Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
У Куманово има „војна“ да биде. 20 гласа разлика се.

Таму има мртви луѓе да вадат да носат гласови. Не дека нешто имам блискост со Куманово ама криво ќе ми биде Максим да изгуби. Чисто ради инат кон СДС.

Искрено се надевам дека овие од кај Тони бар 50% ќе идат кај Максим.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Не е во мое име, туку од тоа што сум го видел со свои очи.
Јас сум многу далеку од политика, еве и вчера не бев на гласање.
Единствено нешто што мене ме засега е: кога ќе отидам во државна институција службеникот да си ја брка работата и да знае што прави, да не ми брцка некој во мојот џеб само и само оти на некој друг не му се работи (читај сум контра левичарската идеологија), да не се прави некој луд и да ги извртува историските концепти, или пак ова со woke пропагандата.

Не верувам дека некогаш ќе постои општество без корупција, не верувам дека некогаш ќе постојат луѓе имуни на кеш, не верувам дека ќе постојат луѓе имуни на материјални задоволства.


Инаку околу поентата: никој не му гарантира дека тој ќе биде во власт кога би дошла партијата (може да биде и по 15 години), и таму е пазарот динамичен и ако сакаат да се шират ќе им треба кадар од надвор. Следствено, не значи дека ако ти си сега добар на село, ќе бидеш добар и во поширокото опкружување.
Може да се префрлат кадри и од други партии, кои имаат далеку поголемо знаење/искуство во одредени теми, и тие што сега ги гледаш како советници (од немајкаде), да станат задна дупка на свиралото.
Па сите сакаме такво опшество, борбата се води баш за тоа. Гледај вака, се согласувам дека такво опшество нема да има, као шо викаат секој систем е добар ама само на хартија ама ова е најлошото што можеме да го живееме како луѓе, барем ние обичните и работничката класа. Јас не верувам во никој но знам дека такви луѓе постојат, така да се е до кои политики и како ќе се изиграат работите. Имало такви луѓе во Македонија но за жал секогаш преовладувале баш оние со вакви размислувања па овие завршувале по затвори и убиени, тука сме да ги менуваме работите и да не дозволиме да се случи пак тоа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.082
Да ти го цитирам идолот:

Нема да се случи. Може да се трансформира, не и да се убие.
Ако изгубат и на наредни парламентарни СДС, а би требало да изгубат, Бране се враќа таму.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Рада Рада каде е. Калкулира гуската сега што да праи. Да се врати да дува кај БЦ да остане кај Заев, да иде по амбасади да моли за некое место у Брисел некое лево сметало да изиграва таму.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.663
Поени од реакции
7.568
Да, така е, не го спорам тоа. Ама баш затоа, да му речеше да на Мицкоски, денес Андреа Јанков ќе беше избран градоначалник на Центар. И апсолутно ништо лошо немаше да има во тоа за Левица на долг рок, напротив, ќе ги гласаа повеќе луѓе затоа што се партија што може нешто да смени.

Лесно е да се биде генерал после војна, ама вчера бевме сведоци на првата погрешна одлука на Димитар откако ја основа Левица.
Првин прашање е дали истите кандидати ќе се нафатеа да бидат кандидати ако Левица беше во коалиција со ДПНЕ. А второ како што кажав претходно најверојатно 50%+ од активните би си отишле дома, ако партијата и не се распадне во процесот. Спротивно на мислењето огромен дел од активното членство ги мразат и СДС и ДПНЕ, само што СДС ги мразат 99% од членовите отворено.

Али тоа никогаш немаше можност да се случи зошто многу луѓе исто така не разбирате е дека партијата воопшто не е централизирана колку што вие си замислувате и ви изледа од надвор зошто медиумите генерално го пратат само Апасиев. Апасиев не може само да рече нешто и сите тоа да го прифатат. Фактот што ограноците се полни со луѓе кои работат за џабе значи и дека немаш со што да ги условуваш ниту се зависни на каков било начин од партијата. Јас би рекол дека барем 40-50% од агитацијата за Левица е од луѓе и кои воопшто не биле никогаш во кој било огранок или имале каков било контакт со партијата.

Не за џабе и веќе вчера кога ја даваше изјавата за подршка на опозицијата рече ќе се иде кандидат по кандидат. Може да ја подржат Котлар во Центар и некој одредени кандидати кои што локалното членство ќе се согласи дека ете би гласале за нив, или некој од "национален интерес" како Кичево. Али дека Левица ќе излезе со отворена подршка за Данела и Стевче, јас сум скоро сигурен дека такво нешто нема да се случи.

Јас не верувам и дека Левица ќе биде вклучена во таа нова влада ако воопшто истата биде составена. Ниту пак верувам дека во советите ДПНЕ и другите ќе прифатат кои било од барањата, поверојатно ми е дека одкако СДС ќе почне да се распаѓа дека 1-2 од советниците ќе им се приклучат за гласање и тоа е тоа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Да ти го цитирам идолот:

Нема да се случи. Може да се трансформира, не и да се убие.
Таа десница може да владее само додека не тргне по патот на Заев, а ќе тргне затоа што нивниот најголем лидер и патриотиште не можеше да се справи со дивоградби во Чаир и молеше еден шизофреничар за да ги руши, а не пак да ги одбрани македонските интереси. Мицкоски веќе уште пред да почне го знаеме каков е но ајде да му дадеме шанса, секоја чесна политика од страна на Македонец кај мене има поддршка, сепак убеден сум како ќе заврши таквото владеење и во кој правец ќе тера. Нема да биде ова 2008-2012 кога немаше патриоти во опозицијата па ми ја уништивте иднината на Македонија и дозволивте да станеме кираџии дома, сега има кој да го дигне гласот за такви теми па мислете му ја. Што би рекол оџата во Македонска крвава свадба, крвава ќе ви биде свадбата, во случајот владеењето.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Во Тетово Алијанса е на апарати, а вмро не очекувано е во супер позиција и го има клучот за нова владо во Тетово. Да го поддржат Касами за возврат коалиција со вмро и ново мнозинство
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Третиов ќе заврши као еден Хрват со прекар од 4 букви, градот од кај што е роден овој третиов го носел неговото име пред 25 години :icon_mrgr:
Таман работа, ги плашиме малку овие од дпмне да не се радуваат дека се враќа периодот од 2008 до 2014 кога не испокрадоа, ни продадоа делови од Македонија и без срам викаа дека тоа е патриотизам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Не за џабе и веќе вчера кога ја даваше изјавата за подршка на опозицијата рече ќе се иде кандидат по кандидат. Може да ја подржат Котлар во Центар и некој одредени кандидати кои што локалното членство ќе се согласи дека ете би гласале за нив, или некој од "национален интерес" како Кичево. Али дека Левица ќе излезе со отворена подршка за Данела и Стевче, јас сум скоро сигурен дека такво нешто нема да се случи.

Јас не верувам и дека Левица ќе биде вклучена во таа нова влада ако воопшто истата биде составена. Ниту пак верувам дека во советите ДПНЕ и другите ќе прифатат кои било од барањата, поверојатно ми е дека одкако СДС ќе почне да се распаѓа дека 1-2 од советниците ќе им се приклучат за гласање и тоа е тоа.
Апсолутно. За Левица е доволно е што Перо рече дека негов противник е Шилегов, и што Димитар рече дека генералното расположение е проопозиционо. Сега нема поента од отворена поддршка.

А за влада, јас мислам дека ќе гласаат против Заев, а нема да ја поддржат владата на Мицкоски. Што е паметно.
Таа десница може да владее само додека не тргне по патот на Заев, а ќе тргне затоа што нивниот најголем лидер и патриотиште не можеше да се справи со дивоградби во Чаир и молеше еден шизофреничар за да ги руши, а не пак да ги одбрани македонските интереси. Мицкоски веќе уште пред да почне го знаеме каков е но ајде да му дадеме шанса, секоја чесна политика од страна на Македонец кај мене има поддршка, сепак убеден сум како ќе заврши таквото владеење и во кој правец ќе тера. Нема да биде ова 2008-2012 кога немаше патриоти во опозицијата па ми ја уништивте иднината на Македонија и дозволивте да станеме кираџии дома, сега има кој да го дигне гласот за такви теми па мислете му ја. Што би рекол оџата во Македонска крвава свадба, крвава ќе ви биде свадбата, во случајот владеењето.
Абе сфаќам јас дека ти сакаш Левица да изгледа опасно, ама не бива. :D Кога е Левица во прашање, може Димитар да ми биде симпатичен, да речам дека имаат некој интересен лик и дека мнозинското членство им се шизофрени кловнови. И тука завршува таа приказна. Крв од таму само ако некој падне од тротинетот и се повреди.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.663
Поени од реакции
7.568
И јас се радувам за вас пошто тешко да се радувам за мојот град (Струмица), овде ќе ги трпиме комуњарите уште 4 години, гнасен народ у пм.
Улични кучиња големи како лавови во чопори шетаат на секој дел од градот, на секое врнење на дожд се поплавува долниот дел на градот, кратери по патот, плочките на плоштадот како раштиман клавир и ред други работи... и пак не им доаѓа паметот, затуцани у тоа лејките северџански.
Не ако Коки заврши во затвор. Зошто мислиш дека нивните пратеници се испотепаа да се префрлат на локална власт. Зошто се гледа од далеку дека владата ќе падне и да се вдомат за следните 4 години и да имаат со што да направат дилови. Али не верувам дека Коки ќе успее да го спаси газето.
Автоматски споено мислење:

ВМРО кога ќе дојде на власт тоа ќе биде крај за Левица, никој више нама да сака да биде дел од Левица :)
Под претпоставка дека нема да се раскурца државава до тогаш, што е повеќе логично. Од моментот кога ќе добие големо мнозинство ВМРО ќе владее најмалку 3 мандати, а тоа ќе биде лоша клима за Левица.
Ајде да го видиме тоа. Али да не биде плачење тогаш, "Ве молам не поднесувајте декларација за поништување на Преспански и двојазичност дека не е следена процедурата, ќе ви дадеме колку сакате министерства"
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Апсолутно. За Левица е доволно е што Перо рече дека негов противник е Шилегов, и што Димитар рече дека генералното расположение е проопозиционо. Сега нема поента од отворена поддршка.

А за влада, јас мислам дека ќе гласаат против Заев, а нема да ја поддржат владата на Мицкоски. Што е паметно.

Абе сфаќам јас дека ти сакаш Левица да изгледа опасно, ама не бива. :D Кога е Левица во прашање, може Димитар да ми биде симпатичен, да речам дека имаат некој интересен лик и дека мнозинското членство им се шизофрени кловнови. И тука завршува таа приказна. Крв од таму само ако некој падне од тротинетот и се повреди.
Така изгледа на прва знам, ама една младина што тогаш крвареше за вашата "патриотска" партија а беа продадени на секој чекор, чека пак да крвари за подобар живот на нивната татковина. Сепак научени од грешките кога веруваа на политичари, сега тоа не се случува толку јавно затоа што нели, коа ќе се изгореш и на кисело млеко дуваш ама сепак е тука во позадина, коа ќе дојде денот за крв пак ќе е тука, нормално ако има за кого да се крвари, партиските ботови на дпмне се виде колку искрварија пред некоја година, освен поединци чесни патриоти кои беа искористени, без да можат да сфатат дека нивната партија наместо патриотска е полна со гомна.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Значи сега готово Данела победи во Скопје или ќе има втор круг?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Охрид и сдс ? Пецак таму зима..



Ако ти си шиткач не значи дека и некој друг е.. Нека дојдат слободно од сдс кај мене на врата и нека дадат некој денар за гласање. Ќе гласам :pos: ама против нив. Тие 50-100-200е нема да ми обезбедат храна или сметки за наредниве 4 години.
a 200k evra? posto za sovetnici zborime.

a tenderce od 5mil evra?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Али ќе го средат странците, вака или онака.
Странците ќе разговараат со победници, никој па ни кале не сака лузери! Заврши куртонот работа, толку му е, да дојде до гонење со прст нема да мрднат да го спасат, не е чудо и да го подтурнат надоле.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom