Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

 • Германија

  Гласови: 68 26,6%
 • Шведска

  Гласови: 46 18,0%
 • Италија

  Гласови: 11 4,3%
 • Франција

  Гласови: 6 2,3%
 • Малта

  Гласови: 8 3,1%
 • Обединетото Кралство

  Гласови: 20 7,8%
 • Ирска

  Гласови: 15 5,9%
 • Белгија

  Гласови: 4 1,6%
 • Холандија

  Гласови: 24 9,4%
 • Данска

  Гласови: 14 5,5%
 • Австрија

  Гласови: 14 5,5%
 • Словенија

  Гласови: 15 5,9%
 • Полска

  Гласови: 11 4,3%

 • Вкупно гласачи
  256
Член од
31 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
181
Аман бе друже, дотолку ли е? Имам познаници кои се фалат па затоа прашав а и сакам да бегам што подалеку.
Абе ако идеш со оние дефицитарни струки што високо котираат и не треба јазик до толку, сегде ќе ти биде горе-доле ок да се снајдеш,каде и да идеш...ова другово треба ептен претпазливост.
А на наши у странство не им верувај за ништо, јас ги знам по овде...живеат во гарсоњера,мебел втора-трета рака од фондација купен,работат ноќна смена по 12 саати,никаков социјален живот...а на познати во Македонија бајка Елдорадо живот им разкажуваат.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
822
Поени од реакции
739
Абе ако идеш со оние дефицитарни струки што високо котираат и не треба јазик до толку, сегде ќе ти биде горе-доле ок да се снајдеш,каде и да идеш...ова другово треба ептен претпазливост.
А на наши у странство не им верувај за ништо, јас ги знам по овде...живеат во гарсоњера,мебел втора-трета рака од фондација купен,работат ноќна смена по 12 саати,никаков социјален живот...а на познати во Македонија бајка Елдорадо живот им разкажуваат.
Се согласувам со делот за претпазливоста а за социјализација, па сигурно нема да одам у Словачка да се социјализирам одам да заработам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.513
Поени од реакции
7.811
Како е со работа и живот во Италија моментално..Знам дека не е најбогата у свет ама..Негде север- центар..Ми се бега натаму многу,ја обичам таа државичка
 
Член од
22 април 2013
Мислења
91
Поени од реакции
78
Од ИТ разбирам прилично многу, освен програмирање за кое сум тапа.
Имам завршено и средно медицинско - мед. брат, така да и таа опција за работа постои.
Девојка ми е дипломирана акушерка.

Моментално работам за 200 евра.
не знам кај и што работиш ама како ИТ профил треба да земаш поголема плата. Ако не преферираш програмирање, нешто понеплатена опција ти е системска администрација. И кај двете области најтежок дел е да добиеш шанса и да изградиш искуство а потоа за неколку години лесно идеш +1000евра нето. Ако те интересира нешто трето можеш да пробаш QA област за која барем за почеток не се потребни некои инженерски/технички способности но и таму поискусните имаат битна улога во процесот па така и тие идат накај 1000евра (и повеќе). Размисли за својот пристап и работи на своите вештини и ќе успееш.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.651
Поени од реакции
11.563
не знам кај и што работиш ама како ИТ профил треба да земаш поголема плата. Ако не преферираш програмирање, нешто понеплатена опција ти е системска администрација. И кај двете области најтежок дел е да добиеш шанса и да изградиш искуство а потоа за неколку години лесно идеш +1000евра нето. Ако те интересира нешто трето можеш да пробаш QA област за која барем за почеток не се потребни некои инженерски/технички способности но и таму поискусните имаат битна улога во процесот па така и тие идат накај 1000евра (и повеќе). Размисли за својот пристап и работи на своите вештини и ќе успееш.
Мислењето ми е пред 5 години. :)

Од тогаш до сега прекинав со таа девојка, она се омажи :icon_lol:, а јас сум во друга врска веќе трета година.
Од аспект на вработување: променив 2 работи, успеав да се вработам во солидна компанија, да градам искуство во ИТ (не е програмирање), да стекнувам нови вештини и да учам.
Платата за МКД стандард ми е сосема ОК.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.755
Поени од реакции
4.382
Како е со работа и живот во Италија моментално..Знам дека не е најбогата у свет ама..Негде север- центар..Ми се бега натаму многу,ја обичам таа државичка
Зависи што бараш и на каква основа сакаш да одиш? Италија не е елдорадо веќе одамна, ги сотре кризата овие неколку години! Ама комбинацијата плата социјален живот им е јака! Само север се исплати, надолу не за џабе и они го викаат тој дел Африка!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.497
Поени од реакции
5.611
Како е со работа и живот во Италија моментално..Знам дека не е најбогата у свет ама..Негде север- центар..Ми се бега натаму многу,ја обичам таа државичка
Ниту сјајно ниту лошо , до пред ковид кризата беше сасвим океј и се одеше во нагорна линија , сега е малку зезнат период исто како и во цела европа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.513
Поени од реакции
7.811
Зависи што бараш и на каква основа сакаш да одиш? Италија не е елдорадо веќе одамна, ги сотре кризата овие неколку години! Ама комбинацијата плата социјален живот им е јака! Само север се исплати, надолу не за џабе и они го викаат тој дел Африка!
Северот е економското срце секако,но и надолу има убави места и економски солидно развиени.Пример Катанија се нарекува јужен Милано..Сега коронава ги нокаутира,ама и другите не се нешто нај.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
153
Поени од реакции
316
Северот е економското срце секако,но и надолу има убави места и економски солидно развиени.Пример Катанија се нарекува јужен Милано..Сега коронава ги нокаутира,ама и другите не се нешто нај.
Абе каква Италија сандокани се. Дојде време Словенциете, кои на времето одеа таму да работат сега на нив одозгора да ги гледаат...
Не си играј играчки со несредени држави. Италија само ќе тоне, немаат идеја, знаење, ништо.

Купив кондури мејд ин Итали се скинаа во еден месец, купив машина за перење се расипа во една година, купив еурокрем на храна за кучиња имаше вкус. Наивен мислев ги бива. За ништо не ги бива, реков ништо Итаљанско дур сум жив не купувам. Таков неквалитет ни Бугарите на времето ко имаше вицој не можеа да извадат.
Не е ни чудно што стагнираат економски. Батали такви држава, барај си подобра.
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
181
Британија врие со романци и црнци кои ја имаат баталено Италија и имаат дојдено во Англија по работа...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.517
Поени од реакции
10.831
Британија врие со романци и црнци кои ја имаат баталено Италија и имаат дојдено во Англија по работа...
Исто жабари масовно се селат по Германија.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
181
Како е со работа и живот во Италија моментално..Знам дека не е најбогата у свет ама..Негде север- центар..Ми се бега натаму многу,ја обичам таа државичка
Едно е кога гледаме разгледници или идеме туристички а сасвим друго е кога си внатре во системот,небо и земја разлика што би рекол Тошо за животот у Австралија.

Ја овде во Англија познавам еден што се досели од Канарски острови за да работи во фабрика и живее во англиско село, кое воопшто не е ни живописно, класична равница и еднотипни досадни куќи.
Просто иде таков момент кога кажуваш заеби природни убавини, убаво време и историјски споменици на секој чекор кога неможам да си купам нови патики.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.513
Поени од реакции
7.811
Што знам,имам двајца пријатели на кои им е сосема ок,едниот е во Мерано другиот централно негде Анкона или Пескара така нешто..се зависи кој што очекува ...ја Англија пример нејќам ни да ја смислам не да живеам..едино поради јазикот ако ме одведе патот натаму..
А дека итаљанските производи не биле квалитетни..скроз обратно искуство имам..нормално дека шкарт имаш сегде,колку пари толку музика.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
244
Поени од реакции
349
Едно е кога гледаме разгледници или идеме туристички а сасвим друго е кога си внатре во системот,небо и земја разлика што би рекол Тошо за животот у Австралија.

Ја овде во Англија познавам еден што се досели од Канарски острови за да работи во фабрика и живее во англиско село, кое воопшто не е ни живописно, класична равница и еднотипни досадни куќи.
Просто иде таков момент кога кажуваш заеби природни убавини, убаво време и историјски споменици на секој чекор кога неможам да си купам нови патики.
Истиот филинг у еден германски град го доживеав. Една монотонија внаре во градот, да нема човек кај да се “наживее на раат“, не знаеш дали е понеделник или среда од р`мбање. Викенд? Што беше тоа? Така што, не е се во тој така наречен “стандард“ кој го имаа големите држави, а каде нам барем странците ни треба долго време за да се интегрираме и го живееме животот на макс и сето тоа независно од професијата (знам и доктори заглавени по мали местенца од по 5000 луѓе кој чуму парите освен работа друго не гледаат).
п.с Се е право на избор, и платформата за нафта у Норвешка, и Сончева јужна Италија, буквално кој како се осеќа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
372
Поени од реакции
1.113
Гледам на листата ги нема Шпанија и Португалија, знам дека за разлика од северниве земји се доста назад и со плати , a најверојатно и немаат толку функционален систем таму како северниве. Ме интересира дали има некој искуство да сподели за емигрирање во тие земји?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom