Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
чекај,
нели е она кандидат на партијата?
Официјално е независен кандидат. И Апасиев е многу во право кога укажуваше дека го користи медиумскиот процент на ВМРО а уствари е независен кандидат...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.629
Официјално е независен кандидат. И Апасиев е многу во право кога укажуваше дека го користи медиумскиот процент на ВМРО а уствари е независен кандидат...
sobra potpisi?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
И ја така мислев за центар, комуњари со тапија ама па аларова и тодоров мислам дека имаа по 2 мандати. А за карпош и куманово си у право.
Да, за Аларова не бев сигурен дали беше од ВМРО и затоа реков еднаш имаат победено, а не сум сигурен ама мислам дека имаат и 2 победи во Центар. Инаку да, за Карпош и Центар има врска комуњарството односно тоа што практично целата власт, целиот систем во Македонија за време на СФРЈ го сочинуваат жители од овие две општини ама за Куманово нема многу врска муабетот со комуњарство :D, али ај да не ја упропастам темата со тагирање на пикса тука да објасни некои работи и колку му е лагоден на него животот во Куманово со ставовите што ги има, а кои се благоречено дупло бетер за Македонците од тие на пуно на пример.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.629
И собраа потписи од Вмро.

Независен кандидат е има различен број од Вмро. Она е број 82 на гласачко ливче, Дпмне е број 7.
komedija... bas da vidime sto ke bide ova, ovaa e ocigledno turkana i od kaleto
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
komedija... bas da vidime sto ke bide ova, ovaa e ocigledno turkana i od kaleto
Можно да е и тоа, па преку град Скопје да го преземе Вмро.

Мислам дека Тимчо Муцунски, Мисајловски па и Коце Трајановски подобро би поминале од неа. Очекував и посилна кампања да има, да влезе агресивно и да мава директно и јако, ама некако ми е без енергија, резервирано и исплашено. Ако не се размрда повеќе не верувам дека ќе го победи Шилегов.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.573
Можно да е и тоа, па преку град Скопје да го преземе Вмро.

Мислам дека Тимчо Муцунски, Мисајловски па и Коце Трајановски подобро би поминале од неа. Очекував и посилна кампања да има, да влезе агресивно и да мава директно и јако, ама некако ми е без енергија, резервирано и исплашено. Ако не се размрда повеќе не верувам дека ќе го победи Шилегов.
Јас мислам дека таа работа е одамна завршена и она ќе е скоро 99% градоначалник. Едноставно Левица а и ЛДП/ДОМ, Твоја и независните премногу гласови ќе им изедат во Центар и Карпош каде што СДС традиционално си ја прави разликата и нема ни ДУИ да може да ја покрие таа разлика.

А во втор круг кога ќе отидат со изгубена Гази Баба, Кисела Вода, Аеродром, Ѓорче и зависно кој влезе во втор круг и да им виси пораз над глава во Карпош и Центар, целата таа негова сељачка коалиција ќе се распадне како кула од карти. Значи моменталното СДС е на врв на возможната локална моќ, контролираат повеќе општини од ДПНЕ со Груевски на својот врв и пак се 50/50 со опозиција каде што најголемата партија од опозиција функционира како министерство за опозиција.

А Данела и го чува грбот Калето за ДУИ да не смее да пуни кутии по Чаир и Сарај. И тоа е тоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.629
Јас мислам дека таа работа е одамна завршена и она ќе е скоро 99% градоначалник. Едноставно Левица а и ЛДП/ДОМ, Твоја и независните премногу гласови ќе им изедат во Центар и Карпош каде што СДС традиционално си ја прави разликата и нема ни ДУИ да може да ја покрие таа разлика.

А во втор круг кога ќе отидат со изгубена Гази Баба, Кисела Вода, Аеродром, Ѓорче и зависно кој влезе во втор круг и да им виси пораз над глава во Карпош и Центар, целата таа негова сељачка коалиција ќе се распадне како кула од карти. Значи моменталното СДС е на врв на возможната локална моќ, контролираат повеќе општини од ДПНЕ со Груевски на својот врв и пак се 50/50 со опозиција каде што најголемата партија од опозиција функционира како министерство за опозиција.

А Данела и го чува грбот Калето за ДУИ да не смее да пуни кутии по Чаир и Сарај. И тоа е тоа.

zar mislite deka dui ke glasa za silegov ako ovaa e igrac na kaleto... moze u prv krug ama u vtor ke si sedat doma ili ke glasaat za nea i shota ke igraat ako taka saka kaleto
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.573
zar mislite deka dui ke glasa za silegov ako ovaa e igrac na kaleto... moze u prv krug ama u vtor ke si sedat doma ili ke glasaat za nea i shota ke igraat ako taka saka kaleto
По мене ова ќе биде случајот 100%, исто сценарио како со Груевски 2017. Во прв круг ќе му дозволат да си тера избори, во втор круг одеднаш сите глувци ќе почне да ги снемува и ќе изгуби доста Корисноста на Зајко е завршена, нема веќе што може да им испорача без да се ризикува целиот проект да им пропадне. Со секој ден каде што он поминува на власт репутацијата на Америка се влошува, а они немаат потрошено стотици милиони евра тука на нас за еден Струмичанец да им изгуби контрола.

На крајот сите ќе држат по нешто малце и ќе ги набутаат во една широка коалиција да ја нормализираат северна и да го истуркаат проектот до крај. А Заев може да отиде курбан за да се намали малце огорченоста кај народот.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Јас мислам дека таа работа е одамна завршена и она ќе е скоро 99% градоначалник. Едноставно Левица а и ЛДП/ДОМ, Твоја и независните премногу гласови ќе им изедат во Центар и Карпош каде што СДС традиционално си ја прави разликата и нема ни ДУИ да може да ја покрие таа разлика.

А во втор круг кога ќе отидат со изгубена Гази Баба, Кисела Вода, Аеродром, Ѓорче и зависно кој влезе во втор круг и да им виси пораз над глава во Карпош и Центар, целата таа негова сељачка коалиција ќе се распадне како кула од карти. Значи моменталното СДС е на врв на возможната локална моќ, контролираат повеќе општини од ДПНЕ со Груевски на својот врв и пак се 50/50 со опозиција каде што најголемата партија од опозиција функционира како министерство за опозиција.

А Данела и го чува грбот Калето за ДУИ да не смее да пуни кутии по Чаир и Сарај. И тоа е тоа.
Ќе им земат во прв круг ама после повеќето од тие гласови ќе се прелеат кај Шилегов во втор круг. Многу зависи и тоа дали изборите во Сарај и Чаир ќе завршат во прв круг. Тогаш мотивацијата за излегување во втор круг ќе биде далеку пониска.
Не сум сигурен дали ќе успее да ги компензира албанските гласови плус центар и Карпош.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Па добро Куманово е тоа, Вмро нема да пројде никад таму дури ни вака кога е поделен Сдсм. За Карпош и Центар може да се збори дека се skopjentse, па и клетви да паѓаат иако Вмро има и победувано во Центар ама дека во Куманово мнозинството се "Македонци" кои имаат проблем со името Вмро, а не со Дпмне па затоа никад нема овие да видат победа таму ќе си преќутиме.

Постови за какви се не Македончишта живеат во Куманово incoming...:icon_lol:
Во 2013 ВМРО победи во Куманово во првиот круг али како и обично сдс на нашата земја ги агнажираа шочеви да изгласаат нивен катастрофален кандидат. Вмро не може во Куманово да победи ради шочевите а не ради македонците.
Автоматски споено мислење:

Јао Душко Весковски каква антипатична фаца, а отвори уста мислиш се спрема за физичка пресметка. Сељандура белосветска !!!
Има таква фаца можда не е лош човек.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.767
Поени од реакции
13.433
Очекував и посилна кампања да има, да влезе агресивно и да мава директно и јако, ама некако ми е без енергија, резервирано и исплашено.
Таа мора да води безбојна кампања, да не иритира гласачи (шарени, Албанци) да се мобилизираат против неа. А одат со математика дека дел од десни гласачи нема да можат никако да ги придобијат, а дел ќе гласаат барем во втор круг за неа за да изгуби СДС.

Затоа кога го пратија Саше да ја провоцира, таа одговори дека не и се допаѓало многу СК2014, таа е за нешто модерно да се гради.

За валкани работи и агресивно одење на Шилегов е задолжена партијата. Кандидатката треба да остане чиста, позитивна, безбојна, другото треба ДПМНЕ да го заврши. Шилегов е агресивниот, некултурниот, а таа е фина, вредна, симпатична, културна.

Тоа им е кампањата.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Не ја следам ситуацијата и не ми се познати факторите кои можат да се случат за време на гласањето ама ако сдс тепа на овие избори вмро треба да се самозапали.
Толку од мене
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
, а таа е фина, вредна, симпатична, културна.

Тоа им е кампањата.
Пеер, она буквално ко да рече - ја сум најбоља у свет. Ја шо иам постигнато - никој нема... и сл.
Каде бе со таа селска его-патетика?
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Не ја следам ситуацијата и не ми се познати факторите кои можат да се случат за време на гласањето ама ако сдс тепа на овие избори вмро треба да се самозапали.
Толку од мене
СДСМ е власт, ја има државната администрација под контрола, вработија премногу луѓе на државно, доволно за да ги плескаат на ВМРО на секои избори.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom