Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Точно. Имам милјарда такви приказни и јас да ти кажам. Јас се вратив во МКД да живеам во 2010 и после 6 месеци си отидов пошто видов дека се луди. Факт е дека ни ВМРО не знаат како и што со дијаспората. Факт е и дека се плашат пошто неможе да ги контролираат, ете и во твојот пример 3 месеци чекал и не подлегнал што е добро. Сепак факт е дека ако еден ебан убав ден дојдат прави луге таму ќе може нешто да направат. Далеку сме од тој ден, али ете јас се надевам ќе биде. Работата е дека со Левица или СДСМ тоа никогаш нема да биде. Дијаспората е десно ориентирана и е про капиталистичка пред се.

Токму така, значи Грујо со интернет и појава на фриленсери во таа ера допринесе до некој степен за напредок, финансиски и демократски. Работава е што треба уште повеќе да тежнееме кон тоа па макар и да кошта гласови. Тоа што ти денес си независен па гласаш за левица или некој трет е до некој степен заслуга на вмро и лугето од таа ера. Лошо е што те изгубиле, али сепак донеле права одлука тогаш. Повеќе такви одлуки требаше и уште треба ако сакаме напредок на долга стаза.

Види надежта последна умира... Јас искрено повеќе на пример го ценам ТМРО, Шехтански мијларда пати помагал и на Комити и ред други работи али факт е дека ја нема таа моќ и углед кај дијаспората. Јас не гледам друг начин како ние би опстанале како држава, пошто далеку сме од секакви европски стандарди и ниту мислам они не сакаат ниту мислам ние можеме да исполниме и 10% од они што бараат. Од километар се гледа дека не користат за работна сила и чат пат ако излезе некој талент одма гледаат да го соберат, не оставаат ни да созрее ко личност случајно да не се расипи...
Работата на Левица е да влезе во влада и која багра ќе е со нив(најверојатно ДПМНЕ пошто Апасиев ги мрази ептен комуњарите) да неможе да забега. 1% од гласачите дали веруваат во левичарска идеологија. И јас сум десно ориентиран и прокапиталистички, но ги гласам затоа што не им се оцрнети кандидатите, конечно некој не е политички коректен и ја зборува реалната ситуација со автохтоните, ги мразат сдс, Апасиев делува ко неподмитлив и доста паметен.
Југословенска економија, левичарска надворешна политика и други такви комунистички срања Апасиев е доста паметен да сфати дека нема да успеат. 70% од гласовите ќе ги изгуби ако забега со тие работи.

На долг рок за добро на Македонија е да се тежнее кон таа стратегија на финансиски напредок и народот да е независен. Но партиите подобро им одговора сиромашен народ кој е лесно за контролирање.

Шехтански е единствениот претседател на политичка партија кој е патриотски ориентиран. Тој е адвокат и на киднапираните во 2001ва, адвокат е и на семејстовото на Саздо. Штета што таквите веднаш ги маргинализираат и одредени фронтмени на другите партии ги исмеваат ко да е срам да гласаш за ТМРО.
Само глупаци можеа да поверуваат дека името е пречка за тие да се европски граѓани и дека за тоа Македонија не ја примаат во ЕУ.

Сите веќе знаат кој за кого работи, ова му се филмови само.
Боди тој повлече гласови на СДС за да ти сега се надеваш дека ќе ти фрлат тендер. Сега што ќе те стрела тука јас не се мешам. Секој со свој памет. :icon_lol:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.433

Дали е ова не за ДПМНЕ?
Никогаш нема да разберам луѓе што сами се декларираат како "интелектуалци" како може да подржуваат вакви лидери на тоталитарни режими и да ги цитираат, а во исто време да се против тие исти тоталитарни режими но само ако се од десната страна на политичкиот спеткар. Да се нарекуваат борци за слобода, дека бутнале некаков режим и слично, а да величат луѓе што спроведувале режим. Луѓе што убивале "интелектуалци" , професори, новинари, хомичи во нивните држави, и останати класи на луѓе кои би можеле да бидат против нив, за сега истиве овие да бидат најголемите подржувачи на тие исти диктатори.

Тоа ти е исто како сеа да земеме да го цитираме Хитлер, а во исто време да сме против расизамот.

Хитлер и Мусолини не чинат, ама затоа Кастро, Че Гевара и Сталин се одличните role-models според кои треба да се водиме.

Кога ќе разберат Комунистиве, дека ликовите што ги величат, се еднакво лоши како и ликовите кои ги мразат? Дека завршуваат на истата страна на историјата, на лошата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.185
Поени од реакции
19.263
Хитлер и Мусолини не чинат, ама затоа Кастро, Че Гевара и Сталин се одличните role-models според кои треба да се водиме.

Кога ќе разберат Комунистиве, дека ликовите што ги величат, се еднакво лоши како и ликовите кои ги мразат? Дека завршуваат на истата страна на историјата, на лошата.
Изедначување на злосторствата на Хитлер со Х е неприфатливо и погрешно. Постоеле многу крвожедни тиранини но никој не се издвојува како Хитлер и другарите.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Никогаш нема да разберам луѓе што сами се декларираат како "интелектуалци" како може да подржуваат вакви лидери на тоталитарни режими и да ги цитираат, а во исто време да се против тие исти тоталитарни режими но само ако се од десната страна на политичкиот спеткар. Да се нарекуваат борци за слобода, дека бутнале некаков режим и слично, а да величат луѓе што спроведувале режим. Луѓе што убивале "интелектуалци" , професори, новинари, хомичи во нивните држави, и останати класи на луѓе кои би можеле да бидат против нив, за сега истиве овие да бидат најголемите подржувачи на тие исти диктатори.
Едно прашање? Дали ги сметаш Шеќеринска, Макрадули, Фрчко, Бранко, Бучко , Никола Димитров, Таки Фити, Пендаровски, Геровски, оние двајцата новинари - иноватори како и да се викаа, Чомовски, Биљана Секуловска, Љупчо, Али Ахмети, Влатко Ѓорчев, Никола Тодоров, Ставревски, Мите Лимунада, итн .... за некаков позитивен елемент во Македонија кој ако го нема ( тука не повикувам на насилство) на Македонија би и било полошо?

Зошто тоа се се "интелектуалци", професори, новинари, хомичи.

Никогаш нема да разберам луѓе што сами се декларираат како "интелектуалци" како може да подржуваат вакви лидери на тоталитарни режими и да ги цитираат, а во исто време да се против тие исти тоталитарни режими но само ако се од десната страна на политичкиот спеткар. Да се нарекуваат борци за слобода, дека бутнале некаков режим и слично, а да величат луѓе што спроведувале режим. Луѓе што убивале "интелектуалци" , професори, новинари, хомичи во нивните држави, и останати класи на луѓе кои би можеле да бидат против нив, за сега истиве овие да бидат најголемите подржувачи на тие исти диктатори.
Мислиш на нешто вакво:

The Communist Control Act is an American law signed by President Dwight Eisenhower on 24 August 1954, which outlaws the Communist Party of the United States and criminalizes membership in, or support for the Party or "Communist-action" organizations and defines evidence to be considered by a jury in determining participation in the activities, planning, actions, objectives, or purposes of such organizations.
Провери ја листата на какви било активисти во САД кои сакале да сменат нешто и дали има еден кој нема завршено убиен. Кога полицијата убивала организатори на синдикати, итн... Да не ни почнувам за финансирањето на анти комунистички "чистења" на пример во Индонезија каде помеѓу 500 000 - 2 000 000 луѓе умереле или во Јужна Америка.

А и на крајот дегутантно ми е да зборуваме за слобода и права во врска со држава која го има етнички исчистено целото локално население и ја има украдено земјата. Впрочем Generalplan Ost бил директно инспириран од тоа што направиле Американците со Индијанците и како ја развиле земјата со помош на робови.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Никогаш нема да разберам луѓе што сами се декларираат како "интелектуалци" како може да подржуваат вакви лидери на тоталитарни режими и да ги цитираат, а во исто време да се против тие исти тоталитарни режими но само ако се од десната страна на политичкиот спеткар. Да се нарекуваат борци за слобода, дека бутнале некаков режим и слично, а да величат луѓе што спроведувале режим. Луѓе што убивале "интелектуалци" , професори, новинари, хомичи во нивните држави, и останати класи на луѓе кои би можеле да бидат против нив, за сега истиве овие да бидат најголемите подржувачи на тие исти диктатори.

Тоа ти е исто како сеа да земеме да го цитираме Хитлер, а во исто време да сме против расизамот.

Хитлер и Мусолини не чинат, ама затоа Кастро, Че Гевара и Сталин се одличните role-models според кои треба да се водиме.

Кога ќе разберат Комунистиве, дека ликовите што ги величат, се еднакво лоши како и ликовите кои ги мразат? Дека завршуваат на истата страна на историјата, на лошата.
Јас само се надевам дека ова што го збори нема да го голтне кога ќе стане густо. Не викам дека си во право или дека не си во право, ниту ме интересира дали Кастро или Хитлер биле лоши или добри, јас само знам дека за да излеземе од гомната во кои сме, ни се потребни радикални ликови кои нема да му седат во скут на америчкиот амбасадор. Очигледно само тоа ни останува, пошто за 20 години не успеавме и не знаевме да најдеме или привлечеме сојузник кој ќе ни биде наклонет на нас кога станува збор за Албанците, во конкретниов случај тоа се Американците.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.433
Едно прашање? Дали ги сметаш Шеќеринска, Макрадули, Фрчко, Бранко, Бучко , Никола Димитров, Таки Фити, Пендаровски, Геровски, оние двајцата новинари - иноватори како и да се викаа, Чомовски, Биљана Секуловска, Љупчо, Али Ахмети, Влатко Ѓорчев, Никола Тодоров, Ставревски, Мите Лимунада, итн .... за некаков позитивен елемент во Македонија кој ако го нема ( тука не повикувам на насилство) на Македонија би и било полошо?

Зошто тоа се се "интелектуалци", професори, новинари, хомичи.
Не навлагам во тоа кои и што биле, кажувам само дека величи лик кој убивал луѓе безразлика какви биле, а во исто време мрази лик кој убивал луѓе безразлика какви биле.

А овие што ги наброја, јас лично ги сметам во лошата страна на историјата на Македонија.
Јас само се надевам дека ова што го збори нема да го голтне кога ќе стане густо. Не викам дека си во право или дека не си во право, ниту ме интересира дали Кастро или Хитлер биле лоши или добри, јас само знам дека за да излеземе од гомната во кои сме, ни се потребни радикални ликови кои нема да му седат во скут на америчкиот амбасадор. Очигледно само тоа ни останува, пошто за 20 години не успеавме и не знаевме да најдеме или привлечеме сојузник кој ќе ни биде наклонет на нас кога станува збор за Албанците, во конкретниов случај тоа се Американците.
Не навлагам во тоа што треба, а што не треба за Македонија. Живееме во "демократска" држава па своето убедување покажи си го со гласање. Само направив паралела со величење на историски ликови, и дека треба сите тие да бидат на иста страна од историјата.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Јас само се надевам дека ова што го збори нема да го голтне кога ќе стане густо. Не викам дека си во право или дека не си во право, ниту ме интересира дали Кастро или Хитлер биле лоши или добри, јас само знам дека за да излеземе од гомната во кои сме, ни се потребни радикални ликови кои нема да му седат во скут на америчкиот амбасадор. Очигледно само тоа ни останува, пошто за 20 години не успеавме и не знаевме да најдеме или привлечеме сојузник кој ќе ни биде наклонет на нас кога станува збор за Албанците, во конкретниов случај тоа се Американците.
Па имавме ние еден не толку радикален лик кој за мала девијација од полтронството беше пратен за Мостар. Можеш да замислиш што ќе стане ако некој откаже послушност за поголема работа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.433
Изедначување на злосторствата на Хитлер со Х е неприфатливо и погрешно. Постоеле многу крвожедни тиранини но никој не се издвојува како Хитлер и другарите.
Се сложувам, но убиство на човек е убисто на човек. Зарем ќе ги мериме мотивите и бројките на тоа кој колку убил? Едниот убивал поради раса на луѓето, другиот убивал поради идеолошка и политичка определба.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Работата на Левица е да влезе во влада и која багра ќе е со нив(најверојатно ДПМНЕ пошто Апасиев ги мрази ептен комуњарите) да неможе да забега. 1% од гласачите дали веруваат во левичарска идеологија. И јас сум десно ориентиран и прокапиталистички, но ги гласам затоа што не им се оцрнети кандидатите, конечно некој не е политички коректен и ја зборува реалната ситуација со автохтоните, ги мразат сдс, Апасиев делува ко неподмитлив и доста паметен.
Југословенска економија, левичарска надворешна политика и други такви комунистички срања Апасиев е доста паметен да сфати дека нема да успеат. 70% од гласовите ќе ги изгуби ако забега со тие работи.

На долг рок за добро на Македонија е да се тежнее кон таа стратегија на финансиски напредок и народот да е независен. Но партиите подобро им одговора сиромашен народ кој е лесно за контролирање.

Шехтански е единствениот претседател на политичка партија кој е патриотски ориентиран. Тој е адвокат и на киднапираните во 2001ва, адвокат е и на семејстовото на Саздо. Штета што таквите веднаш ги маргинализираат и одредени фронтмени на другите партии ги исмеваат ко да е срам да гласаш за ТМРО.
Само глупаци можеа да поверуваат дека името е пречка за тие да се европски граѓани и дека за тоа Македонија не ја примаат во ЕУ.


Боди тој повлече гласови на СДС за да ти сега се надеваш дека ќе ти фрлат тендер. Сега што ќе те стрела тука јас не се мешам. Секој со свој памет. :icon_lol:

Не за џабе рекле политика е курва... Бара компромиси и колку повеќе струи имаш толку е потешко. Нема да може да влезе во влада ни со 20 пратеника а да остане свој на своето и чист поготово во држава каде ниту еден битен проблем не е решен и каде секогаш индирекно зависиш од амбасадите. Затоа и ќе си глуми лудило на твитер и на нет, ќе лае а у принцип нема никогаш да ризикува и влезе во некаква владина коалиција бар уште некое време.

Ти си во принцип она што го зборев предходно, привремен гласач на левица. Прв пат кога десницата (ВМРО) ќе се среди до одредена точка што ти ја очекуваш тебе те губат. Јасно им е тоа, и затоа мора така остро да играат дур имаат бришано поле.

На партиите им одговара сиромашен народ ама ако продолжат така сите ќе се одселат. Крајна левица и крајна десница имаат една интересна допирна точка а тоа е дека работникот треба да живее добро. Десница од патриотски причини, левица од идеолошки. Разликата е како да дојдеме до тој стадиум. Ова е она што пробувам да му објасна на @Илко Илија дека начинот на Левица нема помин во Европа и светот, дека нема да има кредити и помош за лидер што го величи Кастро. Од друга страна Вмро до некој степен ја подобри економијата во ерата на Грујо, направи повеќе независни луѓе во ИТ сферата... Збор да нема дека на крај самите дечки што учеле и се избориле за секое евро си се најзаслужни само треба да имате на ум дека предходните генерации тоа баш и го немаа. Имаме една цела генерација што во 90тите страдаше со приватизацијата, во 2000тите талкаа без работа тек при крајот на 2000тите се подобри малку цел тој сектор. Добри 10+ години касенење зад светот.

Ванчо е ЛЕГЕНДА.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Не навлагам во тоа кои и што биле, кажувам само дека величи лик кој убивал луѓе безразлика какви биле, а во исто време мрази лик кој убивал луѓе безразлика какви биле.

Што сега Павел Шатев, Јане Сандански, Ѓорче Петров, Гоце Делчев, Брашнаров, Ченто тоа се биле крвожедни убијци и треба на пример Хасан Приштина и Ченто да ги ставиме на исто ниво? Всушност која е и разликата помеѓу Комитите и Башибозлукот и двете се нерегуларни формации кои убивале луѓе. Или помеѓу Балистите и Партизаните?

Какво е ова прво оделение ниво на логика и размислување. Нормално дека има врска какви биле луѓето и кои се причините.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Па имавме ние еден не толку радикален лик кој за мала девијација од полтронството беше пратен за Мостар. Можеш да замислиш што ќе стане ако некој откаже послушност за поголема работа.
На сите ни е јасно дека е ова еднонасочна улица. Вистинското прашање е дали би умрел борејќи се за себе и својата фамилија или би умрел ко овца која си го чека редот да биде заклана? На многу луѓе ова не им е јасно сеуште и секогаш го одбираат полесниот пат.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.433
Што сега Павел Шатев, Јане Сандански, Ѓорче Петров, Гоце Делчев, Брашнаров, Ченто тоа се биле крвожедни убијци и треба на пример Хасан Приштина и Ченто да ги ставиме на исто ниво? Всушност која е и разликата помеѓу Комитите и Башибозлукот и двете се нерегуларни формации кои убивале луѓе. Или помеѓу Балистите и Партизаните?

Какво е ова прво оделение ниво на логика и размислување. Нормално дека има врска какви биле луѓето и кои се причините.
Ок изгенерализирав во право си, не можеш да ги споредуваш луѓето и причините, но муабетот ми беше од идолизирање на вакви историски ликови ништо не добиваме само губиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom