Астрална проекција

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
NILE напиша:
Gerard aj bas me interesira i ti i site drugi sto bi sakal da napravat astralna proekcia STO KE BIDE PRVOTO NESTO STO KE POSAKTE DA GO VIDITE.
Првото нешто што јас сакав да го видам, бесе Кеопсовата Пирамида:)
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
EarthSea напиша:
Првото нешто што јас сакав да го видам, бесе Кеопсовата Пирамида:)

Abe luge. ne raboti toa taka. ne e toa :
ajde turisticka agencija "Astral project"

citnete malku.... ima se na netov da najdete.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Оливер Фокс со ноќи се обидувал , да го контролира и продолжи сонот , но кога во тоа успеал , сонот се претворил во будна свест ослободувајќи астрал и Фокс бил способен да продре низ цврстите ѕидови и да ја “моделира материјата по сопствена желба “ !

Во минатото голем број извонредни поединци , по пат на разни методи и техники успевале да постигнат вонтелесни проекции и сo својот астрал патувале низ простор и време. Во ова поглавије ке согледаме едно од најдобрите искуства на Олвер Фокс. Неговата исповед детално опишана во “Окултна ревија“ од 1920 година, спаѓа во најинтересните од целокупната литература за вонтелесните доживувања . Статии во кои Фокс , детално ги опишал своите астрални проекции - “Боров портал “ и “ Позади боровата врата “ содржат голем број возбудливи поединости .


Инспиративен сон
На почеток на своето интересно кажување за своите необични искуства , ги дава следните напомени и објаснувања
1. биле тоа сонови полни со живот
2. биле тоа вистински проекции на внатрешното тело !
За разлика од многу други истражувачи , Оливер Фокс не се обидувал да докаже теорија за постоење на астрално тело . Тој едноставно , само ги изложувал преживеаните искуства , пуштајќи ги читателите сами да истражуваат и пресудуваат . Основна каректеристика на Фоксовите вонтелесни истражувања е дека произлегувале од потполна контрола на сонот. Неговата техника, денес позната во светот, се сведува на посматрање на некои несугласици или анахронизми во сонот. Со други зборови, за оваа техника неопходна е свесност дека се спие и сонува.


Еве го клучот на Фокс за сон:
“Во време кога бев студент на техничкиот колеџ, еден необичен сон ме инспирираше да ги започнам своите истражувања. Сонував дека стојам над својот дом. Гледајќи надолу, открив дека поплочениот камен на интересен начин ја променил својата положба-долгата страна сега беше паралелна со ивичњакот наместо под прав агол -како што навистина беше!Како тоа се случило, се прашував. Тогаш се сетив- па јас сонувам! Во истиот момент силата на животот што ја доживував никогаш не била поинпресивна.Никогаш морето и небото н е зрачеле со таква убавина, никогаш куќите и улиците не биле поскладни, никогаш полињата не беа така измиени чисти сјајни...Никогаш ,не се чувствував така убаво, јасни мисли, чист мозок и боженствено мокен. Чувството не траеше долго, мојата ментална контрола ја изгуби моќта и се усклади со моето уморно и лењо тело. Тогаш на ум ми дојде една сјајна идеа-одличив да се обидам да се вратам во својот сон ида го продолжам!...”

Од таа желба произлегла голема задача. Оливер Фокссо ноки се обидувал да го контролира сонот и барем малку да го продолжи,но кога тоа му тргнало од рака, сонот се преточувал во будна свест ослободувајќи астрално тело Фокс бил способен да продре низ навидум цврсти ѕидови и да “моделира материја по сопствена желба”.

После долготрајни експерименти дека напорот, да го продолжи сонот предизвикува непријатна болка во предел на епифизната жлезда и тоа му било знак да се врати во физичко тело. Фокс открил, дека во последните секунди на продолжениот и контролиран сон доживува -двострука свесност. Со други зборови, тој во тие необични мигови , можел да се осети себе си, како учествува во својот сон, али истовремено бил свесен дека лежи во својот кревет дури ја гледал и спалната соба! Без сомнение Оливер Фокс, бил вистински истражувач.Болките во епифизниот дел биле знак дека експериментот треба што побргу да се прекине. Фокс се повеќе го мачело прашањето што ќе се случи, ако не ги послуша сигналите на своето тело и продолжи со експериментот?!

Една ноќ одлучил да оди до крај: после болниот сигнал слушнал “ клик”во пределот на мозокот и наеднаш се осетил “откључен”и одвоен од своето физичко тело! Губејќи го чувството на двојна свест му се чинело дека запловил во едно ново искуство, нова димензија, во која времето и просторот ништо не претставуваат. Оливер Фокс се нашол во- астрална проекција!

земено од Iluzionist
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
ovaa e 100% zosto jas mozam da odam nadvor so duhot. inaku treba koncetracija i mnogu mirno okruzenie za da se postigne proekcijata jas povece sakam da ja narekuvam nirvana. samo pazete se ovaa voopsto ne e igracka i vracanjeto e mnogu tesko i ako samo malku se narusi astralniot vakum vracanjeto ke bide mnogu oteznato pa i vo povece slucaevi i nevozmozno a so toa znaeme sto ke se sluci ako ne go vpakuvas duhot vo teloto ke si ostanes vo prostorot ...
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
ja znam deka ne moze sekoj da se proektira astralno...tuka u edno strumicko selo postoi covek koj mnogu propatuval i moze da se proektira kade saka vo prostorot i vremeto...covekot moze sve so saka da pravi ama znam deka vodi mnogu zdrav zivot i sve toa sto ide so zdravjeto...ima sin sto uci mislam vo germanija pa nema problem so kontrolata....a vidov vo vesnik oglas deka nekoj covek u sk daval casovi po astralna prokcija...go zapisav brojot pa od oktomvri koga ke idam ke vi kazam nesto poveke...:vozbud:
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Не би си го чепкал firmware-от на мозокот. Не планирам да го малтретирам со транс и др. работи па после да испадне SYSTEM RUNTIME ERROR. :) Да не бидам погрешно сватен, не велам дека Astral Projection не постои, а не велам ни дека постои како таква појава.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
astralna proekcija e odvojuvanje na duhot od teloto. inaku jas povece miluvam da kazam deka sum vo nirvana. go postignuvam nivoto i ako ima nesto sto ve interesira prasajte. imam iskustvo vo proekcijata.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
astralna proekcija e odvojuvanje na duhot od teloto. inaku jas povece miluvam da kazam deka sum vo nirvana. go postignuvam nivoto i ako ima nesto sto ve interesira prasajte. imam iskustvo vo proekcijata.
А можеш да патуваш наокулу надвор од телото? Да делуваш на околниот свет или сл?

------
Духот е всушност слика создадена од мозокот како орган работејки со сите свои центри. Јас така сум информисан, она што ја создава личноста на човекот, она што го тера да мисли дека има дух сето тоа е создадено како слика од мозокот.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
А можеш да патуваш наокулу надвор од телото? Да делуваш на околниот свет или сл?

------
Духот е всушност слика создадена од мозокот како орган работејки со сите свои центри. Јас така сум информисан, она што ја создава личноста на човекот, она што го тера да мисли дека има дух сето тоа е создадено како слика од мозокот.
moze da se patuva ali sekoe pogolemo odalecuvanje od teloto sansite za vracanje vo nego se se pomali i e mnogu potesko da se vratis i da se spakuvas. a da deluvas na svetot nemozes osim nekoi sitni zaebancii vo stilot na casper
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
а може да објасниш како се изведува тоа ? баш сакам да пробам !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Повеќето луѓе кои тврдат дека доживеале ВИ (вонтелесно искуство) преку АП (астрална проекција), го карактеризираат како искуство со мал ризик за опасност по живот, но постојат и оние кои го тврдат спротивното.
Едни опасностите ги лоцираат само во случај на средби со ( да ги наречеме) "негативни астрални ентитети". И затоа ризикот за опасност по живот (според нив) е многу мал. Наводно, таквите ентитети, баш и не се сретнувале така лесно. Други пак додаваат, дека опасноста лежи и во самото "враќање назад" во телото, односно можноста тоа да не се случи. Некои одат до таму, што сметаат дека можно е да настапи физичка смрт,и доколку само некој го допре телото на личноста која патува во моментот (астрално). Демек, притоа ќе се прекинала врската помеѓу физичкото и астралното тело.
Опасностите по здравјето (ментално, но и физичко) се лоцираат и во неможноста на неистренираниот организам да се прилагоди на двете реалности, кои често се менуваат. Ова е за во случаите каде што пофреквентно се изведува АП.
Ова е само во врска со опасностите кои се спомнуваат.
Постојат елементи (фази) во АП кои само делуваат страшно, а не се опасни (според речиси сите сведоштва со кои сум се сретнал), за тоа можеби во друг пост, како и за многу други работи врзани за оваа тема.
Во списанието Шесто Сетило (едно од полошите , технички гледано, вакви списанија) имаше, да го наречам, фељтон за ова. Таму можете да го најдете телефонот за контакт во врска со курсовите за АП.
Пред било што да направите добро информирајте се.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
а може да објасниш како се изведува тоа ? баш сакам да пробам !
moze da se objasni alo dali moze da se postigne.
treba da si 100% izoliran , okolinata da ti e mirna t.e. okruzuvanjeto da ne e voznemireno. nikakvi zvuci i tonovi a uste pomalku muzika kako nekoi sto preporacuvaat(taa e dobra samo za meditacija i toa ne sekoja)golema koncetracija . prvpat treba da vlezes vo sebe da se smalis da se prosetas niz mozokot i da go najdes izlezot (izlezot e sekogas vo mozokot) navleguvanjeto vo sebe i baranjeto vo najdobar slucaj ako se e kako sto treba e najmalku polovina saat. i nikaku ne treba da ima narusuvanjeto na okolinata zosto ovaa e seriozna rabota zqasto sekoe narusuvanje moze da bidne kobno po setacot. koga go najdes izlezot treba da si vo srazmerna golemina i so adekvatni proporcii na goleminata na duhot. zatoa sto pri vracanje ke e mnogu bitno vpakuvanjeto koe nema da bide lesno a niti ednostavno ako nema proprcionalnost na duhot i teloto a koe se odviva po ist redosled po koj se ima izlezeno. treba mnogu godini trud i koncentracija da se postigne ovaa na bezbeden nacin .
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
moze da se objasni alo dali moze da se postigne.
treba da si 100% izoliran , okolinata da ti e mirna t.e. okruzuvanjeto da ne e voznemireno. nikakvi zvuci i tonovi a uste pomalku muzika kako nekoi sto preporacuvaat(taa e dobra samo za meditacija i toa ne sekoja)golema koncetracija . prvpat treba da vlezes vo sebe da se smalis da se prosetas niz mozokot i da go najdes izlezot (izlezot e sekogas vo mozokot) navleguvanjeto vo sebe i baranjeto vo najdobar slucaj ako se e kako sto treba e najmalku polovina saat. i nikaku ne treba da ima narusuvanjeto na okolinata zosto ovaa e seriozna rabota zqasto sekoe narusuvanje moze da bidne kobno po setacot. koga go najdes izlezot treba da si vo srazmerna golemina i so adekvatni proporcii na goleminata na duhot. zatoa sto pri vracanje ke e mnogu bitno vpakuvanjeto koe nema da bide lesno a niti ednostavno ako nema proprcionalnost na duhot i teloto a koe se odviva po ist redosled po koj se ima izlezeno. treba mnogu godini trud i koncentracija da se postigne ovaa na bezbeden nacin .

инаку, не се одвојува духот, туку твојата свест наместо во физицкото оди во астралното тело, кое потоа свесно го контролираш во астралното ниво. инаку, не мозе да се делува на реалниот физички свет. времето во астралното ниво и не постои, па можеш да се враќаш назад, но уствари нема да се враќаш туку ќе гледаш така кажано, 3д снимки од тоа што се случило. Исто така можеш да одиш и во иднината, но нема сигурност дека тоа стварно ке се деси, зошто некои настани можат да го сменат цел тек натака. Друго, не е тешко воопшто да се вратиш, потешко е да останеш во астралното поле концентриран. доволно е само да се помисли на физичкото тело и ке бидеш веќе таму.

јас незнам колку ти астрално се “проектираш“, но не пиши вакви работи кои само ќе ги забунат луѓето.

како што кажа 10307, може да се сретнат негативни ентитети кои можат да го опседнат твоето тело додека си андвор од него, но само доколку ти ја прекинеш “сребрената лента“ која те поврзува тебе и телото.
и уште еден ризик е ако пробаат да те разбудат додека си надвор. не сум сигурен, воопшто, но мислам дека тогаш можеш да паднеш во кома.

и тоа.

а инаку зракопрц баш ме интересира ти како го правиш тоа, што изгледа толку страшо. ајде лепни нов пост, го очекувам :smir:
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Vo vrska so astralnata proekcija imam eksperimentirano nekoe vreme i pritoa imam simnato dosta literatura od internet so instrukcii.

Inaku voglavno moite obidi bea bezuspesni osven nekolku pati vo son, no ne sum siguren dali toa bese astralna proekcija ili luciden son.

By the way najlesen metod za astralno proektiranje e preku lucidnite snista.
 
Член од
10 август 2007
Мислења
103
Поени од реакции
0
значи колку што разбрав опасно е или...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom