Бадников оган/Коледе леде

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Никој не ги праќа децата со сила,не се прави главуч со зорт,децата сами си се отганизираат..И ја сум идел како мал и за големо твое чудо немам трауми од тоа,нити па просам 10 денара сега.
Траумирани се сегашниве генерации,што по цел ден висат дома пред компјутери,таблети,ајфони и други технолошки срања и се максимално отуѓени,незнаат ништо,незнаат што е дружба и забава.Сме ишле и на Василица-сировари,откако ќе завршевме правевме гозби и се дружевме до рано сабајле.Преуваби времиња беа тоа,што и ден денес ги памтам со носталгија.Прашај ги малите сега што знаат од детството,што ќе памтат кога ќе станат повозрасни..НИШТО.

Од раѓање им е вродено одење по Коледе ?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Традиционално ..... Палењето на бадниковиот оган има за цел да ја навести радосната вест за раѓањето на Исус Христос
Палењето на огнот нема благе везе со Исус. Пагански талог е што нашол место како модерна религиозна практика.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Утре се пали Бадников оган па кој е заинтересиран може да помине спроти Европски на паркингот кај театар Комедија да пивнеме некоја грејана ракија, винце и мезе :)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
se uste trae tradicijata da se pale ogin
no poleka poleka umira tradicijata decata da odat od kuca na kuca,denesnata mladina e mnogu izmeneta :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Евај чекам да дојде утре. Оган кој ќе ги собере комшиите на едно место, музика која ќе ги развесели, риба, ракија, компир салата, локум, топол чај..... кој ќе го одбележат денот, како и детските муабети и договарања за Коледе:)
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
битно од поарно до сега времињава се сменати 200%, бар јас кога бев клинец во малата неможеше вратата да си ја затвориш од коледари :D а сега само 2-3 деца ке поминат и тоа е тоа...мртва работа нема ништо, плус и тие деца што се наместо да се договараат за коледе се договараат за кантер ти реков ми рече, гледам по внук ми, жив пример е со другарите :) а за оган нема да заборам пред 2-3 години од партиве толку што имат навлезено во народот се скараја комшите оти овие през-дента одеа по куки да бараат дрва за оганот што ке се пали, испадна од еден оган два да се палат, едниот позиција луге другиот опозиција, а двата на растојание од 4-5 метра, болна работа:facepalm: :tapp:
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Во Кичево не се пали оган на Бадник, туку на Василица - Сурово. Незнам оти е така ама одсекогаш било. Последниве години почна се помасовно да се собираат луѓе секоја година има и кумови. Скоро секое маало пали оган. Како деца ние секоја година позајмувавме (крадевме :icon_mrgr: ) дрва од сите куќи во маалото па чак и од други маала (неретко и ќотек сме јаделе) а сега се купуваат. Убаво ќе беше и за Бадник да се палеше оган, ама како и да е дружбата и атмосферата е таа и мило ми е што се негува.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Најјак период ми е овај кога има караници со другариве и некоја чудна топлина ме обвива во душава дури прајме списоци жестоко се расправаме зошто колбаси, дали танки или дебели, плескајци се за сељаци, која будала јади ресани бе на ова време ненормален еден и слично. :pipi:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.427
Поени од реакции
19.589
Koле де ледееее, летфи сме ко греедеее
ракија се редееее,мезе се јееееде
баба ти вика, не седи на цементо
пијан си гузица, ко сељак у мементо

Нема ми ги јајца, упс тој беше велигден
воа ти е крисмас, зеље,месо ииии прас
а паричка се кфачи, кд се праиф пааачи?
на нашински питие,џабе сфе ми ти ееее
в'тефме в'тефме
КОЛЕ дееееееееее
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Паганштилук е ова бре, кој оган кој крастајци.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Палењето на огнот нема благе везе со Исус. Пагански талог е што нашол место како модерна религиозна практика.
Пошто има многу голема разлика дали веруваш во еден бог или повеќе.:pipi:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.427
Поени од реакции
19.589
Паганштилук е ова бре, кој оган кој крастајци?
pickled-cucumbers.jpg
Краставичке брат, не крастаијци. Бш овија овакфи, не да идеф сс ракију, абе идеф не раскинуеф без престан, љубаф у залеѓе, офсајт ситуација, пиеш пред време а сс око краставичку гу мезиш,одвај чекаш езиче да ти се смува сс овој мало киселаско стфорење, краставица_меме
Ја мрзу адет сс греану ракију ,абе на домаќу температуру е најдомаќа, јебеш адети кд е у питање ракија, а огањ се рипа за тој такфото што се вика васуљица, илимити калавешница, кд крадесмо гуме од вулканизери, а рипање огањ на б'дњак дај стфарно не сери : D

Мило ми е Ерик Зан, ја сам парва, Парме Зан
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
Порано ко копиљаци на лошиот комшија му ги крадевме палетите и дрвата за греење од под тераса и палевме маалски оган, сега денешниве копиљци доаѓаат на врата:
Добар ден ние собираме пари за оганот..
Кај отиде младинава бе ? :toe::sramezliv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom