А што сега?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Треба да продолжиме понатаму...Али тоа у нека боља времена.
Се додека не живееш сам самцат у планина, има да играш како што мнозинството свири. Сакал или не. И било тоа да е ок или не е.

Сила Бога не моли. А, и толпа, Бога не моли. Па, уникатноста има да си ја чуваш за себе (освен ако не сакаш да завршиш у ментална/казнено-поправна институција), а пред другите ќе си се прилагодиш, барем привидно, на нивните правила.

Живееме во систем. Ако станеш непослушен запчаник, машината на мнозинството ќе те сомеле и исплука. И замени со друг, посоодветен.

Жалам, но така е.
Ах, дали споменав дека животот е убав?:pipi:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Треба да продолжиме понатаму...Али тоа у нека боља времена.
Се додека не живееш сам самцат у планина, има да играш како што мнозинството свири. Сакал или не. И било тоа да е ок или не е.

Сила Бога не моли. А, и толпа, Бога не моли. Па, уникатноста има да си ја чуваш за себе (освен ако не сакаш да завршиш у ментална/казнено-поправна институција), а пред другите ќе си се прилагодиш, барем привидно, на нивните правила.

Живееме во систем. Ако станеш непослушен запчаник, машината на мнозинството ќе те сомеле и исплука. И замени со друг, посоодветен.

Жалам, но така е.
Ах, дали споменав дека животот е убав?:pipi:
Па по ова што го кажа и незнам басш дали животот е убав ама ајде нека ти биде... Гази се себеси за да те сакаат другите...одлично размислување...А зашто да не се газат другите за да ти одговара на тебе?:salut:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Очигледно не ја разбра иронијата во последната реченица.

Инаку, још боље ако можеш да газиш.
Али за тоа ти е потребна моќ (во различни форми). И, обично, поединецот ја нема.

Патем, не реков дека тоа е во ред.
Само реков дека е реалност.
Life is though princess. Get a helmet.

А, пубертетлиските бунтовнички утопии од типот, јас можам сам, јас против светот, јас ова-она...oh, well...не се остваруваат. Освен во личните мечти.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Иако веќе кажав дека ова не е мој личен проблем туку обична дебата, морам да ти забечежам нешто. Не се согласувбам потполно со тебе, а посебно во делот со оптимизмот. Оптимизмот е убава работа, но да зборуваме реално сите оптимисти по одредено врме почнуваат да живеат во илузија дека што и да е, колку и да е тешко кога тогаш ќе се исполни. Во животот не е доволно самода бидеш оптимиста, треба и труд и работа. Џабе е оптимизмот ако не постои желба и цел. Дали би имало смисол, ако сега јас биднам ОГРОМЕН оптимиста, и си речам, ај веќе не идам во школо не ми треба, сигурен сум дека ќе завршам, глеам оптимистички на тоа. И што правам?! Како што веќе кажав почнувам да живеам во илузија, при што целосо се уништувам себеси.
Е сеа и ја не верувам што се изнакажав, ама тоа е...
:icon_lol:
те сватив...јас кажувам што треба да се напраи, не дека јас сум таков...16
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:
E pa ne se site rodeni da bidat umetnici , vistinski umetnici , zivotni umetnici koi se reseni po cena na sve da isteraat svojot film .

Ubavinata vo prifakanjeto od kolektivot e vo laznata sigurnost koja ti go dava stadoto , no oslabis li se razbolis li prv ke te jade volkot .

Covek treba da rascisti so sebe sto navistina go pravi sreken i da se stremi kon toa po sekoja cena no malkumina se tie koi mozat da istraat vo toa , bleenjeto godi, pomalce veter bie koa si u stado , pa i koga te shishaat si vikas so ubavo i mene nova frizura mi stavaat ovcarive.

Znaci sto da se bide shugav volk ili da se bide ovcicka vo stadoto prasanje e sega :tv:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
E pa ne se site rodeni da bidat umetnici , vistinski umetnici , zivotni umetnici koi se reseni po cena na sve da isteraat svojot film .

Ubavinata vo prifakanjeto od kolektivot e vo laznata sigurnost koja ti go dava stadoto , no oslabis li se razbolis li prv ke te jade volkot .

Covek treba da rascisti so sebe sto navistina go pravi sreken i da se stremi kon toa po sekoja cena no malkumina se tie koi mozat da istraat vo toa , bleenjeto godi, pomalce veter bie koa si u stado , pa i koga te shishaat si vikas so ubavo i mene nova frizura mi stavaat ovcarive.

Znaci sto da se bide shugav volk ili da se bide ovcicka vo stadoto prasanje e sega :tv:
Значи, нека те стриже кој сака само ти да бидеш во стадотот. Нека те стрижат и како сакаат битно ти си со другите...е сега и ја прашувам исто подобро е да се биде овчиката, волкот или ОВЧАРОТ:helou:

Очигледно не ја разбра иронијата во последната реченица.

Инаку, још боље ако можеш да газиш.
Али за тоа ти е потребна моќ (во различни форми). И, обично, поединецот ја нема.

Патем, не реков дека тоа е во ред.
Само реков дека е реалност.
Life is though princess. Get a helmet.

А, пубертетлиските бунтовнички утопии од типот, јас можам сам, јас против светот, јас ова-она...oh, well...не се остваруваат. Освен во личните мечти.
Ни на крај памет не мислев на пубертетлиските бунтовички утопии, затоа што многу ми е јасно дека тие се како што сама кажа само утопии и фантазија. А, да откако некој многу ќе страда во животот, верувај дека ја има моќта, и тоа само еден поединец може да има многу повеќе моќ од цела група..:pipi:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:

Кој е против нас? Луѓето не нè сметаат за доволно битни за воопшто да нè спомнат, а да не збориме за тоа да бидат потив нас...

Не знам кој е тој поинаков агол од кој не гледа светот... Јас само знам дека светот *нè гледа*, за разлика од минатото, кога сакале само да нè заташкаат.

Ако „едноставно ги следиме интересите на другите“, нема да бидеме прифатени - ќе бидеме искористени. Тоа е голема разлика.



Решение? Ги следиме само своите интереси. Си ја гледаме својата работа, си го тераме својот живот и ако сакаат да ни се мешаат, им велиме дека не може и ги оттгнуваме од себе. Тие нè нарекуваат сељачишта или што сè не, ама ние сме си свои и го тераме својот живот како знаеме и умееме. Ако ни треба помош, ја бараме кога ни треба, *не* кога другите ќе ни кажат дека ни треба.



Е тоа, сега.
 
S

Sith_Lord

Гостин
Комплетното поклонување пред сите вредности кои се длабоко всадени во едно општество и кои се кобајаги услов за успешна интеграција во истото е погрешно.

Да наведам конкретен пример, близок до сите-

Ако во Македонија со години се поддржува (во најдобар случај преку недејствување, во најлош преку активно учество во проблемот) корупцијата, полтронството и пасивниот фатализам кој не ни дозволува да мрднеме од место, дали тогаш пливањето низводно би донело било каква позитивна промена освен во форма на инстантно задоволување на нашите индивидуални материјални потреби?

Кога во една средина долго време ништо не се менува, па макар на површината, се создава атмосфера на застоеност, мирис на прашлив, мувлосан воздух што труе секаква благородна иницијатива за остварување на прогрес и одглибување од калта на нашето секојдневие.

Не велам дека треба да се отфрлат сите вредности кои околината ги нуди- меѓу нив има голем број кои се корисни и кои произлегле од природната, доброволна интеракција на учесниците во општествениот живот.
Некои се наметнати однадвор силом прилике, и ни фигурираат како услов за преживување во време кога сите надворешни фактори се против нас.

Но постојат и зомби-вредности кои се нуспродукт на еден заболен општествено државен апарат, кои не смеат да се толерираат, а камоли застапуваат од страна на било кој совесен и самосвесен граѓанин, а кои во некоја мера ги наведов погоре.

Како сума сумарум на сето напишано, би рекол дека голем дел од решението на проблемот е поседувањето на здрав внатрешен морален компас, кој нема да им дозволи на ситните меѓучовечки сплетки и премрежија да го заведат човекот на една опасна и деструктивна патека.


Звучам како старец. Фак јеа.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Многу често во шизо-моментите на цигар+креација на фиктивен конформист+негово соочување со индивидуалецот во главава,доаѓам до две солуции.Или човек да се конформира колку и да е декларативно доследен на своите идеали,или да се надева на внатрешно-надворешен Армагедон,по кој ништо веќе нема да биде исто.

Првото би го земал за свој став ако е фан на Star Trek,нормално.Бидејќи една раса на роботизирани умови е повеќе кохезивна и напредокот на технолошко поле е загарантиран.По развивање на стеларни технологии,идните генерации со индивидуалистички набои,слободно можат да ја запалат мега-кул ракетата,да се преселат на некоја елфска планета и да си живеат како хермити.Добра,добра футуристичка утеха на еден човек кој е соочен со но пасаран општество.И во секоја безизлезност времето е фактор кој може да влее оптимизам.Лошата учителка,кога-тогаш,мора да се пензионира.Барем нема да ги задева нашите деца.

Второто,е секако поетската правда која доаѓа после апокалиптични сценарија.
Прост,просечен пример....за да ме разберете нормално,my little popcornish thingies.:)
Богатото семејство ретко кога живее сложно.Брачните партнери се гледаат одвај еднаш дневно,немаат време за себе,се концентрираат на работата,доаѓаат дома преморени и легнуваат да спијат.Нивните деца,кои не почувствувале вистинска родителска љубов(ако родителите им се оставени,тоа е уште посупер сценарио:)),најчесто иако имаат добар општествен статус и секакви материјални благодети,се претвораат во психички полурастроени или дебилни суштества.They take things as they come and lose all sense of what goes beyond the scope of their eyes.Се на се,богатството и благодетите носат дисфункционалност.
Од друга страна па,бедните и сиромашни,во недостиг на пари,луксузи и перспектива,се користат со она што го имаат-меѓучовечките односи,за да си дадат утеха или да си го олеснат животот.Затоа тие се посложни и компатибилни,а крајниот резултат е далеку подобар од оној кај богаташите.Па мајке му,селските деца,кои пораснале молзејќи крави и хранејќи ја фамилијата уште на 12 години одејќи по ниви.во најголем случај,постигнуваат подобри успеси во нивното образование од оние кои пораснале со златна лажица во уста.

Од глобален аспект,каде што и ми е поентата,само еден добар nuclear exchange меѓу клинички мртвата ни Америка и нејзините противници може да го осиромаши човештвото до тој степен,да тоа се користи со меѓучовечките односи за да преживее.Да преживее не како амбициозност или потреба,туку како желба да се спознае себеси и сите посебности кои ги има,за да не ја повтори грешката.
Yes,lots of people will die...
Yes,you may be one of those that died...
Yes,it's the same thing as conforming,but not believing,you have to sacrifice something to get something back...
Fuck yes,people die like crazy every day,so it's the same shit,only this will at least look cool and mighty....coz humans made it...

Има и трета опција,која си е моја и си ја чувам безбедно во чмарот,каде никој,па дури ни јас не би допрел.А од погорниве две ќе искомбинирам една реченица,чисто да го доловам денешниот апсурд во кој дури и идеалистите живеат:

"Scotty.......send down a shuttle."
 
С

Сатори

Гостин
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:
Општество, борби, поделби, дифренцијации, курци палци, абе ајде!
Што да зборувам на темава кога јас сум чист матријалист, ладнокрвна константно, топла и пријатна по потреба и блискост, зошто воопшто би се борела против системот кој што луѓето сами на себе си го наметнаа, епа нека си живеат со него.
Сите сме жртви на луѓето и сите луѓе ни се жртви, ама поради тоа нема сега да жалам дека системот ме сјебал, луѓето ме отфрлиле и ќе плачам дома додека гледам страшен хорор филм.
Тоа е непродуктивно и неисплатливо, што следствува на тоа дека нема напредок, а за поединец, напредокот е единствено возможен во општеството.
Затоа се стискаат заби и се прилагодуваш на дадената ситуација и земаш се што можеш да земеш без многу мислење.

Интересите на другите луѓе, пффф, ако си доволно силен ќе ги убедиш другите луѓе дека тоа се и нивни интереси бре, нема да кукаш колку е животот мизерен, ама хеј, јас сум оптимистот во приказната, можеби во извртена изопачена верзија, ама битно си преживеал и си проживеал тук таму за да не ти пишува на надгробната плоча, се бореше и умре во идеалистички цели.
Комунизмот одамна умре, сите сме капиталисти.

But then again, I'm just a daddy's girl with money in her pocket.:pipi:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:
Кога ние сме виновни поради настанатата ситуација тогаш треба да размислиме каде сме згрешиле и тоа да го смениме... а кога не сме, тогаш си продолжуваме со животот како ништо да не било.
А во никој случај не треба да ги следиме туѓите интереси за да бидеме пак прифатени, бидејки со тоа ја губиме нашата индивидуалност... и џабе ни е све... ги губиме сопствениот стил, мислење, одлуки итн итн, па стануваме овци за стрижење
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
пффф ... ONLY GOD CAN JUDGE ME!!!
Никој, ама никој, не е достоен да ми го наредува животот...
free as a bird!
Love your haters, they`re your best fans!
Love me or hate me I`m still gonna shine!
Keep talkin shit bout me, you`re makin me famous!
Jealousy is a disease, get well soon!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
пффф ... ONLY GOD CAN JUDGE ME!!!
Никој, ама никој, не е достоен да ми го наредува животот...
free as a bird!
Love your haters, they`re your best fans!
Love me or hate me I`m still gonna shine!
Keep talkin shit bout me, you`re makin me famous!
Jealousy is a disease, get well soon!
Фини фрази.
Но, за жал се само тоа, празни фрази.
Применливоста во реалниот живот им е минимална..
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Фини фрази.
Но, за жал се само тоа, празни фрази.
Применливоста во реалниот живот им е минимална..
Се додека има луѓе кои секогаш ќе викаат дека самостојноста и обидите за истакната индивидуа се убави но само празни фрази, се дотогаш ќе имаме потиснувања во општеството било на еден или друг начин...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom