Анксиозност

Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Патам од анексиозност веќе 8 години но никогаш не сум имал вакви симптоми како последните 2 месеци, мислам овие се страшни веќе не знам дали е само анексиозност во прашање или нешто сериозно, и ако направив крвна слика се испадна добро апосолутно се, и крвен притисок ми е добро сега малку пулсот ми е покачен али тоа можеби е нормално под услови на голем стрес, страв обично ми е од 85-100 може и 105 преку ден , рано сабајле пулсот ми од 75-80, но муабетот повеќе ми беше со овие нови симптоми значи прво ме фаќа болка позади главата страшен сиклет имам позади главата како да ме стега, почнувам одма после тоа да немам никаква концентрација,паника ме фаќа не можам да се смирам, се потам, ако станувам имам вртоглавици како да сум на брод си одам, баланс 0, нозете не ги чуствувам, ми се чини тука ке паднам таму ке паднам, чуство од повраќање имам и ако не повраќам никогаш, и може да се случи ако пијам 5 милиграм дијазепам бедоксин и слични ствари после саат време да се смирам ама пак тоа чуство на стегање позади глава е пристуна само што после пијење 10 смиривачки апчиња смирено се чуствувам,ова е пекол не знам што ми се случува. Само и ова да кажам најечесто овие симптми ми се појавуват кога сакам за нешто да се концентрирам, пример нешто да учам или сфатам или нешто што од мене се бара да се реши, со еден збор кога ми треба концентрација најчесто ми се појавуват овие симптми или во случај на емоции, највеќе што ме плаши е дека овие симптоми веќе се секојдневни, но морам и ова да надврзувам во канцеларија на работа сум со една жена кој е скоро пред пензија но има уште најмалку 5 години ама таква негативна енергија шири жената значи ненормална, секој е лош само она е добра, секој е неспособен само она е способна, секој на неа и работи зад грб не знам што она тоа ама значи секој ден овие муабети треба да ги трпам секој божји ден се радувам како мало дете кога викенд иде само што нема да слушам исти мубаети од неа, значи такво идиотско створение немам сретнато. Нервоза ме фаќа само кога ке се појави не сум на раат во нејзино присуство аман
Дали од силно срцебиење од анксиозни напади може да се добие срцев удар или нешто друго посериозно?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Не сретнав дека некој напишал - многу е битно после будење да не се излежавате во кревет по пола саат, саат или поише, зашто реално има луѓе што прават така ( јас правев така ), туку одма да станете и да се зафатите со некоја активност ( било каква, што и да е - праење кафе, спремање за на работа / факс или што и да е ).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624

Секој еден збор од видеово е од голема важност. Пробајте да сфатите сè што „сака да каже писателот“.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Најпрво Здраво на сите, од кога сум на форумов не сум свртел поголемо внимание на темава, но еве сега ја читам, па сакам и јас да ви дадам поддршка на сите, затоа што верувам и знам дека анксиозноста е нешто претешко, но кога тогаш и таа ќе исчезне. Што било, а не поминало и ова ќе помине.

Јас веќе некое време се обидувам да медитирам, а имам слушнато дека медитацијата помага и кај анксиозните луѓе. Така да топло ви препорачувам да го погледнете Јутуб каналот на женава, многу утеха, позитивна енергија и решенија ќе најдете.




И би сакал да ве прашам нешто во врска со анксиозноста, депресијата и останатите психички проблеми..........., дали тие се појавуваат само како резултат на нарушување на психата/стрес или сепак постои нешто физички што се случува во организмот, како промена на хормони, на пример серотонинот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Пробајте да изедете коцка чоколадо кога ќе добиете паничен напад, и видете колку и дали ќе ви помогне. Поготово кога спиете, ставете до кревет било што благо. Ако ви се подобрат осетно симптомите, проверка за предијабет - дијабет.
 
Ф

Флеш

Гостин
Пробајте да изедете коцка чоколадо кога ќе добиете паничен напад, и видете колку и дали ќе ви помогне. Поготово кога спиете, ставете до кревет било што благо. Ако ви се подобрат осетно симптомите, проверка за предијабет - дијабет.
Многу лош совет е да јадеш чоколодо или благо(поготово голема количина шеќер) пред процес на спиење или при процес на спиење .... Едноставно го прекинуваш процесот на мозокот навечер ..... Џабе не е правило до 8/9 ч крај на јадење .... Ако се добие паничен напад,доаѓа до насобрана голема хемиска реакција на адреналин во мозок .... Најдобро е да фати да истроши моментално насобраното,да може да се релаксира стресот ....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Многу лош совет е да јадеш чоколодо или благо(поготово голема количина шеќер) пред процес на спиење или при процес на спиење .... Едноставно го прекинуваш процесот на мозокот навечер ..... Џабе не е правило до 8/9 ч крај на јадење .... Ако се добие паничен напад,доаѓа до насобрана голема хемиска реакција на адреналин во мозок .... Најдобро е да фати да истроши моментално насобраното,да може да се релаксира стресот ....
Врати се пак, и види што напишав.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Многу лош совет е да јадеш чоколодо или благо(поготово голема количина шеќер) пред процес на спиење или при процес на спиење .... Едноставно го прекинуваш процесот на мозокот навечер ..... Џабе не е правило до 8/9 ч крај на јадење .... Ако се добие паничен напад,доаѓа до насобрана голема хемиска реакција на адреналин во мозок .... Најдобро е да фати да истроши моментално насобраното,да може да се релаксира стресот ....
Очигледно не ја разбра пораката.
 
Член од
19 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
dali ovoj simptom moze da bide od anksioznos ili na psihicka baza ako imal nekoj vakov simptom go molam da mi pise ili da znae sto moze da bide znaci me faka bolka vo gorniot del od abdomenot koja se siri i na nakaj grbot i me pusti od 5 do 10 minuti:(
Mozno e da imash problemi so zolchkata, bidejki prethodno spomna i izmetot ti bil svetlo kafeav. Pa ne e loso toa da go proverish.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
Ankcioznosta e realen i siroko prostranet problem koj izmacuva ogromen broj na mladi deckovci kako Vas.
Predlog za hobija i lajfstajl koj namaluva ankcioznost:

1. Sedenje pred kompjuter
2. Igranje video igri
3. Dopiranje na odredeni delovi od sopstvenoto telo
4. Indi muzika
5. Razmisluvanje za tvojata idealna devojka
6. Onlajn diskusii
7. Pobeda vo onlajn debati
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Препорачајте чај.
Маточина, камилица, лаванда, кантарион, валеријана, passion flower. Ако сакаш да те збуца појако, микс од овие, ама не повеќе од една лажичка(колку за една доза чај), пушти си Боб Марли и кулирај.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Маточина, камилица, лаванда, кантарион, валеријана, passion flower. Ако сакаш да те збуца појако, микс од овие, ама не повеќе од една лажичка(колку за една доза чај), пушти си Боб Марли и кулирај.
Сега пијам камилица. Лаванда барав по дуќаните, нигде не најдов. За микс имам читано дека може да дојде до компликации, незнам дали да верувам.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Сега пијам камилица. Лаванда барав по дуќаните, нигде не најдов. За микс имам читано дека може да дојде до компликации, незнам дали да верувам.
Лаванда има и растенија саксиски да си ставиш во спална соба мирисот смирувало за спиење. Пробај и јога, медитација има одлични ефекти. Можеш да пробаш и да сликаш, акварел или дрвени бои, не е битно што, земи лист хартија и бои шарај како ти дојде
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Сега пијам камилица. Лаванда барав по дуќаните, нигде не најдов. За микс имам читано дека може да дојде до компликации, незнам дали да верувам.
Миксови се продаваат веќе. Имаш и на виталија, нешто анти стрес беше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom