Атлантида

Дали постоела Атлантида?

  • Да

    Гласови: 157 82,6%
  • Не

    Гласови: 33 17,4%

  • Вкупно гласачи
    190

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
http://xfacts.com/eygpt_vr/page2.html
на втората страна последната слика ЛЕТ 3 ТЕ МОЛАМ КОМЕНТИРАЈ ГО НАСЛИКАНОТО ЗБОРУВАМ ЗА ХУМАНОИДОТ КОЈ НЕ Е ЧОВЕК КОЈ Е МАЛКУ ПОВИСОК ОД ДРИГИТЕ
(ЛИНКОТ ЌЕ ТЕ ДОВЕДЕ ДО ОНА ЗА КОЕ ТЕ ПРАШУВАМ
ХУМАНОИДОТ НА ПОСЛЕДНАТА СЛИКА ЛЕВО)
ИНАКУ ОВ Е СИГУРНО ЗНАЕШ ОД КЕОПСОВАТА ПИРАМИДА ОД ОДАЈАТА (ГРОБОТ) НА СЕТИ
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ентерпрајс е симбол на големо вселенско летало



Атлантида не постои во ниту еден историски запис. Не постои ниту еден материјален доказ за постанок на Атлантида . А во твојот ум си создал слика како да си живеел на Атлантида и да се ги проучувал секојдневно Атлантиѓаните на лице место (мислам дека имаше и латински назив за тоа)
доказ дека ги читаш само постовите кој ти реплицирам,останатите не,затоа и овде што е да ми пишуваш за мене ке преставува празен лист,а и воопшто,ми преставува една проѕирна сенка која некаде се движи а јас не можам да ја забележам.извини ми ми се јавуваш овде сум Горане,но јас не те гледам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
http://xfacts.com/eygpt_vr/page2.html
на втората страна последната слика ЛЕТ 3 ТЕ МОЛАМ КОМЕНТИРАЈ ГО НАСЛИКАНОТО ЗБОРУВАМ ЗА ХУМАНОИДОТ КОЈ НЕ Е ЧОВЕК КОЈ Е МАЛКУ ПОВИСОК ОД ДРИГИТЕ
(ЛИНКОТ ЌЕ ТЕ ДОВЕДЕ ДО ОНА ЗА КОЕ ТЕ ПРАШУВАМ
ХУМАНОИДОТ НА ПОСЛЕДНАТА СЛИКА ЛЕВО)
ИНАКУ ОВ Е СИГУРНО ЗНАЕШ ОД КЕОПСОВАТА ПИРАМИДА ОД ОДАЈАТА (ГРОБОТ) НА СЕТИ
дали мислиш на ликот кој има круг (топка) на главата малку се гледа најлево ?

доказ дека ги читаш само постовите кој ти реплицирам,останатите не,затоа и овде што е да ми пишуваш за мене ке преставува празен лист,а и воопшто,ми преставува една проѕирна сенка која некаде се движи а јас не можам да ја забележам.извини ми ми се јавуваш овде сум Горане,но јас не те гледам.
Уште чекам одговори на барем 4 прашања директно и точка по точка упатени до тебе. То што не одговараш не значи дека нема да престанам да ги барам од тебе.
 

videto

VIDETO
Член од
4 јануари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
atlantida postoela a po nejziinoto unistuvajne mal broj na luge uspevaat da se spasat i se naseluvaat vo egipet i vo juzna amerika. pod svingata e sokrieno seto bogatstvo ,knigi oruzja, pronajdoci i se sto prestavuvalo vrvna tehnika nauka i dr raboti.pa so pomos na tie napravi se napraveni piramidite
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Во магнетизамот познато е дека без разлика на колку ќе ги делиме на парчињата еден магнет,секогаш добиваме ново парче на магнет со два пола северен и јужен.Истоимените север со север,и југ со југ,се одвиваат а разноимените се привлекуваат.На ваквото правило на привлекување и одбивање важи само доколку магнетите се со слична големина или поточно со слична сила.Доколку едниот магнет е многу посилен од другиот тогаш престанува да важи одбивањето на истоимените полови.Поголемиот магнет ќе го привлекува истоимениот како што го привлекува разноимениот,како да е во прашање парче меко железо,а не магнет.Овие процеси се зајакнуваат со стареењето на галаксијата,па так под дејство на поединечните гравитациони сили на ѕвездите,галактичката гравитација ја изострува својата форма.Како што старее галаксијата,така се намалува нејзиниот пречник,нејзината форма се менува од галаксија со исфрлени раменици во концентрична форма на правилен диск со се поголемо изострување на таа рамнина.Со доближувањето до центарот ѕвездите се бзбогатуваат со тешки елементи,ја зголемуваат брзината,а со тоа и нивната гравитација значително пораснува.Единствена отстапка од сликаста на рамен диск е се поголемото вертикално издвојување на центарот од дискот.За сметка на пречникот центарот станува здебелен.

дали мислиш на ликот кој има круг (топка) на главата малку се гледа најлево ?



Уште чекам одговори на барем 4 прашања директно и точка по точка упатени до тебе. То што не одговараш не значи дека нема да престанам да ги барам од тебе.
откако ке ги прочиташ сите постови за Атланида,кога ке се увериш дека некој многу одамна го знаел сето ова,на принципот на овие работи се движеле низ универзумот,постоеле вселенски летала,постоела цивилизација како атландињаните кои со големо вселенско летало биле присутни на земјата пред 30 000год со последното поместување на планетите до центарот - сонцето за кои подетални докази дадов на оваа тема можеме да разговараме,вака до сега со зациментиран ум немам потреба.А и заборавив дали ги прочита сите постови8 за Македонија со докази бидејки не сум завршил пшостојат уште докази.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
откако ке ги прочиташ сите постови за Атланида,кога ке се увериш дека некој многу одамна го знаел сето ова,на принципот на овие работи се движеле низ универзумот,постоеле вселенски летала,постоела цивилизација како атландињаните кои со големо вселенско летало биле присутни на земјата пред 30 000год со последното поместување на планетите до центарот - сонцето за кои подетални докази дадов на оваа тема можеме да разговараме,вака до сега со зациментиран ум немам потреба.А и заборавив дали ги прочита сите постови8 за Македонија со докази бидејки не сум завршил пшостојат уште докази.
Прашањата се практички и не барам да ми кажуваш никакви теории само податоци за автори и твој став за валидноста на авторите

Атлантида не постои како материјален доказ, само фикција. Можеме да седниме сега и со исти докази за постоење на Атлантида да се расправаме кој бил во право дали Ромуланците или Вулканците во последната галактичка војна или дали џедаите потекнуваат од она или планета или дали во лилипут навистина постоел таков крал.
За Атлантида напишал Платон (филозоф) кој ни дава некое свое видување за земја која и самиот никогаш не ја видел и тебе одма то ти се ванземаљци со ласерски топови. Иста тежина како доказ има и постоење на Хари потер.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Послем сето ова може секој да се увери и да го дефинитраме времето.Просторот најпрво се шири,брзината на ширењето е максимална затоа што се случува ефузија на примарната гравитација во апсулутна празнина,таа апсулутна брзина на ширење го замрзнува времето.Времето стои. како за мојот драг пријател лет1,2,3,...............Тој процес ке трае до одреден момент кога достигне кулминација,па мојот драг ситуиран господин ке свати колку бил статичен со времето,а сето ова ке се случува во еден момент кога надворешните слоеви на примарната гравитација повеќе не се во состојба да покриваат нови пространства од празнината,нивната густина доаѓа до критична точка.умеам и ова да му го објаснам на добро ситуираниот господин во следните постови,но претходно да му најавам сето ова ќе се случи во многу,многу блиско време,па сите членови на кајгана верувам дека нема да му ги заборават неговите глупови постови,претежно без основа. а замислете преставува интелегенција на Македонија ,ха,ха,ха,................................................
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Послем сето ова може секој да се увери и да го дефинитраме времето.Просторот најпрво се шири,брзината на ширењето е максимална затоа што се случува ефузија на примарната гравитација во апсулутна празнина,таа апсулутна брзина на ширење го замрзнува времето.Времето стои. како за мојот драг пријател лет1,2,3,...............Тој процес ке трае до одреден момент кога достигне кулминација,па мојот драг ситуиран господин ке свати колку бил статичен со времето,а сето ова ке се случува во еден момент кога надворешните слоеви на примарната гравитација повеќе не се во состојба да покриваат нови пространства од празнината,нивната густина доаѓа до критична точка.умеам и ова да му го објаснам на добро ситуираниот господин во следните постови,но претходно да му најавам сето ова ќе се случи во многу,многу блиско време,па сите членови на кајгана верувам дека нема да му ги заборават неговите глупови постови,претежно без основа. а замислете преставува интелегенција на Македонија ,ха,ха,ха,................................................
А бе дете, досега те фатив во неколку лаги во твоите постови. Побарав некои одговори од тебе и твојата “стручност“ али нема, бегаш. Сега темата е Атлантида (која ја споменал еден Филозоф како прикаска пред 2000+ години) и никој нигде никогаш не споменал ниту дал и еден материјален доказ за нејзиното постоење а веќе кај тебе се создадоа протонски торпеда, ласерски топови антигравитациски летала МП5 плеери, роботи.....
Тоа се вика “му избега чавката на детето и не можи да ја фати“
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Многу нестручно интелектуалецу наш македонски,многу жално за васЛет 1,2,3,...............,но продолжувам,бидејки ти си одбрал да бидеш смешен јас те предупредив,ти не ме разбра,јебига и такви маскоти им требаат на форумов.Но да се вратам на Атлантида,онаму каде застанав со претходниот пост.

За да се задоволат апетитот ги повлекуваат внатрешните бранови кон надвор,каде примарната гравитација ја прави фаталната грешка нејзиниот средишен дел центарот останува непокриен,Тоа е клучот за настанување на материјата.Секогаш кога внатрешноста ќе остане со отсуство на примарната гравитација се генерира енергија или материја,па така присуството на материјата го иритира просторот,а со самото иритирање на просторот ги вшмукува сите умови,како што овде имама еден кои ги преставува со замрзнато време а тоа почитуваниот господин - интелегентен,образуван Лет 1,2,3,..............................................................а овиој процес започнува со контракациаја,во исто време материјата е во експанзија кон неговата надворешност.Започнува борбата за доминација на умовите.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Во тој момент на почнување на течењето на времето,за просторот во една насока,а за материјата во спротивна насока,каде ние како дел од матерјален свет стрелката на нашето време ке се движи кон напред додека пространата,гледано од наш аспект,е во спротивна насока наназад.Времето тече истовремено како напред така и назад.
Материјата се спротиставува на просторот,кој го доживува како притисок.Соодносот на тие притисоци,просторот врз материјата и обратно материјата врз просторот,го дефинира темпото на течење на времето.Едно отчукување на вселенскиот часовник е времето потребно на еден концентришен бран,на примарната гравитација да се позиционира на местото на следниот по ред помал бран.Со секој нареден пулс се намалува потребното време за ново позиционирање.Значи како што се намалува просторот така се намалува и времето.Ние времето можеме да го мериме исклучиво споредбено со просторот,па во секој момент односот на движење на просторот со движењето на материјата ке ни покажува ист резултат.Еден од заклучоците е дека астрономското време е апсулутно време.Втор нзаклучок е дека сегашноста или овој момент е повеќе пространо отколку временско прашање.Тоа е местото или бранот каде што се одигрува одредена случка.

Ке го објаснам и ова на youtube.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
дали мислиш на ликот кој има круг (топка) на главата малку се гледа најлево ?



Да токму на тој лик (оди со курсорот лево-десно) и ќе ја видиш целата просторија
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Tопката на главата (круг) е чест симбол во египетската религија. Го преставува сончевиот диск и мене ми се чини дека на таа слика како да е вметмат меѓу два рога, што би бил знак - симбол на Хатор (изида) Тоа е богиња на небото, богиња мајка и заштитничка на жените но исто и богиња на радоста, танцот, музиката. Обично ја поврзуваат со мајката на фараонот, нејзиното животно (како симбол) е крава и обично се преставува како жена со рогови во кој е вметнат сончевиот диск.
Египетската митологија е доста комплексна и замрсена, нам малце позната па затоа и лесно може да се збуни човек во приказите на сцените кои го опишуваат животот, смртта и задгробниот живот кај Египќаните.
На конкретната слика која мислам дека прочитав дека е од гробницата на Сети (можеби сети први таткото на Рамсес втори кој на нашиот Горан му стана ноќна мора) е преставена божицата Хатор, е сега само да појаснамкоја е улогата на Хатор во смртта. Имено се верува дека хатор е доилка на фараонот, не само како младо новороденче туку и доилка на мртвиот фараон. Таа го дои за време на балсамирање, за време на патување кон Озирисовата судница и за време на вагање на душата. Затоа е и преставена овде во сцената на задгробниот пат на мртвиот фараон покрај другите богови.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Таа го дои за време на балсамирање, за време на патување кон Озирисовата судница и за време на вагање на душата.
___
,,ОЗИРИСОВА СУДНИЦА,,моети докази за личноста Озирис е сосема едентична на личноста Дионис,дока за презимање на културата на Египјаните токму од Дионис,кој умира со кошула на кој им е вметнат оров во спање,една од стотините жени кој ги имал - јудејка.Ме чуди што ситуираниот господин со каква гордост пишува за фароните во Египе,не признавајки дека основопложникот е токму богот на светлината Дионис.
Од тука на претходните постови не ме ни чуди што ја деградира ,,судницата на Дионис,,нормално.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Т
,,ОЗИРИСОВА СУДНИЦА,,моети докази за личноста Озирис е сосема едентична на личноста Дионис,дока за презимање на културата на Египјаните токму од Дионис,кој умира со кошула на кој им е вметнат оров во спање,една од стотините жени кој ги имал - јудејка.Ме чуди што ситуираниот господин со каква гордост пишува за фароните во Египе,не признавајки дека основопложникот е токму богот на светлината Дионис.
Од тука на претходните постови не ме ни чуди што ја деградира ,,судницата на Дионис,,нормално.
А бе ти само се чудиш бе и бараш некој нешто да ти признае.
Што си толку исплашен и истрауматизиран. Кој бе Дионис, која бе Дионисова судница. Пак си читал нешто што не си разбрал како што треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom