Анксиозност

Член од
15 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo imam 18god i vo posleden period sedam do 3,4 sabajle, vcera okolu 3 casot go ostaviv mobilniot so cel da zaspijam i doziveav nesto sto dosega ne sum go doziveal nesto nepoznato. Naednas pocustuvav silen strav i dobiv ladni branovi isto taka pocnav i da se tresam, bev mnogu ispasen bidejki neznaev za sto stanuva zbor, ova traese okolu 10 minuti i pomina no jas ne zaspav do 6h. Pa spored toa sto istrazuvav deneska mislam deka doziveav panicen napad, sto mislite vie dali se raboti za panicen napad ili mozebi nesto drugo ?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
99
Поени од реакции
70
Interesna tema, posebna za nasite prostori. Eve jas sum 31 godina ziveam i 80% od zivotot go ziveev vo depresija. Depresija e sostojba kako da imas paraliza vo sebe ili rak na mozokot kakp nekoj vika....
Mojot zivot e dobar, zdrav sum se taka normalno i ok ama nesto vo mene sto ne cini. Nemozev veke da izdrzam frliv se i rekov ili ke bidam kako sto treba ili ke pravam najloso.
6 meseci se zatvoriv ( se odaleciv od se negativno inaku odev na rabota i se normalno) i vlegov vo site sustini na mozokot site knigi od personal development gi procitav najmalku po 3 pati.
Denes sum poln so samdodoverba i ispadnav od taa dupka, a taa dupka se negativnite misli i vnatresnite strahovi, somnezi. Znaci zivotot da ti bide kako pesna treba da se napravat nekoi raboti i da se odalecis od drugi ( se negativno sto ti vlijae) i da se proucis sebe si i da navlezes vo pozitivni naviki a osobeno nankoj nacin ti funkcionira mozokot. Zamenuvanjeto na negativnite misli so pozitivni i pobeda nad stravot e vrvot na sekoj covek. Eve i den denes retko mi se javuva toj stadium no znam svesno kako da go nosam po burek... se e rezultat na 6 meseci izolacija i zapoznavanje sebesi i navleguvanjr vo centarot na personal development... Ne ti treba ni apcija ni antidepresivi se moze da napravis sam, samo treba hrabrost. Ako nekoj saka sovet neka pisi. No mora da si svesen deka sakas da se smenis toa e prvata tocka posle e polesno.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
711
Поени од реакции
253
Здраво веќе една година пијев по 20 мг Депрозел и сега веќе втор месец пробувам да ги исклучам ради тоа што немам веќе потреба од нив така што сега ја намалив терапијата и зимам по 10 мг и ми оди супер но кога пробувам да пијам еден ден а еден не имам по малку вртоглавици,не многу страшни но сепак имам...

Дали некој има искуство со исклучување на овој лек ? според мојот доктор полека полека се прави прогрес особено кога се исклучуваат но искрено сакам што е можно побрзо да ги баталам и секој совет е добредојден
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
132
Здраво веќе една година пијев по 20 мг Депрозел и сега веќе втор месец пробувам да ги исклучам ради тоа што немам веќе потреба од нив така што сега ја намалив терапијата и зимам по 10 мг и ми оди супер но кога пробувам да пијам еден ден а еден не имам по малку вртоглавици,не многу страшни но сепак имам...

Дали некој има искуство со исклучување на овој лек ? според мојот доктор полека полека се прави прогрес особено кога се исклучуваат но искрено сакам што е можно побрзо да ги баталам и секој совет е добредојден
Депрозелот штом си го примал сигурно дека си имал и потреба од тоа. Штом твојот доктор одлучул дека не ти е потребен повеќе значи проценил дека повеќе немаш потреба од овој лек, односно дека твојата психичка ситуација е подобрена и ти треба да си радосен заради тоа. 20мг е препорачана дневна доза, сега си на 10мг, но треба да ги слушаш препораките што сигурно ти се дадени од твојот доктор. Значи 10мг да, но не преку еден ден, за да немаш нус појави. Не се работи за лек со кој можеш да си играш. Групиран е од селективни инхибитори кои влијаат врз сератонинот. Но не е толку тежок лек за оставање секако во договор и почитување на истиот од страна на докторот. Се оставаат и многу потешки групи на лекови без потреба од хоспитализација односно чистење со инфузиски раствори не се грижи. Слушај го твојот доктор, но прерипувања не треба да има односно денес пијам утре не ми треба не пијам.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
711
Поени од реакции
253
Депрозелот штом си го примал сигурно дека си имал и потреба од тоа. Штом твојот доктор одлучул дека не ти е потребен повеќе значи проценил дека повеќе немаш потреба од овој лек, односно дека твојата психичка ситуација е подобрена и ти треба да си радосен заради тоа. 20мг е препорачана дневна доза, сега си на 10мг, но треба да ги слушаш препораките што сигурно ти се дадени од твојот доктор. Значи 10мг да, но не преку еден ден, за да немаш нус појави. Не се работи за лек со кој можеш да си играш. Групиран е од селективни инхибитори кои влијаат врз сератонинот. Но не е толку тежок лек за оставање секако во договор и почитување на истиот од страна на докторот. Се оставаат и многу потешки групи на лекови без потреба од хоспитализација односно чистење со инфузиски раствори не се грижи. Слушај го твојот доктор, но прерипувања не треба да има односно денес пијам утре не ми треба не пијам.

Според докторот така се од кажуваат Депрозелот...последна фаза од одкажување е ден пијам 10 мг па ден не пијам, месец дена така па после тоа целосно ги исклучувам,секако пред тоа ги пиев 2 месеца по 10 мг секој ден и сега од први овој месец почнав со ден 10 мг и ден без...
 
Член од
31 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Може ли некој да опише како изгледаат тие панични напади?
Da ne dojde do toa da go osetis. Samo znam deka ne postoi covek ili doktor sto moze da te ubedi deka si vo red i ne e nisto strasno. Jas pijam heleks 0.25 ili 0.5mg po potreba vo periodi koga poradi nesto osekam poveke voznemirenost
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.068
Поени од реакции
49.802
Може ли некој да опише како изгледаат тие панични напади?
Никако :icon_mrgr:. Од мое искуство, паничен напад можам да го објаснам како кога се е во ред со тебе, немаш никакви проблеми, најнормално функционираш и наеднаш ќе те фати огромен страв/паника дека во моментот може нешто да ти се случи нешто лошо ( паметот те тера на најлошите работи )... паничните напади не траат многу, барем оние обичните едно 10-15 секунди, али доволно да те стресат во билокој момент. Некои луѓе се смируваат со апчиња, други со длабоки дишења, трети пак само излагаат 5 минути на воздух додека да се смират.

Мене последниот ми беше во Декември, и го контролирам со длабоко дишење и излагање на свеж воздух.

Еве де читни од википедија...

 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
132
Според докторот така се од кажуваат Депрозелот...последна фаза од одкажување е ден пијам 10 мг па ден не пијам, месец дена така па после тоа целосно ги исклучувам,секако пред тоа ги пиев 2 месеца по 10 мг секој ден и сега од први овој месец почнав со ден 10 мг и ден без...
И како се осеќаш дента кога примаш 10мг, а како дента кога не? Лично ти каде ја гледаш разликата гледајќи го едниот и другиот ден споредбено, бидејќи тоа може да биде индивидуално кај секој пациент.
Медицински скоковите баш и не ми се допаѓаат бидејќи во повеќето ситуации имаат изразени негативни ефекти, на последните конгреси (2011-сега) што сме ги посетувале надвор од РМ има доста современи методи во врска со ова. Дали си примал и дали сеуште примаш и други медикаменти? Кај кој доктор си ако не е тајна?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
711
Поени од реакции
253
И како се осеќаш дента кога примаш 10мг, а како дента кога не? Лично ти каде ја гледаш разликата гледајќи го едниот и другиот ден споредбено, бидејќи тоа може да биде индивидуално кај секој пациент.
Медицински скоковите баш и не ми се допаѓаат бидејќи во повеќето ситуации имаат изразени негативни ефекти, на последните конгреси (2011-сега) што сме ги посетувале надвор од РМ има доста современи методи во врска со ова. Дали си примал и дали сеуште примаш и други медикаменти? Кај кој доктор си ако не е тајна?
Па ок се осеќам кога зимам по 10 мг иако сакам скрос да ги баталам по што уште на почетокот направив грешка што воопшто ги почнав,во мојот случај имав проблем со самодовербата и мислев дека морам да ги пијам и имав големи очекувања но проблемот е во главата,mindset...кога зимам еден ден а еден ден не минимално на моменти ми се врти и по малку побрзо ми чука срцето,на консултација со докторот кога се чувствувам така значи дека треба да пробам да ги зимам бар уште еден месец по 10 мг и после пак да почнам ден зимам ден не...еве веќе 3-4 месеци зимам по 10мг и пробувам на секој месец така (обично на почеток на месец) ден зимам ден не,ако почне да ми се врти пак,си продолжувам со 10 мг...инаку предходно пиев 9 до 11 месеци по 20мг пред да ги намалам на 10мг,докторот е директор на една клиника не би сакал да го именувам.
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
132
Па ок се осеќам кога зимам по 10 мг иако сакам скрос да ги баталам по што уште на почетокот направив грешка што воопшто ги почнав,во мојот случај имав проблем со самодовербата и мислев дека морам да ги пијам и имав големи очекувања но проблемот е во главата,mindset...кога зимам еден ден а еден ден не минимално на моменти ми се врти и по малку побрзо ми чука срцето,на консултација со докторот кога се чувствувам така значи дека треба да пробам да ги зимам бар уште еден месец по 10 мг и после пак да почнам ден зимам ден не...еве веќе 3-4 месеци зимам по 10мг и пробувам на секој месец така (обично на почеток на месец) ден зимам ден не,ако почне да ми се врти пак,си продолжувам со 10 мг...инаку предходно пиев 9 до 11 месеци по 20мг пред да ги намалам на 10мг,докторот е директор на една клиника не би сакал да го именувам.
И така секој месец пробуваш ден зимаш, ден не и ако не оди работата продолжуваш со терапијата 10мг дневно.
На тој начин се вртиш во круг, не постигнуваш ништо....
Не е етички да се мешам во работата на колега....иако сум во приватно здравство
Вака можам само да ти дадам совет да ја ослободиш главата, најди си некое хоби, пешачењето помага многу.
Самодовербата мораш да ја градиш..постепено но мудро
Инаку тахикардијата, резултат од апстиненција -НО дали предизвикано од недостаток на хемиско својство или пак од самата мисла дека тој ден не си пиел ништо;).
Ако е во прашање само депрозелот (не кажа дали биле односно се вклучени и други медикаменти), по 1 год 20мг/ден, се "кине" навистина брзо.
Зависност се ствара точно, но не е толку страшно и тешко да се остави целосно секако водено по правилна шема.(y)
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
711
Поени од реакции
253
И така секој месец пробуваш ден зимаш, ден не и ако не оди работата продолжуваш со терапијата 10мг дневно.
На тој начин се вртиш во круг, не постигнуваш ништо....
Не е етички да се мешам во работата на колега....иако сум во приватно здравство
Вака можам само да ти дадам совет да ја ослободиш главата, најди си некое хоби, пешачењето помага многу.
Самодовербата мораш да ја градиш..постепено но мудро
Инаку тахикардијата, резултат од апстиненција -НО дали предизвикано од недостаток на хемиско својство или пак од самата мисла дека тој ден не си пиел ништо;).
Ако е во прашање само депрозелот (не кажа дали биле односно се вклучени и други медикаменти), по 1 год 20мг/ден, се "кине" навистина брзо.
Зависност се ствара точно, но не е толку страшно и тешко да се остави целосно секако водено по правилна шема.(y)
Па искрено незнам дали се вртам во круг или не битно сакам што е можно побрзо да ги оставам,иначе станува збор за Пароксетин а не депрозел иако почнав со депрозел а сега само валда го сменија името од Депрозел во Пароксетин...кој е твој совет за да ги одкажам што е можно побрзо ?
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
475
Поени од реакции
558
Па ок се осеќам кога зимам по 10 мг иако сакам скрос да ги баталам по што уште на почетокот направив грешка што воопшто ги почнав,во мојот случај имав проблем со самодовербата и мислев дека морам да ги пијам и имав големи очекувања но проблемот е во главата,mindset...кога зимам еден ден а еден ден не минимално на моменти ми се врти и по малку побрзо ми чука срцето,на консултација со докторот кога се чувствувам така значи дека треба да пробам да ги зимам бар уште еден месец по 10 мг и после пак да почнам ден зимам ден не...еве веќе 3-4 месеци зимам по 10мг и пробувам на секој месец така (обично на почеток на месец) ден зимам ден не,ако почне да ми се врти пак,си продолжувам со 10 мг...инаку предходно пиев 9 до 11 месеци по 20мг пред да ги намалам на 10мг,докторот е директор на една клиника не би сакал да го именувам.
Можеби ќе ти звучи глупаво ова што ќе ти го кажам и ќе си помислиш дека нема никаква врска со тоа погоре што си го напишал. Те советувам да отидеш и да ја провериш тироидната жлезда односно хормоналниот статус. Тахикардиите може да се случуваат и поради неа односно преголемиот стрес со кој си се соочил можеби ја нарушила нејзината работа. Инаку со самодовербата голем број на луѓе имаат проблем само вешто го кријат тоа. Во поглед на терапијата не можам да ти дадам совет оти не сум имал такво искуство.
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
132
Па искрено незнам дали се вртам во круг или не битно сакам што е можно побрзо да ги оставам,иначе станува збор за Пароксетин а не депрозел иако почнав со депрозел а сега само валда го сменија името од Депрозел во Пароксетин...кој е твој совет за да ги одкажам што е можно побрзо ?
Paroxetin или Deprozel е истата генерика "paroxetine". Нека не те плашат со тироиди и слично,,,,,дијагнози . Вртоглавицата, повремената тахикардија и слично се типични нус појави од лекот.
Вака преку интернет е невозможно да ти дадам совет како побрзо да ги оставиш. Не сум извршил преглед, не ја познавам твојата мед. историја.
Но можам да ти дадам совет што би бил да одиш на второ медицинско мислење, како пациент секако тоа е твое право.
Има едноставни современи методи, пр. Helex 0.25mg да се вклучи на краток интервал и слично. Како и да е, ништо на своја рака.
 
На врв Bottom