Анксиозност

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Добро, дали некој разговара со вас, или само ви препишуваат медикамент и ве пуштаат да си одите?
Ако и разговараат, зборуваат за себе и за своите проблеми, т.е. колку е неблагодарна работата со која се бават.
Многу се ретки оние што ја одбрале таа работа затоа што сакаат да ја работат.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
90% од психијатриве кај нас само препишуваат. Каков разговор.. Затоа на прсти се бројат квалитетните.
Разговараат со пациентите едно минута две по два-три збора и одма се знае хелекс, диазепам, пароксетин, асентра... контрола по месец дена или по 2-3 месеца и тоа е тоа !
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Дали е анексиозност или е од нервна база, но одеднаш последно време ми се качува притисок обично ми е нормален ама последно време знае одендаш да се качи до 140 со 90-95 и тоа ме прави многу лошо да се чуствувам, имам чуство дека ке паднам во несвест, ме стега нешто позади главата и вратот и конфузен сум ... дали таквиот притисок што однеднаш се појавува и самиот се враќа на нормала е опасен?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали е анексиозност или е од нервна база, но одеднаш последно време ми се качува притисок обично ми е нормален ама последно време знае одендаш да се качи до 140 со 90-95 и тоа ме прави многу лошо да се чуствувам, имам чуство дека ке паднам во несвест, ме стега нешто позади главата и вратот и конфузен сум ... дали таквиот притисок што однеднаш се појавува и самиот се враќа на нормала е опасен?
Не, дефинитивно не е од анксиозност, може да е од нервоза и стрес. Исто така зависи многу и од хидратација, физичка активност и диета.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Не, дефинитивно не е од анксиозност, може да е од нервоза и стрес. Исто така зависи многу и од хидратација, физичка активност и диета.
Фала на одговорот... но исто така сакав да дознам дали треба третман со терапија или да се обидувам да сменам животен стил само... дали е опасен истиот ваквиот притисок со постојан висок притисок
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Фала на одговорот... но исто така сакав да дознам дали треба третман со терапија или да се обидувам да сменам животен стил само... дали е опасен истиот ваквиот притисок со постојан висок притисок
Ако е на кратки интервали, не е ништо посебно страшно.....(мада зависи до колку се качува треба да мериш) ама ако останува покачен, онда е најопасната појава што може да ти се случи на долг рок.

Најлесен начин, затоа што другите нема да сакаш да ги примениш, ти е да ги земеш овие 2 работи од аптека.

Магнезиум
Таурин

И да почнеш да пиеш чај од хибискус, по 1л на ден 2-3 пати низ денот, тоа е тоа. Од сол бегај, и од благо во големи количини исто така.

Ова ти е лесната варијанта, ако сакаш подобро да се посветиш, друго е.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Ако е на кратки интервали, не е ништо посебно страшно.....(мада зависи до колку се качува треба да мериш) ама ако останува покачен, онда е најопасната појава што може да ти се случи на долг рок.

Најлесен начин, затоа што другите нема да сакаш да ги примениш, ти е да ги земеш овие 2 работи од аптека.

Магнезиум
Таурин

И да почнеш да пиеш чај од хибискус, по 1л на ден 2-3 пати низ денот, тоа е тоа. Од сол бегај, и од благо во големи количини исто така.

Ова ти е лесната варијанта, ако сакаш подобро да се посветиш, друго е.
Фала многу за одговорите
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Од сол бегај
Престани да ги лажеш луѓето.
@Taxi_Driver не бегај од обична нормална сол, туку бегај од чипсови и грицки.
Shaking up the Conventional Wisdom on Salt
What Science Really Says about Sodium and Hypertension
Salt: Are you getting Enough? (More Sodium & Health)
https://www.youtube.com/watch?v=amJ-ev8Ial8
WHY Low Salt Stresses the Body (Sodium, Hormones & Potassium)
https://www.youtube.com/watch?v=0bNdhM4vt4I
Low Sodium's link to Fat Gain & Insulin Resistance (Salt vs. Sugar)
https://www.youtube.com/watch?v=-ygExIZm7Wo
The Sodium Myth & Why We Need It!
https://www.youtube.com/watch?v=plEulSI2RsY
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Веќе трет месец психијатарот ми дава цитрам си пијам по половина апче и делува одлично ама пак некој мисли ми се навраќаат од време на време. Денес ми даде респеридон, читам дека е за контрола на мисли, чуства итн. Ми нагласи психијатарот дека е и за жизофренија да кажам дома а не се плашат оти немам фала богу таква работа туку дека е за контрола на мислите и дека само месец ќе ги пијам. Не дека нон стоп се замарам ама ми рече опседнат си со некој работи ќе те среди одам месечно на психијатар и да имаме разговор и се останато па ме интересира пошто ств сум загржиен дали да ги почнам или не. Цитрамот ми е сосем ок ама овие баш ме загрижуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom