А што да кажеме за ноќниот живот во Охрид?

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Да, во Famous бевме...

Сега немам време, ама подоцна ќе дадам коментар на постот од дечково погоре (HGD).
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Ликвид беше дефинитивно големо пријатно изненадување за мене,бев таму и многу ми е со атмосфера местото...е сега незнам тоа Табу новото што го отворија...како и да е Охрид има места за сечиј вкус
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
HGD напиша:
Пусти децу....нек се радују...
Абе стварно ме интересира....вие излагате пример КУБА дека ви е убаво таму или дека ке ти каже другар/ка ти ајде КУБА а тебе ти се оди пример Лапидариус....
Стварно не ми е јасно....
Ако одам да се релаксирам со Добра музика и Амбиент...одам "FAMOUS" и "NEMO" не дека ете пак го бранам горе наведеното... (неколку поста погоре) туку : Пуштаат ТОП музика...
Кој е најискусен ДЈ во ОХРИД според вас...?
ПАНТЕРОТ?
Другите да не ги споменувам...Кога DJ Juksel кој би го нарекол Стар ВОЛК за музика и Журки...оди "FAMOUS" поради добрата музика која ја пушта неговиот колега DJ Mixing Machine...кога би било толку добро во КУБА ЛАГОА и камоли Лапидариус...ке одеше таму за да ги посети колегите...
се најдоброто нешто што му се случува на Охрид за да направат Шема по кафичите...останато...е само неискусна...и ретардирана багра!

Има една пословица:
"NOT EVERYONE UNDERSTANDS HOUSE MUSIC"
но изгледа за некоите важи ова
"NOT EVERYONE UNDERSTANDS MUSIC AT ALL"
ООО голем разбирачу на ноќните шеми во Охрид,ме просветли:cuc:
Ај да се потрудам да ти го објаснам она што не го разбираш зошто на народот му е убаво Куба(ќе зборувам во мое име)
Местото како место е стварно мало за да го собере целиот народ што сака таму да оди.Народот како народ што излегува таму е стварно на место,сите се расположени,насмеани,разиграни(она што го немам видено на другите места во Охрид,а сум киснела на многу места)локал мафијашите не се врткаат баш таму,затоа и можноста да изедеш бокс е многу помала.Музиката...мене ми е одлична за ноќен клуб,си пушта денс хитчиња,потоа после 2 ја пуштаат и Мајка на Марика думаше од Тошка:je: (која многу ја сакам) на која настанува окрш,мешање,атмосфера лудница,нешто што е многу ретко на другите места низ цела Македонија,народот толку да е расположен.Тоа и на Форнч и го кажував,местото е полно со позитивна енергија,позитивни луѓе,шанкери,келнери,имам многу време поминато таму и ниту еднаш не сум рекла не си поминав убаво.Одам во Куба зошто ми е најубаво.
Лагоа и Лапидариус ми се најодвратните места во Охрид,а во Немо не ми е убаво,таму спротивно од Куба пак,никогаш убаво не сум си поминала.Во последно време и Ликвид од кога го отворија навечер ми е убаво,добри журки имаше,народот се забавува,персоналот најрасположен е таму(поздрав до нив:helou: )
И така...
Форнч продолжи...
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
FAMOUS се проширува....

Немав време па затоа накратко споменав...кај застанавме....а да!

leandra напиша:
ООО голем разбирачу на ноќните шеми во Охрид,ме просветли:cuc:
if you dont know me...dont judge me!

Најмалце што сакам е да се карам но мразам провокации...
Споредуваш Баби и Жаби...
Види...јас не сум некој 14 годишен...па ти да ми предаваш кај е Шемата во ОХРИД!
FAMOUS Но.1 се додека ја држи шемата DJ Mixing Machine...

сакаш качи се на Самоиловата Тврдина и викај на глас од мака...али тоа е тоа...што се полни Куба со селски фаци...се полни...

Нема спас....од селски фаци....
Нема спас....од турбо-фолк народњаци.....

П.С. Од кое село си ти ...
П.С. 2 Но Хард Филингс!
П.С. 3 Распрашај се пред мајот ...и по мајот ...кај беше цел Охрид на журка...и кај беше најголемата шема во градот "ПРОСВЕТЛЕНА ОСОБО"!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
HGD напиша:
Абе стварно ме интересира....вие излагате пример КУБА дека ви е убаво таму или дека ке ти каже другар/ка ти ајде КУБА а тебе ти се оди пример Лапидариус....
:pos::pos:
Како што ќе ни дојде, така си шетаме. Мутави, што да се прави. Еден час ваму, еден час таму, па пак еден час ваму... Така си играме иди ми - доџи ми. Свашта муабетов, не сме мали деца да не одиме кај што сакаме.
Демек тие што одат Куба одат затоа што другар/ка така сака? Како што ти и твоите другари одите Фејм`с, така други одат Куба.
Се сложувам со муабетот на Леандра, вистина се чувствува позитивна атмосфера, музичето е добро...
HGD напиша:
Стварно не ми е јасно....
Ако одам да се релаксирам со Добра музика и Амбиент...одам "FAMOUS" и "NEMO" не дека ете пак го бранам горе наведеното... (неколку поста погоре) туку : Пуштаат ТОП музика...
„Добра музика и амбиент” за секого има различно значење. Како тебе што не ти се допаѓа во Куба, така на некој друг не му се допаѓа во Немо или Фејм`с или Лапидариус и да не набројувам други места.
Така да, кај што ти е убаво, таму да си одиш. А и останатите.
Никој не оди таму каде што не му е пријатно.

Делот за диџеите нема многу да го коментирам, бидејќи се сложувам дека Златко и Јуки се одлични. Само ќе речам... ги бива за музика и журки. Точка.
Ама тоа не значи дека нема и други диџеи.

HGD напиша:
Има една пословица:
"NOT EVERYONE UNDERSTANDS HOUSE MUSIC"
Позната ми е фразава од некаде.
Уона би Златко?:helou:

Туку... Редно е Фејм`с да го реновираат, да го прошират. Загушливо, вентилација ужасна. Нека направат нешто со местото, а музиката си е супер.

HGD, смири се ало! Ако не знаеш да дискутираш и ако си слаб на нерви, оддалечи се. Без навреди.
И не знам од каде толкава слобода да коментираш кој е сељак и селска фаца, а кој не.

А за мајот? Цел град беше добра журка. Да не беше така, немаше сите дискотеки, ноќни клубови и кафулиња да бидат преполни:wink:
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
Се извинувам што напишав се и сешто али...стварно мразам кога ме провоцираат...
П.С. Фразата ја знам одамна....а не дека дека е од Златко...ај нема врска....да не шизнувам пак!:)
Тој ке потврди...кога и да го види ова!
Peace
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Шизни батка, шизни. Ама културно.
Тука сме да дискутираме, а не очи да си вадиме. Кога ќе видам се` и сешто без трошка култура, тогаш јас шизнувам. Не ми ја поттикнувај таа страна:wink:

Значи, тебе на ниедно друго место не ти се допаѓа (освен Немо и Фејм`с)?
 

NLO

Член од
24 мај 2005
Мислења
27
Поени од реакции
0
седам од прееска, да пишам, да непишам... читам... и ај си викам да пишам, за тоа not everyone understands house music... то е стара фраза кажана прен неколку години, не сум сигурен дали цитатот беше на jamie lewis, ке треба да го испитам тоа дека сум заборавил, а уствари не е ни многу битно, патем има и маици со тоа лого... што се однесува на ноќниот живот во охрид... мило ми е многу што клубската музика и клубскиот начин на однесување на персоните кои што го негуваат ноќниот живот, конечно почна посериозно да се сваќа и тргна во вистинска насока, значи станува збор за културно урбано клубско забавување, а не урлање и слични ствари, без напорна техно, транс или што ти ја знам каква уште не музика која што освен алхохолот бара и конзумирање на други стимулативни средства што уствари не е случај кај клубската вокална или електронска house ориентирана музика... но сепак, ова лето мислам дека ке е од огромно значење за формирање на понатамошниот нокен живот во Охрид, од големо значење како никогаш до сега, и мило ми е што знам дека конечно во овој мал туристички балкански бисер наречен Охрид, нокниот живот ке може да им понуди абсолутно добри и културни журки и места со светски стил и ранг. Значи, за доаѓањето на летото само ке кажам: Let there be light...

П.С. Благодарам за критиките.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
HGD напиша:
П.С. Од кое село си ти ...
П.С. 2 Но Хард Филингс!
П.С. 3 Распрашај се пред мајот ...и по мајот ...кај беше цел Охрид на журка...и кај беше најголемата шема во градот "ПРОСВЕТЛЕНА ОСОБО"!



Ооо смири живци,полека без нервози:wink: Врати се погоре и одново прочитај го мојот пост,каде јас ги споредив Фејмос и Куба?:raz: Целиот пост се однесува на Куба,каква е таму атмосеферата,не ни го спомнав Фејмос.

п.с.:retard од Р'левци тука кај чешмичката ми е куќарето
п.с.Сега сум просветлена и можам мирно да спијам:eek:jea:
 
D

Delux

Гостин
Обично не сум по ноќниот живот(мислам не е онаа вистинската убавина во Охрид),ама ми се допаѓа Немо незнам зашо:toe: онака добра атмосфера имаше кога јас бев таму.
Добро сега и не сум бил баш во сите ноќни клубови таму,не можам да кажам каде е најдобро!!

ПС ќе се видиме Јули,дотогаш потрудетесе за подобра забава
 

FLG

Член од
10 мај 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
ej Bobi ne se nerviraj molimte.
kako gramofonite sluzat?abe znajme deka DJ Mixing Machine si go sakas ama daj ziti se i drugi poslabi DJ-i citet.ke izgubet samodoverba.
a rece vo Famous da ojme?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
HGD напиша:
1.Кој е најискусен ДЈ во ОХРИД според вас...?
ПАНТЕРОТ?

2.Кога DJ Juksel кој би го нарекол Стар ВОЛК за музика и Журки...оди "FAMOUS" поради добрата музика која ја пушта неговиот колега DJ Mixing Machine...кога би било толку добро во КУБА ЛАГОА и камоли Лапидариус...ке одеше таму за да ги посети колегите...веројатно НЕ НИ ВРЕДИ да ги спомнам како Колеги...

3.DJ Juksel a.k.a. Јуксел
DJ Mixing Machine a.k.a Златко
се најдоброто нешто што му се случува на Охрид за да направат Шема по кафичите...останато...е само неискусна...и ретардирана багра!
1.Споменатиот Пантер е меѓу најталентираните ДиЏеи кои некогаш сум ги слушнал. Сега, на човекот влијаат повеќе фактори кои може да му заебат микс, ама кога зборуваме за журка која знае да ја прави... И тоа не зборувам за Лапидариус моментите, иако и таму знаел да се покаже. Си излегувал ли во Наполеон? Пред 5-6 години?

2.ДиЏеј Јуксел го почитувам поради фактот дека е стар волк. Ама не се залажувај дека оди во другите локали за да ги постеи колегите. Да не беше тежок на карактер и пре-лисечки расположен, (со задоволство) ќе пушташе музика во истите локали наместо нив.

3.Со целото дожно почитување према тебе, према Јуки и Миксин...хауевр - Фак Оф :)
Која шема пријателе? Лапидариус и Фејм'з?


На крај, мора да се согласам уште еднаш со тебе. Не секој воопшто ја познава музиката.
 

FLG

Член од
10 мај 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
ser -however za Panterot

da znajs brat ne trebat da ti vlijaat faktori ko ke pustas muzika.a za negovite momenti neznam dali gi cekat uste ama ne se stignati
a za Juksel -neznam kako go svakate nego ama za muzika e No.1.end
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
FLG напиша:
ser -however za Panterot

da znajs brat ne trebat da ti vlijaat faktori ko ke pustas muzika.a za negovite momenti neznam dali gi cekat uste ama ne se stignati
a za Juksel -neznam kako go svakate nego ama za muzika e No.1.end
Колку години имаш пријател?
Знам јас дека не треба да ти влијајт околината, туку обратно. И ова не се дешавало често али се дешавало.

Пантер да не е накурч, 3 сати музика ќе ти пуштат а ти нема да знајш кога измиксал. Нити еднаш. Ова е факт :)

А за Јуксел, не реков дека не е ѕвер. Само, коментирав нешто од неговото диџејствување кога не е на пулт, а се однесуваше на местата кои ги посетувал како гуру-места кои со самото тоа влегуваат во конкуренција за локал на годината :pos:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Ало почнавме да забегаваме,овде се збори кој каде и зошто баш таму излегува...какви села какви бакрачи...местото се избира по музиката и по народот,нели :toe:...не сме сите исти :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom