Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

 1. Миле Точката

  Миле Точката

  Член од:
  25 февруари 2014
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  4
  Јас сум сега социјално неактивен откако почнаа да ме фаќаат некои панични напади па и сега се чудам како почнаа така наеднаш. Пред тоа излегвав нормално, одев на факултет, имаше некои денови со тој другарот мој по цел ден дома не си одевне. Јас сакам да излегвам и да се дружам и колку што можам излегвам не се затварам толку дома ама поради како да ја наречам мојата состојба, болест или што и да е потоа неможам да се опоравам во главава некое време ако ми се случи некој напад меѓу луѓе. Цело време ќе се нервирам зошто така... што велат сега тие за тоа... и едноставно ме утепува тоа едно два три дена.Ќе соберам сили пак ќе отидам некаде ама потоа пак исто. Сега имам еден другар со кој се чубствувам посигурно и можам да се опуштам и нотмално да разговарам со него ама ако има барем уште еден со нас и јас мислам дека ако се вмешам во разговор или ако нешто ме прашуваат јас ќе се стопам.Единствено нормално решение што досега сум го пронашол за нормално излегување и дружење ми е алкохолот, и тоа во поголеми количини ама јбг не е за секој ден
   
  Последно уредено: 7 декември 2017
 2. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.543
  Допаѓања:
  12.388
  Па супер ти е решението. Зошто не секој ден? Почни секој ден. Не е толку страшно алкохол да пиеш. Само те дехидрира што значи треба да пиеш повеќе вода во тие периоди и немаш гајле.
   
 3. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.087
  Допаѓања:
  3.980
  Nemoj druze ne me razocaruvaj ako si dosol do toj stepen so alkohol da resavas zdravstveni pa i bilo kakvi drugi problemi togas si ja utnal rabotata ... ALKOHOLOT definitivno nema da ti gi resi zdravstvenite problemi bilo da se psihicki kako i fizicki tuku ke te napravi zavisnik od nego i uste tolku ke ti gi prodlaboci problemite !
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  971
  Допаѓања:
  297
  Не се замарај, со дијагнози...Ако не земаш некакви таблети пи си умерено. Ако земаш нешто немој алкохол.
  Инаку за социјалните активности е многу чудна работа...и мене еден период ми беа проблем...нешто како да не приметат луѓето нешто. Сега тотално ми е гајле што мислат за мене...би излегол и гол на улица...само фигуративно...пријатели се променлива категорија. Сега ги имаш утре ги немаш...генерално досадни ми се луѓето повеќе проблем ми е што морам да молчам и да им ги слушам нивните идеи и само да климам и гледам бледо. Да кажам што мислам не ми се прави зошто треба да дебатирам а тоа ме нервира. Порано избувнувава за се...сега може било што да тресат и мене од едно уво ми влага од друго ми излага. Научи се така...биди си фин со нив...ама да знаеш секогаш дека твоето мислење е повредно од тоа на другите, земи си го како факт тоа кој немора да го докажуваш аксима се вика тоа во математиката. Ама ароганција и нападност никако и некултура...ако е некој таков тој/таа си има проблем и не вреди да се замараш со тоа. Животот не ни трка ни судница...а уште помалку дебата за етика, политика итн...губење време е тоа.
  Проблемот е стигмата...никаков проблем и ништо страмотно не е да добиеш паничен напад пред луѓе...треба ли луѓето што имаат епилепсија да се плашат дека ќе добијат напад во јавност кој изгледа 10 пати пострашно од паничен напад и е многу поопасен...не треба ама за жал тоа се случува па поред епилепсија накалемуваат и депресии и други психички ствари. Тие што судат ќе им биде судено...така пишува во Библијата.
  --- Споено дупло мислење, 9 декември 2017 во 13:13 ---
  Јас одев доста многу по психијатри...од лековите видов ефект посебно од седативи. Но дека ќе ти помине само од нив тешко ама дека делуваат делуваат. Инаку од искуство некои психатри/психолози ми биле тапа некои ми се добри...си избрав 1-2 кои ми се ОК и одам кај нив...сега се ми е ОК се вратив како порано...дури и порелаксиран сум од тоа што бев пред некои шајзиња да ми се десат а зимав и некои ректреативни срања. Уште одам кај овие психијатри и земам некоја блага терапија...поиште ок ми е муабетот со лекарите дури одам со мерак. Повеќе превентивно од терапевски...Покрај терапија лек е и време, трпение, одмор, воља, верба, добри другари, семејства и паметни совети од психотерапевти...и физичка активност и здрав живот исто така помага...но мислам дека најбитно е да се почне од редовно спиење и јадење и пиење течности после постепено и други работи треба...има секогаш горе доле не е линеарна прогресија.
  Инаку не сум сигурен дека ти е 100% на психичка база не е лошо и друго да испиташ...
   
  Последно уредено: 9 декември 2017 во 13:13
  На Anon и head им се допаѓа ова.
 5. coraline

  coraline

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  165
  Јас еден update да направам. После скоро три години на антидепресиви, ги оставив конечно и многу ама многу подобро се чувствувам. Фала богу уште имам моменти коа сум анксиозна, али истите ги имав и коа бев на апчиња. Медитација у многу вежбање ептен ми помагаат. Значи се може да се надмине состојбата
   
  На Ailurophile, The Vampire и StefusRefus им се допаѓа ова.
 6. The Vampire

  The Vampire

  Член од:
  15 март 2009
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  10
  Денес бев на психијатар бидејќи подолго време имам промени на расположение, вознемиреност. (особено насабајле), проблеми во социјализација, деконцентрација... И докторката ми препиша paroxetine, па какво мислење имате за лекот? Дали помага, контраефекти, дали ствара зависност? Фала
   
 7. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.712
  Допаѓања:
  12.387
  Добро, дали некој разговара со вас, или само ви препишуваат медикамент и ве пуштаат да си одите?
   
 8. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.467
  Допаѓања:
  133.367
  90% од психијатриве кај нас само препишуваат. Каков разговор.. Затоа на прсти се бројат квалитетните.
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 9. coraline

  coraline

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  165
  Јас го пиев година ипол. Додека се навикнав многу ми се гадеше. Друг side effect е поправање, јас качив преголем број на кила за тој период, што на пример не ми беше случајот со друг антидепресив. Ама помага прилично додека да собереш сили да ја надминеш состојбата. Зависност ствара многу, кога дојде периодот за откажување е тука мислам дека е пеколот. Наркоман не ми беше рамен. Повраќав, се препотував, па се тресев. Деперсонализација, вртоглавици, несоница. Искрено ми беше прегадно. Од се срце ти посакувам да си отидеш и на психолог и да видиш дали ќе можеш да си ја надминеш состојбата без апчиња.
   
 10. The Vampire

  The Vampire

  Член од:
  15 март 2009
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  10
  Па искрено не планирам да го пијам толку долго, а и ми рече докторката дека ќе ми препише најмала доза - 5мг. Нз искрено како ќе ми делува, дај Боже се да излезе океј.
   
 11. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.079
  Допаѓања:
  14.739
  Ја па мислев вежбање не помага, одлично што кај тебе работело......
   
 12. The Vampire

  The Vampire

  Член од:
  15 март 2009
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  10
  Инаку добар психолог да ми препорачате, во Скопје или Велес?
   
 13. coraline

  coraline

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  165
  Ха очекував цитат од тебе. Додека бев на антидепресиви не ми помагаше, еве да нагласам :)
   
 14. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.079
  Допаѓања:
  14.739
  И што ти кажува тоа за анти-депресивите?
   
 15. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.543
  Допаѓања:
  12.388
  Дека се многу моќни кога не вежбаш.
   

Сподели преку: