Анксиозност

Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Јас земам freyherr, без халуциогени ефекти маслото. Месец дена скоро го користам, сега за сега не чувствувам некоја промена можеби е рано не знам :)
Дали некој има пробано масло од канабис против анксиозност? Ме интересираат ваши искуства, доколку имате. Фала :)
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Дали некој има пробано масло од канабис против анксиозност? Ме интересираат ваши искуства, доколку имате. Фала :)
Јас имам земано масло од канабис. За кратко време го прекинав, бидејќи ми ги зголемиваше сите соматски симптоми, немирот, анксиозноста и депресијата. Со еден збор ми делуваше репресивно врз нервниот систем. Но, познавам луѓе кај кои маслото имало добар антидепресивен и анти-анксиолитички ефект и во добар дел им помогнало. Мене лично не ми помогна, затоа не можам да ти го препорачам. Можеби се е индивидуално и зависи од типот на анксиозноста и карактерот на човекот.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Како беша она, сјебан мозок?? :)

Невропластиката според мене е една од најдобрите работи што може да му се случат на човештвото.
Само треба повеќе да се инвестира во неа и да биде позастапена во медицината, затоа што за жал е сеуште прилично непозната како тема.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ако ве прашаат што е анксиозност. Кажете им дека тоа е борба со повторливи мисли и ирационални стравови.

Навистина е фрустрирачки да се бориш со сите тие непосакувани мисли. Не знам кое е тоа својство на мозокот, дали е можеби некаква еволутивна карактеристика што нон стоп не потсетува на она што не сакаме да мислиме, и тоа баш во оној момент кога несакаме на тоа да мислиме.

На тие што ја надминале анксиозноста и депресијата не знам како им успева да ги одбиваат тие лоши мисли.

Навистина вие што сте успеале, споделете со нас како научивте да ги одбивате црните мисли . Како престанавте да мислите на она што не сакате ? Знам дека ве има такви.

Аман луѓе кажувајте иљач затоа што јас пукнав.

Џабе спорт, психо сесии, фармакотерапии кога мислите пак знаат да се вратат. :/
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
иљач = истроши ја енергијата.Трошење подразбирам фати вежбање,рекреација,шетање. Мене доста ми помогна да ја решам нервозата и стравот кога прв пат се вработив.Работев со луѓе,пари и пациенти.Доста делумно од луѓето ги не знаев.Движење-мижење,средби,километража под нозе,едноставно фокусот на мислење се смени.Па плата.Членарина у теретана.Работа,право у теретана кај Оли.Доаѓај дома.Кома.Утре од 9 до 4 на работа.Рутина создадов.Слободен период средба со копиљаци од улица.Ем пари,врски и се средуваш.Фокусот ти е на друго место.Многу е важно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако ве прашаат што е анксиозност. Кажете им дека тоа е борба со повторливи мисли и ирационални стравови.

Навистина е фрустрирачки да се бориш со сите тие непосакувани мисли. Не знам кое е тоа својство на мозокот, дали е можеби некаква еволутивна карактеристика што нон стоп не потсетува на она што не сакаме да мислиме, и тоа баш во оној момент кога несакаме на тоа да мислиме.

На тие што ја надминале анксиозноста и депресијата не знам како им успева да ги одбиваат тие лоши мисли.

Навистина вие што сте успеале, споделете со нас како научивте да ги одбивате црните мисли . Како престанавте да мислите на она што не сакате ? Знам дека ве има такви.

Аман луѓе кажувајте иљач затоа што јас пукнав.

Џабе спорт, психо сесии, фармакотерапии кога мислите пак знаат да се вратат. :/
Направи комплетна крвна слика со сите хормони. И гликоза толеранс тест.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ако ве прашаат што е анксиозност. Кажете им дека тоа е борба со повторливи мисли и ирационални стравови.

Навистина е фрустрирачки да се бориш со сите тие непосакувани мисли. Не знам кое е тоа својство на мозокот, дали е можеби некаква еволутивна карактеристика што нон стоп не потсетува на она што не сакаме да мислиме, и тоа баш во оној момент кога несакаме на тоа да мислиме.

На тие што ја надминале анксиозноста и депресијата не знам како им успева да ги одбиваат тие лоши мисли.

Навистина вие што сте успеале, споделете со нас како научивте да ги одбивате црните мисли . Како престанавте да мислите на она што не сакате ? Знам дека ве има такви.

Аман луѓе кажувајте иљач затоа што јас пукнав.

Џабе спорт, психо сесии, фармакотерапии кога мислите пак знаат да се вратат. :/
Ако ти е нож до коска (а не мора да ти е за да пробаш), искрено посакувам да отидеш на хомеопат.

П.С: За сите оние кои постов ќе ги напали да почнат да рипаат, да хејтаат и да млатат празна слама како тоа не фукнционира, морам да се оградам и да кажам СТОП предвреме, немам намера да објаснувам повеќе, освен на оние кои ги интересира и имаат мака.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ако ве прашаат што е анксиозност. Кажете им дека тоа е борба со повторливи мисли и ирационални стравови.

Навистина е фрустрирачки да се бориш со сите тие непосакувани мисли. Не знам кое е тоа својство на мозокот, дали е можеби некаква еволутивна карактеристика што нон стоп не потсетува на она што не сакаме да мислиме, и тоа баш во оној момент кога несакаме на тоа да мислиме.

На тие што ја надминале анксиозноста и депресијата не знам како им успева да ги одбиваат тие лоши мисли.

Навистина вие што сте успеале, споделете со нас како научивте да ги одбивате црните мисли . Како престанавте да мислите на она што не сакате ? Знам дека ве има такви.

Аман луѓе кажувајте иљач затоа што јас пукнав.

Џабе спорт, психо сесии, фармакотерапии кога мислите пак знаат да се вратат. :/
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не постои човек што некогаш не бил анксиозен, сакаш да кажеш дека не сите се хронично анксиозни.
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Како нов член на форумот а и лице кое ...условно кажано му е дијагностицирана општа анксиозност на 20 години (сега имам 34) значи над 14 години.....
Долго време првиот пат се мачев сам без лекови да се справам со анксиозност...општа вознемиреност опсесивни мисли и неспиење (о боже најстрашно беше неспиењето а и денес е)...
Муабетот ми е првиот пат без лекови се мачев 2 години што се не пробав тогаш и не направив од хата Јога до Валеријана до возење точак и се....ми се појавија опсесивни мисли врткање стихови на песни во глава до лудило, ми сметаа регистарски таблици на коли и тако даље.
Вториот пат причина растур на сериозна врска ама со Пароксетин се среди за месец и пол...не ни памтам....
Третиот пат....пред 2 години промена на рботно место (трауми од тоа)...повторно пароксетин се среди за месец...месец и пол не памтам) и го пиев 4 месеци отприлика и тоа само 10 мг. на ден...
Сега повторно исто ....нема реално турбулентен период во мојот живот ама ете пак неспиење е тоа е она што мене ме плаши...
Реалноста е дека антидепресивите помагаат тоа е факт и тоа за подобро стабилизирање на психата и душата на човекот но не го лечат причинителот на нарушувањето...верувајте јас се измачувам со анксиозност подолго од 14 години не е нешто што го тропам од памет
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Купете Activia од вашата најблиска продавница и конзумирајте редовно по едно дневно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom