Баба Ванѓа предвидела трета светска војна во 2010

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
И ајде кај сте сега сите што викавте дека баба ванѓа е пророк? Па уште ми викаа некој тука чекај упловува американски носач на авиони, и што ако уплови? има ли војна бе? хахаах :pos2:
 
V

Vollstandig

Гостин
Е сега, од каде ми се овие информации и од каде сум толку сигурен?
Сигурен сум во тоа 100% бидејќи информациите се од моите баба и дедо кои неретко оделе кај неа во храмот да и помагаат, бидејќи таа барала да има со неа некој близок затоа што таа беше под постојан надзор од Бугарската полиција, и живееше во еден вид затвор бидејќи била „државно богатство“.
Сигурно се прашувате зошто близок, е сега вака, Баба Ванѓа, онаа за која што зборуваме е тетка на мојата баба, значи сестра на мојата прабаба. Ако на некој му е веродостојно тоа што го велам може во некој нареден пост да ви приложам и родословно стебло за семејството на Баба Ванѓа, каде секако ќе ме има и мене :D.

Целта на ова поопширно објаснување ми беше да ви кажем дека грешите со празните коментри во стил на Бугарката Ванѓа, или глупачката Ванѓа... како прво таа не е Бугарка туку Македонка и како второ никој не е виновен што на нејзино име се лепат предвидувања кои секако не се случиле за некој да си го направи поинтересен денот и да добие повќе одговори на својата дискусија.

Поздрав до сите...
Како генетски не ти ја пренесила тебе моќта за предвидување :toe:
 

Undisputed

No pain, no gain.
Член од
24 ноември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
2
Абе нели во ноември месец ке почнеше војната а:pos2: жими ваквото.. исто колку што почна во 2008 година, ај до трета мајка нека биде како велат трето па среќно може ќе и се потрефи од трет пат на ванѓа,иначе јас предвидувам дека третата светска војна би требала да започне во наредните 1000 години:pos2: па видете вие сега и проценете дали и колку треба да им верувате на ваквите луѓе кои според мене не се луѓе туку се вештери и вештерки кои немаат ништо допирно со верата и религијата иако тие го тврдат спротивното,тие се само обични богохулници кои го заплашуваат народот со своите изјави на кој изјави народот длабоко им верува затоа што е уште подлабоко убеден дека таа дарба им е дадена од бога.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
И јас не верувам дека баба Ванѓа можела да предвиди датуми,војни и други срања.Ама што се однесува до војниве ако дојде до тоа (недај боже) дури по завршувањето на војната ќе се одлучува кој датум ќе се земе за почеток\крај на војната.На пример крајот на WW2 нема дефиниран точен датум.Наведен е 14 август 1945 како крај на војната,а Јапонија капитулирала после 2 недели.За некои пак крајот бил на 8 мај 1945.Или пак почетокот на војната се смета Германската инвазија на Полска 1 септември 1939 иако низ цел свет веќе биле почнати неколку војни.На пример Јапонија била во војна веќе 2 години пред овој датум.WW1 се смета дека почнала 28 Јули 1914 иако иницијалната каписла (атентатот на Франц Фердинанд) во Сараево била пред 1 месец.Поентата ми е (без разлика што кажала Баба Ванѓа) дека ако убрзо дојде до војна од светски размери(пак ќе кажам - недај боже),а повод за војната биде Северно Корејскиот напад,еден ден можеби Ноември 2010 ќе се означи како почеток на WW3.Се надевам дека нема да дојде до тоа.
 
A

Auditore

Гостин
Постојат луѓе кои живеат во друга димензија..можда..
Со астрални проекции и што ти знам некад погодат нешто некад не, верувам во вакви работи, али до сега Баба Ванѓа шо предвидела не се остварило све, се остварила некоја третина од тоа..
 
V

Vollstandig

Гостин
Заебано е што баба ванѓа и нострадамус ги имат истите предвидувања. Односно глупавите медиуми напраеле Copy/Paste од едниот, па го пастирале на другиот. А уште потрагично е што све тоа е изваено од некој си како да го наречам “Научно Фантастично-филмски настроен тип“ што немал друга работа па тоа го предвидел, нострадамус предвидувал пишејќи поезија, така да ако најдете со ред листа то и то ќе се деси не е баш веродостојно, а на баба вангелина истото и стои :)

Ако почнува трета светска војна, треба да почне само меѓу Муслиманскиот и Христијанскиот свет, и то тука прст да има замешано америка, не верувам за друга голема војна да дојди, освен од религиозен карактер, како што муслиманите се настроени за кавги, лесно си зафаќат кавги од останатиот свет.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
И? до каде е работава со трета светска ??? ке ја има или ја нема.. шо чекаат кореанциве??
 
V

Vollstandig

Гостин
Дај бидете коректни кон баба вангелка, па во то време немале дигитрони и таа не можела така лесно да ги пресмета предвидувањата, и онака во бинарен код и се појавувале:)

3 свет010101 вој0101010н01010 во 2010101111100110010101010011001010101
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
И? до каде е работава со трета светска ??? ке ја има или ја нема.. шо чекаат кореанциве??
Има и нешто друго ,дали сега ке знаехме за Ванга ако си беше останала во Струмица или па беше во Беломорието...
Албанците си имат Тереза,ние Ванга ...другите на Балканите си немат никоj ...само во книгите си имат такви луге ,но никоj от нас не ги е виждал.
Интересно е исто зошто Ванга и Тереза са родени во Македониja со една година разлика 1911 /1910 и умират горе-долу во исто време 1996/1997...
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Е после постов погоре,време е да се затвори темава.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Има и нешто друго ,дали сега ке знаехме за Ванга ако си беше останала во Струмица или па беше во Беломорието...
Албанците си имат Тереза,ние Ванга ...другите на Балканите си немат никоj ...само во книгите си имат такви луге ,но никоj от нас не ги е виждал.
Интересно е исто зошто Ванга и Тереза са родени во Македониja со една година разлика 1911 /1910 и умират горе-долу во исто време 1996/1997...
тоа може да е чиста коинциденција немора да значи дека има некоја поврзаност...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom