Апсолвентите ќе добијат ваучер за купување на компјутер

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Kaко ќе направиш селекција ти Влатколик?

Просек?

:pos: Не зезај.....
Не знаеш што не ми е јасно? Не ми е јасно ако не разбира дека ако имаше селекција ќе ко прво одма ќе почнеа да летаат врски, па партиски книшки и најжошто за форумов ќе беше дека ќе се создадеш уште една тема на која верните на ДПМНЕ и верните на СДС ќе се плукаа кој повеќе правел делење по партиски клуч и на кого му е поголем, истата проблематика што постои и при поделбата на соби во студентските домови, кои кога веќе ги спомнавме може да е инвестира во нив.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
А како се прави селекција за тоа кој ќе зима стипендија и кредити така и за ова ќе се направи,но не е битно ќе се шиткаат ваучери у велико
Само ме интересира дали ќе важат за цела конфигурација или ќе може да се искористат и за друго а не само за цел компјутер
Ете бе гаго затоа си ти тука да ми објасниш,па ќе летаат врски кога сме ние таков народ,тие што имаат пари да си дозволат да си купат тие ќе бидат први што ќе бркаат врски,и кога веќе ги спомна студентските соби,нели подобро ќе беше да се инвестира во студентските домови кои на ништо не личат
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
А како се прави селекција за тоа кој ќе зима стипендија и кредити така и за ова ќе се направи,но не е битно ќе се шиткаат ваучери у велико
Само ме интересира дали ќе важат за цела конфигурација или ќе може да се искористат и за друго а не само за цел компјутер
Ете бе гаго затоа си ти тука да ми објасниш,па ќе летаат врски кога сме ние таков народ,тие што имаат пари да си дозволат да си купат тие ќе бидат први што ќе бркаат врски,и кога веќе ги спомна студентските соби,нели подобро ќе беше да се инвестира во студентските домови кои на ништо не личат
E за да не е така, ваучери ќе земат сите. Нели е решениево Соломонско? :smir:

За студентските домови си во право. Се надевам дека тоа ќе е еден од нареднит проекти на владава и дека ќе се случи во догледно време.

Steb by step :)
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Pa neka go formuliraa toa poinaku.Kaj ima komp. za 12000 den.Ne velam deka e losa idejata ama ne pravat budali so sila.Za 200 evra nema ni Play Station a kamoli PC
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Другарче, ова е помош. 200 евра плус. Подобра графичка, подобар рам и по некој гигабајт плус - гратис од владата.

Крајно, и за 200 евровизиски може да се најде некој пристоен офис компјутер кој ќе служи и за интернет.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
А шо дрват некои дека е популистичка кампања? Па нормално дека е. Тоа ти е влада. Ни лиже нас да ни е удобно за да ги гласаме. Вие сакате од добрината на нивното срце да се смилостиват. Тоа во Шведскине ги нема, па кај нас. Шо сте романтични.

Поздрав за акцијата!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Pa neka go formuliraa toa poinaku.Kaj ima komp. za 12000 den.Ne velam deka e losa idejata ama ne pravat budali so sila.Za 200 evra nema ni Play Station a kamoli PC
Имаш понуда од АМС компјутер (без монитор) за 9000 денари, и тоа конфигурацијата ја гледав сосема е доволна за сурфање, користење офис, служање музика и сл. е сега на него неможеш да ги играѓ најновите игри ама пак за студент побитно му е да има интернет каде шето ќе може да црпи информации и да го користи компјутерот за работа, односно да средува семинарски и слични писмени работи за на факултет како и за понатаму.
За некој кому му треба појака графичка како машинците или архитектите ќе дадат повеќе пари ама пак бидејќи тие секако мора да набават компјутер ова пак им доаѓа поефтино.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Две работи.
Прво, не е за апсолвенти, туку е за студенти што ја запишале по прв пат последната година од студирањето (на повеќето факултети четврта);
Второ, ако некој не планира да купува компјутер, нека ми го даде мене ваучерот, а за после ќе се договориме.:salut:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Одличен потег од Владата:aplauz: сега треба само од пополнетите семестрални листови да избројат колку апсолвенти има. Инаку може што сака да се купи со тие пари поврзано со компјутери. Не зборете така 200 евра не ви ги дава некој секој ден. За поздрав е ова, бев во Министерствто за образование да се распрашам и кажаа дека за две недели би требало да почне сето тоа. Одвај чекам:vozbud::vozbud: И плус паднаа цените на компјутери, така да со доплата за исто толку може да се добие солиден компјутер.:helou:
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Добро бе читам и не ми се верува " кај има ПС за 200 евра, требало повеќе, не правт будали и што уште не". Па добро бе владава сака да помогне и пак тоа не ви чини, само да се пцуело. Ова е ПОМОШ од владата за полесно да се слабдите со ПС, а не дава ПС на ПОКЛОН па маклу ви се 200 евра.

И поздрав за овој потег на владата :aplauz:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Зошто ваучерите се штетни за нашата младина?
Владата сериозно пристапува кон промовирање на технолошкиот развој во земјата. Не поминаа ни 5 дена откако ни беше понудено огледало, а еве го премиерот со новитет, ваучери за младите во земјава. Кај мене на факултет и нема апсолвенти. ЕКТС, не знам ти што. Арно ама во индексот ми стои „апсолвент“, сеуште. Тоа значи дека веројатно и мене ми следува ваучер од 200 евра. Но јас нема да го искористам. Еве, и хипотетички да замислиме дека ми следува ваучер доколку не ми следува, јас нема да го искористам. Зошто?
  1. Нудењето на ваучери за апсолвентите ќе повлече дополнителен трошок за фамилијата/студентот кој го користи ваучерот. 200 евра ја олеснува ситуацијата, но со 200 евра во Македонија може да се купи некоја чкарт хардверска конфигурација која на студентот НЕМА да му понуди валидна работна околина. Такви ги има во АМЦ, Анхоч, Нико, итн. преку нивните Давиди и Голиати. Ок, можеби и прашање е дали навистина може воопшто со 200 евра да се набави компјутер (кога велам компјутер мислам на машина со вклучен монитор). Тоа значи дека ваучерите нема да им помогнат на студентите, туку напротив, дополнително ќе им ја влошат состојбата преку потреба од купување на дополнителни хардверски компоненти, па не дај-боже и софтвер. Решение за ова би било да владата понуди ваучер за купување на БИЛО КАКВИ технолошки гаџети. Можеби имам компјутер, а ми треба екстерен диск, од кај знае премиерот што ми треба? Ако се прошири полето на ваучерот и ако со него можеме да купуваме било што до 200 евра, тогаш секоја чест, добар гест, но вака со принудување за купување на компјутери, се наметнува потребата од имање компјутер. А и на сите апсолвенти не им треба компјутер. На некој можеби многу повеќе му треба дупчалка (бормашина?), или што знам јас, некое друго џиџе кое му е по-приоритетно пред компјутерот.
  2. Со оваа кампања на Владата се промовира пиратерија. Ако ме прашате мене, воопшто не ми е гајле дали Петко ќе користи пиратски или непиратски XP. Исто гомно се и двете варијанти. Но со оглед на тоа што Владата се бори против пиратеријата, а со 200 евра практично не може да се покрие ни хардверскиот дел, Петко ќе мора да си набави пиратски софтвер. Линуксашите ќе помислиме дека Петко може да си инсталира слободен софтвер, со што сосема се согласувам, но во Македонија, ниту една компанија нема да понуди решение со GNU/Linux дистрибуција на машината. Сега мора да дојде до израз свесноста на Петко да користи слободен софтвер, но Владата треба да нагласи „ви даваме ваучер од 200 евра за хардвер, а за да не користите пиратски софтвер, бидејќи со 200 евра не може да купите MS Office и сл., ви препорачуваме да користите GNU/Linux“. И така проблемот со промоција на пиратерија ќе се реши.
  3. Со користење на ваучерите се прават списоци на апсолвенти кои подигнале ваучер. Тие списоци се со име и презиме, лични податоци и своерачен потпис. Сето тоа го става студентот во улога на марионетка. Ако утре владата одлучи да се повика на Вашиот потпис како согласност дека Вие (апсолвентот) се сложувате со добрата работа на Владата и си го зголеми рејтингот, Вие нема да можете да сторите ништо. Вие сте потпишале дека се вклучувате во акција на Владата и дека од сето тоа сте добиле материјални добра и со тоа му давате признание на Владата. Покрај тоа, политички загушените апсолвенти чии татковци им рекле да не земаат ваучер затоа што тато бил од СДСМ или ДУИ ќе го исфилтрираат списокот и ќе се добие листа од 90% апсолвенти кои се политички ориентирани, додека другите 10% ќе стојат на списокот како лица кои гледаат можност за подобра иднина преку искористувањето на ваучерите.
Не ја поддржувам оваа иницијатива на Владата поради тоа што фиктивно се прави впечаток дека Владата се вклучува во развој на технологијата во РМ. Зошто Владата не даде 200 евра на апсолвентите кои сакаат да го продолжат своето школување на пост-дипл. студии во нашата земја? Тоа многу повеќе би им значело. Зошто Владата пак, не им дава по 200 евра, не ваучери, на фамилиите во кои има апсолвент. Тоа би било најдоброто нешто што можело да се случи во последно време. А сепак истите пари би биле одвоени.
За да не испаднеме политизирани млади лица чија визија ја препречува политичката ориентираност на педерските политички партии (сите!), одбијте ја оваа иницијатива, и побарајте нешто кое е многу поблагородно за нас…што знам, Интернет низ цела држава? (не dialup со user: vladamk, pass: ostvaruvame
)
егзактли мај поинт!

инаку копи/пејст од еден блог,кој линк се наоѓа во другата тема
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
...до кај сте студенти со онлајн учење, ги користите компјутерите или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom