Аliexpress (официјална тема)

Член од
14 август 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.377
Мислам нема царина воопшто за телефони не се плаќа.
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Незнам што се слушува со Македонска Пошта или Пошта на на Северна Македонија како сакате имам околу 10тина нарачки од Ебај и Алиекспрес и нема абер веќе 2 месеци освен сметки поштар друго не носи. Веб страната на македонски пошти не работи а на тракингот на алиекспрес пишува дека 2 од нарачкие се пристигнати во Македонија уште при крај на Март?
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Незнам што се слушува со Македонска Пошта или Пошта на на Северна Македонија како сакате имам околу 10тина нарачки од Ебај и Алиекспрес и нема абер веќе 2 месеци освен сметки поштар друго не носи. Веб страната на македонски пошти не работи а на тракингот на алиекспрес пишува дека 2 од нарачкие се пристигнати во Македонија уште при крај на Март?
И мене истото ми се случува.

За 2 пратки од почеток на април пишува дека се стигнати, а абер нема од нив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Безбедно е да се нарача телефон од али или овие може да го здиплат за нив поштава па да ми речат нема стигнато?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Безбедно е да се нарача телефон од али или овие може да го здиплат за нив поштава па да ми речат нема стигнато?
Телефон не сум нарачувала ама куп чудни уреди до сега без проблем ми стасале. (од 50-150еур)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Безбедно е да се нарача телефон од али или овие може да го здиплат за нив поштава па да ми речат нема стигнато?
Успорена е испораката, а за телефоните проблем се батериите. Од тука не можеш да испратиш телефон во странство, има известување во Македонска пошта. Алтернатива ти е DHL или сличен сервис, ама нема да ти се исплати.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.377
Јас имам порачувано порано телефони стигале без проблем. Царина на телефоните нема. Само данок, а ако имаш среќа ни тоа, ама тогаш немаше проблем со батериите, ако има такво известување од мк пошта тогаш практично немаш гаранција кога не можеш да го вратиш. Иначе не се покажале баш телефоните освен еднаш кога имав порачано ЗТЕ, тој беше одличен.
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Не, нема податоци за пратките веќе месец дена.
[/QU
Нема инфо на пошта.мк на нивната страна за следење пратки а на алиекспрес покажува дека е пристигнато во скопје на аеродром, а и чат пат сајтот на пошти мк не работи не се отвара воопшто.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Познавам вработен во пошта, конкретно кај пратките е, ми кажа дека ќе се испраќале од среда натаму за нарачките од март и почетокот на април.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Познавам вработен во пошта, конкретно кај пратките е, ми кажа дека ќе се испраќале од среда натаму за нарачките од март и почетокот на април.
А за тие од јануари фебруари :cautious::D
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Само што ми стаса известување од апликацијата на алиекспрес дека ми е пристигната пратка што е порачана на 4 ти мај ...
А имам 4 пратки од 15 ти март абер немаат .. не знам што да кажам . . ке видам дали утре ке ја донесе поштарот оваа пратка од 4 ти мај ... Пишува дека е пристигната преку Латвија ..
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Само што ми стаса известување од апликацијата на алиекспрес дека ми е пристигната пратка што е порачана на 4 ти мај ...
А имам 4 пратки од 15 ти март абер немаат .. не знам што да кажам . . ке видам дали утре ке ја донесе поштарот оваа пратка од 4 ти мај ... Пишува дека е пристигната преку Латвија ..
А бе тоа ти стигнало во Латвија, ама кога ќе ти стигне дома е друго прашање.
Мене ми се "at destination country" месец и нешто, па абер нема од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom