А2- дебата Паско и Љубчо

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Какви дилајли се насобрале на темава...

Или клуч, или ќе се чека некој да постави видео??
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Читам и се чудам на "стручното" разглабање на историјата (освен чесни исклучоци)...тука стварно секој може да си ја напише својата исорија цитирајки ја Википедија. Но, за жал, денеска е 18.06.2009г, Македонија со куп нерешени проблеми, оспорено име, постоење, значи ние ОВДЕ и СЕГА сме под еден голем прачалник. Тоа дали сме Антички или не-знам-какви Македонци на СВЕТОТ не му значи ништо. Јас сметам дека историјата треба да се истражува постојано, да се бараат корени и сл, но и да се негуваат досегашните придобивки (добри и лоши) . На темели се гради, а ние веќе нашите здраво ги поткопавме со т.н антиквизација. Оноа што го правиме според мене е едно ПОТЕМКИНОВО СЕЛО: ке си напишеме историја која само нас ни одговара, неистомислениците ќе ги прогласиме за предавници, ќе се убедиме дека ни е убаво во "четри ѕида", платите од 100 евра ќе ги гледаме со уште една нула, ќе фантазираме дека лесно може да најдеме работа (у земјава и светот-само на нас чекаат), и дека во овој живот ќе купиме малецка куќичка со цветна градина, кај што ќе трча следната генерација на Антички Македончиња...Форсирањето на антиката и докажувањето на нашето античко потекло за мене е ДЕФОКУСИРАЊЕ, односно свртување на вниманието од многу поголем проблем што реално го имаме...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Kazi pet zbora sho mu se slicni, ili onaka go napisa postot za k*rozdravje da tepas vreme na forumi.[/quote]


... ЕНА , ДИО , ТРИА,ТЕСЕРА,ПЕНДЕ,ЕПТА,ОКТО,ЕЊА,ДЕКА.
...ЕНДЕКА,ДОДЕКА,ДЕКАТРИЈА,ДЕКАТЕСЕРА ...
... Е ИСТО КАКО И КАЈ ЦИГАНИТЕ :) ...
... а ти ѕвездичките да си ги стаиш во задниот отвор !
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
ма ние сме збир од све и свашта... иаме и антики... и словенска крв... од турското.. и све остало... пропратно... но ние ја ИМАМЕ МАКЕДОНСКАТА КРВ ! ! ! македонија во време на филип била МАКЕДОНИЈА а не ГРЦИЈА.... ние си имаме наша антика... нека пушат сите.... ние не сме ни грци, ни срби, ни бугари... ние сме си македончиња... можда сме малце мешани ама сме си најбоље у свет... дали сФаќате???????????
не може некој да го дрвка на ТВ... мене да ми докажува... зошо грчиштата сакаат да ни го земат името... како шо напраија со знамето... они се грци смрдливи, ние МАКЕДОНЦИ... александар е МАКЕДОНЕЦ И ТАЧКААААА ! ! ! ! мешани сме ама го имаме тој дар да носиме античко-македонска крв во нашите вени... одјава.. не се замаррам...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Читам и се чудам на "стручното" разглабање на историјата (освен чесни исклучоци)...тука стварно секој може да си ја напише својата исорија цитирајки ја Википедија. Но, за жал, денеска е 18.06.2009г, Македонија со куп нерешени проблеми, оспорено име, постоење, значи ние ОВДЕ и СЕГА сме под еден голем прачалник. Тоа дали сме Антички или не-знам-какви Македонци на СВЕТОТ не му значи ништо. Јас сметам дека историјата треба да се истражува постојано, да се бараат корени и сл, но и да се негуваат досегашните придобивки (добри и лоши) . На темели се гради, а ние веќе нашите здраво ги поткопавме со т.н антиквизација. Оноа што го правиме според мене е едно ПОТЕМКИНОВО СЕЛО: ке си напишеме историја која само нас ни одговара, неистомислениците ќе ги прогласиме за предавници, ќе се убедиме дека ни е убаво во "четри ѕида", платите од 100 евра ќе ги гледаме со уште една нула, ќе фантазираме дека лесно може да најдеме работа (у земјава и светот-само на нас чекаат), и дека во овој живот ќе купиме малецка куќичка со цветна градина, кај што ќе трча следната генерација на Антички Македончиња...Форсирањето на антиката и докажувањето на нашето античко потекло за мене е ДЕФОКУСИРАЊЕ, односно свртување на вниманието од многу поголем проблем што реално го имаме...
Кој е тој поголем проблем што го имаме од желбата на еден наш сосед да ни го смени името?
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Паско како историчар не го почитувам бидејќи се гледа дека игра како ќе му свири власта. Дотичниот Лј. е излитена фигура на политичар, писател, сега веќе историчар, а во иднина може и уметник или некој хирург. Тоа е човек со две лица и драго ми е што Македонецот умее да го намириса скапаното во своите редови, па и крајно време е по долговековна борба со бугарите.
За мене што и да каже Лј. на телевизија не може да ги смени моите сваќања и убедувања, па треба и сите кои во него гледаат само со презир да престанат да го коментираат неговото лудо однесување и менување на ставовите како времето во март месец.

Јас сум чист Македонец, и по татко и по мајка, во мене тече крв на стар словенин или словенка која се помеша со крвта на антички македонец или македонка. Горд сум на тоа што сум, никој не може да ми го одземе истото и задоволен сум што уште млад научив да ги ценам вредностите на нашата земја, научив да ја ценам историјата, да им се восхитувам на ликовите кои ги положија своите животи за нас и нашата `независност` и конечно не мразам ни словенисти ни букефалисти кои се убедени дека се Македонци и кои се спремни да застанат во одбрана на своите убедувања!
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Kazi pet zbora sho mu se slicni, ili onaka go napisa postot za k*rozdravje da tepas vreme na forumi.

... ЕНА , ДИО , ТРИА,ТЕСЕРА,ПЕНДЕ,ЕПТА,ОКТО,ЕЊА,ДЕКА.
...ЕНДЕКА,ДОДЕКА,ДЕКАТРИЈА,ДЕКАТЕСЕРА ...
... Е ИСТО КАКО И КАЈ ЦИГАНИТЕ :) ...
... а ти ѕвездичките да си ги стаиш во задниот отвор ![/quote]

Aj kazi mi kako brojat ciganite do 14
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Изгледа темава треба да биде закачена за ЗАДОЛЖИТЕЛНА на форумов Политика:


“Грција“ - Разгаленото дете на Европа 1879


Еве скратена верзија на поважните делови:













Превод:

Ни најмалку неважно (значи важно) прашање е тоа што всушност значи кога
зборуваме за Грчките барања или Хеленскиот фактор во Источното Прашање
(пишува проблем)? Дали зборуваме за Грците од современото кралство? или
тие на брегот од Мала Азија? или Грците кои што се иселени на сите страни
по светот?
или сите тие кои што го зборуваа Грчкиот или Романскиот јазик?
или сите тие што го следат Грчкото или Православното верување?

Ништо освен мистификација или грешка можат да произлезат од употребата на „Грк“ или „Хелен“ без јасна представа за што всушност станува збор кога се употребува.

Сликовитата представа за потеклото е секогаш важен дел од Англиската
политика, но ни најмалку не чуди тоа што во овој случај истата е создадена
од политичари не квалификувани лица кои што имаат во себе некакви принципи на работа.

Последните 2000 години робство изгледа многу малку значат за да
ја засенат големината и грандициозноста на Грчкиот ген.

Малечкиот број на Хелени е исто толку вчудувачко како и исто така малата
површината на самата Елада. Но, многу е полесно да се нацртат границите врз
основа на една современа карта, одколку да се прецрти истата според крвта
која тече во вените на секој современ граѓанин. Дури и да се генетски
наследници на самите антички Хелени, сегашните веќе ја населуваат
целокупната територија која што ги направи античките Хелени (а и тие што
ја направија неа фамозна) фамозни; но ако пак не се нивни наследници,
гледањето на античката историја како своја е од помалку практична вредност отколку да беа легитимни наследници.

Ние немаме ниту еден верен документ, кој што ни го дава точниот број на
слободни Хелени, но во најдобар случај тие би биле само малцинство помеѓу
големиот број на слуги и робови. Грчкиот свет бил составен од општински
аристократи кој што живееле во градовите и имале фарми во плодните
области, фарми кои најчесто биле одгледувани од робови. Овие робови
најчесто виле Тракијци и ?Словени?; и, заедно со тие робови од градовите
најверојатно сочинувале најмалку половина од населението.

Токму од оваа мешавина на слободни граѓани, трговци, слуги и странски робови, денешните грци водат потекло, макар што изминатите 2000 години не прават ваквото нешто да е невозможно.

Бидејки Грција не беше изолирана сите тие години како еден далечен Исланд
или ненаселив Гринланд. Во еден период таа била центар на трговија, друг
центар за борба помеѓу Европа, Азија и Африка. Најдобриот дел од таа раса
(се мисли на националноста) исчезна.
Деморализирачко е да се научи дека дури за времето на Тактиус расата на старите Атињани одамна изумрела и
дека самата Атина е населена од различни раси. (се мисли на
националности). И како краен удар напоменува дека наследниците на Спарта
не ги преживеале освојувањата на Римјаните.

Набрзина најпознатите Грци биле истребени (не опстанале). Што е со тие
помалку познати кои што преживеале?

Уште пред Римското освојување моќта на Македонците направи поголема
промена во населнието одколку во упраниот ситем на Грција. Граѓаните на
Македонија и поголемиот дел од армијата на Александар не беа Грци ни по чуство ни по јазик.

Зголемувањето на трговија со странство, што беше како резултат од
Македонските победи, не само што ја „ограби“ грција од своето население,
доведе и до развивање на пирадскиот систем, а ниту една земја не е
поотворена за пирати одколку Грција. Критски и Сицилјански крадци,
најчесто изнајмени од поразените азиски монархиски фамили, многу рано
почнаа да навлегуваат на Грчкиот брег, а Рим не одвои средства за
обезбедување на Грција ниту пак и даде на Грција сама да се брани.
Киднапирањето на отворено море или пак на брегот стана организирана
професија, и на големиот робски пазар во Делос човеко-крадците продаваа по
илјадници од нив дневно!

Генералите кои што ја уништија Грција зад себе оставија свои представници
и марионети кои што направија уште толку за да го намалат бројот на
населениото на земјата(Грција).

Јустинјан ги укина училиштата и ги сруши институциите, и ја остави Грција
со намален број на население, ограбена и неорганизирана-со други зборови
отворено поле за, како прво напади, а потоа колонизација на новата сила,
Склавоните од север.

______. Дури и старите имиња изчезнаа.
Полека но сигурно новиот свет на Грција почна да постои. Црквата ја
презвзема улогата на држава, Христијанство од патриотизам; и амалгам на
Словени, трговци и робови беа одберени и ставени врз домовите на старите Хелени.

Ефектот на Склавонските преселувања врз крвта на граѓаните на модерното
кралство, е со голем ентузијазам дебатирано од страна на Германците.
Некои, како професор Фалмајер, тврди дека Хеленската раса во Европа е
истребена, а дека денешните граѓани на Грција се всушност Византизирани
Словени.



Но преродбата траеше кратко, и, поред грчкото страдање, на крајот на
десеттиот век Склавините го сочинуваа скоро целото население во
Македонија, Епир, Континентална Грција и Пелопонез. Вели the Epitomiser of
Strabo.

Токму во овој век се што остана, ако воопшто остана нешто, од дури и
нечистата Хеленска крв, беше претопена во, или претопена од Словенот. За
политичките и соцјалните стоења на овие северни колонисти, Византиските
историчари скоро ништо не ни оставаат. Ист проблем веќе ги беше споил сите
слободни граѓани, дојденци, кметови, и робови во еден ентитет, под називот
на РОМЕИ но таквото нешто не беше дозволено и како резултат го доби
називот Гркче(Гркоман, Гркоманизиран), токму од своите Византиски господари. Христијанството, и
тоа што беше останато од Грчките или Римските институции, над се писмото и
високо развиениот јазик, предизвика спој на Грци и Словени, и ги оформи во
Грчки или Римски калап, но не и Словенски. Таква е силата на
цивилизациското оружје дури и во недостојни рацеч и по втор пат Грците го
фатија својот освојувач т.е. тие го освоија него. Во меѓувреме
управителите на Византија оставија следните генерации да го довршат
спојот, незасегнат од ништо. Во управувањето со Империјата ниту Гркче
(Гркоман, Гркоманизиран) ниту пак Словен бил на власт, и токму тие
традиции на Рим наместо традициите на Грција, императорот на Византија ги
изведувал и предавал.



Која и современа карта да се земе, ни една не се согласува со друга во тоа
до каде се границите на Словенската и Албанската раса (се мисли нација). И
јазикот и религијата доведуваат до ситуација која ги прави нештата доста
тешки за да може да се направи некоја чиста линија. Човек може да е „Грк“
по самопрогласување или „Грк“ по јазикот, но истовремено да нема никаква
поврзаност со Хелените на кралството или Фанариотите на Портата. “Има два
начина кои може да доведат до одговор“ кажува Г-ин Гладстон,“ , „да се
реши проблемот потребно е само да се гледа во јазикот и религијата“. Тој
овде зборува за Албанците. Но ништо неможе да е по неверодостојно во однос
на Албанците или пак Словените.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Обично не сум приврзаник на дебати кога на една страна имаме стручњак за темата од друга страна дилетант.Но време е на тој безобразник да му се стави капаче на уста и да си со смири гневот што е никој и ништо во државата.Камо да беше и Бранко гостин па Паско да ги скине со заби таа грчко-бугарска коалиција
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
:zver: :pos:
И не заборавајте да кажете дека Љубчо,
ваков или онаков,
вечерва го тури у буре Паско !
(за кој што и претходно од пријатели археолози сум чул дека е крајно неук)

Мојот коментар...
сега за сега е излишен.
И е само мој. :wink:
ЉуБчо и Бранко дефинитивно на иста фрекфенција...
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Читам и се чудам на "стручното" разглабање на историјата (освен чесни исклучоци)...тука стварно секој може да си ја напише својата исорија цитирајки ја Википедија. Но, за жал, денеска е 18.06.2009г, Македонија со куп нерешени проблеми, оспорено име, постоење, значи ние ОВДЕ и СЕГА сме под еден голем прачалник. Тоа дали сме Антички или не-знам-какви Македонци на СВЕТОТ не му значи ништо. Јас сметам дека историјата треба да се истражува постојано, да се бараат корени и сл, но и да се негуваат досегашните придобивки (добри и лоши) . На темели се гради, а ние веќе нашите здраво ги поткопавме со т.н антиквизација. Оноа што го правиме според мене е едно ПОТЕМКИНОВО СЕЛО: ке си напишеме историја која само нас ни одговара, неистомислениците ќе ги прогласиме за предавници, ќе се убедиме дека ни е убаво во "четри ѕида", платите од 100 евра ќе ги гледаме со уште една нула, ќе фантазираме дека лесно може да најдеме работа (у земјава и светот-само на нас чекаат), и дека во овој живот ќе купиме малецка куќичка со цветна градина, кај што ќе трча следната генерација на Антички Македончиња...Форсирањето на антиката и докажувањето на нашето античко потекло за мене е ДЕФОКУСИРАЊЕ, односно свртување на вниманието од многу поголем проблем што реално го имаме...
bravo za postot,me spasi da nemoram da pisuvam ja.
so sekoj tvoj zbor se soglasuvam,no samo ke dodadam deka tolku dobro pisuvas,sto sigurna sum deka malkumina ke te razberat sto si pisala,toa e nasiot najgolem problem.
zatoa velam deka i LJubco zboruva tolku pametno no malku go razbiraat,a koga ke go razberat veke e docna .
pozdrav.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Најпрво т.н дефокусирање од актуелните проблеми го направи удбашко-бугарофилскат актуелна коалиција за да ја прикрие својата идејна исцрпеност па секој ден си свикува конференции си смисли сама термин антиквизација и сама си го форсира.Овие дилеми несогласувања требаше да останат во рамкина дискусси мегу историската фела.Но најбитно е што секој потег за давање поширок круг на македонството ги засега антимакедонските кругови и тоа она најдогматските СДСМ за кого македонците се плод на другарот и Љубчо кој понижен и отфрлен сака да му се свети на својот народ па застапува тези на една соседна историографија.Кои сме и што сме треба да значи нас бидејки мене ми треба самодоверба а на светот ке му значи она шо ние ке му сервираме или истакнаме.Никакви темели не поткопуваме напротив ги зајакнуваме бидејки историјата е наука која постојано се надоплонува и сите хемичари електроинжинери и др.кои комемтираат историја треба да знаат процесот не рекомпонраење на историјата не е процес само кај нас туку во секоја европска земја.Како може да значи дека ако има археолошки исражувања дека по автоматизам се изолираш оваа моронска теза е навистина генијална.Затоа почитувани србомани бугарофили гркофили југоносталгичари сдсовци бранковисти историски необразовани сфатете не можете да го гушите овој процес на целосно осознавање на македонецот.Се противете на нешто што е неминовно.ФОКУСИРАЈТЕ се на критика на економските полтики на владата тукабидете инвентивни.Не ја ДЕФОКУСИРАЈТЕ јавноста со некаква антиквизација не го делете народот.Колку и да се трудите психички да не убивате нема да успеете.Колку и да сакате да не убедите да не натерате да веруваме дека постоиме од 1944 дека ако се наречеш потомок на Филип е криминал и антиевропски нема да успеете.Не го свртувајте од вниманието од тоа дека имате реални поблеми дека на терен оартиите ви с нокаутирани.Оставеете го минатото посветете се на сегашноста бидејки знаете историјата суди...
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Обично не сум приврзаник на дебати кога на една страна имаме стручњак за темата од друга страна дилетант.Но време е на тој безобразник да му се стави капаче на уста и да си со смири гневот што е никој и ништо во државата.Камо да беше и Бранко гостин па Паско да ги скине со заби таа грчко-бугарска коалиција
Видовме кој кого скина со заби на дебатата прееска Лубчо лом го напраи тој клошарот Паско што се праи дека е некој а не е никој и ништо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom