Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.568
Поени од реакции
6.589
Вкупно гласови на советнички листи на досега пребројани според веб-сајтот на ДИК:

ВМРО-ДПМНЕ 281.033
СДСМ 232.930
ДУИ 103.790
АА/А 55.599
Левица 47.149
БЕСА 25.347
ЛДП/ДОМ 24.007

* Уште малку гласови остануваат да се бројат во Аеродром, Велес, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Куманово, Прилеп, Радовиш, Ресен, Центар и Чаир. Другите се 100%

/од Твитер
Левица учествуваа во 38 општини (од 80 иирк), дали има инфо во колку општини учествуваа ЛДП/ДОМ? Бидејќи на парламентарни не учествуваат независни листи и регионални партии (како Поинаку) и учествуваат сите делови на државата па од овде, за разлика од ДПМНЕ, СДС и албанските партии, Левица и ДОМ/ЛДП несомнено имаат повеќе гласови.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.087
И после некој ќе каже у мк нема 25% брача.. мало морген.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.352
Вкупно гласови на советнички листи на досега пребројани според веб-сајтот на ДИК:

ВМРО-ДПМНЕ 281.033
СДСМ 232.930
ДУИ 103.790
АА/А 55.599
Левица 47.149
БЕСА 25.347
ЛДП/ДОМ 24.007

* Уште малку гласови остануваат да се бројат во Аеродром, Велес, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Куманово, Прилеп, Радовиш, Ресен, Центар и Чаир. Другите се 100%

/од Твитер
Ова се 744.000 гласа, фалат уште 150к за да се покрие излезноста.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.880
Поени од реакции
25.584
Поента на постоење на Левица е опција која исклучува СДС и ВМРО како штетни партии. Секоја коалиција па и постизборна, може само лошо да им донесе.
Друго е постизборна коалиција. Двајцата кога ќе се договараат знаат колку тежат и програмата и целите се заеднички утврдени. Предизборна коалција секогаш остава простор за спорење колку една партија тежи во гласови, и во таква ситуација поголемиот ќе го изеде помалиот.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.870
Поени од реакции
7.139
Ако сака да стане Сириза, ќе треба скроз да смени лента. Ќе треба Илко да им го врати на ВМРО, и да си бара нова лева база, што воопшто не е мала работа. Ама па може да го врати оној битолскион Албанец, за да не замара по форумов како националистичките каури и особено Берик му се криви што Димитар го избрка од партија. :D
What?? Како му бил никот на мариглен?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.897
Поени од реакции
19.702
Па сите сакаме такво опшество, борбата се води баш за тоа. Гледај вака, се согласувам дека такво опшество нема да има, као шо викаат секој систем е добар ама само на хартија ама ова е најлошото што можеме да го живееме како луѓе, барем ние обичните и работничката класа. Јас не верувам во никој но знам дека такви луѓе постојат, така да се е до кои политики и како ќе се изиграат работите. Имало такви луѓе во Македонија но за жал секогаш преовладувале баш оние со вакви размислувања па овие завршувале по затвори и убиени, тука сме да ги менуваме работите и да не дозволиме да се случи пак тоа.
Патриотизмот нема да го зголемите со идеологија, туку со кеш, па нема да има потреба да земаат бугарски за да одат во Немачка, или да вадат српски пасош за да увезат поефтина кола.
Инвестиции и странски капитал се зголемува со стратегија. Не ја гледајте Кина, или Индија, тие носат инвестиции нудејќи ангарија, ги има милијарди, тука ефтина сила не остана, па мора да имаме друга стратегија (читај да нудиме квалитет).
А за квалитет и спремен кадар треба пожртвуваност и многу работа, а не плачење оти требало децата да седат дополнително време на школо, или оти требало и постарите да учат технологија и јазици.
Со среќа во проектот, баш сум љубопитен што ќе се случува на територијава за 15 години од сега :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.352
What?? Како му бил никот на мариглен?
Има еден на темана за соживот што користи простопроширени реченици и беседи против националисти, не верувам дека двајца такви може да постојат во државава, сигурно е тој. Стариот ник не ми текнува како му бил.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.117
Поени од реакции
1.924
Поента на постоење на Левица е опција која исклучува СДС и ВМРО како штетни партии. Секоја коалиција па и постизборна, може само лошо да им донесе.
А како би влегла таква партија у влада ако не прави коалиција? Треба реални да бидеме. Левица за да биде фактор у државава, МОРА да направи коалиција со некој (или ќе чека 50 години).

Сега, прашањето е кое зло ќе го одберат, помалото или поголемото. СДС е шлаимот у државава. Абе една добра политика немаат. Не навлагам у тоа дека мама ебаа и држава шитнаа, туку општо, како политики на водење држава и одговарање на битни прашања (внатрешни). Ништо, нула. Егоистични куртони, деца на директори што цел живот се шлепаат на нивните, лопови, криминалци, убијци, наркомани. И 90% од гласачко тело им е вакво.

Затоа само Центар и Карпош имаат цел живот гласачи. Зошто таа багра мисли дека е над тебе. Макијато у Интермецо пијат секое сабајле. 1 ден искуство работно немаат ама затоа се Генерални Менаџери.

Мама му ебаа на цело Скопје ама они до смрт ќе ги гласаат. Еј Петре го гласаат бе, оној што им викаше на пожарникарите за платите да си идат ако не им се свиѓа, нови ќе нашле. Што како овчар на сред камера и свири на вработена у парк. Класичен дебил.

Така да, мислам дека на сите треба јасно да им биде: Само место у совет не е доволно. Мора коалиција со некоја партија за да бидат реален фактор у државава. Немора да значи дека ако е коалиција ќе се тапкаат по рамо за сите прашања у собрание. Коалиција да, со јасни ставови. Што може, што неможе и до кај може. Две наши партии у влада со една албанска многу ќе смени. Затоа нека прави коалиција и нека почне нешто да функционира у државава.

Барем за секојдневни проблеми како ѓубре, сообраќај, загаденост ...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
828
Поени од реакции
1.192
Го гледав сега Шилегов, малку и жал ми бидна за него. Разочаран, оставен од сите, во парк како да бира дрво да си пресуди и повторува само дека народот е со него.
Имаше ли виски во рака?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.531
Поени од реакции
10.326
А како би влегла таква партија у влада ако не прави коалиција? Треба реални да бидеме. Левица за да биде фактор у државава, МОРА да направи коалиција со некој (или ќе чека 50 години).

Сега, прашањето е кое зло ќе го одберат, помалото или поголемото. СДС е шлаимот у државава. Абе една добра политика немаат. Не навлагам у тоа дека мама ебаа и држава шитнаа, туку општо, како политики на водење држава и одговарање на битни прашања (внатрешни). Ништо, нула. Егоистични куртони, деца на директори што цел живот се шлепаат на нивните, лопови, криминалци, убијци, наркомани. И 90% од гласачко тело им е вакво.

Затоа само Центар и Карпош имаат цел живот гласачи. Зошто таа багра мисли дека е над тебе. Макијато у Интермецо пијат секое сабајле. 1 ден искуство работно немаат ама затоа се Генерални Менаџери.

Мама му ебаа на цело Скопје ама они до смрт ќе ги гласаат. Еј Петре го гласаат бе, оној што им викаше на пожарникарите за платите да си идат ако не им се свиѓа, нови ќе нашле. Што како овчар на сред камера и свири на вработена у парк. Класичен дебил.

Така да, мислам дека на сите треба јасно да им биде: Само место у совет не е доволно. Мора коалиција со некоја партија за да бидат реален фактор у државава. Немора да значи дека ако е коалиција ќе се тапкаат по рамо за сите прашања у собрание. Коалиција да, со јасни ставови. Што може, што неможе и до кај може. Две наши партии у влада со една албанска многу ќе смени. Затоа нека прави коалиција и нека почне нешто да функционира у државава.

Барем за секојдневни проблеми како ѓубре, сообраќај, загаденост ...
Кандидатот на Левица без било каква подршка во Карпош освои скоро 13%. Ова е сериозна бројка и ја има само заради дистанцирање од двајцата монголоиди. Наредниве избори веќе се сериозни играчи.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.241
А како би влегла таква партија у влада ако не прави коалиција? Треба реални да бидеме. Левица за да биде фактор у државава, МОРА да направи коалиција со некој (или ќе чека 50 години).

Сега, прашањето е кое зло ќе го одберат, помалото или поголемото. СДС е шлаимот у државава. Абе една добра политика немаат. Не навлагам у тоа дека мама ебаа и држава шитнаа, туку општо, како политики на водење држава и одговарање на битни прашања (внатрешни). Ништо, нула. Егоистични куртони, деца на директори што цел живот се шлепаат на нивните, лопови, криминалци, убијци, наркомани. И 90% од гласачко тело им е вакво.

Затоа само Центар и Карпош имаат цел живот гласачи. Зошто таа багра мисли дека е над тебе. Макијато у Интермецо пијат секое сабајле. 1 ден искуство работно немаат ама затоа се Генерални Менаџери.

Мама му ебаа на цело Скопје ама они до смрт ќе ги гласаат. Еј Петре го гласаат бе, оној што им викаше на пожарникарите за платите да си идат ако не им се свиѓа, нови ќе нашле. Што како овчар на сред камера и свири на вработена у парк. Класичен дебил.

Така да, мислам дека на сите треба јасно да им биде: Само место у совет не е доволно. Мора коалиција со некоја партија за да бидат реален фактор у државава. Немора да значи дека ако е коалиција ќе се тапкаат по рамо за сите прашања у собрание. Коалиција да, со јасни ставови. Што може, што неможе и до кај може. Две наши партии у влада со една албанска многу ќе смени. Затоа нека прави коалиција и нека почне нешто да функционира у државава.

Барем за секојдневни проблеми како ѓубре, сообраќај, загаденост ...
Да се разбереме ова не може да почне да функционира пред предавниците да гнијат по затвори, да пропадне Северна и Калето не биде ставено на своето место. Да функционира може само независна Македонија во која конечно е спроведена барем минимална правда.

Мислам дека еден од основните услови за правење коалиција би требало да биде да се даде можноста за отворена пресметка со СДС, ДУИ и невладините. А шансите ДПНЕ и Калето да дозволат да бидат демонтирани СДС, ДУИ и невладините е НУЛА. Ако падне сега од власт СДС, ДПНЕ само ќе им чува грб едно 4-5 години додека се "реформираат" или поточно додека народот не ги подзаборави што стока се. И за 4-5 години ќе ги вратат како "водачи на опозицијата" да изиграваат спраинг партнер а за 8 години ќе бидат спремни за враќање на власт и решавање на проблемите со Бугарија, Косово, итн ... за да можеме да продолжиме со евро-интеграциите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.352
Кандидатот на Левица без било каква подршка во Карпош освои скоро 13%. Ова е сериозна бројка и ја има само заради дистанцирање од двајцата монголоиди. Наредниве избори веќе се сериозни играчи.
Стевчо беше во коалиција со двете партии досега, па влезе во втор круг, и најверојатно ќе победи. Сосема различна политичка стратегија, со многу подобри резултати.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom