Бабини деветини, суеверија

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Исто така ако згазнеш на пукнатина на патот пак те следи несреќа!!!!!!
Еба му мајката кај мене нема уличка без расцепотина и секој божји ден поминувам преку нив и шо-несреќа, а вчера си фатив на спортска.
Ебати несреќата.
Иначе, отварање на чадор у соба значило несреќа, кршење огледало исто и има уште ама којзнае кога ќе ми текнат...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Јас имам скршено огледало.
По три дена почина другар мој... :toe:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас имам скршено огледало.
По три дена почина другар мој... :toe:
Колку шо знам ако си скршел огледало ќе си немаЛ среќа. ТИ ќе си немал, не други:toe:

баби и жаби мешаш.

бај д веј денешнава младина (ние) место да гледат посериозно на живот и се, тие со уроци и сл. се занимават :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Колку шо знам ако си скршел огледало ќе си немаЛ среќа. ТИ ќе си немал, не други:toe:

баби и жаби мешаш.

бај д веј денешнава младина (ние) место да гледат посериозно на живот и се, тие со уроци и сл. се занимават :)
Чекај, чекај малку...
Тоа што почина мојот покоен другар е МОЈА или НЕГОВА среќа/несреќа ?
Несреќа не значи нешто тебе да ти се случи, несреќа значи да се случи нешто што би те направило неспокоен, немирен, растроен... Барем јас така сфаќам...:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Вака за огледалата - т.е дека ако скршиш ќе имаш 7год. несреќа, таа глупост најверојатно е од времето кога огледалата биле реткост но и диста скапи (сребро на стакло) па таа несреќа се состоела во казнување на слугата кој ќе скршел такво огледало на господарот а може кутриот потоа долго страдал, батали тоа но што ако си вработен во стаклара каде правиш огледала и скршиш онака на несреќа едно 5-6 во еден ден......... а месечно а годишно........... апокалипса ќе предизвикаш :)
----------------
Јас мислам колку повеќе веруваш во овие глупости толку повеќе си сам себеси се убедуваш дека се што се случува се случува токму поради "прекршувањето" на овие бабини заповеди.
---------->
мој совет сл. пат кога некој ќе тресне ваков идиотизам (бабин идиотизам -деветина или десетина глупост сеедно) покажете му среден прст па сам нека мисли дали потоа ќе го снајде несреќа или слично
 
Г

Гоццццце

Гостин
За тоа со поминувањето под бандера го тестирав.
Еден ден имавме тест математика. И јас намерно после тестот пројдов под бандера. После една недела ми го даваат тестот со се' можни. Жими се. Затоа не верувајте (=
Требало пред тестот да поминеш , овака не се важи :baeh:
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Jas dosega,otprilika 15-16 ogledala imam skrseno,pa znaci dozivotno treba da me prati nesreka...:icon_roll Neznam vo denesno vreme koj veruva vo vakvi gluposti.
 
Член од
10 март 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
:nenene: Ne veruvam vo takvi gluposti... narodo nemal druga rabota pa izmisluval takvi gluposti... :nenene:
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Јас не верувам во бабини деветини и мислам дека тоа се чисти глупости. Тоа е само суеверие од порано кога немале други работи попаметни и само си измислувале глупости црни мачки, ако те чеша окото не знам шо ќе бидело, ако те чеша носот ќе се караш и уште што не. Мислам NO SENSE! Мислам доста е више со суеверни работи пошто нема никакви докази за нивната точност. Само празни верувања.:toe:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
ne znaele porano kako da si objasnat toa sto se slucuva okolu niv i lugeto si izmisluvale razni gluposti.Ne veruvam ni vo babini 9tini ni vo dedini 8mini
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Нај глупата бабина деветина е дека на вечер нокти не се сечело....
оваа сигурно е од најглупата баба во светот
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Нај глупата бабина деветина е дека на вечер нокти не се сечело....
оваа сигурно е од најглупата баба во светот
:pos2::pos2::pos2::pos2:LoL:D:D:D hahaha.A jas imam slushnato deka ne ilo ubavo da otepas peperutka.Taa kolnela:P:P:P:P:p:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
:pos2::pos2::pos2::pos2:LoL:D:D:D hahaha.A jas imam slushnato deka ne ilo ubavo da otepas peperutka.Taa kolnela:P:P:P:P:p:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Да бе и јас знам тоа за пеперутката ама знаеш за која пеперутка се работи за овие што се многу големи шарен кај нас дома имаше една секоја година на прозорец стоеше и не се мрда со денови и сакав да ја утепам мајками мене ќе ме убиеше.... :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom