А1 Македонија (VIP)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
На сите стари корисници од ONE / VIP со претплати што беа од 500/600 денари ги качиле за 100 денари плус и тоа без да потпишеме договор. Па дури и заштитени, имале право да ни ги покачат цените без да не известат или пак да потпишеме договор. Племето да им го ебам арамиско.
Ova vazi i za uslugite za tv i domasen internet eve 3 meseci kaj mene.So ogled deka dogovorot mi bese mesec za mesec a ne sakav da prodolzam na plus dve godini od 1098den mi ja pokacija smetkata na 1198 bez nikakva pricina i objasnuvanje deka tie paketi veke ne se aktivni i zatoa se menuva cenata i za toa mi pokacile od 30mb na 50mb brzina bez moe baranje.Toa e lopovska rabota.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
607
Ova vazi i za uslugite za tv i domasen internet eve 3 meseci kaj mene.So ogled deka dogovorot mi bese mesec za mesec a ne sakav da prodolzam na plus dve godini od 1098den mi ja pokacija smetkata na 1198 bez nikakva pricina i objasnuvanje deka tie paketi veke ne se aktivni i zatoa se menuva cenata i za toa mi pokacile od 30mb na 50mb brzina bez moe baranje.Toa e lopovska rabota.
Мислам дека имаа пишувано за покачување на цените во хартиените сметки, па кој има нека провери. А тие што примаат сметка во емаил..не биле обевестени. Ова го прочитав некаде по нетов или некој форум беше...
Во секој случај не е добро вака што прават..лоповска работа
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.308
Поени од реакции
3.683
Незнам зошто имаш постојано проблеми, дали е одредена локација во прашање незнам.
Еве моментално во Варош.
Varos imas bazna blisku, momentalno na rid1, uste poloso/i 2 miss call...
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
607
Член од
9 јануари 2021
Мислења
730
Поени од реакции
772
Во Република Македонија, цените на гигабитните пакети се:
Телекабел 3500 денари месечно
Телеком 3999 денари месечно (3699 во комбинација со ТВ)
Net cable 3500 денари месечно (локален оператор)
А1 Македонија нуди брзини до 500/500(достапни за деловни корисници) т.е. до 200/200Mbps за физички лица по цена од 1099 денари месечно/ 899 денари во комбо пакет.
Неотел нуди брзини до 300/300 Mbps со цена од 1790 денари месечно.
КДС Кабелнет (локален провајдер) нуди брзини до 200/200Mbps со цена од 1600 денари самостојно интернет или 1850 денари мислам дека беше со телевизија. Исто така, Кабелнет нуди интернет на места каде нема сопствена инфраструктура, туку изнајмена, со што за тие цени во Прилеп што се имате помали брзини. На пример, 40/40Mbps брзина со 2тв андроид уреди за 1450 денари. Отворете на страната, видете за вашата општина веќе има понуда Кабелнет за низ цела Македонија, има и партнери плус. Салоните му се означени со Green mobile.
- Македонски Телеком не го исполни се уште своето ветување дека до крајот на 2023 година ќе биде покриено цело Скопје со оптичка инфраструктура, а за тоа се знае дека не може во рок од една календарска година веднаш да се покрие и да се поврзат сите домаќинства со оптичка мрежа. Додека пак во населените места, ширењето на оптика е лесно, поради бандерите со така наречен ADSS кабел кој е отпорен на надворешни влијанија и исто така разводната кутија е отпорна на надворешни влијанија.
- Неотел се шири претежно низ градовите и ретко во некои села каде има бројно население, ама пак затоа продава интернет на голем број оператори како што е Телекабел.
- За А1 нема што многу да се коментира, неколку градови се со нивна инфраструктура и села, а останатото е преку Телеком оптика и преку која максималната брзина е 100/100Mbps (200/200 Mbps нивна).
-Телекабел става на бандери кај ќе стигне (барем така е во Прилеп) и може да испорача брзина ако не натрупува многу корисници на една разводна кутија.
Од државата очекувам да земи од Европска унија средства за проширување на супер брз интернет во цела Македонија и после да правиме муабет за цени.
ПС: Има градови и села каде нема VDSL, туку само ADSL и тие се оставени на милост да имаат интернет, оти бакарот почнува да откажува нема леб на него и затоа барајте алтернатива.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.111
Поени од реакции
326
Дали има некој искуство миграција А1 постпејд --> Lyca --> А1 припејд? И колку време и пари би коштал тој процес?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
527
Дали има некој искуство миграција А1 постпејд --> Lyca --> А1 припејд? И колку време и пари би коштал тој процес?
Jas go imav ama pred nekolku godini. A1 ti zemat 236 den, lyca ti gi vrakat. Mislam deka 1 mesec moras da sedis tamu pa posle da go portiras nazad.
Na portiranjeto kon a1 lyca ti zema 236 den a a1 ne ti dava nisto.
Procesot na potiranje traese okolu 1ipol den.

Dali sega e porazlicno ne vervam.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.111
Поени од реакции
326
Значи морам еден месец да сум кај Lyca.

А и друго ме буни - нешто се спомнува привремен Лајка број. Треба да купам картичка со број или како се добива?
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
865
Поени од реакции
526
Значи морам еден месец да сум кај Lyca.

А и друго ме буни - нешто се спомнува привремен Лајка број. Треба да купам картичка со број или како се добива?
ke imas privremen 079 dodeka ti go prefrlat tvojot, kartickata e 0 den. i ja ima vo sekoja trafika
Автоматски споено мислење:

znaci zemas kartica pa otvoras lycamobile i sledis upatstvo za prefrlanje broj
Автоматски споено мислење:

 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
607
Eurohotel Струга а1


Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
481
Поени од реакции
1.626
Колку трае припејд А1 бројче? Земав едно ама сакам да го користам при секое доаѓање, не ми се замара да купувам број секојпат, месечно треба да му ставам кредит или не?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
527
Колку трае припејд А1 бројче? Земав едно ама сакам да го користам при секое доаѓање, не ми се замара да купувам број секојпат, месечно треба да му ставам кредит или не?
Од ко ќе го купиш 1 година и со секое надополнување над 500 ден се продолжува на уште една.

Од а1:"За надополнет кредит од 100 денари, валидноста на твојата A1 Припејд картичка се продолжува за 90 дена, за надополнет кредит помеѓу 101 и 499 денари валидноста се продолжува за 180 дена, додека за надополнет кредит од 500 денари или повеќе, валидноста на картичката се продолжува за 12 месеци. "
 

Kajgana Shop

На врв Bottom