Аliexpress (официјална тема)

levell5

Superlative Сasual Dating - Real-life Girls
Член од
29 јануари 2011
Мислења
397
Поени од реакции
219
Od tokmaci sto kupuvaat bez pari i moronite od carina cel svet ke ne banira pa posle buanko i gwuo se kuivi

Pisete odnosno dosagajte so pretstafki kaj naroden pravobranitel.

Sum nasol anketa na custom.gov.mk sum pa gi otekov.

Ne deka ke postgnam nesto oti se degeni ama ete taka da si se utesam
daj link pokonkretno
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.244
Поени од реакции
3.630
Еден колега пред околу 3 недели нарачал нешто од алиекспрес и сите 3 нарачки му ги снемало од My orders, а парите му се земени од сметка. Е сеа после 1-2 недели една од нарачките му стигнала и сеа чека за другите две. Прашањето ми е има ли можност за овие другиве две да добие тракинг бројче за да знае до кај му се пратките, за да знае пример ако се тука у пошта да оди да си ги земе ?
go imam istiot problem od my orders se stoi 0 a parite se povleceni od smetkata plajkajneto e uspesno-mi stigna mail vednas, sega ne znam sto da pravam,imal nekoj iskustvo + ? index.jpg [DOUBLEPOST=1423414442][/DOUBLEPOST]
Еден колега пред околу 3 недели нарачал нешто од алиекспрес и сите 3 нарачки му ги снемало од My orders, а парите му се земени од сметка. Е сеа после 1-2 недели една од нарачките му стигнала и сеа чека за другите две. Прашањето ми е има ли можност за овие другиве две да добие тракинг бројче за да знае до кај му се пратките, за да знае пример ако се тука у пошта да оди да си ги земе ?
go imam istiot problem od my orders se stoi 0 a parite se povleceni od smetkata plajkajneto e uspesno-mi stigna mail vednas, sega ne znam sto da pravam,imal nekoj iskustvo + ? index.jpg
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
go imam istiot problem od my orders se stoi 0 a parite se povleceni od smetkata plajkajneto e uspesno-mi stigna mail vednas, sega ne znam sto da pravam,imal nekoj iskustvo + ?Прегледај го приврзокот 113851[DOUBLEPOST=1423414442][/DOUBLEPOST]
go imam istiot problem od my orders se stoi 0 a parite se povleceni od smetkata plajkajneto e uspesno-mi stigna mail vednas, sega ne znam sto da pravam,imal nekoj iskustvo + ?Прегледај го приврзокот 113851
Контактирај ги али експрес за проблемот имаш едно форум на купувачи па види што ќе ти кажат операторите таму.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.244
Поени од реакции
3.630
Контактирај ги али експрес за проблемот имаш едно форум на купувачи па види што ќе ти кажат операторите таму.
hm, sega se e ok se odlogirav i logirav nekolku pati- sega si stoi narackata, sega napraviv uste edna se e ok, cekam na odobruvajne od dobavuvacot aj sega da te vidam .......
 

Attachments

  • 17,2 KB Прегледи: 22

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
hm, sega se e ok se odlogirav i logirav nekolku pati- sega si stoi narackata, sega napraviv uste edna se e ok, cekam na odobruvajne od dobavuvacot aj sega da te vidam .......
Па добро тебе секако ти земат пари ова не е испратена т.е имаш уште 4 дена за обработка на нарачката ако во тој рок не ја испратат автоматски се откажува и ти се враќаат парите.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Јас има до сега порачано преку 30 производи, од кои само 2 ситници не ги добив, зш поштата си ги украде. Некои практи ми стигнале за 3 недели некои за 3 месеци, но купувам само од проверени селери со висок рејтинг и нормално многу фидбекови
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.731
Поени од реакции
9.842
Едно глупо прашање.Дали би имало некаква збунка ако од картица со мое име плаќам ,а нарачувам за друго име и на друга адреса?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Купувал некој од Алибаба на големо? Дали е подобро да се плаќа преку нивниот систем или директно на фирмата која ги извезува?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Купувал некој од Алибаба на големо? Дали е подобро да се плаќа преку нивниот систем или директно на фирмата која ги извезува?
Преку системот обавезно!
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Едно глупо прашање.Дали би имало некаква збунка ако од картица со мое име плаќам ,а нарачувам за друго име и на друга адреса?
Нема врска нив битно им е парите да ти ги земат :)
Друго да прашам на 11.11.2014 си нарачав звучници до 11.01.2015 не ми стаса па ај се договарав со продавачот да чекам до 31.01.2015 на први му кажав дека не ги добив сеуште , а по бројот за следење имаше само инфо дека се пратени кон Македонија на 03.12.2014 се сложи да ме рефундира е сеа денес ми стаса нарачката со оние картцине дека сум ја примил работат и ок се. Сега би требало да ги платам или како би одело тоа затоа што мене веќе ми се вратени парите на сметка..
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Преку системот обавезно!
Си купувал од Алибаба? Дали брзо ги испраќаат пратките ако платам веднаш?
edit: под веднаш мислам на 100% преку Escrow.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Нема врска нив битно им е парите да ти ги земат :)
Друго да прашам на 11.11.2014 си нарачав звучници до 11.01.2015 не ми стаса па ај се договарав со продавачот да чекам до 31.01.2015 на први му кажав дека не ги добив сеуште , а по бројот за следење имаше само инфо дека се пратени кон Македонија на 03.12.2014 се сложи да ме рефундира е сеа денес ми стаса нарачката со оние картцине дека сум ја примил работат и ок се. Сега би требало да ги платам или како би одело тоа затоа што мене веќе ми се вратени парите на сметка..
Пиши му на човекот, мислам дека ќе ти предложи да ги купиш уште еднаш а тој едноставно нема да ја прати втората нарачка.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Си купувал од Алибаба? Дали брзо ги испраќаат пратките ако платам веднаш?
edit: под веднаш мислам на 100% преку Escrow.
Немам на големо купувано од Алибаба, само од АЕ. Ама би требало да е истиот принцип, прво контактирај со продавачот и прашај го дали ги има во залиха стоките и дали може одма да ги испрати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom