Анксиозност

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Paroxetin или Deprozel е истата генерика "paroxetine". Нека не те плашат со тироиди и слично,,,,,дијагнози . Вртоглавицата, повремената тахикардија и слично се типични нус појави од лекот.
Вака преку интернет е невозможно да ти дадам совет како побрзо да ги оставиш. Не сум извршил преглед, не ја познавам твојата мед. историја.
Но можам да ти дадам совет што би бил да одиш на второ медицинско мислење, како пациент секако тоа е твое право.
Има едноставни современи методи, пр. Helex 0.25mg да се вклучи на краток интервал и слично. Како и да е, ништо на своја рака.
Еве вака на кратко...никогаш предходно не сум идел по психијатри и такви работи,ниту пак сум бил болен ниту пак сум имал потреба од некакви апчиња,ги почнав овие апчиња ради тоа што ми се случија неколку работи што на секој можат да му се случат денес и ајде демекна психијатар ќе ми ги решат проблемите со апчиња а нема везе...поетата на докторот беше демек постепено се исклучуваат,сега 10мг нареден месец еден ден зимаш еден ден не и по наредниот месец скрос престануваш да зимаш НО,доколку се појават вртоглавици и слично продолжи да зимаш по 10 мг до наредниот месец и после пак ден зимаш ден не...
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.238
Поени од реакции
1.886
Aj nekoj da mi kaze dali ova ima veza so anksioznost. Pred nekoe vreme bev na zurka. Prvo osetiv mnogu toplina niz celo telo kako da imav 39 temperatura a u majca bev. Za 5minuti osvetlenjeto kako u faca da mi vleze prvo gledav samo kako zvezdi a odma posle blekaut samo crna slika nisto ne gledav izgubiv i ramnoteza padnav u drugar nekako me zadrza. Me iznese nadvor na svez vazduh i za 30sekundi nov kako nisto da ne se desilo.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Aj nekoj da mi kaze dali ova ima veza so anksioznost. Pred nekoe vreme bev na zurka. Prvo osetiv mnogu toplina niz celo telo kako da imav 39 temperatura a u majca bev. Za 5minuti osvetlenjeto kako u faca da mi vleze prvo gledav samo kako zvezdi a odma posle blekaut samo crna slika nisto ne gledav izgubiv i ramnoteza padnav u drugar nekako me zadrza. Me iznese nadvor na svez vazduh i za 30sekundi nov kako nisto da ne se desilo.
Од анксиозност не се онесвестуваш. Оди провери си крвна слика и крвен притисок.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Од анксиозност не се онесвестуваш. Оди провери си крвна слика и крвен притисок.
...јас би рекла дека журката е крива, кој знае што им се ставило во пијалокот за релаксирана атмосфера без да знаат присутните! :facepalm:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
...јас би рекла дека журката е крива, кој знае што им се ставило во пијалокот за релаксирана атмосфера без да знаат присутните! :facepalm:
Верувај, нема такви добротвори, филантропи, што ќе ти стаат нешто у пијачката. Тоа се бугимен приказни само.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Верувај, нема такви добротвори, филантропи, што ќе ти стаат нешто у пијачката. Тоа се бугимен приказни само.
Плус ако веќе ставаат, ќе стават нешто, од што нема одма да си како нов. :несвест:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.475
Одамна не сум пишал во темава.

Имав период на промени во животов. Крајот на годината ми заврши со измачувачка смрт на близок човек, а истовремено имав тешка одлука за промена на работната средина. Цело време ме пратеше некоја црна мисла, си легнував изнемоштен, без енергија, константно им викав дома дека чувствувам дека ќе дојде тешко време. Дека нешто ми вели дека нема да следува убав период.

Задлабочен во завршување на обврските од претходното работно место и запознавањето со новото работно место, немав многу простор за слушање на новостите околу короната. Имам колега кој е опседнат со болеста и честопати ги вртеше муабетите на таа тема. Дојде короната во Македонија, а по некоја случајност вечерта бев во кафана. Бевме сами во кафаната, надвор корнеше ветер, паѓаа дрва и не избркаа уште во 23 часот. Следуваше тивок период и потоа се појави Цаца. Колегата крена толкава паника, што буквално ми ја всади болеста во глава. Се зачитав за болеста, како се раширила, како се заразувале луѓето, какви симптоми имале. Почнав да кобам, при секоја омалаксаност велев дека е корона. Си игравме мајтап со болеста, зборевме италијански во автобус, божем кашлавме. Викендот пред појавата на Цаца бев во кафана два-три дена по ред. Наредната недела одев со авотбус на работа, а потоа дојдоа построгите мерки. Пешки до работа, дисциплина на највисоко ниво, мерки за работа од дома, излегување само за возење точак, а викендот го поминав со работа во двор.
И тогаш, на 23 март, се разбудив во 4 часот. Испотен, со болка во главата и потреба да одам во вц. Веднаш ми се заврте во глава муабетот на еден член на форумов, кој бил позитивен. Се разбудил и осетил дека е болен. Не заспав до сабајле, а кога официјално станав, измерив 37 со 2. Јас, кој никогаш не пијам апчиња, ниту витамини, спортувам (но, не внимавам на храна), од мал не сум имал поголеми проблеми со здравјето (освен со забите :D), одеднаш станав како татко ми. Место јас да бидам оној кој ќе ги чува постарите родители со хронични болести, не им оставив простор да мислат за себе, грижејќи се за мене во овие три недели. Два-три дена чекавме температурата да падне. Изнакупивме витамини со сите можни букви, чаеви, инхалации, но курац, термометарот закован на 37 со 2. Матичната не те прима, алгоримот не дозволува да се тестираш. Почнувам да паничам, на четвртиот ден кревам 37 со 5, имам гребење во градите, шлајм кој не можам да го исплукам, доволно за да закажам тестирање. Се тестирам, а ми ветија дека резултати ќе има вечерта. Умирам, пет пати се прејавив, срцев удар ќе ме стрефеше. За прв пат мавнав дијазепам и веднаш се комирав. Доцна во ноќта го проверувам меилот и резултатот е негативен. Ден на олеснување, опуштање кое беше нарушено со веста за ненадејната смрт на 31 годишникот. Таков страв ми влеа начинот на кој умрел што веднаш ми се вратија сите симптоми. Температурата не паѓа 17 денови. Сфативме дека всушност тоа ми е нормалната температура на телото. Но, хаосот одамна е почнат. Дебилот во мене не може да одолее да не ги чита сите вести. Знам за сите како се заболеле, како починале, како се грижеле за нив... Стравот огромен, ниту една серија, ниту една работа, ниту една активност не помага за да се оттргнат мислите. Целиот згрчен, болат сите мускули, се давиш, паничиш, главата ти пука деноноќно. Час те гребе грло, час синусите те стегаат, час бубрезите, час кичмата, ти трнат рацете, те облива ладен бран. Во секој момент чекаш да те удри срцев удар. Во секој момент чекаш да го доживееш она што си го читал. Дибала се гушел во сон, излекуван пациент кажува дека чувството е како да се давиш во вода, пливач кој немал никаква хронична болест изјавува дека се гушел неколку денови, Рекбер Рушту посивел во борбата за воздух, 31 годишникот умрел откако му пукнале белите дробови...
Дали сум сив, дали имам заглавен шлајм во грло, дали очите ми светат, дали мирисам, дали имам вкус се' уште???
Три недели во избезуменост, три недели со панични напади, три недели во запознавање со стравот, фобијата од гушење. Хелоу анксиозност. Се осеќаш како да имаш 40 температура, како да телото не е твое, те издава, испушта душа. За еден час шеташ низ маало, скокаш на јаже, креваш тегови, јадеш како дупнат. Веќе во следниот момент не можеш да голтнеш. Те стегаат градите? Те чешаат или само те пецка? Шлајмот, пази да не се задавиш. Пиј течности за да отиде побрзо. Убаво ми викаат, ова ти е ново, тешко се изборуваш со стравот.
Денес сфатив дека не ме плаши само гушењето, ме плаши го кога ќе трае оваа голгота? Едноставно не можам да не прошетам навечер, да испешачам, да поспортувам, не можам да живеам без мотивација, без продуктивност. Работиме махинално од дома, гледаме серии за да помине време, но јас ги бројам минутите, чекам да заврши целиот овој циркус, но ме плаши што крајот не го гледам. И тогаш, затрперуваат сите мускули, морници те лазат.
Пред тој ден имав многу идеи за тоа како ќе го поминував времето. Книга ќе пишував, ќе гејмав, ќе работев во двор, книги ќе читав...
Пекол, емотивен ролеркостер, разочарување од самиот себеси.
Ќе ти го цитирам тука мислењето, дека во другата тема не е дозволено...

Психата удира јако овие месец ипол дена, верувај ми секоја втора ден и јас сум ваков, еден ден одлично, другиот леле мајко готов сум. А излагање за мене овие денови ми е до продавница и назад, и чат пат во 8 навечер малце шетање пред полициски час кога нема никој надвор.
Пред 4 дена јако ме удри анксиозноста за коронава, и одтогаш решив да баталам се, нит пуштам вести, нит Филипче го гледам, нит фб да читам секакви коментари, ја баталив и темата за Ковид, ма да сабајлето пишав пост за Канал 5 и Спенџарска... кога ќе баталиш се малце подобро се чуствуваш, не се замараш, терај со видео игри, филмови и серии, па што биде нека биде.

Еве ти еден совет од Џорџ Карлин, за полесно пребродување на кризата...

 
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
Ќе ти го цитирам тука мислењето, дека во другата тема не е дозволено...

Психата удира јако овие месец ипол дена, верувај ми секоја втора ден и јас сум ваков, еден ден одлично, другиот леле мајко готов сум. А излагање за мене овие денови ми е до продавница и назад, и чат пат во 8 навечер малце шетање пред полициски час кога нема никој надвор.
Пред 4 дена јако ме удри анксиозноста за коронава, и одтогаш решив да баталам се, нит пуштам вести, нит Филипче го гледам, нит фб да читам секакви коментари, ја баталив и темата за Ковид, ма да сабајлето пишав пост за Канал 5 и Спенџарска... кога ќе баталиш се малце подобро се чуствуваш, не се замараш, терај со видео игри, филмови и серии, па што биде нека биде.

Еве ти еден совет од Џорџ Карлин, за полесно пребродување на кризата...

Tokmu taka koga mi go kazuvaa ova jas ne veruvav pa pocnav da pesacam sekoj den prvata nedela edvaj do 3 max 4 kilometri dusa snemuvav posle eden mesec odejne konecno stasav od 10 do 13 km na den pesacejne i avtomatski mislite pocnaa da mi se odtrgnuvaat i nad 70% od simptomite... Sega se cuvstvuvam odlicno
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Tokmu taka koga mi go kazuvaa ova jas ne veruvav pa pocnav da pesacam sekoj den prvata nedela edvaj do 3 max 4 kilometri dusa snemuvav posle eden mesec odejne konecno stasav od 10 do 13 km na den pesacejne i avtomatski mislite pocnaa da mi se odtrgnuvaat i nad 70% od simptomite... Sega se cuvstvuvam odlicno
Лесно е така да се каже иди шетај и готово.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Те боли кур....сега знаеш дека нема леб од тоа.
За жал, мртов озбилен сум :)

Ужасно чувство на депресија појачано со анксиозност што трае со месеци. Последиците се осеќаат долго после сломот (некои луѓе не закрепнуваат целосно до крај на живот).

Така да многу е битно да ги препознаете симптомите пред да се случи, за барем да го амортизирате стресот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За жал, мртов озбилен сум :)

Ужасно чувство на депресија појачано со анксиозност што трае со месеци. Последиците се осеќаат долго после сломот (некои луѓе не закрепнуваат целосно до крај на живот).

Така да многу е битно да ги препознаете симптомите пред да се случи, за барем да го амортизирате стресот.
Единствено паметно што можеш да го чуеш од мене е следното:
Стварта е во перцепцијата на стварите....good luck :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom