А2- дебата Паско и Љубчо

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ова да не есмислено сценарио? Не ја гледав емисјата ама премногу го викаат љубчо и тоа со послаби говорници за да дебатираат за историја. Јас еве иако не не знам што се зборело ќе барам одговор од делија и сите други кои го подржуваат љубчо дека зборел вистина.


прво прашање - Каква врска има денешниот јазик во Бугарија со оргиналниот бугарски и колку збора има останатао од бугарскот јазик?

Второ прашање - Каква врска има дешното бугарско писмо со знаците кои ги употребувале татарите Бугари?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Не гледав.Ќе го мавнит некој на ЈуТуб????
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мене, како лаик во ова опкружување со големи историчари на форумов, ме интересира една работа.

После сите овие дискусии и натегања - кој елемент доминира во Македонскиот идентитет:
Словенскиот или Античкиот ?

Подеднакво и двата, неможе да постои Македонскиот идентитет без сите свои елементи.

Или си Македонец или не си, полу полу и две четврт нема.
 
N

n/a

Гостин
Момци... :tapp:
на оваа тема еднаш и засекогаш ќе ви кажам нешто што е важно.
И што би било пожелно да го подразмислите.
На пат кон вашата антиквизација,
спонзорирана од пичкес матерс кого и протежирана од будали ко Паско(кои што меѓувпрочем,секој еден признат историчар може да ги направи решето у секој можен аспект и кога ќе посака),
вие ги загубивте како пријатели
-власите
-турците
-србите
-албанците уште од порано беа дежурни кривци за све и свашта...
-голем дел од македонското население и такви кои што секаде и пред секого претходно се декларирале како македонци.

Создавате раздор и неединство.
Едно прашање имам.
Цел имате ли?
И до кога мислите да барате кривци,предавници, и остали непочитувачи на `делото`?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Мене, како лаик во ова опкружување со големи историчари на форумов, ме интересира една работа.

После сите овие дискусии и натегања - кој елемент доминира во Македонскиот идентитет:
Словенскиот или Античкиот ?
оди прочитај темата за континуитет ,,, прочитај подфорум Историја ...
едуцирај се.

Ajde samo smej se... Ama bidi maz i da se kladime i dvajcata... ... da izlezeme so dokazi t.e. so izvodi na rodeni , ako treba i do tri ili cetiri kolena nanazad...
Ajde makedonce da te vidam...
секој оној кој го подржува љуБчо може да биде добар грк, бугар но не и добар Македонец :toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
На пат кон вашата антиквизација,
спонзорирана од пичкес матерс кого и протежирана од будали ко Паско(кои што меѓувпрочем,секој еден признат историчар може да ги направи решето у секој можен аспект и кога ќе посака),
вие ги загубивте како пријатели
-власите
-турците
-србите
-албанците уште од порано беа дежурни кривци за све и свашта...
-голем дел од македонското население и такви кои што секаде и пред секого претходно се декларирале како македонци.

Создавате раздор и неединство.
Едно прашање имам.
Цел имате ли?
И до кога мислите да барате кривци,предавници, и остали непочитувачи на `делото`?
Не се најдов повикан, но би сакал болдираните делови повеќе мене да ми ги објасниш :smir:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
дај бе банирајте ги шумадискиве свињи....хиените чекаат мрша а притоа навиваат да е од самоубиство.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Зашто никој не ми одговара на прашањата? Немате аргументи :helou:

прво прашање - Каква врска има денешниот јазик во Бугарија со оргиналниот бугарски и колку збора има останатао од бугарскот јазик?

Второ прашање - Каква врска има дешното бугарско писмо со знаците кои ги употребувале татарите Бугари?
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Споредба на тезите од Љубчо и Борјан со Нушиќ

Гледајќи ја емисијава, во која од страна на водителот и Љубчо, смислено му беше оневозможено на Паско да ги изложи своите гледишта на еден многу агресивен и проѕирен начин, не можев а да не се сетам на еден дел од „Автобиографијата“ на Нушиќ. Ќе пренесам само еден кус извадок, имено таму тој пишува:

...
Токму поради историјата, „учителката на животот“, јас го повторував класот и тоа при една чудна условеност. Паднав на испитот бидејќи ги збркав годините на цар Урош, така што според мене испадна дека тоа се случило по битката кај Марица. Можете да си замислите како се зграпчи професорот за коса, кој барем седумпати ни ја прочита песната: „Марко кажува на кого ќе биде царството“ и кој во своите лекции му товареше тешки проклетства на Волкашин.
...
но кога дојде доплнителниот испит не само што кажав дека Волкашин го убил Уроша, туку отидов и понатаму, па тврдев дека го убил два пати, еднаш пред, а вторпат по битката кај Марица. Во своите концесии отидов многу понатаму, се согласував со Панта Среќковиќ дека „и по трет пат кралот Волкашин го убил царот Урош“, но изгледа дека и таа моја помирливост не ми помогна ништо и морав да го повторувам класот.
Само, сега се поставува едно интересно и чисто правничко прашање, кое с [FONT=&quot]ѐ[/FONT] до денеска не сум го поставил, додека не дојдоа на ред надополнувањата на воената штета.
Подоцна откако излегов од училиште, историски се докажа и денеска тоа се смета како несомнен факт, дека Волкашин не го убил Уроша, туку дека тој умрел по битката кај Марица. Тоа истото и јас го тврдев на испитот и поради тоа изгубив година повторувајќи го класот.
Сега значи се поставува прашањето: кој е должен да ми ја надополни загубата од една година, што ми е нанесена, затоа што на времето, државата не си ја знаеше својата сопствена историја?
...
Значи, кој е должен да ни ја надополни загубата на време од тезите на квази-историчарите како Љубчо & co., кои ги фаќа паника од губењето на тло под нозете?

Ваквите креатури веќе се видно вознемирени од националното освестување кое види чудо: „се воделе муабети на интернет и на улица“.
Е не, ќе се криеме по подрумчиња и по џбунчиња, и ќе шепотиме да не би случајно да н [FONT=&quot]ѐ[/FONT] слушне некој кодош.

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Во Македонскиот си доминира Македонскиот.

Кај безличните, шо е во мода.
Јас сосема те разбирам тебе, бидејќи истата теза и јас ја застапувам.
Прашањето повеќе го поврзувам со дискусиите кои се водат на форумов.
Чудно прашање. Што доминира во англискиот идентитет: Келтите, Бретонците (т.е. Римјано-Британците), Саксонците, Норманите?
Најверојатно они не се до толку глупи за да отворат една ваква полемика која веќе стана неподнослива и дегутантна.
Кој може да го измери тоа? И кој сака да го мери тоа? Љубче очигледно пошто и самиот пола време зборуваше за тоа каква крв имаме. Така зборуваат само расисти.
Па 90 проценти од историчарите на форумов се повикуваат на некоја генеза која ја направил некој шпански институт, затоа и го поставувам ова прашање.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
и двајцата се морони, платени да јадат Г.... на сите страни.ЈАС ЗНАМ САМО ЕДНА РАБОТА И ЗА ТОА НЕ ТРЕБА НИКОЈ ДА МЕ УБЕДУВА:
ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ, А ДАЛИ ПОТЕКНУВАМ ОД СЛОВЕНИТЕ ИЛИ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ АМА ИЧ ТАКВОТО НЕ МЕ БОЛИ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom