Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

 1. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  77
  Дали од силно срцебиење од анксиозни напади може да се добие срцев удар или нешто друго посериозно?
   
 2. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.248
  Допаѓања:
  4.605
  Не сретнав дека некој напишал - многу е битно после будење да не се излежавате во кревет по пола саат, саат или поише, зашто реално има луѓе што прават така ( јас правев така ), туку одма да станете и да се зафатите со некоја активност ( било каква, што и да е - праење кафе, спремање за на работа / факс или што и да е ).
   
  anya.13, Spiegel, Ligar и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.972
  Допаѓања:
  13.203


  Секој еден збор од видеово е од голема важност. Пробајте да сфатите сè што „сака да каже писателот“.
   
 4. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.652
  Допаѓања:
  36.295
  Најпрво Здраво на сите, од кога сум на форумов не сум свртел поголемо внимание на темава, но еве сега ја читам, па сакам и јас да ви дадам поддршка на сите, затоа што верувам и знам дека анксиозноста е нешто претешко, но кога тогаш и таа ќе исчезне. Што било, а не поминало и ова ќе помине.

  Јас веќе некое време се обидувам да медитирам, а имам слушнато дека медитацијата помага и кај анксиозните луѓе. Така да топло ви препорачувам да го погледнете Јутуб каналот на женава, многу утеха, позитивна енергија и решенија ќе најдете.


  И би сакал да ве прашам нешто во врска со анксиозноста, депресијата и останатите психички проблеми..........., дали тие се појавуваат само како резултат на нарушување на психата/стрес или сепак постои нешто физички што се случува во организмот, како промена на хормони, на пример серотонинот?
   
 5. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.701
  Допаѓања:
  15.153
  Пробајте да изедете коцка чоколадо кога ќе добиете паничен напад, и видете колку и дали ќе ви помогне. Поготово кога спиете, ставете до кревет било што благо. Ако ви се подобрат осетно симптомите, проверка за предијабет - дијабет.
   
 6. Vori

  Vori ВАШ ЛИК И ДЕЛО

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  4.917
  Допаѓања:
  2.910
  Многу лош совет е да јадеш чоколодо или благо(поготово голема количина шеќер) пред процес на спиење или при процес на спиење .... Едноставно го прекинуваш процесот на мозокот навечер ..... Џабе не е правило до 8/9 ч крај на јадење .... Ако се добие паничен напад,доаѓа до насобрана голема хемиска реакција на адреналин во мозок .... Најдобро е да фати да истроши моментално насобраното,да може да се релаксира стресот ....
   
 7. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.701
  Допаѓања:
  15.153
  Врати се пак, и види што напишав.
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.566
  Допаѓања:
  8.282
  Очигледно не ја разбра пораката.
   
 9. thE^Doctor

  thE^Doctor

  Член од:
  19 април 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Mozno e da imash problemi so zolchkata, bidejki prethodno spomna i izmetot ti bil svetlo kafeav. Pa ne e loso toa da go proverish.
   
 10. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  77
  Препорачајте чај.
   
 11. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  502
  Допаѓања:
  770
  Ankcioznosta e realen i siroko prostranet problem koj izmacuva ogromen broj na mladi deckovci kako Vas.
  Predlog za hobija i lajfstajl koj namaluva ankcioznost:

  1. Sedenje pred kompjuter
  2. Igranje video igri
  3. Dopiranje na odredeni delovi od sopstvenoto telo
  4. Indi muzika
  5. Razmisluvanje za tvojata idealna devojka
  6. Onlajn diskusii
  7. Pobeda vo onlajn debati
   
  На LordDragonII и Anon им се допаѓа ова.
 12. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Маточина, камилица, лаванда, кантарион, валеријана, passion flower. Ако сакаш да те збуца појако, микс од овие, ама не повеќе од една лажичка(колку за една доза чај), пушти си Боб Марли и кулирај.
   
  На Solaire of Astora и kelaj им се допаѓа ова.
 13. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  77
  Сега пијам камилица. Лаванда барав по дуќаните, нигде не најдов. За микс имам читано дека може да дојде до компликации, незнам дали да верувам.
   
  На Nekojx му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Лаванда има и растенија саксиски да си ставиш во спална соба мирисот смирувало за спиење. Пробај и јога, медитација има одлични ефекти. Можеш да пробаш и да сликаш, акварел или дрвени бои, не е битно што, земи лист хартија и бои шарај како ти дојде
   
  На kelaj му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Миксови се продаваат веќе. Имаш и на виталија, нешто анти стрес беше...
   
  На kelaj му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: