Апсолвентите ќе добијат ваучер за купување на компјутер

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Околу 10.000 апсолвенти на државните и приватните универзитети во земјата ќе добијат ваучери од по 200 евра за купување компјутери.

Владата ги обезбедила потребните два милиона евра, а апсолвентите ваучерите ќе можат да ги искористат до 15 декември.

„Токму таквата Македонија, дигитализирана Македонија, верзија Македонија 2.0 е визија на оваа Влада за Македонија на 21-от век. Тоа е најдоброто наследство што една влада може да им го остави на идните генерации“, изјави Никола Груевски, премиер.

„Ваучерите ќе ги прими Министерството за финансии и ќе бидат дистрибуирани до универзитетите, се разбира, со сите пропратни записници и сите потребни работи согласно законот“, рече Груевски.

„Универзитетите ќе треба да ги поделат на студентите, при што секој студент во моментот на земањето на ваучерот треба да го покаже својот индекс, да ги даде своите основни податоци и да се потпише дека земал таков ваучер. Истата процедура е кога го купува компјутерот, односно го предава ваучерот на продавачот, и таму треба да ја проследи истата процедура“, додаде Никола Груевски.

Епа драги мои апсолвенти ќе добиеме по 200евреи за да купиме некоја дигиталка!
Највероватно се мислело на некоја нокиа телефонче а не на компјутер.....
Дали луѓево не д*пат у здрав мозок?!:tapp:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Добар бизнис. Што ќе купиш за 200 евра? Ништо. Секој ќе терба да додаде уште по 200 и да си купи некој просечен компјутер.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
најверојатно мислеле на комодоре :pos:
 
N

n/a

Гостин
A tebe kao... od nebo do sega ti pagjale 200 eu...sekoj den?
Ili si strasno bogat pa ne ti trebaat?
Eve jas...smesta koga bi mozel bi se dobral do toj vaucer...:toe:
posto nikoj ne mi poklonil 200 eu onaka...zosto sum gragjanin na R.Makedonija....bez da me znae..bez nikakvi uslovi i preduslovi...

Ne ve razbiram be lugje...:toe: mozda stap treba stvarno za vas!
p.s Ako nekoj saka da argumentira i da se rasprava:
Nekoj vi poklonuva malku ispod prosecna plata...i vie vikate deka ve zaebava?
Sto za sorta ste i vie samo neznam...Bog da cuva i da brani :pop:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Добар бизнис. Што ќе купиш за 200 евра? Ништо. Секој ќе терба да додаде уште по 200 и да си купи некој просечен компјутер.
А да даде 400?

Или владата да му го плати пола со тие 200? Што е подобро? Знаеш ли за колку луѓе 400 евра се поим за богатство?

Зевс, не стап. Палка, поеќе да боли и последици да има од ќотегот.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Порано го молев дома таткоми година и пол ме прдеше пред да ми купи компјутер а сега Грујо ги дава на пола ценаsd,не бидете незадоволници ова е многу добар и племенит потег за компјутерско описменување и секој од тие за кои е наменет овај закон е сигурно благодарен.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Zevsuz бато нит ми паѓаат од небо 200 евра нит сум страшно богат,за тој ваучер ти ќе треба т.е јас да купам компјутер за кој ќе треба нахнадно да однесам сметка дека сум го купил,е сега кажи ми ти мене каде ќе најдеш компјутер за 200 евра,не е тоа перење мозок?!,
Ич нека не се пуваат по телевизија,и нека не ми го дава мене тој ваучер нека направат селекција на студенти на кои им е се потребни тие средства и нека им купат по еден компјутер
Тој ваучер нема да можеш да го трошиш за нешто што ти сакаш него е наменски-значи го зимаш и снајди се искористи го купи си ПС
И да сеуште стојам на тоа дека не заебаваат,не сме сите е*ани у мозок!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Zevsuz бато нит ми паѓаат од небо 200 евра нит сум страшно богат,за тој ваучер ти ќе треба т.е јас да купам компјутер за кој ќе треба нахнадно да однесам сметка дека сум го купил,е сега кажи ми ти мене каде ќе најдеш компјутер за 200 евра,не е тоа перење мозок?!,
Ич нека не се пуваат по телевизија,и нека не ми го дава мене тој ваучер нека направат селекција на студенти на кои им е се потребни тие средства и нека им купат по еден компјутер
Тој ваучер нема да можеш да го трошиш за нешто што ти сакаш него е наменски-значи го зимаш и снајди се искористи го купи си ПС
И да сеуште стојам на тоа дека не заебаваат,не сме сите е*ани у мозок!
Абе ти стварно да не си ретард?
Нема да купиш компјутер за 200 евра, ќе си купиш компјутер, а со ваучерот од цената ќе ти одбијат 200 евра. Ако чини 400, ќе те чини 200.

Кој те заебава?
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
како и да е...200 евра се сепак пари...место конфигурацијата да ја платам 600 евра...ќе ја платам 400...мониторот ми е гратис да речеме...
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Одличен потег!Дајте да бидеме искрени и да признаеме дека некој се сетил на студентите плус им дава една просечна македонска плата без никаков просек на оцени или слични услови.Најчесто велиме „студент се знае колку пари има в џеб’’ па сега дајте да не се правиме по многу богати и ова да ни е малку.Искрено и 1000 денари некој да даваше ке отидев да ги земам.Четврта година сум на студии и со задоволство ке ја искористам оваа можност можеби со доплата ке си земам и нешто посолидно.Ама во глава ми останува прашањето или поточно заблудата:Од каде мајката толку многу богати мегу студентите што има се малку овие 200 евра.Зачудувачки!!А сите се тепаме за стипендии од 3300 и кредити од 2200 ден.Луге дај паднете си на памет.:jaj:
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Zevsuz бато нит ми паѓаат од небо 200 евра нит сум страшно богат,за тој ваучер ти ќе треба т.е јас да купам компјутер за кој ќе треба нахнадно да однесам сметка дека сум го купил,е сега кажи ми ти мене каде ќе најдеш компјутер за 200 евра,не е тоа перење мозок?!,
Ич нека не се пуваат по телевизија,и нека не ми го дава мене тој ваучер нека направат селекција на студенти на кои им е се потребни тие средства и нека им купат по еден компјутер
Тој ваучер нема да можеш да го трошиш за нешто што ти сакаш него е наменски-значи го зимаш и снајди се искористи го купи си ПС
И да сеуште стојам на тоа дека не заебаваат,не сме сите е*ани у мозок!
Не треба да купиш компјутер па да носиш сметка дека си го купил па да ти вратат пари, туку со индексот одиш на факултет и таму проверуваат дали оваа кодина за ПРВ пат си запишан апсолвент. Е ако го исполнуваш тој услов ти ќе добиеш ваучер во вредност од 200 евра кој потоа мозеш да го искористиш за купување на компјутер и од цената на компјутерот ако чини 600 евра ти доплаќаш уште 400. Јас мислам дека е тоа топ, за 200 евра плус од тие кои можес да си го одвоиш мислам дека ќе си земеш топ машина :wink:.
Штета што ние не можеме да го искористиме ова.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Абе ти стварно да не си ретард?
Нема да купиш компјутер за 200 евра, ќе си купиш компјутер, а со ваучерот од цената ќе ти одбијат 200 евра. Ако чини 400, ќе те чини 200.

Кој те заебава?
Не сум ретард само едноставно не се согласувам со некои вакви идеи,подобра идеја ќе беше да се направи селекција на студенти,на кои им требаат компјутери а ги има доста,и да им се купат истите отколку ова!
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
hm....
kakva selekcija bi bilo toa..
pa na sekoj mu treba pc....
podobro vaka nego li 100 dusi da dobijat po 500 evra
dobar poteg.....barem nekoj nesto napravi za omladinava nasa....mada ako dadese uste 2 mil. evra nemase da mu se sroni biserot
vo sekoj slucaj bravo
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не сум ретард само едноставно не се согласувам со некои вакви идеи,подобра идеја ќе беше да се направи селекција на студенти,на кои им требаат компјутери а ги има доста,и да им се купат истите отколку ова!

Kaко ќе направиш селекција ти Влатколик?

Просек?

:pos: Не зезај.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom