Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Стефан е ептен навлезен во ВМРО. Први се ухлебани околу Тимчо и ќе го фураат тоа крило во партијата. Покрај него има неколку млади дечки кои држат меме страни по инстаграмов (со по 10к+ фоловерс), а и медиумите на љупче златев се во таа екипа. Сега го имаат аеродром како бастион, имаат доста кеш кој влага преку конзервативните нго и преку медимите на стаорецот. Пола админи на меме страни се на платен список таму. На Тимчо огромна грешка ќе му биде ако се наслони на стефан, љупче и таквите. Стефан е преварант со тапија и гледа да искешира, исто и фаците ко љупче. Ако сака да прогресира во кариерата, мора да истера поштен мандат во аеродром, во спротивно за 4 години левица ќе има мнозинство во советот.
Гомна луѓе се сите. Само луѓе од таков калибар се дури полоши и од Заев. Како и секој конзервативец нормално
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Вкупно гласови на советнички листи на досега пребројани според веб-сајтот на ДИК:

ВМРО-ДПМНЕ 281.033
СДСМ 232.930
ДУИ 103.790
АА/А 55.599
Левица 47.149
БЕСА 25.347
ЛДП/ДОМ 24.007

* Уште малку гласови остануваат да се бројат во Аеродром, Велес, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Куманово, Прилеп, Радовиш, Ресен, Центар и Чаир. Другите се 100%

/од Твитер
Овие кажуваат што и како ќе се прави во државата, не дпмне, сдс, левица итд. Џабе бистрите политика тука, кој ќе победи на локални/парламентарни од македонските партии е тотално небитно.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
СДСМ моментално е на јажиња не знаат што им се дешава. Ако успее ВМРО да ги изгуби изборите во скопје, охрид, куманово, и општо ако не успее да ја бутне владата до јуни, тогаш колективно нека се убијат сите. Моментално само Мицко може самиот да се порази, мада не верувам и он дека е до толку неспособен.

Иначе Рада се враќа на голема врата во сдс? Паметно се повлече ги остаи струмичко/кумановското крило да изгубат ко магариња, сега има бришан простор да се врати во партија и да гради широки коалиции.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Гомна луѓе се сите. Само луѓе од таков калибар се дури полоши и од Заев. Како и секој конзервативец нормално
Не се тоа конзервативци, тоа ти се поточиња стопен восок со касичка пред нив. Кој плати да гази по нив такви отпечатоци од чизмата ќе претставуваат. Мислиш дека имаат каква било идеолошка поткованост повеќе од "Америка е Голема Зошто Америка е Добра" и "Да Живее Израел".

Кога и да се пробило нешто да видам од нивното идеолошко дробење за слободарство ми оди да се згазам од смеење. Немаат поима за што пишуваат. Ron Paul би ја земал политиката на Америка кон Македонија и регионот како пример за империјалистичката политика која САД ја врши околу светот.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.656
Поени од реакции
13.156
Да се потсетиме зошто е ваков резултатот. :D

Имам еден близок пријател од СДС и нивен советник е во една општина, понекогаш се рчкаме за политика.

Ми вели дека не се плашел од Мицко, туку од Васко Ефтов што е на страна на Заев. Немало поголем малер од Васе. Кога бил за Бранко, ДПМНЕ победувала, кога плукал по Заев, овој формирал влада. :)

Ме изнасмеа, но во право е човекот, ако почне Васе да одработува за тебе, блиску ти е крајот. Не е ни чудо што САД сега трпат удари, откако Васе стана Американец и не ги доведува повеќе од Белград неговите теоретичари на заговор и експерти за геополитика. :)
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ништо од агендата и девизата ,, Домаќин човек". Го попушија домаќиниве на избориве. :D
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.950
Поени од реакции
6.746
Која десница ќе ја направите, со Бунтур, со Петар Колев, со оној Стефан од конзервативците, на такви срања не се пали овој народ, не сака народот полтрони а тоа се виде и со сдс и Заев, народот колку и да не разбира од политика, некои работи не поминуваат. Во Македонија нема место за десницата повеќе.
За десницата не бери галје, ние ќе си тераме, за Бунтур сум Капо ди тути капи кај нас, за Петар проба нешто начитан човек али џабе си го носеше товарот проба нешто да одглуми па си легна на брашното, конзервативците се многу појаки во позадина , бев меѓу првите кои знаеше за нив и бев таму, но поради различни размислувања се повлеков , требаше да бидам вклучен и одговорен за УДАР се повлеков и по тоа згасна тој проект.
Со конзервативците сум ептен добар, сум пријател со дел од нив, но сепак имам различни перцепции за делување и тоа е тоа , уште сум лут што се рчнаа со еден од омилените ликови на форумот :P , тоа стварно не им требаше.

Десницата си јачи во ДПМНЕ и се повеќе ја декомунизират партијата, Тимчо од проевропските, Орце и Даре од понационалните, Пецако па и Јанчев ќе го ставиме тука, така да ако го вратиме ВМРО во ДПМНЕ нема ни да имаме потреба од нова партија ;):cool:.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Овие од ДИК се невидена работа... Дали некој од вас ги следи бројките по општините на официјалната страна? Во Карпош до пред пола саат разликата помеѓе ГРОМ и ВМРО беше помалце од 10 гласови за да се смени чудесно бројката во скоро 300 разлика. Не се зголемуваат чудесно, се намалуваат гласови o_O
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Не мора да е функционер за да го видиме. Ете им ги видовме кандидатите за градоначалници. Сем дечките што беа за Карпош и Центар, другото очај. Всушност, спореди ги гласовите за совет и градоначалник во Аеродром и ќе ти стане јасно дека половина од поддржувачите на Левица таму би ја поддржале партијата заради Димо, ама порадо би го гласале Тимчо од Весна. Што е логично.
Според мене во таква предизборна коалиција кај што млада неетаблирана партија влага во коалиција со поголема партија, оваа вторава ќе ја стопи првата. Вмро има инфраструктура има кадар, овие се сами и тазе на сцената. При таква предизборна коалиција на наредни парламентарни Левица ќе поминеше полошо.

Мислам дека прво влегување како власт, треба да им биде преку пост-изборна коалиција. Прво добиј на терен па влези со чисти гласови и мандати во коалција. Ако го направат тоа така, после ќе може да прават други предизобрни соработки со коалицискиот партнер.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.656
Поени од реакции
13.156
Го гледав сега Шилегов, малку и жал ми бидна за него. Разочаран, оставен од сите, во парк како да бира дрво да си пресуди и повторува само дека народот е со него.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Според мене во таква предизборна коалиција кај што млада неетаблирана партија влага во коалиција со поголема партија, оваа вторава ќе ја стопи првата. Вмро има инфраструктура има кадар, овие се сами и тазе на сцената. При таква предизборна коалиција на наредни парламентарни Левица ќе поминеше полошо.

Мислам дека прво влегување како власт, треба да им биде преку пост-изборна коалиција. Прво добиј на терен па влези со чисти гласови и мандати во коалција. Ако го направат тоа така, после ќе може да прават други предизобрни соработки со коалицискиот партнер.
Поента на постоење на Левица е опција која исклучува СДС и ВМРО како штетни партии. Секоја коалиција па и постизборна, може само лошо да им донесе.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Па Циле може да биде на парламентарни избори. Тоа е првата цел, но Циле и подобар од Циле не се станува со сегашни два пратеници и потенцијални 4-5 градоначалници. Само добар резултат до десетина пратеници на наредни избори го става во таа позиција.

А кој што сака нека каже за Циле и ДА, ама тие се едина партија досега што била вистинска трета опција, од која зависеше една влада тие две години дури траеја.

Иако мене ми се чини дека тоа не крајната цел на Димче. Станување ДА се знае на крај како завршува, како и таа бивша партија, ќе те изеде поголемиот коалиционен партнер со сите средства, ќе те ги компромитира министрите, ќе ти ги купи пратениците и на крај ќе ти ја уништи и преземе базата.

Не, овој стварно ја сака таа пасокизација на СДСМ, он сака да биде Сириза, веќе во Грција не постои друга лева партија со таа моќ како Сириза, Пасок никогаш не се врати повеќе, тоа он го сака, само многу ќе биде тешко во исто време да привлекува гласачи со националистичка идеологија а истовремено да сака да го земе местото на Сојузот на комунисти кој постои на сосем поинакви постулати.
Циле се има заебано со најблиските соработници, а и беше на раб да го урне Љубчо. Далеку од привезок.

Ако сака да стане Сириза, ќе треба скроз да смени лента. Ќе треба Илко да им го врати на ВМРО, и да си бара нова лева база, што воопшто не е мала работа. Ама па може да го врати оној битолскион Албанец, за да не замара по форумов како националистичките каури и особено Берик му се криви што Димитар го избрка од партија. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom