Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Го потрошив тој што го пиев, ама не ми текнува како се викаше, го фрлив паковчето. Планирав овој следно да го земам, од Зегин.

Магнезиум пијам, од 300мг (chelated) од Nature Essential. А за Таурин дополнително ќе разгледам, пошто прв пат се среќавам со тоа чудо.
Не го бива. барај друг без фолна киселина, без цинк оксид, без железо, и без селен. Уфрлиле ултра ефтини форми, кои повеќе штета прават наместо добро.

Еве ти добар мулти - https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-Two-Per-Day-Tablets-60-Tablets/71781
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не е баш суплемент - т.е. подобро е во форма на растение - како зачин, али мора да се види....

 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Не е баш суплемент - т.е. подобро е во форма на растение - како зачин, али мора да се види....

Може секако, ама само како додаток, да не речам суплемент, на ѓумбир, тумерик и црно семе.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не се работи само за суплементи, но сепак многу добро видео за оние кои сакаат да се запознаат детално со Турмерикот.



 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
@Psyside, препорачај магнезиум некој.
Оној од Алкалоид што е магнезиум директ добар ли е ?
И фолна киселина гледам препорачуваш за тие што имаат проблем со опаѓање на коса, па која поточно да се бара, или битно е само да е активна фолна ?
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Дали Iherb испраќа во Македонија и дали некој купувал од тука ?
Испраќа слободно да си порачаш, ако не ти стигне да ги фатиш за гуша во поштата.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-Vitamin-B3-Niacin-500-mg-100-Capsules/16365

У скопје нема или многу ретко. За кого е и за што?
За мене лично, затоа што има доста бенефити од ниацинот. Пребарував во доста аптеки и одговорот беше дека веќе година дена не го ни увезуваат, што ми беше доста чудно.

Земав едни капсули б - комплекс, со 36 мг ниацин во нив, што мислам дека е прилично малку( не знам која фирма, зашто ги земав на парче- една капсула чини 10 денари).
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
За мене лично, затоа што има доста бенефити од ниацинот. Пребарував во доста аптеки и одговорот беше дека веќе година дена не го ни увезуваат, што ми беше доста чудно.

Земав едни капсули б - комплекс, со 36 грама ниацин во нив, што мислам дека е прилично малку( не знам која фирма, зашто ги земав на парче- една капсула чини 10 денари).
Многу добар суплемент е, сепак јас би играл на горниот продукт, од тука ништо не вреди горе доле да се купува, мали дози, инфериорни форми, многу филери итн. Намалува осетно LDL-C, и зголемува HDL-C, исто и триглицеридите ги средува. Сепак ако го зимаш за липидни бенефити, tocotrienol > niacin.

Исто така одлични ефекти на расположение, штета што предизвикува силно црвенило, и лично не го поднесувам :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.253
[QUOTE="Solaire of Astora, post: 8116348, member: 745gorenapisha лично, затоа што има доста бенефити од ниацинот. Пребарував во доста аптеки и одговорот беше дека веќе година дена не го ни увезуваат, што ми беше доста чудно.

Земав едни капсули б - комплекс, со 36 грама ниацин во нив, што мислам дека е прилично малку( не знам која фирма, зашто ги земав на парче- една капсула чини 10 денари).[/QUOTE]
,,,dnevna potrebna doza na niacin e 16mg/den taka da gorenapishanoto 36grami ke da ti e nekoja greshka,,,,mozhebi 36mg ako e taka togash zimaj go kako B-complex onie na refus kesichka 30 drazhei 30d,,,
,,,za poopstojni i podetalni informacii obrati se do bijonse,,,
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Кај може да се најде ниацин во Скопје?
Имаше порано во Еурофарм, може да провериш.[DOUBLEPOST=1500475597][/DOUBLEPOST]
Многу добар суплемент е, сепак јас би играл на горниот продукт, од тука ништо не вреди горе доле да се купува, мали дози, инфериорни форми, многу филери итн. Намалува осетно LDL-C, и зголемува HDL-C, исто и триглицеридите ги средува. Сепак ако го зимаш за липидни бенефити, tocotrienol > niacin.

Исто така одлични ефекти на расположение, штета што предизвикува силно црвенило, и лично не го поднесувам :D
Дали знаеш зошто предизвикува црвенило?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom