Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Епа затоа се нервозни. Во градот во кој се најсилни се небитни, надвор од него немаат база.

Левица учествуваше на избори на кои покри 1.161.631 гласач, а остави 656.442 непокриени. Или во превод 63.89% од целовкупното гласачко тело. Од тие 656.442 во мнозинско македонски средини се 276.264 додека во мнозинско немакедонски 380.178 гласачи. Што би значело дека од мнозинско македонските средини покри 80.79% од популацијата.

Притоа доби 50.045 гласа од кои 24.946 во Скопје и 25.099 надвор од Скопје. Мнооооогу далеку од 100те илјади што ги очекуваа.
Кога кажале дека очекуваат 100000? Што извртуваш глупости тука.
Имаа двајца топ кандидати,дечки во Центар и Карпош.Али пошто народ мисли со тиква а не со глава,и Ајнштајн да го воскреснеа и да го кандидираа пак немаше да го изберат,пошто ние сме ситни души задоволени со 300 евра платичка и ќути може полошо.
И не се секирај,нека продужат со сервилната политика двете бескичмењачки партии,а Левица нека ди фура по овој курс.Падот им е загарантиран на двете анти народни т.н. партии.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ако ја поддржат Беса, Дуи ќе му повлече поддршка за Скопје и Куманово. Ако ги поддржат Дуи, Беса може да ја урне владината коалиција. Мислам дека ќе се решат за „округло па на ќоше“ став кај што нема да поддржат ни еден од кандидатите. Втора опција е некоја блага поддршка да и дадат на Беса, со оглед на тоа што Скопје и Куманово и со поддршка од Дуи скоро сигурно ќе ги изгубат, а ако Касами стане градоначалник добиваат уште еден пратеник од Сдсм. Дуи не верувам дека ќе форсираат за предвремени избори, иако според резултатите такви избори би им одговарале.
Ако веќе не е сменета плочата кај американците, а се нешто ми вика дека е барем кога СДС се во прашање, мислам дека можат "братски" да седнат и да направат прераспределба на пленот. Проблемот на СДС е што дури и со цел евентуален пазар со ДУИ и БЕСА многу веројатно е дека Скопје ќе го изгуби, а тоа ќе биде финалниот удар. Заев најубаво тргува со работи што не се негови, добар брокер е :) Затоа мислам дека ќе успеат на маса да направат курвалук невиден и дека исходот ќе биде БЕСА у Тетово, ДУИ подмирена со бизниси и криминал, коалиција мирна и проширена барем до регуларни избори. Ако тоа се деси, очекувам масовни процесирања и апсења на раководство на опозиција.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.658
Кога кажале дека очекуваат 100000? Што извртуваш глупости тука.
Имаа двајца топ кандидати,дечки во Центар и Карпош.Али пошто народ мисли со тиква а не со глава,и Ајнштајн да го воскреснеа и да го кандидираа пак немаше да го изберат,пошто ние сме ситни души задоволени со 300 евра платичка и ќути може полошо.
Ете ти, во вториот дел од постот. Кандидатите биле супер, народот не чинел. Што значи си очекувал подобар резултат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.787
Ете ти, во вториот дел од постот. Кандидатите биле супер, народот не чинел. Што значи си очекувал подобар резултат.
Абе си чини народот ама полека. 30 години направите да му се згади политиката на секој нормален и чесен Македонец. Не мисли ти за овој резулатат сега и за Левица, има за што да мислиш овие следни месеци па и година а за Левица ехе уште колку мислења ќе мора да напишеш, па какви времиња идат најголем вмровец ќе биде кој ќе напише најмногу постови против Левица тој ќе ја земе титулата. Рано е уште сега да се напаѓаме ае, чувај сила за иднина, ќе има многу полиња ехе назад е вашето.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Ете ти, во вториот дел од постот. Кандидатите биле супер, народот не чинел. Што значи си очекувал подобар резултат.
Знаев дека нема да поминат,пошто знам дека тие општини се измеќарски настроени према комуњарите пред се,уште од КПЈ.Има многу што цицале од државна цицка генерациски и сигурно нема тек така да се откажат од таа матрица лесно.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.658
Абе си чини народот ама полека. 30 години направите да му се згади политиката на секој нормален и чесен Македонец. Не мисли ти за овој резулатат сега, има за што да мислиш овие следни месеци па и година.
Мислам дека како и секогаш, мешаш поими.
Знаев дека нема да поминат,пошто знам дека тие општини се измеќарски настроени према комуњарите пред се,уште од КПЈ.Има многу што цицале од државна цицка генерациски и сигурно нема тек така да се откажат од таа матрица лесно.
Ахам, значи просветителска улога. Во наредниве неколку века ќе се просветлат сите. :D
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
А у меџувремену:


Како викаше Јанкуловска? За уши, циган по циган ќе ги вадиме!! :vozbud:

Знам дека е старо ама се спремаат циганите да мењаат страна пак... Со политикава на мењање страни апла ме потсеќаат на една соседна држава.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
M

Macedon1um

Гостин
Моја грешка, немаат 29.533, туку 24.946, за советите на сите општини во Скопје во кои учествуваа (без Сарај и Чаир). Град Скопје како целина е друга приказна, таму логично е да имаат помалку. И да, во Скопје растот им е одличен, надвор од Скопје им е само 4.000 гласа. И тоа е долгорочниот проблем на Левица.
Растот во Скопје им е одличен, ама не е за потценување и оној во другите градови. Преку ноќ не се менуваат работите, допрва овие 50+ советници треба да се покажат на локално ниво со своите активности и ќе донесат нови гласови таман пред наредните парламентарни избори

Велес
2017 - 1100 гласа
2021 - 3100 гласа

Битола
2017 - 1170 гласа
2021 - 3000 гласа

Куманово
2017 - 1000 гласа
2021 - 2000+ гласа

Прилеп
2017 - немаа листа
2021 - 3000+ гласа

Штип
2017 - 600 гласа
2021 - 1800 гласа
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.643
Поени од реакции
81.652
Видете сега овие денови какви наслови ќе вадат по медиумиве... Партија на Ромите со поддршка за СДС, партија на Власите, партија на Турците, на Пензионерите, партија на овие, партија на оние, се со цел да се добие еден вречаток дек сега се посложени од било кога.

А реално ќе го јадат уште толку стапот за 2 недели
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.658
Растот во Скопје им е одличен, ама не е за потценување и оној во другите градови.
Преку ноќ не се менуваат работите, допрва овие 50+ советници треба да се покажат на локално ниво и ќе донесат раст според мене

Велес
2017 - 1100 гласа
2021 - 3100 гласа

Битола
2017 - 1170 гласа
2021 - 3000 гласа

Куманово
2017 - 1000 гласа
2021 - 2000+ гласа

Прилеп
2017 - немаа листа
2021 - 3000+ гласа

Штип
2017 - 600 гласа
2021 - 1800 гласа
Со 2020та споредувај, не со 2017та. Не биди Заев. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.333
Поени од реакции
22.638
Види јас не сум човек буквалист мене ми е мило ако ти си го правел тоа, јас можам со тебе да се пцујам или тепам до смрт ама како Македонец уште другиот ден за вакво нешто да ти подадам рака и да те давам како пример за тоа дело. Работата е што ти размислуваш клиентелистички а јас со идеали, бугарот го сфаќам јас но убаво кажа, и јас сум со идеја подобро да не снема од мапата него да живееме вака, со Мицкоски и таа политика пак не очекува оваа приказна, ќе дозволиме 20% да одлучуваат за нас и ете од најмала работа како ова со Тетекс па се до убиства да ги ставаме на срце и да дигаме раменици. Јас ниту сметам дека Апасиев е Бог ниту пак размислувам за приватизирање или влегување на Кина, еве нека сум прост сум јас за тие високи политики и на крајот од денот и јас и фамилијарно сме живееле од 10 прсти, ниту дедо влегол во тогаш единствената партија, ниту тато како голем патриот и искрен Македонец(иако не е Македонец) во вмро и да добива корист до ден денешен од тоа, ниту пак јас иако кога сум доле сум со дечките од Левица или во штаб сум не сум зачленил ни пак ќе се зачленам некогаш, напротив кога би биле власт би ги корегирал во секоја можност за доброто на Македонија, единствено во нив гледам некоја позитивна иднина за најминамалните работи а тоа е безбедност и подобрување на секојдневниот живот пред се за нас Македонците затоа што твоите и овие сега не уништија. Впрочем најголемата поддршка за Левица ја давам затоа што твојата партија не го направи тоа во периодот од 2008 до 2014 кога можеа барем да пробаат да го направат тоа, тогаш да направеа некои работи немаше ни да постои Левица ни пак ќе дискутиравме за ова, уште ќе владееше Груевски и сите че гласавме за него. На крајот од денот таа е паролата ако си ја заборавил, ако нема слобода има смрт. Се надевам дека ми ја сфаќаш поентата.

Јас во 2001 сум имал една година, кога би имало друга 2001 мислам дека јасно ти е каде би бил.
Не разислувам клиеталистички него стратешки и долгорочно.

Прво мора да се уништи оној сегмент што спречува исцртување на македонски линии (сдсм) зашто се дур имаш една партија што се ќе прифати па и премиер шипо ти неможеш да си цврст и да стоиш на став. Еве на крај иако Вмро доби избори Заев све им вети и исполни и виде што се деси. Се дури имаш такви гомна за противник ДУИ ќе биде одлучувачки фактор. Џабе тука некој си мисли дека Левица нешто некогаш ќе одлучува на таков начин. Штом ги снема нив и дојде вмро против левица или било кој што ќе стои цврсто на македонските линии тогаш веќе и нема проблем бар за националните интереси кој е на власт, тогаш може да се збори за се друго. Затоа чекор по чекор. Јас сум за левица да има и 20 пратеници ама сдсм да има 0. Да не дојде пак ваква ситуација а едни да се спремни да прифатат све на дуи само за да останат или дојдат на власт.

Второ, треба да сфатиш дека апсолутна власт ствара и апсолутна корупција. Секаде е така и во Гер само што не ја гледаш пошто живее народ убаво и не им е баш гајле. Овде пенали во милјарди се исплаќаат за некој си таму тунел што требал да се гради или еве сега на франција за подморниците ама никој кур не го боли зашто народ живее добро. Проценти летаат на сите страни, панама, вакави онакви офшор сметки и пак никој не го интересира... Тоа дека Левицата ќе направи вака или така убаво звучи ама ајде прво да видиме. Јас од искуство знам дека пара буши секаде а најлесно е во сиромашни држави. Ова го зборам од лично искуство како некој што проживеал добри 10тина години по вукојебини низ Азија и што има бизниси таму. Еднаш одамна пишав ако сакаш да ја спредиш МКД со некоја друга држава најлесно е со Филипините ние сме послични на нив него Германија.

Трето, јас верувам дека МКД може да опстане. Ова исто имам пишувано ама лугево во МКД уште неможат сериозно да сфатат дека ако сами не си помогнеме нема никој да ни помогне. Уште замајаваат со европски фондови и глупости. МКД може да опстане само ако почне да размислува како Ирска. Буквално на сите полиња. Едукацијата да ја подобри. Да ги подобри врските со дијаспората и тоа пред се со европската како најблиска и најрелевантна која мора да ја искористи за да ја подобри бизнис климата во државата. АУС и УСА сме премногу далеку али и од тука може некој делови. Заради овој дел битно е Вмро пошто само они ако правилно работат може да го повлечат ова. Проблем е што до сега и они се покажаа неспособни и уплашени пошто свесни се дека тешко се контролира дијаспората, сепак се финансиски независни. Да се концентрира повеќе на ИТ и да вложи значително повеќе во тоа и под ИТ не зборам еј имаме брз нет и глупости...

Четврото, вмро направија многу срања ама има и добри работи. ИТ секторот пркна баш тој период. Рачунај цел тој БПО сектор касни во МКД едно 10 години и се случи баш тогаш, а касни зашто немаше кадри, немаше инфраструктура и уште нема многу работи... Знам многу не мислат дека странските инвестиции допринеле ама и те како доста луге се запослија таму и го дигнаа БДПто. Остај што у тој период конечно имаме и подобрување на едукацијата во западна мкд па и селење од брачата во прилично голема мера. Лошо е што и источна се исели али тоа за тоа треба во голема мера да им благодариш на блгарите и нивните пасоши. Неминовен процес е тоа, и е ОК, секој треба да си го заработи лебот. Срања во мкд ќе се случуваат уште долго време али факт е дека овие неколку год или било кој период кога СДСМ бил на власт никогаш ништо добро не се случувало. Еве дај кажи една добра работа за нив, јас сериозно неможам да се сетам.... Атентатот на Киро може?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.658
Види оваа работа :D

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево ќе биде поддржан од Алијанса за Албанците, вели Таравари
Тие го поддржаа кандидатот на ВМРО и во прв круг, ама не менува нешто многу тоа, зошто имаат околу 1000 гласа, од кои 500 ги контролираат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.333
Поени од реакции
22.638
Така викаат и од Алијанса/Алтернатива, ако направат ваков самоубиствен потег Дпмне им предвидуам многу „блескава“ иднина

Ќе видиме после вториот круг. Мислам дека Вмро ќе нема баш многу избор. Во моментот подобро е да имаат избори за година дена од сега, да се консолидираат прво на локално ниво. Не сум сигурен дека предвремени ќе им одговара, а смена на влада на ваков начин би им дошло топ... Е сега проблемот е што да, на некој хардкор членови нема да им се допадне али тие гласови ќе бидат заменети со администраија плус сончоглед партиите. Во приницип тие гласови ќе се вратат еден ден кога ќе се средат работите, не се неосвоиви ако понатака покажат резултат. Колку и да јадат гомна овде бивши симпатизери на вмро факт е дека 90% од нив пак би го гласале вмро ако ја водат добро државата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Тие го поддржаа кандидатот на ВМРО и во прв круг, ама не менува нешто многу тоа, зошто имаат околу 1000 гласа, од кои 500 ги контролираат.
Знам, ептен се слаби во Кичево. Ама пак. Таравари Војвода :ROFLMAO:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom