А што сега?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:
ќе живееш како што мислиш дека треба...нема да се замараш што другите мислат, важно е да знаеш што ти мислиш, и да се задржиш на тоа, макар и да не си во право...најважно е ти да не си самокритичен и да бидеш тотално оптимистички расположен....

лее какви зборови искачаат од мене, сам не си веруем :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Продолжи како што знаеш.Што работа има некој друг да се меша во твојот живот...
Некои ќе те сметаат за фрик, за ненормален.Ама остај ги, терај си по својот ќеиф:helou:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
ќе живееш како што мислиш дека треба...нема да се замараш што другите мислат, важно е да знаеш што ти мислиш, и да се задржиш на тоа, макар и да не си во право...најважно е ти да не си самокритичен и да бидеш тотално оптимистички расположен....

лее какви зборови искачаат од мене, сам не си веруем :)
И мене не ми се веруе дека се согласувам со тебе! :smir:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Продолжи како што знаеш.Што работа има некој друг да се меша во твојот живот...
Некои ќе те сметаат за фрик, за ненормален.Ама остај ги, терај си по својот ќеиф:helou:
Фала на совет, ама да се разбереме ова не е лично мој проблем, едноставно сакав дебата на оваа тема. Немојте грешно да ме разберете.:wink:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Не знам бе. Тоа се владини одлуки. Јас во основа Грујо го поддржувам во поголемиот дел од одлуките. Додуше, најомилен дел од политика ми се анализа на политичари, онака психолошка. Им анлизирам боди ленгвиџ, гестикулација, начин на изразување и слично и повеќето ги оценувм како демагози (ама тоа веќе стана и општо познто). Нејсе. Шо ти беше муабетот уствари, малку појасни.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
ќе живееш како што мислиш дека треба...нема да се замараш што другите мислат, важно е да знаеш што ти мислиш, и да се задржиш на тоа, макар и да не си во право...најважно е ти да не си самокритичен и да бидеш тотално оптимистички расположен....

лее какви зборови искачаат од мене, сам не си веруем :)
Иако веќе кажав дека ова не е мој личен проблем туку обична дебата, морам да ти забечежам нешто. Не се согласувбам потполно со тебе, а посебно во делот со оптимизмот. Оптимизмот е убава работа, но да зборуваме реално сите оптимисти по одредено врме почнуваат да живеат во илузија дека што и да е, колку и да е тешко кога тогаш ќе се исполни. Во животот не е доволно самода бидеш оптимиста, треба и труд и работа. Џабе е оптимизмот ако не постои желба и цел. Дали би имало смисол, ако сега јас биднам ОГРОМЕН оптимиста, и си речам, ај веќе не идам во школо не ми треба, сигурен сум дека ќе завршам, глеам оптимистички на тоа. И што правам?! Како што веќе кажав почнувам да живеам во илузија, при што целосо се уништувам себеси.
Е сеа и ја не верувам што се изнакажав, ама тоа е...
:icon_lol:

Не знам бе. Тоа се владини одлуки. Јас во основа Грујо го поддржувам во поголемиот дел од одлуките. Додуше, најомилен дел од политика ми се анализа на политичари, онака психолошка. Им анлизирам боди ленгвиџ, гестикулација, начин на изразување и слично и повеќето ги оценувм како демагози (ама тоа веќе стана и општо познто). Нејсе. Шо ти беше муабетот уствари, малку појасни.
не знам која поврзаност ја има ова со темава но ОК мило ми е што сакаш да разбираш body language а посебно пак кај политичари...
:kajg:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Човек треба да си го живее животот на начин на кој нему му одговара. Но, сепак мора да игра и по некои општествени правила.
Сакале, нејќеле, сите луѓе во одреден дел од животот не постапиле како што сакаат. Не може секогаш и во секоја ситуација да се однесуваш по твое, инаку ќе останеш сам. Некогаш човек мора да се прилагоди на ситуацијата и општеството во кое се наоѓа.
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
Мислам во некој пост ја имам казано оваа моја мисла,но еве пак ке ја повторам-
НЕДОЗВОЛУВАЈ ДА ТИ КАЖУВААТ ДРУГИТЕ КАКО ДА ЖИВЕЕШ,ТОА ШТО МИСЛИШ ДЕКА Е НАЈДОБРО ЗА ТЕБЕ СЕКОГАШ НЕКА ТИ БИДЕ НА ПРВО МЕСТ,И ВЕРУВАЈ ДЕКА МАКСИМАЛНО КЕ ГИ ПОРАЗИШ ТИЕ ШТО ТИ ЗАВИДУВААТ,АКО СЕ СМЕЕШ,ДУРИ И КОГА ТИ СЕ ПЛАЧЕ!!!!ВЕРУВАЈ ВО СЕБЕ И ВО ТОА ШТО СИ!!!!!!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Човек треба да си го живее животот на начин на кој нему му одговара.
Но,сепак мора да игра и по некои општествени правила.
Сакале,нејќеле ,сите луѓе во одреден дел од животот не постапиле како што сакаат.Не може секогаш и во секоја ситуација да се однесуваш по твое,инаку ќе останеш сам.
Некогаш човек мора да се прилагоди на ситуацијата и општеството во кое се наоѓа.
А дали тоа значи дека понекогаш ќе треба да го прегазиш и споственото јас за да не бидеш фрик во општеството?
А за постапките...па тоа да речеме може да е една обична грешка, ако јас не постапам како што сакам без да ги знам предностите и загубите од таа постапка, би се каел цел живот што сум дозволил друг да одлучи место мене...:toe:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.779
живеам како што јас мислам и ме боли долнава ( со извинение ) за другите што мислат за мене.
не се секирам ако ме оговараат.
тоа само значи дека ми љубоморат на мојата слобода на живеење
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
живеам како што јас мислам и ме боли долнава ( со извинение ) за другите што мислат за мене.
не се секирам ако ме оговараат.
тоа само значи дека ми љубоморат на мојата слобода на живеење
Јако мислење...Иако не е за оговарање, туку за исклучување и исмевање во општеството...Иако си потполно во право и се согласувам со тебе:helou:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:

Кога сите се против нас, ќе се одненсуваме во зависност од постапките кои навеле до тоа сите да се против нас...

Кога не сме виновни а сепак отфрлени од општеството...тераме напред. Се преслушуваме себеси, ако сме грешни се трудиме да ги поправиме грешките, ако не остануваме во своите води.

Кога виновниците за нашето отфрлање во општеството сме самите ние... се трудиме да се вратиме во нормала бидејќи очигледно сме забегале малце и почнуваме да се однесуваме во согласност со општествените норми.

И нити во еден од погорните случаеви не смееме да се однесуваме во согласност со интересите на другите. Во согласност со нормите да, ама со интересите на други никако.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
живеам како што јас мислам и ме боли долнава ( со извинение ) за другите што мислат за мене.
не се секирам ако ме оговараат.
тоа само значи дека ми љубоморат на мојата слобода на живеење
Ај малку фикција:

Ти си Чарлс Менсон и го викаш ова шо погоре го напиша. Јас сум ти пријател (и сум жив :) ) а имам замерка на твојот начин на живот.
Шо правиме во тој случај?
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Кога сите се против нас, кога целиот свет не гледа од еден поинаков агол. Кога сме предавници на општеството во кое живееме. Треба ли да продолжиме понатаму или едноставно да го следиме интересите на останатите за да бидеме комплетно прифатени од сите...:toe:
Кога се сите против мене и ме гледаат ''под око'' земам тенџерче,и пукам пуканки. That's one hell of a movie .
Не можеш до крај да останеш на своето и да истераш по свое колку и да сакаш. Комплетно прифатен исто не можеш да бидеш. Оптимизмот мава в глава по некое време.Прифатен си додека си интересен. После тие фаќаат фацијалис и се појавуваат брчките од мрч.
Филмско е сценариово.
И пак ...одмазди му се на оној кој те нарекол предавник бре. Кил дет бастард.:)Кој смее да те нарече предавник на општеството,да ти набие вина,тешки зборови се тоа. :)И пак идеме до борбата...ок оптимизам ,борба. Бори се за своите интереси,да не почнеш да живееш за туѓите. Тоа е бедно.
И јас не знам што напишав,темава си води некоја чудна аура од само отворање :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom