Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

 • Германија

  Гласови: 64 25,7%
 • Шведска

  Гласови: 44 17,7%
 • Италија

  Гласови: 11 4,4%
 • Франција

  Гласови: 6 2,4%
 • Малта

  Гласови: 8 3,2%
 • Обединетото Кралство

  Гласови: 20 8,0%
 • Ирска

  Гласови: 16 6,4%
 • Белгија

  Гласови: 4 1,6%
 • Холандија

  Гласови: 24 9,6%
 • Данска

  Гласови: 14 5,6%
 • Австрија

  Гласови: 15 6,0%
 • Словенија

  Гласови: 15 6,0%
 • Полска

  Гласови: 8 3,2%

 • Вкупно гласачи
  249
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.595
Поени од реакции
12.365
Vo globala zemeno, poarno e 7 meseca denski da e 20 i nad 20C ,na sonce i +40 , negoli ispod 10C 6 meseci po red kako sto e u svedska i uopste skandinavija, finska beter
Не генерализирај, за секој е различно, имаш луѓе кои ќе ги удри депресија од такво време, имаш луѓе кои уживаат во таа клима.
Имам роднини и пријатели што живеат во Британија и Холандија, дел од нив првите 2-3 недели беа со главоболки и депресија од самата клима, после извесен период симптомите се се помали и сега за ништо не би се вратиле тука.
Во Канада имам роднини кои живеат во Манитоба, на зима паѓа и под -50, ама ете после неколку години се навикнаа и за ништо не би се вратиле тука, пример мажот се навикна на спортски лов и риболов и вика дека тоа е рајот за тие спортови, одат и до Алберта често со преспивања на лов и риболов и човекот ужива, буквално како да се прероди откако отиде таму, а првите година дена и тој се жалеше дека од ладно надвор не се излегува и снегот од такт го вадеше, а за парите и стандардот да не правиме муабет, тука прво крпеа крај со крај со две плати од по 250 евра, таму и едниот и другиот земаат над 3000 долари месечно нето плата, во Скопје киријата 200 евра месечно на 500-600 евра прилив таму 1500 долари месечно на прилив од 6000 долари, храната тука за семејство не те оправаат 500 евра, таму за семејство 1000-1500 долари, на крај на месец тука завршуваш со минус сметка, таму завршуваш со + 1500 долари.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
319
Поени од реакции
215
Во Канада имам роднини кои живеат во Манитоба, на зима паѓа и под -50, ама ете после неколку години се навикнаа и за ништо не би се вратиле тука
Tie so odat u takvi picku si mater polarni regioni odlepile so pametot,
Finansiski gledano, tuka se pominuva so 50 evra od covek so normalna ishrana , ne da se poduvame od jadenje, ako tuka 2ca zimaat po 1000 evra zaedno , na kirija od 200 evra ako e tolku niska, togas i tuka 2 ca moze da ziveat na familijarna osnova, Inace tie 3000 dolari u kanada vredat kako 1200-1300 evra tuka, bazirano na troskovi,
sepak e abnormalno tamu da se zivee
zavisi i vo koj region se, toronto i ne e do tolku kocan ladno i ima nekoe si leto
winnipeg na primer e nenormalno ladno prosek na sabajle do -23 preku den -12 u dekemvri-februar, tamu parite tolku i ne vredat na taa abnormalna klima, CLL.png
ke ti ebam i pari i sve, vis kolku e ladno
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.595
Поени од реакции
12.365
Tie so odat u takvi picku si mater polarni regioni odlepile so pametot,
Finansiski gledano, tuka se pominuva so 50 evra od covek so normalna ishrana , ne da se poduvame od jadenje, ako tuka 2ca zimaat po 1000 evra zaedno , na kirija od 200 evra ako e tolku niska, togas i tuka 2 ca moze da ziveat na familijarna osnova, Inace tie 3000 dolari u kanada vredat kako 1200-1300 evra tuka, bazirano na troskovi,
sepak e abnormalno tamu da se zivee
zavisi i vo koj region se, toronto i ne e do tolku kocan ladno i ima nekoe si leto
winnipeg na primer e nenormalno ladno prosek na sabajle do -23 preku den -12 u dekemvri-februar, tamu parite tolku i ne vredat na taa abnormalna klima, koa nemoes ko coek nadvor da se prosetas
Пак генерализираш, во тој Винипег со нив живеат уште над 700 000 жители, дури повеќе од "метрополата" Скопје, паѓа метар снег улиците за еден ден почисти од тукашните со 2цм снег.
Северџанија 2 плати дома од по 500 евра прашање дали земаат 15% од народот, да беше така лесно и тука за примања од 500 евра немаше да се отсели пола држава и да се попишат Бугари.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
319
Поени од реакции
215
Пак генерализираш, во тој Винипег со нив живеат уште над 700 000 жители, дури повеќе од "метрополата" Скопје, паѓа метар снег улиците за еден ден почисти од тукашните со 2цм снег.
Северџанија 2 плати дома од по 500 евра прашање дали земаат 15% од народот, да беше така лесно и тука за примања од 500 евра немаше да се отсели пола држава и да се попишат Бугари.
Pekim za odgovorot
Bas otvoriv tema
Dali bi se otselile od drzavata dokolku?
Proveri vidi
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.011
Поени од реакции
2.852
Мене ми е добро пари имам доволно за се што сакам...дури и ми остануваат не занемарлив процент.
Ми смета тоа што здравството е хаос и неквалитетно па ако затреба нешто се одам приватно ама и тоа не е квалитетно, најверојатно само за лечење би одел надвор од МК, не дај боже нормално.
Ми смета што сите се жалат од се и не си го гледаат животот, напнати се со политика и остали малограѓански теми. Нормално селектирам луѓе со кој си правам муабет.
Од друго сум задоволен...и не размислувам барем не активно да се селам. Си имам ОК мрежа на пријатели и роднини во МК...и мислам дека ќе ми фали доста.
Малку ми е проблем работата нема атмосвера за работа, сите забушаваат се занимаваат со глупи муабети, нема сериозна жалба за прогрес...Така да мислам додека на работа сум повеќе да се занимавам со други дејанија, релаксирање на интернет, инвестирање и некои интересни доброволни проекти за една голема НВО организација. И онака нема работа и нема да си награден ако работиш повеќе а треба да се дреме 8 часа...барем нешто покорисно и интересно да правам. А и за жал работата ми е од 7.00 што ме нервира...платата е солидна ама некако не гледам иднина во тоа што ми е вработување...Тешко ќе најдам нешто подобро во МК или во странство. Така да сериозно размислувам да се пензионирам на моја сметка...но, ќе морам тогаш да живеам во МК зошто за на Запад приходите нема да ми се доволни. Така да тука сум сигурно во нареднива години...за после што даде бог.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.442
Поени од реакции
10.611
Tie so odat u takvi picku si mater polarni regioni odlepile so pametot,
Finansiski gledano, tuka se pominuva so 50 evra od covek so normalna ishrana , ne da se poduvame od jadenje, ako tuka 2ca zimaat po 1000 evra zaedno , na kirija od 200 evra ako e tolku niska, togas i tuka 2 ca moze da ziveat na familijarna osnova, Inace tie 3000 dolari u kanada vredat kako 1200-1300 evra tuka, bazirano na troskovi,
sepak e abnormalno tamu da se zivee
zavisi i vo koj region se, toronto i ne e do tolku kocan ladno i ima nekoe si leto
winnipeg na primer e nenormalno ladno prosek na sabajle do -23 preku den -12 u dekemvri-februar, tamu parite tolku i ne vredat na taa abnormalna klima,Прегледај го приврзокот 217674
ke ti ebam i pari i sve, vis kolku e ladno
Друже нормален ли си ти бе шо зборуваш?

Абе моите дома зимаат 500 евра плата и едвај им стигнува за јадење и плаќање на сметки.Пред неколку месеци од кога почна да работи и брат ми веќе не сме на терет ни јас ни он и пак не можат денар да заштедат освен пари за дрва.Ни еднаш не испаднале во ресторан последни 5 години ниту пак оделе негде на викенд.Среќа што баба и дедо беа живи до пред една година инаку не знам како ќе сме живееле финансиски до сега.И ти упорно ќе тераш муабет дека добро било тука и со 50е ќе си купел храна за цел месец за еден човек :tapp:


Во Македонија досега радничката класа живееше некако оти старците лапале пензии од Југославија на помлади години и некако се тераше животот со 2 плати и 2 пензии.Најстрашно е сега кога повеќето генерации кои сега се уште далеку од пензија а веќе не се способни да работат а во меѓувреме нивните деца прават семејства овде и платите не им стасуваат за ништо.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.074
Поени од реакции
38.051
Да беше нормален немаше во еден ден да отвори тема, секој ден да менува мислења еднаш така еднаш онака и 1263636 пати да бара да се затвори после, па пак да пишува во неа. :Д


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.883
Koga mene uspeaa da me izbrkaat nejkam ni da pomislam sto sve im se mota vo glavite na drugite. Ama toa e, trazili ste gledajte.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.144
Izvadiv dokumenti od tukasnoto MVR za tocno 6 minuti i zadutre ke mi gi pustat po posta ama sto mi menja toa koga letata ne se so 45 stepena. :(
Dzabe tije toa ako nemas so koj da pies kafe i da pises livce na sekoj cekor. A da ne zborime toa deka ne se druzat kako roboti se samo rabota doma (класика секој напатен патриот)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.442
Поени од реакции
10.611
Dzabe tije toa ako nemas so koj da pies kafe i da pises livce na sekoj cekor. A da ne zborime toa deka ne se druzat kako roboti se samo rabota doma (класика секој напатен патриот)
*I gi pustaat roletnite u 7 i si legnuvaat

Повеќе ќе е секој напатен партиски бот и локален газда на кои му бегаат работници зошто им дава мала плата и ги третира како црнците кои береле памук.


А да и оние што не можа да избегаат па ќе умрат од мака.Тие се најгласни на оваа тема.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.201
Поени од реакции
190.223
И како бонус, два дена ѕвонам во МНР никој не крева. Ваљда се користат последните летни денови на кеј или улица Македонија
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.957
Поени од реакции
18.921
Треба да си психички нестабилен за да уживаш во температури над 35 степени. Нема ништо подобро од ладно време, не за џабе тие таму во сибирските предели живеат по 100 год. :D
Не сум ни јас за екстремно ниски температури како -30 или недај боже -40, ама зимски температури до -15 и летни до +25 се најнормални за функционирање на еден здрав човек. Како човек шо пие по минимум 3 литри вода дневно никојпат не ми одговарала нашата клима, нонстоп сум жива вода.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.626
Калина Коси: Дај му плата и од 1.000 евра ако сакаш, пак ќе избега од Македонија

Статус на Калина Коси:
Млад, здрав, прав, умен, избегал во странство за да печали пари?
И да. Ама и не.
– Бега од нашите училишта каде внукот на директорката има повеќе петки од него, иако не знае да гукне, а самиот тој знае повеќе од учителката.
– Бега од нашите општини каде да го видиш градоначалникот за да му се пожалиш е еднакво на барањето да го видиш Господ.

– Бега од нашите конкурси за работа на кои синот на директорот со трето одделение ќе го примат наместо него со диплома од факултет.
– Бега од нашите болници каде чека со саати, каде го фрлаат да лежи на кревет покриен со партали и каде оди во ве-це кое повеќе личи на полско отколку на болничко.
– Бега од нашите шалтери каде некултурни се буткаат преку ред, а дотраени и дрски работници го услужуваат од другата страна.
– Бега од нашите маркети каде продавачките секогаш несакајќи грешат во куцање со еден артикал повеќе, никогаш помалку.
– Бега од нашите служби каде пред нос луѓе со врски се пикаат пред него во канцеларија, додека тој чека со бројчето во рака.
– Бега од нашите судови каде плаќа казна за фрлено влажно марамче на улица во една судница, додека во другата ослободуваат човек кој ја претепал жена му.
– Бега од нашите институции каде не може да поднесе да работи додека му шефуваат неписмени шефови, а некој друг седи дома и зема плата за истата работа.
– Бега од валканите улици…
– Бега од уличните кучиња…
– Бега од патеките без корпи за отпадоци…
– Бега од преполнетите контејнери…
– Бега од затруеноста со политика…
– Бега од коцкарниците и обложувалниците…
– Бега од лажливите политичари…
– Бега од отровниот воздух…
– Бега од малограѓанштина…
– Бега од мито и корупција…
– Бега од отсуство на морал…
– Бега од селективна казнивост…
– Бега од неодговорност…
– Бега од лаги…
– Бега од измами…
– Бега од неправда…
БЕГА од се! Зошто сака да се чувствува корисен, да почитува закони во држава во која сите ги почитуваат и имаат еднаков третман, зошто сака да биде почитуван и продуктивен, некој да му го вреднува вистински она што го знае и умее.
Не бега само во потрага по пари, бега во потрага по нормален живот и сопствена иднина! Бега зошто е свесен дека во оваа држава тоа не го може! Дај му плата и од 1.000 евра ако сакаш, пак ќе избега!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
@Ilumious чинам еднашка спомна пример како можеш документи електронски и он лине да си вадиш.
Епа и кај нас е така, потпуно исто, ако не и левел повеќе.
Барав од катастар електронски (пошо имаат можност како што пише на страната) да добијам одреден документ па така и го добив....бев до таму, губев работни часови, чекав икс по ред и го добив "електронски" преку печатарот на shalter. И како за една обична работа кога вака ќе те хефтаат, да не посакаш државата да ти функционира како оние кои ги опишувате, а кои нам обични човечиња ни делуваат како од бајка?
Не е све у пари, нешто е во евра, највеќе институционална функционалност. Мислам дека повеќе наш народец троши време во чекање редици неголи за било што друго, вклучувајќи веце и купатило.
Башка, башка, неколку денови пробувам да контактирам некого од општина за да го сменат уличното светло. И евн ми дадоа број и официјалниот на страната на општината, нитко се не јавља, мукла :)
 
Последно уредено:
На врв Bottom