу, освен програмирање за кое сум тапа.
Имам завршено и средно медицинско - мед. брат, така да и таа опција за работа постои.
Девојка ми е дипломирана акушерка.

Моментално работам за 200 евра. Фамилијарно може да се каже дека сме средна/ниска класа, но сметам дека годиниве и знаењето можам да ги уновчам многу повеќе, да сменам околина, едноставно надвор од МКД. До сега не баш, ама почнав да ги сфаќам луѓето што бараат way out од вукојебинава.
Za site so elektro fakuletet i drugi barani struki fatete da si aplicirate za resident viza za Nov Zeland.
Web sajtot ti e
http://www.immigration.govt.nz/
Sve sto ti treba e barana struka, polaganje angliski so minimm 6.5 IELTS I barem dve godini staz vo taa struka I sekako barem 3000 evra za aplikacija.

Strukite treba da si gi proverite tuka
http://skillshortages.immigration.govt.nz/

So sreka
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Ако женската ти е акушерка тоа ти е барана професија во многу земји.
Колку што знам во Германија е барана. И плус таму имаш политика кај што ако таа се вработи по струка може да те земе и тебе со неа и ти не мораш да работиш, доволно е таа да работи и ќе добиете и двајцата дозвола за престој.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
306
Маани овај угд муабет, седни дома учи стварно тоа шо треба, ако можеш поработи го година-две у Македонија и пали куферите со 1000 евра у џепо у Германија и ќе најдеш работа.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.821
Поени од реакции
8.780
Реално ништо не правиш без претходно добро изготвен план. Не се иде туку така било каде.
Прва работа одбери земја каде сметаш дека твојот максимум ќе биде награден со максимум. Каде ќе и овозможиш солиден живот на твојата фамилија. Одбери држава. Анализирај и истражувај. Во меѓувреме прави пари и тргај на страна, со 2000евра да ми простиш ама можеш во гз да се ебеш низ Европа. Остај деца што зборат. Следно, аплицирај и почни од некаде, не секој станал директор од прва освен разгалени деца на Македонски директори. Не ти треба тоа, нате нане ќе тераш.
Во меѓувреме, посвети се на јазикот и културата каде планираш да поминеш цел или дел од животот.
Што подобро се снаоѓаш толку погоре ќе одиш. Па и кредит и станче на отплата за цел живот, кола итн...
Штом се нафаќаш на толку голем чекор, ти треба добра позадина а не грст евра, веќе обезбедена работа, резиденција додека се стабилизираш и секако јазикот и културата.
Така да со лесно и со среќа.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.446
Поени од реакции
17.335
Како Штипјанец што "многу" го сака Скопје, најубаво да дојдеш кај нас да емигрираш. Само да не ти се врати 63та, а?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.595
Поени од реакции
11.398
jazik be mstelt, kako ke konkuriras na germanci koa vrska nemas od germanski?
Гледам се убија знаејќи германски таму нашинциве кога ќе отидат првпат. Јазикот е најмал проблем, се учи.[DOUBLEPOST=1442251103][/DOUBLEPOST]
Реално ништо не правиш без претходно добро изготвен план. Не се иде туку така било каде.
Прва работа одбери земја каде сметаш дека твојот максимум ќе биде награден со максимум. Каде ќе и овозможиш солиден живот на твојата фамилија. Одбери држава. Анализирај и истражувај. Во меѓувреме прави пари и тргај на страна, со 2000евра да ми простиш ама можеш во гз да се ебеш низ Европа. Остај деца што зборат. Следно, аплицирај и почни од некаде, не секој станал директор од прва освен разгалени деца на Македонски директори. Не ти треба тоа, нате нане ќе тераш.
Во меѓувреме, посвети се на јазикот и културата каде планираш да поминеш цел или дел од животот.
Што подобро се снаоѓаш толку погоре ќе одиш. Па и кредит и станче на отплата за цел живот, кола итн...
Штом се нафаќаш на толку голем чекор, ти треба добра позадина а не грст евра, веќе обезбедена работа, резиденција додека се стабилизираш и секако јазикот и културата.
Така да со лесно и со среќа.
Се слагам со се...

Него тоа и ми беше како главно прашање на темава - каде и преку што би отишол/отишле таму. Само по советиве од луѓето гледам дека би морал преку апликација за работа.

Знам дека за Америка го има ова

http://student.aurora.com.mk/program-options/

т.е првата опција. Јас имам 3 годишно работно искуство на мојата струка.

Преку ова

http://ameriquest.com.mk/?page_id=105

отиде еден дечко од Штип и остана таму. Обврзан си X месеци да одиш во таа фирма демек на пракса каде што те плаќаат мизерно, па мора да се најде и втора работа.

Се фаќа 5000 долари со се, у пм.

Искрено, од сите опции Америка највеќе ја пикирам. Знам дека е и најтешко за одење, само мислам дека таму највеќе би се снашол, условно кажано.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.189
Аплицирај за бугарско државјанство,малку ќе почекаш година-две,ама потоа откако ќе го земеш сите граници ти се отворени.Нема визи,нема прикажување на суми евра.Сите досега што земаа државјанство сега се низ сите земји од ЕУ.
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Еве ти ѓи опциите

Ако имаш пари:
*700,000 Евра инвестиција во владата на Малта и 1 година престој = Државјанство
*75,000 Евра инвестиција во недвижности во Литванија = Дозвола за Престој и Работа
*7,300 Евра во ново започнат бизнис во Словенија или 11,000 Евра во Чешка = Дозвола за Престој и Работа
итн

Ако не си при пари:
*Бугарско Државјанство
*Барај работа во твојата струка на EURES
*Илегално работење во Европа

Исто така да знаеш дека можеш работа да бараш и во држави кои се развиени, примаат македонци без виза и даваат работа. Еден таков пример е Сингапур

Со среќа
 
На врв Bottom