Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

1. kelaj

kelaj

Член од:
    9 јули 2017
    Мислења:
    256
    Допаѓања:
    37
    Дали од силно срцебиење од анксиозни напади може да се добие срцев удар или нешто друго посериозно?

2. Solaire of Astora

Solaire of Astora

Член од:
    30 јули 2014
    Мислења:
    1.773
    Допаѓања:
    3.324
    Не сретнав дека некој напишал - многу е битно после будење да не се излежавате во кревет по пола саат, саат или поише, зашто реално има луѓе што прават така ( јас правев така ), туку одма да станете и да се зафатите со некоја активност ( било каква, што и да е - праење кафе, спремање за на работа / факс или што и да е ).

На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    8.246
    Допаѓања:
    11.971

Секој еден збор од видеово е од голема важност. Пробајте да сфатите сè што „сака да каже писателот“.

4. Sungerot Bob

Sungerot Bob Живеј го животот

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    30.539
    Допаѓања:
    35.808
    Најпрво Здраво на сите, од кога сум на форумов не сум свртел поголемо внимание на темава, но еве сега ја читам, па сакам и јас да ви дадам поддршка на сите, затоа што верувам и знам дека анксиозноста е нешто претешко, но кога тогаш и таа ќе исчезне. Што било, а не поминало и ова ќе помине.

Јас веќе некое време се обидувам да медитирам, а имам слушнато дека медитацијата помага и кај анксиозните луѓе. Така да топло ви препорачувам да го погледнете Јутуб каналот на женава, многу утеха, позитивна енергија и решенија ќе најдете.

И би сакал да ве прашам нешто во врска со анксиозноста, депресијата и останатите психички проблеми..........., дали тие се појавуваат само како резултат на нарушување на психата/стрес или сепак постои нешто физички што се случува во организмот, како промена на хормони, на пример серотонинот?

Сподели преку: