Аliexpress (официјална тема)

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Еден колега пред околу 3 недели нарачал нешто од алиекспрес и сите 3 нарачки му ги снемало од My orders, а парите му се земени од сметка. Е сеа после 1-2 недели една од нарачките му стигнала и сеа чека за другите две. Прашањето ми е има ли можност за овие другиве две да добие тракинг бројче за да знае до кај му се пратките, за да знае пример ако се тука у пошта да оди да си ги земе ?
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
порачав еден производ и пишуваше free shipping виа Сингапур ....е сега гледам дека пишува Awaiting Shipment ,дали тоа значи дека е можно да наплатат shipping или не,
Estimated Delivery Time:15-60 Days Processing Time:8 Days и дали ова е многу долго време за процесирање на нарачката со оглед на тоа дека пишува ..... This order will be automatically cancelled if the supplier does not ship your order within 11 дена и 14 часа.......
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
порачав еден производ и пишуваше free shipping виа Сингапур ....е сега гледам дека пишува Awaiting Shipment ,дали тоа значи дека е можно да наплатат shipping или не,
Estimated Delivery Time:15-60 Days Processing Time:8 Days и дали ова е многу долго време за процесирање на нарачката со оглед на тоа дека пишува ..... This order will be automatically cancelled if the supplier does not ship your order within 11 дена и 14 часа.......
Штом е фри шипинг значи фри е, неможат додатно да ти наплатат.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
порачав еден производ и пишуваше free shipping виа Сингапур ....е сега гледам дека пишува Awaiting Shipment ,дали тоа значи дека е можно да наплатат shipping или не,
Estimated Delivery Time:15-60 Days Processing Time:8 Days и дали ова е многу долго време за процесирање на нарачката со оглед на тоа дека пишува ..... This order will be automatically cancelled if the supplier does not ship your order within 11 дена и 14 часа.......
Немаш гајле ... Awaiting Shipment значи дека се чека селерот да ја пушти нарачката по пошта а Processing Time:8 Days значи дека за 8 дена максимум селерот треба да ја достави нарачката во нивната пошта ...
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Абе некој со искуство со откажани порачки за колку време се враќаат парите?
Плус нарачав еден масажер испратена е нарачката производот неможам да го следам , а продавачот ја затворил продавницата шансите да ми стаса се ?
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Абе некој со искуство со откажани порачки за колку време се враќаат парите?
Плус нарачав еден масажер испратена е нарачката производот неможам да го следам , а продавачот ја затворил продавницата шансите да ми стаса се ?
За недела дена ќе ти ги вратат парите ... А за масажеров шансите се 50:50 .. Или ќе ти стаса или нема да ти стаса :) А ако има проблем со продавачов ќе бидеш известен на меил .. Али јебига ти останува да чекаш, ако не стаса последните неколку дена отварај Dispute....
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дечки, пред некој ден, 15 Дек. ја изгубив невиноста околу алиекспрес и сега ако може помош како да видам до кај е пратката?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Дечки, пред некој ден, 15 Дек. ја изгубив невиноста околу алиекспрес и сега ако може помош како да видам до кај е пратката?
Ќе си ја отвориш нарачката и малку подоле во logistics information ќе ти го пишува бројот за следење или tracking number . Треба да поминат неколку дека додека да добиеш информации, а може и воопшто да не добиеш, освен тоа дека нарачката е испратена.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ќе си ја отвориш нарачката и малку подоле во logistics information ќе ти го пишува бројот за следење или tracking number . Треба да поминат неколку дека додека да добиеш информации, а може и воопшто да не добиеш, освен тоа дека нарачката е испратена.
Имам број, затоа и прашувам. Али фала, веке се снајдов. (y)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Ми стаса нарачката ми треба ленти за декорација и требаше да бидат 30 парчиња во разни бои. Мене ми стаса само 3 бои по 10 од секоја. Му пишав на продавачот и он сеа вели дека ќе ми прати нови сеа да стискам дека нарачката е примена или да ги чекам и другите кои ќе стасат за 2 масеци ?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ми стаса нарачката ми треба ленти за декорација и требаше да бидат 30 парчиња во разни бои. Мене ми стаса само 3 бои по 10 од секоја. Му пишав на продавачот и он сеа вели дека ќе ми прати нови сеа да стискам дека нарачката е примена или да ги чекам и другите кои ќе стасат за 2 масеци ?
Чекај
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Каков гној од држава сме тоа е страшно..
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Ми стаса нарачката ми треба ленти за декорација и требаше да бидат 30 парчиња во разни бои. Мене ми стаса само 3 бои по 10 од секоја. Му пишав на продавачот и он сеа вели дека ќе ми прати нови сеа да стискам дека нарачката е примена или да ги чекам и другите кои ќе стасат за 2 масеци ?
Побарај продолжување на времето за доставување на пратката ОБАВЕЗНО !! . Гледај да не завршат тие 60 дена....
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Друго некој што бил на медијација не добив нарачка помина повеќе од 2 месеци сеа продавачот нуди решение пола од сумата и понатаму да чекам да стаса зш наводно на царина е заглавено. Ако одбијам може да понуди целосна или да прифатам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom