Анксиозност

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Појасни ми ако сакаш малце :) ?
Читај од тука па натаму
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Читај од тука па натаму
Он уствари нејќе да си признае дека сака еден сериал да оствари, ама ајде да не навлагаме :D
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
142
Поени од реакции
227
Здраво на сите, јас повторно со прашање до исусните :)

Последниве неколку години имам проблем со промена на времето, за време на продолжениот викенд шетавме со пријателите на планина ни се погоди сончев ден и немав никаков проблем, наредниот ден времето стана поладно и нагло почна да се заоблачува, расположението веднаш ми се смени и станав "ќутлив и повлечен" .
Секоја година го имам истиот проблем во есенско и зимно време, расположението ми се менува и станувам депресивен, одеднаш телото ми станува малаксано и како да немам доволно сила . Дали знае некој да ме упати на кои работи треба да се фокусирам и да го избегнам ова, имам 33 години.

поздрав до сите.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Здраво на сите, јас повторно со прашање до исусните :)

Последниве неколку години имам проблем со промена на времето, за време на продолжениот викенд шетавме со пријателите на планина ни се погоди сончев ден и немав никаков проблем, наредниот ден времето стана поладно и нагло почна да се заоблачува, расположението веднаш ми се смени и станав "ќутлив и повлечен" .
Секоја година го имам истиот проблем во есенско и зимно време, расположението ми се менува и станувам депресивен, одеднаш телото ми станува малаксано и како да немам доволно сила . Дали знае некој да ме упати на кои работи треба да се фокусирам и да го избегнам ова, имам 33 години.

поздрав до сите.

D3, magnesium, niacinamide.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Здраво на сите, јас повторно со прашање до исусните :)

Последниве неколку години имам проблем со промена на времето, за време на продолжениот викенд шетавме со пријателите на планина ни се погоди сончев ден и немав никаков проблем, наредниот ден времето стана поладно и нагло почна да се заоблачува, расположението веднаш ми се смени и станав "ќутлив и повлечен" .
Секоја година го имам истиот проблем во есенско и зимно време, расположението ми се менува и станувам депресивен, одеднаш телото ми станува малаксано и како да немам доволно сила . Дали знае некој да ме упати на кои работи треба да се фокусирам и да го избегнам ова, имам 33 години.

поздрав до сите.
Ти фали Д витамин, јади повеќе месо.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Здраво на сите, јас повторно со прашање до исусните :)

Последниве неколку години имам проблем со промена на времето, за време на продолжениот викенд шетавме со пријателите на планина ни се погоди сончев ден и немав никаков проблем, наредниот ден времето стана поладно и нагло почна да се заоблачува, расположението веднаш ми се смени и станав "ќутлив и повлечен" .
Секоја година го имам истиот проблем во есенско и зимно време, расположението ми се менува и станувам депресивен, одеднаш телото ми станува малаксано и како да немам доволно сила . Дали знае некој да ме упати на кои работи треба да се фокусирам и да го избегнам ова, имам 33 години.

поздрав до сите.
Освен суплементите кои ти ги препорачаа не е лошо и некоја шипка у теретана да пробаш да свиткаш. Иначе не верувам дека има човек што не осетил на своја кожа што му прави падот на Д3. Јас на пример секој ден летно време сум по неколку саати буквално гол на сонце и нормално е да се осеќам даун физички сега. Проблемот со пад на Д3 е и со падот на имунитет, драстично....да не правам муабет за загадувањето и температурните промени.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Јас на пример секој ден летно време сум по неколку саати буквално гол на сонце и нормално е да се осеќам даун физички сега.
... толку часа ќе седат тие таму на север, па дури и за нив доволно е еден час изложеност на УВБ зраци на сонцето и тоа во попладневните часови, за кај нас доволно е три пати неделно по 15 минути да се исончаш и тоа во делот лице, врат и гради, не мора гол, за гол 5 минути ти се доволни :cool:

1527035286.jpg main-qimg-12825b137ddb5fd1d4e764da61cdb9d0.png

... и нели, без да се биде намачкан со било што, а најмалку со заштитна крема тогаш џабе седиш на сонце во врска со синтезата на Вит Д3, ниту пак под чадор, ниту пак преку стакло, но не само летен период туку и зимски период доволно на Водно 15 минути, најчесто грешка се прави кога се мачкат изложените делови демек да не се изгори, а всушност со тоа правиме бариера на сончевите зраци т.е. на УВБ зраците да си ја прават својата работа, а и секој ден по еден тазе морков како зајак да се изеде не е лошо :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
толку часа ќе седат тие таму на север, па дури и за нив доволно е еден час изложеност на УВБ зраци на сонцето и тоа во попладневните часови, за кај нас доволно е три пати неделно по 15 минути да се исончаш и тоа во делот лице, врат и гради, не мора гол, за гол 5 минути ти се доволни
У недела летно време сум цел ден на базен...најмалку 6 саати и тогаш ставам некои масла ама не заштитни фактори. Носам капче и тоа е заштитата :D
Други денови се од 4 и 30 па натака, до 7 кога е голем денот и како се намалува така и јас....не ставам ништо тогаш. Возам точак по некад гол или трчам по некои ливади у шорц. Кога заоѓа сонце се прибирам дома, и плус на работа знам по некад по саат време со шешир да поработам да се запотам малку. Лето е божја ствар...работа, базен, фудбал/баскет/теретана/точак/трчање пицерија....секој ден. Мене таа изложеност на сонце ми е како дрога, плус со балансирана колку толку храна и тон суплементи се осеќам како Бог :D
Сега сум 1/100 од летно време...скоро сум умрен. :) Да не правам муабет до онаму у јануари. Овој циклус го доживувам како раѓање и умирање, иако суплементирам Д3 по 2000 i.e. секој ден.....по некад и повеќе.
П.С. Да дополнам...ресвератролов и кверцентинов по грам дневно што го зимам ме држи колку толку, би го препорачал и за оваа работа, пошто темава е анксиозност.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
У недела летно време сум цел ден на базен...најмалку 6 саати и тогаш ставам некои масла ама не заштитни фактори. Носам капче и тоа е заштитата :D
Други денови се од 4 и 30 па натака, до 7 кога е голем денот и како се намалува така и јас....не ставам ништо тогаш. Возам точак по некад гол или трчам по некои ливади у шорц. Кога заоѓа сонце се прибирам дома, и плус на работа знам по некад по саат време со шешир да поработам да се запотам малку. Лето е божја ствар...работа, базен, фудбал/баскет/теретана/точак/трчање пицерија....секој ден. Мене таа изложеност на сонце ми е како дрога, плус со балансирана колку толку храна и тон суплементи се осеќам како Бог :D
Сега сум 1/100 од летно време...скоро сум умрен. :) Да не правам муабет до онаму у јануари. Овој циклус го доживувам како раѓање и умирање, иако суплементирам Д3 по 2000 i.e. секој ден.....по некад и повеќе.
П.С. Да дополнам...ресвератролов и кверцентинов по грам дневно што го зимам ме држи колку толку, би го препорачал и за оваа работа, пошто темава е анксиозност.
И јас сум сличен тип sun addict као тебе. У лето у сончевите денови ако не искористам да се попечам на сонце се осеќам као некој да ми сипува злато под прозор а ја го избегавам.. И у овие ладни денови се случува да го бркам сонцето.. Но некој денови мислам дека треба да ги барам зраците што сум ги складирал во себе :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
И јас сум сличен тип sun addict као тебе. У лето у сончевите денови ако не искористам да се попечам на сонце се осеќам као некој да ми сипува злато под прозор а ја го избегавам.. И у овие ладни денови се случува да го бркам сонцето.. Но некој денови мислам дека треба да ги барам зраците што сум ги складирал во себе :)
Не знам по колку пати у лето накај дома или додека трчам со слушалици си ја пуштам :D
Исто и оваа:
И оваа:
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
142
Поени од реакции
227
Здраво на сите, јас повторно со прашање до исусните :)

Последниве неколку години имам проблем со промена на времето, за време на продолжениот викенд шетавме со пријателите на планина ни се погоди сончев ден и немав никаков проблем, наредниот ден времето стана поладно и нагло почна да се заоблачува, расположението веднаш ми се смени и станав "ќутлив и повлечен" .
Секоја година го имам истиот проблем во есенско и зимно време, расположението ми се менува и станувам депресивен, одеднаш телото ми станува малаксано и како да немам доволно сила . Дали знае некој да ме упати на кои работи треба да се фокусирам и да го избегнам ова, имам 33 години.

поздрав до сите.
Здраво пак :)
Да се надоврзам на мојата тема. Освен што сум чуствителен на промена на време, ми се случува да имам "магла" во главата откако ке станам рано наутро за на работа, кога сум гладен почнува скроз да ми трепери телото и како да ми паѓа самодовербата. Ова се случува на моменти кога ми се пријадува. Кога ке седнам на маса и ке се најадам се губи овој проблем. Исто така имам приметено дека кога ке јадам благо ми се подобрува расположението. Ха мало детенце на 33 години му ги јадам чоколатцата на син ми ... за да се чуствувам подобро.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Здраво пак :)
Да се надоврзам на мојата тема. Освен што сум чуствителен на промена на време, ми се случува да имам "магла" во главата откако ке станам рано наутро за на работа, кога сум гладен почнува скроз да ми трепери телото и како да ми паѓа самодовербата. Ова се случува на моменти кога ми се пријадува. Кога ке седнам на маса и ке се најадам се губи овој проблем. Исто така имам приметено дека кога ке јадам благо ми се подобрува расположението. Ха мало детенце на 33 години му ги јадам чоколатцата на син ми ... за да се чуствувам подобро.
...мое мислење, дека имаш проблем од друга природа, што не е за ова тема, не смееш да прегладнуваш, а потоа се прејадуваш па се ослободува повеќе неконтролирано инсулин кој влече потоа дополнително нешто, најчесто чоколадо за да се „искористи“ излачениот инсулин, начинот на исхрана е важен, а исто е важен и состојбата на телото да нема хипо и хипер гликемични состојби за кратко време,
„маглата“ во главата се решава со некој друг да испровоцира будење, а ако нема таков во близина, а ние самите стануваме, што тешко се освежуваме во утрински часови, сме како пее Рибља Чорба ,,дан тмуран јас мамуран,,, пробај да пуштиш музика и веднаш измиј го лицето со студена вода и мрдај го телото во движење на некој денс и спреми се на работа, да не ти речам дека е „срамота“ на твоја возраст и со детенце покрај себе да мислиш дека си анксиозен и депресивен, што ќе те „копира“ после твојот син?
... инаку не си единствен што така реагира на врнежливо време, за разлика од сончево,(тоа е сосема нормално) но зависи како го „одржуваш“ тоа чувство подолго време или наоѓаш начин веднаш тоа да го промениш со некоја активност или некоја омилена музика!
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
да не ти речам дека е „срамота“ на твоја возраст и со детенце покрај себе да мислиш дека си анксиозен и депресивен, што ќе те „копира“ после твојот син?
Сериозно ова? Како може да му кажеш на некој дека е срамота да биде анксиозен или депресивен?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Сериозно ова? Како може да му кажеш на некој дека е срамота да биде анксиозен или депресивен?
... види, перцепцијата ти ограничена, прочитај ја целата реченица и смисла, само ги испревртуваш моите зборови и коментари не си веќе интересна, тука се зборува за татичко кој добива бед муд кога е тмурно и врне, а има синче покрај него, а тој само со 30 тина години, пак ќе речам „треба да му е срам што пишува така дека е анксиозен и депресивен“, а всушност не е, затоа што тоа е нормална појава да на такво време сите сме со бед муд, а тоа не значи анксиозност и депресија, тоа е мое мислење, ти кажи го своето мислење нему, а не мене, ОК!
 
C

CoolIris

Гостин
... види, перцепцијата ти ограничена, прочитај ја целата реченица и смисла, само ги испревртуваш моите зборови и коментари не си веќе интересна, тука се зборува за татичко кој добива бед муд кога е тмурно и врне, а има синче покрај него, а тој само со 30 тина години, пак ќе речам „треба да му е срам што пишува така дека е анксиозен и депресивен“, а всушност не е, затоа што тоа е нормална појава да на такво време сите сме со бед муд, а тоа не значи анксиозност и депресија, тоа е мое мислење, ти кажи го своето мислење нему, а не мене, ОК!
Не ми е мене перцепцијата ограничена, напротив четири очи имам отворено кога ги читам ваквите теми. Пристапот ти е многу лош. Дури и како човек кој нема никаква допирна точка со медицина, многу е глупаво да изјавиш дека е срамота да се биде депресивен и анксиозен. Тоа може многу негативно да се одрази на човеков. Не ни сакам да помислам какви се последици може да има.

Депресијата и анксиозноста се сериозни болести и како такви треба да имаат сериозен пристап и сериозно да се третираат. Од депресија и анксиозност страдаат и мажите и жените, без разлика на возраста, без разлика дали се остварени како родители или не. Првиот чекор како и за секоја болест е разговор со стручно лице, во случајот психијатар/психолог.

И навистина е жално што многумина ќе се обидат да побараат помош од некој, поддршка, а на крај ќе добијат совет "срамота е на твоја возраст и со детенце покрај себе да мислиш дека си анксиозен и депресивен".

Не е срамота да се биде депресивен и анскиозен и не е срамота да се побара стручна помош, исто како што не е срамота да се оди на лекар ако имаш грип. Исто е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom